Param Kredim
Hiçbir Banka Kredi Vermiyor Ne Yapmalıyım | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Bankaya Senet Kırdırmak Zor Bir İşlem Mi

Bankaya Senet Kırdırmak Zor Bir İşlem Mi

Tarih: 02.03.2022
Güncel: 06.12.2022
senet kırdırma nedir

Bankaya senet kırdırmak zor bir işlem mi? elinizde senet var ve bunu bozmak istiyorsunuz. bu işlem için banka ve bazı faktoring şirketlerinden yararlanabilirsiniz.

Bununla birlikte, aşağıda size açıklayacağımız bir tapu yayınlamadan önce akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. senedi nakit e dönüştürme süreci oldukça basit bir süreçtir.

Ancak burada asıl önemli olan, yüksek bir komisyon ödemeden avantajlı bir komisyon oranı ile nakde çevirmektedir.

Mesele şu ki, en uygun senet kıran banka ve faktöring firması bulmaktır. Yani bu işlem için ödeyeceğiniz komisyonu hesaba katmalısınız. Yanlış banka veya ticaret faktörünü seçerseniz, takas buna değmeyebilir.

Bankaları ve faktörleri sizinle karşılaştırmalısınız. Böylece sizin için en iyi hizmeti mümkün olan en düşük fiyata, tam olarak ihtiyacınız olanı bulabilirsiniz. Bunu yapacağız çünkü bugün tüm bankaları inceledik.

Senet kırdırma işlemi nasıl yapılır

Elinizdeki 100 bin liralık bir senete 25 bin TL komisyon ödemek çok hatalı bir haldir. ( hatta tutar küçük ise % 50 komisyon isteyenler bile var ) Bazı senet bozan yerler bu yolla çalışmakta ve elinde senet olan şahıslara mağdur hale sokmaktadır.

Bu sebeple bizde senet bozan yerleri ve kişileri düşük oranda senet bozan yerler olarak tanıtımını yapacağız. Bunun için elverişli senet bozan bankaları listeleyerek konumuza devam edebiliriz.

Bu bankalar, İstanbul’da ve Türkiye’nin diğer illerinde şubesi bulunan ve senet düzenleyen tüm bankalardan seçilmiştir.

 • QNB Finansbank
 • İng Bank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Halk Bankası

Senet, borç veren ve alacaklı kişi ile imzalanan şekilde borçlanan bir belgedir. Senet alacaklısı borcun vadesi gelmeden paraya ihtiyaçsa, seneti başkasına satabilir. Bu işlem halk arasında SENET kırma olarak da bilinir.

Türk Ticaret Kanunu ele alındığında, senet aklınıza geldiğinde çek, poliçe ve bono girer. özellikle yazımızın içeri senet üzerine olacaktır.

Yetkili hamil komisyonsuz senet bedelini aldıktan sonra. Senet düzenlemek için, poliçeyi onaylar ve poliçeyi düzenleyen kişiye havale edersiniz.

örneğin : Şirketler, net geliri ve kullanılmayan bir hisse senedini kırmak bu tür menkul kıymetleri kırmazlar. Faktoring araçları tarafından bozulmayan senetler için tefeciler başvurulur. maalesef bir çok kişi senet kırdırma olayları ile zor duruma düşmektedir.

Senet oluşturmanın asıl amacı, alacaklıları dolandırıcılık veya iflastan korumak ve birçok ticari işlemin çözülmesi yıllar alabilecek uzun mahkeme işlemlerine veya yasal işlemlere gerek kalmadan kararlaştırılan bir zaman dilimi içinde ödenmemiş borçlarını tahsil etmelerine izin vermektir.

Bankaya Senet Kırdırmak Zor Bir İşlem Mi
Bankaya Senet Kırdırmak Zor Bir İşlem Mi

Senet Kırdırma Nedir?

senet bozma nedir ? Kıymetli belgelerin (Türk Ticaret Kanunu’nda bono olarak anılır, ancak senetler) belirli komisyonların süresi dolmadan nakde çevrilmesine senet denir. Bir kimseye borcu olan kimse, borcuna karşılık belirli şartlarla ödenen bir senet düzenleyebilir. Tapu kişinin lehdarında ise tapuda yetki verilen kişi malın kanuni sahibi olur.

