Param Kredim
Facebook’tan Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > Genel > Aracı Kurum Komisyonu

Aracı Kurum Komisyonu

Tarih: 21.11.2022
Güncel: 28.04.2023
banka komisyon oranları

Aracı kurum komisyonu, hisse senetlerinin alım ve satımı sırasında işlem yapabilmek için aracı kuruma tanınan haktır. Hisse senedi işlemleri sırasında aracı kurumlara ihtiyaç duyulur ve bu kurumlar üzerinden hisse işlemleri sağlanır.

Her kurumun belirlediği komisyon oranı değişkenlik gösterir. Kurumlar aracılığı ile yapılan işlemler Takasbank‘a iletilir ve iletilen masraf miktarı belirli tutarlarda komisyon olarak sizlere yansıtılır.

Temettü emekliliği; doğru ön görü ve araştırmalar sonucu satın alınan hisse senetlerinin, zamanla değer bulup gelir getiren seviyeye ulaşmasına denir. Hisse senetlerinin temettü emekliliği seviyesine ulaşması kolay değildir.

Ancak doğru yatırımlar yapmak, istikrarlı büyüme grafiği yakalamak ve yüksek kar oranları ile daha güçlü olabilecek firmaları iyi araştırmak ve analiz etmek gerekir. Bu güçlü firmalar üzerinden hisse senedi satın almak, bilinçli bir araştırma veya şans eseri olarak sahip olunabilir.

Bu tarz yatırımlarda işin şansa bırakılması büyük risktir ve hüsranla sonuçlanabilir. Bu nedenle işlerin şansa bırakılması pek tavsiye edilmez.

araci-kurum-komisyonu
aracı kurum komisyonu

Aracı Kurum Komisyon Miktarları

Aracı kurum komisyonu, yapılan işlemlerin gerçekleşmesi sırasında meydana gelen masrafların, bazı yöntemlerle belirlenmesi işlemidir. Komisyon tutarları, hisse sayısı başına ya da hacim bazlı olarak iki şekilde belirlenen oranlardır.

Hisse Sayısına Göre Belirlenen Komisyon Oranları

Alınması düşünülen her hisse için ayrı ayrı komisyon ödenmesi yöntemine denir. Bu yöntemde hisse başına komisyon alımı olarak anlaşma sağlandığı için, alınacak hisse senedinin değeri ödenecek tutarı etkilemez.

Hisse senedi değeri 1000 TL ya da 1 TL de olsa ödenecek miktar aynı olacaktır. Eğer hisse senedi komisyonu her işlem için 0,05 TL ödeme belirlenmiş ve alınacak hisse senedi de 1 TL tutarında olduğunda, 1000 tane hisse senedi satın almak için 50 TL ödeme yapılır.

Bankaya Senet Kırdırmak Zor Bir İşlem Mi

Ancak 100 TL tutarında 1000 tane hisse senedi satın alındığında da ödenecek tutar yine 50 TL olarak ödenir. Bu yöntem yüksek tutarlı hisse senedi alımları için oldukça avantajlı bir yöntemdir.

Hacim Bazlı Belirlenen Komisyon Oranları

Aracı kurum komisyonu hacim bazlı olarak belirlendiğinde, aracı kurum tarafından belirlenen komisyon oranlarıdır.

Belirlenen komisyon oranı binde 3 ise, 1000 TL karşılığı satın alınan hisse senedi için yapılacak ödeme tutarı 3 TL olarak ödenmesi gerekir. Daha uygun komisyon oranları da bulunabilir. Bu yöntemde esas olan ve miktarı belirleyen hacimlerdir.

Banka Kurumlarının Komisyon Oranları

Borsa üzerinden yapılan alım ve satım işlemleri için farklı alternatif yöntemler bulunmaktadır. Özel kurum ve bankalar aracılığı ile yapılan işlemler olarak iki şekilde yapılır. Banka üzeri yapılan işlemler, işlem kolaylığı sağlar ve geniş olanaklar sunar.

Bu hizmetten faydalanmak için mobil ya da internet bankacılığını kullandığınız bir banka üzerinden, borsa hesabı açmanız yeterli olacaktır. Kullandığınız bankanın, işlemler menüsü veya bankalara özel olan sekmeleri takip ederek borsa hesabı açılabilir.

Aracı kurum komisyonu için bankaları tercih edenler, daha pratik ve büyük kurumlar olduğu için komisyon oranları özel kurumlara göre daha yüksektir.

