Param Kredim
Özel Bankalar ve Bankacılık Sistemi Nedir | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > Genel > Bireysel Emeklilik Banka Değişikliği Nasıl Yapılır

Bireysel Emeklilik Banka Değişikliği Nasıl Yapılır

Tarih: 30.12.2021
Güncel: 10.10.2023
zorunlu bireysel emeklilik banka değişikliği nasıl yapılır

Bireysel Emeklilik Banka Değişikliği Nasıl Yapılır. Özel emeklilik sistemi (BES), yaşlılık çağına ulaşmış bireylerin rahat bir yaşam sürmesine izin veren bir sistemdir. ilerleyen yaşlarda kişinin çalışamamasını sağlamak için rahat bir dönem sağlamasını sağlayan bir sistemdir.

Kişiler rahat bir dönem geçirmeleri için Bireysel emekli maaşlarıyla ülkemizde özellikle geçim derdi çeken emeklilerimiz için can suyu olarak adlandırılabilir. Sisteme kayıt olmakla ilgilenen kişiler bankalar birçok kampanya ve fayda sunmaktadır.

Bankalar bu fırsatları sunarak insanların Bes e üye olmalarını ve tasarruf biriktirmelerini ve kendi bankalarını tercih etmelerini sağlamaya çalışırlar.

Bu nedenle rekabet de artar. Rekabet arttıkça, ssiteme üye olmak isteyenlere verilen ayrıcalıklı avantajlarda artar.

Bankalar, yoğun bir şekilde kampanya yürüterek ve bir avantaj farkı yaratmaya çalışarak müşterileri kendi taraflarına çekmeyi amaçlamaktadır.

Peki bireysel emeklilik bankası değişikliği nasıl yapılır? gibi sorularda önemli bir artış gösterir.

Bireysel Emeklilik Bankası Değişim Rehberi

Emeklilik Koruma Yasası, Emeklilik Yardımı Garanti Kurumu’nu tek iş veren li planlardaki katılımcıların faydalarının kurum düzeyinde garantisini sağlamak için yeni bir sigorta programı oluşturdu.

Yeni programın amacı, çalışanlara ve ailelerine tek işveren tanımlı sosyal yardım planlarının devam etmesini ve bu planlara katılanların güven duymasını, emeklilik gelirlerinde aksama yaşamamasını sağlamak,

Bireysel emeklilik bankası değişimi, sistem tamamen geleceğinizi garanti altına alabileceğiniz emekliliğinizde ek gelir elde edebilir bir sistemdir.

Birikimleriniz %25 devlet bağışı ile desteklenir. Halihazırda bireysel emekliliğiniz var mı? Sistemden çıkmak istiyorsanız veya Bireysel emeklilik banka değiştirme gibi bir işlem yapmak istiyorsanız. bazı detaylı bilgilere ulaşmanız ve sürecin gidişatını anlamanız gerekebilir.

BES programına katıldığınızı ilan etmenizden iki ay sonra, BES’in iptali için başvuru hakkınız otomatik olarak verilecektir. 9 Ocak 2017’de yürürlüğe giren yeni yasa ile 4’üncü ve 4’üncü SGK‘da görev yapan 45 yaş altı tüm Türk vatandaşları BES sistemine dahil edilecek.

Kanuna göre SGK çalışanı olarak çalışanların maaşlarından %3 kesilerek bireysel emeklilik sistemine yatırılmaktadır. Devlet katkı paylarının %25’i tüm ödemelere eklenir.

Bireysel Emeklilik Banka Değişikliği Nasıl Yapılır

Bireysel Emeklilik Bankası Değişimi Nedir ?

Bireysel Emeklilik Bankası;

  • kurumsal destekli emeklilik planları
  • teknoloji
  • yatırım araştırması
  • işlem yönetimi sağlayan

benzersiz bir ticaret platformudur.

Bireysel emeklilik sistemi artıları ve eksileri olan bir sistemdir. Bu nedenle bazı özel durumlarda bireysel emekliliğinizi iptal etmek isteyebilirsiniz. BES müşteri hizmetlerine iptal talebi gönderdiğinizde parayı sisteme iade edebilirsiniz.

Hemen hemen tüm bankaların bireysel emeklilik sistemi olduğu için maaşınızı aldığınız bankaya iptal talebi göndermeniz gerekmektedir.

Ödemeyi iptal edebilir ve ödemeyi 14 gün içinde hesabınıza iade edebilirsiniz. Bankanızla görüşün ve iptal edin.

Bireysel emeklilik imzası ve emeklilik birimi sözleşme ödemesini imzalayan banka ile iletişime geçin, bireysel banka şubesine yazılı sözleşme başvurusunda bulunun ve e-posta veya telefon ile imzalayın.