Senet tanımı: Bir tarafın (borç alan) diğerine (borç veren) belirli bir miktarı daha sonraki bir tarihte (genellikle bir yıl içinde) geri ödeme sözü vermesidir. Genellikle kağıt üzerinde veya elektronik olarak yazılır. Bu belge, kredinin verilmesine ilişkin hüküm ve koşulları belirtir.

Genellikle, borçlu için vade oluşturmak için senetler düzenlenir. Çeken borçlu, poliçedeki parayı ödeme günü geldiğinde ödeme için alacaklıya sunmayı taahhüt eder. Ancak iş ve ekonomik hayatın sürekli değişen faktörleri, tanımladığımız şekliyle, sahipleri zor durumda bırakabilmektedir.

Türk Ticaret Kanunu’nda poliçe adı verilen değerli bir belge (genellikle senet olarak bilinir) nakde çevrilir ve vadesi gelmeden belirli bir komisyon ödenir. Tapuda usulüne uygun olarak izin verilen şartlar yasal hüküm kazanır. Borç senetleri genellikle borçlu tarafından bir vade tarihi belirlemek için verilir.

Senedi çeken borçlu, senetteki parayı ödeme gününde alacaklıya teslim etmeyi kabul eder. .Kredi, genellikle borçlunun malları veya kendisine ait gayrimenkullere karşı dava açması durumunda olduğu gibi, sözleşmede belirtilen şartlara göre geri ödenmediği takdirde haczedilebilecek mal varlığı ile güvence altına alınır.

Genel olarak borçlu, ticari kanunun uygulanacağı Devletin kanunlarına göre kredi sözleşmesinin imzalandığı tarihten ödeme gününe kadar geçen süre için faiz ödemek zorundadır, ancak sözleşmede belirli bir terim tanımlanmamışsa, Faiz oranı, borçlunun banka hesabında pozitif veya negatif bakiye olmasına bağlı olarak değişebilir.

Hangi Bankalar Senet Alır

Tüm bankalar senetleri alır. Bunun nedeni senet komisyon oranının yüksek olmasıdır.

Lütfen bankanız ile iletişime geçiniz. Ortalama faiz oranı %7 ile %15 arasında değişmektedir.

Bankalar ve faktoring şirketlerinin yanı sıra kuyumcular, tefeciler ve senet imha eden kişiler de var. Ancak bu kişiler yasal olarak çalışmazlar ve eylemleri kabahat olarak kabul edilir.

Yaşar Factoring başta olmak üzere, bankaların tercihi olarak görülen faktoring şirketleri, uygun komisyon oranlarıyla senet bozmaktadır

İletişim Numaraları

QNB Finansbank0850 222 0900
İng Bank0850 222 0 600
Ziraat Bankası0850 220 00 00
Vakıfbank0850 222 0724
Akbank 444 2 525
Garanti Bankası444 0 333
İş Bankası0850 724 0724
Yapı Kredi0850 222 0444
Halk Bankası0850 222 0400
Bankaya Senet Kırdırmak Zor Bir İşlem Mi

Senet Kırdırma İşlemi Nasıl Yapılır

Türk Ticaret Kanunu kapsamında senet terimi, çekleri, havaleleri ve havaleleri kapsar. Düşündüğümüz senet türü senettir. senetleri paraya çevirmek için bankalara, faktoring şirketlerine ve diğer kurum ve kişilere başvurarak maddi sıkıntıya düşmekten kurtulabilirler.

Banka, ciro edilmiş çek veya senet kabul ederse, toplam hesap bakiyesi ile ödeme tutarı arasında fark varsa, aradaki fark ihraççıya intikal eder. Çek veya fatura (alacaklı).