Aracılık Komisyonları Nasıl Belirlenir

Acentenin işlem maliyeti olarak belirlenen komisyon miktarını belirlediği çeşitli yöntemler vardır. Bunlar hacme dayalı veya hisse başına oranlardır.

Aldığınız hisse sayısı kadar komisyonun ödenme şeklinin adıdır. Hisse başına ücretlendirildiğiniz için aldığınız hisselerin değeri ister 5 TL ister 500 TL olsun aynı tutarı ödersiniz. 100 adet hisseniz varsa ödenen tutar bir oranı vardır.

Hisse senetlerini komisyon oranlarındaki farklar sizin parasal olarak al sat larda avantajlı duruma geçmenizi sağlar

Temettü Ödeme Planı ve Temettü Tahmini Temettü veya temettü, bir şirketin karından hissedarlarına dağıttığı paydır. Buradaki amaç şirketin değerini daha da artırmaktır.

Şimdi bu aracı kurumların komisyon oranlarını bir bankadan diğerine inceleyelim ve size karşılık gelen tutarı göndermeye çalışalım.

Temettü nedir ve nasıl hesaplanır

Neredeyse tüm hisse senetleri için, temettü ödeyenler hisse senedi şemsiyesi altına girer. 2023 yılı için ikramiye ve temettü tarihleri ​​henüz belirlenmemiştir.

Ancak, geçen yıl Dağılım verilerine bakacak olursak; çoğunlukla Mart ve Aralık 2022 ödemeleri diyelim.

Temettüler tek bir şirkete veya şirketle ilgili içeriğe bağlı değildir

Garanti yatırım

Garanti BBVA, borsada işlem yapmak isteyen müşterilerine çok çeşitli seçenekler sunan, bankacılık sektörünün lider bankalarından biridir.

Şu anda garantili yatırım komisyon oranı 17,5, imza sayısı ise 10.000. Hisse senedi alım satım komisyon oranı on binde otuz beştir.

Güncel bilgi için bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir.

Akbank Yatırımları

Özel bankalardan biri olan Akbank’ta hisse senedi alıp satabilirsiniz. Akbank bu doğrultuda toplam komisyon oranı on bin de 32 olarak belirlemektedir.

Aynı şekilde, işlemlerinizin yoğunluğuna ve yüksekliğine bağlı olarak para çekebilir ve komisyon ruloları talep edebilirsiniz.

Deniz Yatırım

Denizbank, büyük kolaylıklar ve fırsatlar sunmaktadır. Bu amaçla Denizbank komisyon oranı on binde 30 olarak belirlenmiştir. Yapı Kredi Yatırım Yapı Kredi Bankası, hisse senedi işlemleri için binde 30 komisyon oranı belirler.

Komisyon indirimi için başvurabilecek bankalar, iletişim kanalına ve işleminizin büyüklüğüne göre indirim isteyebilir.

Halkbank Yatırım

Halkbank yatırım oranı içerisinde komisyon oranı en düşük bankalardan biri olup, 30 binde bir yatırım ücreti almaktadır.

Halkbank Yatırım Aracı Kurumunun komisyon yapısı, yatırım aracı türüne ve işlem hacmine göre değişebilir. Genellikle hisse senedi alım-satım işlemlerinde komisyon oranı %0,3 ile %0,5 arasında değişebilirken, yatırım fonu alım-satım işlemlerinde komisyon oranı ivarındadır.

Opsiyon işlemlerinde ise komisyon oranı işlem hacmine ve işlem türüne göre değişebilir. Örneğin, hisse senedi opsiyon işlemlerinde prim tutarı üzerinden %0,4 ile %0,5 arasında bir komisyon alınırken, döviz opsiyon işlemlerinde prim tutarı üzerinden %0,2 ile %0,4 arasında bir komisyon alınabilir.

Komisyon yapısı ve oranları zaman zaman güncellenmektedir, bu nedenle en güncel bilgileri Halkbank Yatırım Aracı Kurumu’nun resmi internet sitesinden veya müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Bu bankadaki cironuz 200.000 TL’ye ulaşırsa on binde 14’e varan indirim başvurusunda bulunabilirsiniz. Türkiye Petrol Rafinerisi adı altında da hizmet vermektedir.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Aracı Kurum Komisyonu
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git