BANKA ADIKONUİLETİŞİM
Akbank AvivasaBES İptali444 25 25
ING BankBES İptali444 1 666
Ziraat BankasıBES İptali0850 222 97 00
Garanti BankasBES İptali444 0 336
Yapı Kredi BES İptali0850 222 0 444
Denizbank BES İptali0850 222 0 800
TEBBES İptali0850 200 0 666
HalkBankBES İptali0850 222 0 400
VakıfbankBES İptali0850 222 0 400
Türkiye FinansBES İptali0850 222 22 44
FinansbankBES İptali0850 222 0 900
İş Bankası (Anadolu Hayat Emeklilik)BES İptali0850 724 55 00
HSBC BES İptali 0850 211 0 111

Otomatik Bireysel Emeklilik Banka Değişikliği Nasıl Yapılır

Bireysel emekliliğe katılan müşteriler, istedikleri aktiviteleri değerlendirmek isterler .

Bankalar arası kişisel emeklilik banka havalelerinin temel amacı, en fazla kar sağlayan ve aralık ayını sağlayan bankayı seçmek ve kullanmaktır. Bu nedenle, doğru seçimi yaparken bazı önceliklere dikkat etmeniz gerekir.

Her şeyden önce, hangi bankayı kullanırsanız kullanın, Özel Emeklilik sistemine transfer için başvurmak üzere en yakın banka şubesine gitmeniz ve ardından transfer yapmanız gerekir.


Bireysel Emeklilik Banka Değişikliği Nasıl Yapılır

“Ardından bankanız size “Havale Başvuru Formu” ve “Hesap Dosyası” belgelerini gönderecektir.”

—Bireysel Emeklilik Banka Değişikliği

Başvurunuzu tamamlamak için bu belgeleri kullandığınız bankadan yeni bankanıza götürebilirsiniz.

Bu nedenle otomatik emeklilik devir işlemini tamamladınız. Yeni bankanız, size sunulan ödeme yöntemlerini ve etkinlikleri detaylandıracaktır. Bilgileri aldıktan sonra, işlemi başlatmayı kabul etmelisiniz.

Transfer başvuru formu doldurulur ve bireysel emeklilik transferi alıcısı tarafından imzalanmak üzere gönderilir. Bu form, değiştirmek istediğiniz bankaya gönderilecektir.

Değiştirmek istediğiniz banka eski bankanıza faks veya e-posta ile gönderilecek ve onay için beklenecektir. Banka havalesi onaylandıktan sonra 10 iş günü içerisinde bireysel emeklilik sistemi tamamlanır. 10 gün içerisinde işleminiz tamamlanacak ve işlemin tamamlandığı tarafınıza bildirilecektir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Banka Değişikliği Nasıl Yapılır.

Bireysel emeklilik sistemi transferi yapmadan önce avantaj ve dezavantajlarınızı öğrenerek, uygunluğa göre banka transferini onaylayabilirsiniz ya da vazgeçebilirsiniz.

Zorunlu bireysel emeklilik için banka transferi yapmak istiyorsanız bazı şartları sağlamınız gerekmektedir. Bankalar tarafınca bu işlem için bazı şartlar konulmaktadır. Bu şartlarında kişiler tarafınca karşılanması beklenmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

· Bireysel emeklilik sistemi sözleşmeniz, çalışmış olduğunuz banka ile 2 yılı geçmiş bir süre değil ise, transfer yapmanız mümkün değildir.

Bireysel emeklilik transferini aktarmak için, sözleşme süresi en az 2 yıl olmalıdır.

Bireysel Emeklilik Banka Nasıl Değiştirilir

· Bireysel emeklilik transferi yapmış olduğunuz bankanızdan memnun kalmazsınız, yada size sunulan teklifler dilediğiniz şekilde değilse en az 1 sene kadar sözleşme süresinin bitmesini beklemeniz gerekmektedir. Eğer banka değişikliğinde sözleşme süresi dolmaz ise farklı bir bankaya geçmeniz mümkün değildir.

BES farklı Bankaya Nasıl Transfer Edilir? Bireysel Emeklilik Sistemi rahat kullanım isteyenler hem de belirli bir Birikim yapmak isteyenler için ideal bir para biriktirme sistemidir. Farklı seçeneklerden oluşan bu hizmette, bes için başvurduğunuz banka da detaylı incelemeler yapılabilir.

BES Banka Transferi Nasıl Yapılır BES transfer edebilmeniz için öncelikle gerekçenin mevcut bes kayıtlı olduğunuz bankaya sunulmalıdır. Bazı bankaların BES taşıma kampanyaları ile en çok kazandıran sisteme geçiş mümkündür.

Bireysel emekliliğinizi başka bir bankaya taşımak istiyorsanız. öncesinde ayrılmak istenilen banka ile iletişime geçilmelidir. Bunun en büyük nedeni kazancınızdan kesilecek tutarın büyüklüğüdür.