Para, ödeyiciye iade edildiğinde, onu düzenleyenin kendisi mi yoksa bir başkası mı düzenlediğine bağlı olarak, çek veya senetin düzenlendiği tarihte yapılan sözleşmeye göre ödenecektir.

senet kırma işlemi bozmaişlemi
Bankaya Senet Kırdırmak Zor Bir İşlem Mi

Türk Ticaret Kanunu’nda bono adı verilen değerli bir belgenin ödenmesi ve belirli komisyonlar ödenmeden nakde çevrilmesine senet denir. Alacaklılar, bankalara ve faktoring şirketlerine başvurarak nakde çevrilebilecek alacakları tahsil etmek için borçlulardan tahvil satın alırlar.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da bankalar ve bazı faktoring şirketleri tahvil takası yapabilecek. Elinizdeki 10.000 liralık tapuya 50.000 lira komisyon ödemek çok yanlış bir durum. Bu tür soruları soran kişiler bankalardan veya faktoring şirketlerinden de hizmet alabilirler.

Senet, borcu ödeyen ve borç veren tarafından imzalanan yasal bir belgedir. Borçlunun borcu vadesinden önce paraya ihtiyacı varsa, senedi başkasına satabilir. Bu süreç aynı zamanda bir medeni sözleşme olarak da bilinir.

Senet Kırdırma Komisyon Oranları

Bono ve çekleri, vadesi gelmeden paraya çeviren aracı kurumlar, değişik tarifeler ile çek bedellerinin belli bir kısmını komisyon olarak kendilerine alırlar. Bu komisyonlar senedin riskine, vadesine, miktarına ve aracı kurumun politikalarına göre %8 ile 20 arasında değişebilmektedir. Ayrıca resmi kurumlar dışında uygulanan senet kırdırma işlemleri için yarı yarıya komisyon talep edenler dahi vardır.

Senet Kıran Kurum Veya Kişiler

İyi bir bankacılık geçmişine sahip kişiler, menkul kıymetlerini doğrudan para birimine dönüştürmek için bankalara ve faktoring şirketlerine başvurabilirler. Ayrıca bankalar ve faktoring firmaları senet işlemlerini resmi olarak BDDK bünyesinde yaptıkları için aldıkları komisyon oranları dahi piyasa koşullarına göre makul seviyededir.

Ancak bankalar ve faktoring şirketleri riskli gördükleri menkul kıymetleri vadesinden önce nakde çevirmezler.

Bankalar ve faktoring şirketleri, vadesi dolmak üzere olan veya ön ödeme riski taşıyan menkul kıymetlerin vadesinden sonra geri ödeneceğini bilerek takas yapmakla ilgilenirken, daha önce bu menkul kıymet dönüşümlerinden elde edilen fonları kısa vadeli kredilere likidite sağlamak için kullanmaktadırlar. .

Resmi kurumların senedi kırmaması durumunda, pazar içerisinde varlık gösteren kuyumcular, iş adamları, döviz büroları daha yüksek komisyon oranları ile senetleri kırabilir.

Vadesi Geçen Senet Kırdırılabilir Mi?

Senetlerde ise, menkul kıymet şirketleri, hamillerin acil ihtiyaç duyduğu fonları karşılamak için tahvilleri daha düşük bir maliyetle vermişlerdir. Ancak vadesi dolmuş senet sahibi kişiler, senet bedelini ödemeden yasal takibata girmek istemeyen kişiler. vadesi dolsa dahi senetinin imha edilmesini isterler.

Vadesi geçmiş senetlerin nakde dönüşmesi maalesef olası değildir. Ancak alacak hesaplarının devri yoluyla bir faktoring şirketine devredilebilir. Ayrıntılı bilgi için bankanız veya faktörink firması ile iletişime geçiniz.

Banka Senet Kırdırma Oranları Farklımıdır ?

Senet, senet ödemekle yükümlü olan kişi tarafından imzalanarak ilgili kuruluşa teslim edilen bir belgedir. Bu resmi bir belgedir. Senet takas eden bankalar, şirketler ve kuyumcular var. Sözleşme oranları değişebilir. Tahvil tutarı, vade tarihi vb. birçok faktör run-in oranını etkileyebilir.

İş hayatında sıklıkla kullandığımız bir belgedir. Vadesi geçmiş tahvilleri nakde çeviremezsiniz. Faturanızı vadesi gelmeden önce ödemeniz gerekir. Senetlerin düzenlendiği yerlerde farklı ücretler geçerli olabilir. Senet düzenlemek için sizden bir komisyon alıyorlar. Senet alışverişi yapabileceğiniz yerlerin bir listesini size sunuyoruz. Gelin birlikte bir göz atalım.

Bankalardan, KOBİ’lerden, faktoring acentelerinden ve tüccarlardan faturalarınızı bozdurabilirsiniz.

Senet takas işlemleri yapan firmaların BDDK tarafından onaylanması gerekmektedir. BDDK tarafından belgelendirilen bir şirkete faktoring kurumu denir.

Bankaya Senet Kırdırmak Zor Bir İşlem Mi

Bankalar gerekli koşullar doğrultusunda senet kırarlar fakat bunun için senetin asıl sahibinin kredi puanı ve senet üzerindeki fiyatın tutarı gibi hususlar önem arz etmektedir.

Bu kuruluşlardan bazıları şunlardır:

 • Analiz
 • Anadolu
 • Atılım
 • Çağdaş
 • Deniz
 • Devir
 • Doğan
 • Garanti
 • Global
 • ING
 • Yeditepe’dir.

Kasiyer çeki, hemen hemen tüm bankalar kasiyer çeklerini bozmuştur. Bankalar, fatura kesme sürecinde oldukça fazla komisyon almaktadır. Bazı bankalar uzun vadeli menkul kıymetler için düşük komisyon talep edebilir, ancak bazıları yüksek komisyon talep edebilir. Senet düzenleyen bankalar aşağıdaki gibidir;

Draft ücreti hesaplanırken kontrol edilmesi gereken 4 madde bilgi bulunmaktadır. Senet üzerindeki tutar, vade, acentenin talep ettiği faiz oranı ve komisyon oranı önemlidir.

Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu?

Her bankanın kendi komisyonu vardır. Hatta bireysel tahvilin vadesine göre değişir. Bu nedenle kesin bir oran yoktur. Genellikle %10’dan başlar ve sözleşme tarihine ve kişiye göre değişir.

Senet döviz kuru, kişilerin risk endeksine bakılarak özetlenebilir. Bu açıdan insan kayıtları çok önemlidir. Eğer sicil kötü ise ve kredi notu düşükse banka faturayı kırmayabilir.

Ziraat Bankası Senet Bozdurma

Ziraat Bankası senet kırdırma, işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar senet kırdırma işlemlerinde komisyon oranları fazladır. Güncel bilgi için ziraat bankası iletişime geçiniz.

Ziraat Bankası’nda senet hesaplama süreci senet zamanı ve risk hesaplaması ile başlamaktadır. Süre 6 aydan az ise %12 bile kesinti yapılacaktır. 6 aydan fazla ise %15 kesinti yapılacaktır.

Bunu anlamak için Ziraat Bankasına gidin. Bu oranlar geneldir. Bu kişiden kişiye değişir. Bilmeniz gereken bir diğer şey ise banka kredi notunuz ve tapu sahibinizdir. Bu işlem sonucunda banka size belli bir faiz oranında nakit verecektir. Ziraat Bankası bir devlet bankası olmasına rağmen, bankanında yükümlülükleri bulunmaktadır.

Ziraat Bankası senet bozar mı ? Resmi mührü ve imzalı tüm senetleri Ziraat Bankası işlem yapar. Bazı senetler karşılıksız olduğu için, banka seneti satın almadan önce ödeyenin senetli risk raporunu kontrol eder.

Ziraat Menkul Kıymetler Döviz Kuru Risk göstergesi, senet sahibinin kredi geçmişi inceler. Kişinin seneti kötü ise banka seneti imha etmeyebilir. %10’dan başlar ve fatura gününün saatine göre değişir.

senedin ödenmesine ne kadar var? Ziraat Bankası senet düzenleyen banka olarak senet üzerinden nakit avans da vermektedir.

Lütfen bir Ziraat Bankası müşteri temsilcisi ile iletişime geçiniz.

Vakıf Bank ve Halk Bank Senet Nasıl Bozulur

Senet Kırdırma işlemini en çok bankalardan yapılır. Bankalar kırdıkları bu bonolardan ( senetlerden) komisyon alırlar. Faiz oranları vade tarihine ve bankaya göre değişmektedir. Bankalar bu farklılıklardan büyük fayda sağlarken, tam olarak araştırılmadıkları takdirde tahvil avcılarına karşı acımasız olabilirler.