Bireysel Emeklilik Programları

Bireysel emeklilik programları, gelecekteki emekliliklerini rahatça geçirmek isteyenler ve tasarruf yapmak isteyenler için oldukça faydalıdır. Farklı bankalar bu hizmeti sunar ve her banka, müşterilerine kendi kapasitesine göre özel kampanyalar ve indirimler sunar. Bireysel emeklilik sahipleri, Bireysel Emeklilik Sistemi’ni (BES) daha cazip buldukları başka bir bankaya taşımak isteyebilirler. Artık bankalar arası BES transferi belirli şartlar altında mümkündür.

BES transferi yapabilmek için aşağıdaki koşulları karşılamak gereklidir

1 Ocak 2013 tarihinden önce BES sözleşmesi yaptırdıysanız, yılda sadece bir kez ödeme yapmanız yeterli olacaktır. Başka bir bankaya para aktarmak isterseniz, bunu da yapabilirsiniz.

Bireysel emekliliğe katılalı henüz iki yıl geçmediyse, başka bir bankaya transfer yapamazsınız. Ancak iki yıl geçtikten sonra, başka bir bankaya geçiş yapabilirsiniz.

Eğer BES’e yeni katıldıysanız ve yeni bankanızdan memnun kalmazsanız ve başka bir bankaya geçmek isterseniz, en az bir yıllık sözleşme süresini tamamlamış olmanız gerekmektedir.

BES transferi yapabilmek için öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir. Bazı bankalar BES geçiş kampanyaları sunarak uygun bir şekilde transfer yapmanızı sağlayabilirler. Bireysel emeklilik yardımınızı aldığınız banka ile iletişime geçerek BES transferi talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Eski bankadan almanız gereken belgelerle yeni bankaya başvuruda bulunmanız gerekecektir. Talep edilen banka, size uygun ödeme planları ve kampanyalar hakkında bilgi verir ve gerekli işlemleri başlatır. Transfer talep formunu doldurup imzaladıktan sonra, bu belgeyi eski bankanıza fakslayabilir veya posta ile gönderebilirsiniz. Bireysel emeklilik transfer talebiniz, eski bankanıza ulaştığında, 10 iş günü içinde transfer işlemi tamamlanır. Artık ATM üzerinden banka değiştirme işlemi başarıyla tamamlanmıştır.

BES İşlemi Başka Bir Bankaya Aktarma

Belirli koşullar altında, bugün bankalar arası hizmetten çıkarma transferleri mümkündür. Personel aşağıdaki koşulları yerine getirmelidir

Emeklilik yıllarını rahatça geçirmek isteyenler için bireysel emeklilik sistemleri oldukça avantajlıdır.

Belirli koşullar altında, bugün bankalar arası hizmetten çıkarma transferleri mümkündür.

BES temel olarak üç adıma ayrılır:

  • Yararlanıcı bankasında yeni bir hesap için başvurun
  • Bankalararası Kredi Limitine Başvurun
  • Para Gönder İyi planlanmış bir para transferinin tamamlanması aylar hatta yıllar alabilir

tekrar faiz kazanmaya başlamadan önce paranın hesabınıza ulaşmasını beklemeniz gerekebilir ve genellikle bileşik getirilerden yararlanırsınız. tasarruf hesaplarından daha fazlası.

BES Transferi Şartları Nelerdir

Bes i aktarmak için bir kişinin aşağıdaki koşulları yerine getirmesi gerekir:

1 Ocak 2013 tarihinden önce BES sözleşmesini imzalayan banka ile bir anlaşmaya varılırsa, bankaya 1 yıllık bir ücret ödemek yeterlidir.

bireysel bir emeklilik anlaşması 2 yıldan fazla bir süredir imzalanmamışsa, hesap sahibi bireysel emekli maaşını başka bir bankaya devredemez.

Daha önce Bes i transfer eden bir kişi, yeni transfer ettiği bankadan memnun değilse ve kariyerini değiştirmek istiyorsa, en az 1 yıllık bir sözleşme süresini tamamlaması gerekir.

BES Banka Transferi Nasıl Yapılır?

Bazı bankaların BES transfer faaliyeti ile en karlı sisteme geçmek mümkündür. Öncelikle BES transferi için;
İnsanlar özel emeklilik hizmetleri aldıkları bankaya gitmeli ve Bes i transfer etmek isteyip istemediklerini sormalıdır.
BES kaydı olan bankalar, transfer başvuru formları, hesap belgeleri vb. Bu kişilere. bilgi içeren belgeler sağlayacaktır.

Ayrıca diğer beş bankaya otomatik olarak para aktarmak için bu adımı izleyebilirsiniz.
Bunlara başvuran bankalar, kişileri uygun ödeme planları ve faaliyetleri hakkında bilgilendirecek ve gerekli önlemleri alacaktır.

Kişi transfer başvuru formunu doldurduktan ve imzaladıktan sonra, belge fakslanabilir veya çeşitli yollarla eski bankaya gönderilebilir.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Bireysel Emeklilik Banka Değişikliği Nasıl Yapılır
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git