Senet Kırma, işlemlerinde Halkbank ve Vakıfbank gibi bankalar yapmaktadır. Bankaya ve kişiye göre değişen komisyonlar hakkında net bir bilgi yok. Bankanızdan daha net bilgi alabilirsiniz. Bireyin risk endeksine ve bonoların ( senetlerin ) vadesine bağlı olarak farklı komisyonlar düzenlenmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi banka aracılığıyla senet düzenlenirken detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Soruşturma olmadan bankalar, özellikle zor durumdaki müşterilere karşı çok acımasız olabilir. Bankanızdan en iyi oranlar için senet araştırması yapmak en iyisidir.

Çek veya Senet Kırdırma

Ticaret, bir şey karşılığında bir şeyin mülkiyetinin devridir. Ancak borç; bir şeyin bir değer karşılığında başkasına devridir ve o şey nüsha ise nüsha olarak teslim edilmeli, kusur varsa bedeli ödenmelidir. Genel olarak geçersizdir, ancak faiz getiren borç değildir.

Borçla sabitlenen her şey faizdir

Başka bir para biriminde daha düşük bir alış fiyatı, Nakit ve Kredi Senetlerini daha düşük bir fiyata satar ve gerçek borcu yansıtmaz

Örneğin 200 TL’lik nakit alacağınızı 190 TL’ye satabilirsiniz. Tabii ki, son kullanma tarihi olan hiçbir şeyi satamazsınız.

Çünkü borç için borç satmak demektir. Sonra zamanı gelince banka veya bir başkası borçlunun poliçesini alır ama ikinci kısma gelince sürekli alacaklının hisseleri satmasına izin verilmez.

Borcu olmayan imzalayanın saklayacak hiçbir şeyi yoktur. Senedi imzalayan kişi lehdarları temsil eder ki zimmete para geçirmeleri halinde seneti farklı bir para birimindeki değerinden daha düşük bir fiyata satabilsinler.

Çek veya Senet Kırdırmak Nasıl Yapılır

İndirim sadece yabancı para biriminde olduğunda avantajlı olduğundan ve gerçek bir işlem olarak kabul edilemeyeceğinden, ülkede kullanılan para birimini etkilemeyecektir

işlemin aşırılıkları dikkate alındığında, muhasebe konularının zorluğu, kişinin borcu. İşlemin alınması ve taahhüt mektubunun kullanılmasıdır.

Banka tahvili daha fazla almayı taahhüt etmesi şartıyla geri ödüyor.

Ancak bu yaklaşım çok kullanışlı değildir. İndirim yabancı para biriminde olduğu için bu sadece bir avantajdır.

Senet çıkarıldığında, alıcının satma veya ödünç verme niyeti yoktur, ancak sahibinin vardır. Böyle bir durumda ihtiyati tedbir olarak Müctehid’in izni alınmalıdır. Daha sonra kullanımının geçerli olduğundan emin olmak için müctehide danışılmalıdır.

Bankanın imza sahibine bedeli ödemesini emrettiği sürenin bitiminden sonra imza sahibi, hamilin talebi üzerine poliçeyi imzalaması halinde ödenen tutarı hamiline talep edebilir.

Alıcı seneti çıkardığında, onu satma veya ödünç verme niyetinde olmayıp, meçhul bir mala el koyma kastına sahip olmalıdır. Böyle bir durumda ihtiyati tedbir olarak Müctehid’in izni alınmalıdır.

Etkin olarak kullanılabilmesi için müctehid tarafından daha sonra talep edilmesi gerekir. Bankanın imza sahibinden ücreti ödemesini istediği sürenin bitiminden sonra imza sahibi, fatura sahibinin talebi üzerine faturayı imzalaması halinde, imza sahibi ödenen tutarı fatura sahibinden talep edebilir.

Bankaya Senet Kırdırmak Zor Bir İşlem Mi

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Bankaya Senet Kırdırmak Zor Bir İşlem Mi
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git