Param Kredim
Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş) | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

Tarih: 22.12.2020
Güncel: 13.10.2023
Borç Para Vereceğim

Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde Hayatımızın kim bilir en zor anlarından birisindir. Oldukça sevdiğiniz dostunuz, yakın akrabanız ile aranıza borç alıp verme mevzusu girdiğinde artık hiçbir şey eskisi şeklinde olmayabilir.

Para mevzusu, miktarı her ne olursa olsun bazı ilişkilere hasar verebiliyor. Bu ister abiniz, ablanız, kardeşiniz olsun, isterse dostunuz ya da dostunuz. %90 değişmeyen bir kuraldır.

Fakat başka bir gerçek de, fazlaca sevdiğiniz birisinin zor durumda olması yada sizin zor duruma düşmeniz ne sizi ne de onları rahat hissettirir.

Bir yanınız sorununuzu çözmek istiyor, öteki yanınız ilişkinizin bozulmaması için çabalıyor.

Düşündünüz, taşındınız işin içinden çıkamadınız. Başka bir çıkar yolunuz kalmadı. Karşınızdaki insanı kırmadan, üzmeden ve ondan sonra üzülmeden bir şey bulmanız gerekiyor.

Borç alıp verirken izleyeceğiniz başlıca yollar ve madde madde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan özellikleri inceleyelim. Bu tarz şeyleri dikkate almanız ileride üzülmenize niçin olacak şeyleri ortadan kaldırmanıza destek olacak.

Borç Verirken İçin Acele Etmeyin Bir Kere Daha Düşünün

Borç verirken nelere dikkat edilmeli, Borç istemek, borç vermek göründüğün kadar kolay değil. Zor durumdaki birisine destek olmak sizi iyi hissettirebilir. Fakat sizin de durumunuz fazlaca iyi değilse ve karşınızdaki kişiyi de kırmıyorsanız dikkatli davranmalısınız.

Açık sözlü hareket etmek ve karşınızdakini kırmadan hareket etmek fazlaca mühim. Aranızdaki birlikteliğin boyutuna bakılırsa söyleyeceğiniz sözler de aynı şekilde.

Hakikaten karşınızdaki kişiye borç para verme mevzusunda kendinizi iyi hissediyorsanız bunu yapın. İçinizde acaba, fakat, fakat şeklinde sual işaretleri geziniyorsa, bu ne karşınızdaki ne de sizin için iyi sonuçlar doğurur.

Akrabanıza Borç Para Vermek Ya Da Almak Oldukça Daha Sıkıntılı Olabilir

Şundan dolayı onlar sizin yakınınız. Siz gittiğinizde yada size geldiklerinde fazlaca sıkıntılı bir süreç başlayabilir.

Bu süreçte dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim husus, ondan sonra bu parayı alamayabileceğinizi hesaplayarak borç vermek olabilir.

Bu bir tek yakınlarınız için değil, hepimiz için geçerli. Borcu verdikten sonrasında unutabileceğiniz bir miktar hesaplayın. Kırmadan, ondan sonra sizi üzmeyecek, aranızı bozmayacak ve yeniden para mevzusu olduğunda birbirinizin yüzüne bakabileceğiniz ortak noktalarda buluşmaya çalışın.

Borç Vermek İstemiyorsanız Net Olun

Sözü ağzınızda gevelemeyi bırakın. Açık ve net bir halde borç vermek istemediğinizi anlatın.

Sebepleri ile birlikte, ileride dostluğunuzun ve samimiyetinizin arasına paranın girmesini istemediğinizi, onu sevdiğinizi fakat para mevzusunun fazlaca riskli, fazlaca yıpratıcı bulunduğunu anlatın. Eğer risk görüyorsanız, onu yitirmek istemediğinizi açıklayın. Ona değişik şekillerde destek olun.

Var ise ve ona lazımsa işlerini görmesi için otomobilinizi verin. Ailesiyle zaman geçirin.

Borç Para Veremiyorsanız Değişik Yöntemlere Destek Olun

Kendi planlarınız ve finansal hedeflerinizi bozamıyor, size gelen kişiye borç veremiyorsanız eğer, ona, değişik yöntemlerle iyi mi para sağlayabileceği mevzusunda destek olabilirsiniz.

Çalıştığınız bankalarla görüşüp, ihtiyacını karşılayacak oranda kredi çekmesini sağlayıp, fazlaca güvendiğiniz birisiyse ona kefil bile olabilirsiniz. Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

Size fazlaca dokunmayacak, günlük giderlerinize ek bir bütçe ayırarak onun ufak gereksinimlerini karşılayabilirsiniz. Minik meblağlar kimi zaman yaşam kurtarabilir.

Evindeki yada işyerindeki bir ihtiyacını karşılamanız onun için de fazlaca kıymetli olabilir. Ev gereksinimleri, mutfak giderlerine sağladığınız destek fazlaca iyi gelecektir. Elinizden gelini yaparak kendinizi yanında hissettirin.

Vereceğiniz Borç Para Miktarını İyi Hesaplayın

Ne olursa olsun onların istediği meblağı vermek zorunda değilsiniz. Kendi bütçenizi de düşünmelisiniz. Karşıya destek olacağım diye kendinizi zorda bırakmayın.

Bütçe planınızı iyi hesaplamak zorundasınız. Sizden borç istendiğinde derhal kabul etmeyin. Birazcık süre isteyin. Hesaplarınızı iyi yapın. Eğer duygusal davranarak hareket ederseniz, bu size ondan sonra fazlaca zor durumlar ile karşılaştırabilir. Borç vermek duygusallığı kaldırmaz.

Verdiğiniz Borcu Geri Almak İçin Bir Plan Yapın

Kararınızı verdiniz ve size gelen kişiye destek olacaksınız. Bunu yaparken de kendinizi de garantiye almak zorundasınız.

Sizin de ödemeleriniz, taksitleriniz ve ileriye dönük mali planlarınız var. Karşıya verdiğiniz borç paranın yeniden ne süre elinize geçeceğini bilmeniz fazlaca mühim. Onu kırmadan ve üzmeden bu mevzuları anlatın.

Sizin de fazlaca varlıklı olmadığınızı, (bu şekilde varsayıyoruz) onun işini görüp zor durumdan çıkmasına destek olacağınızı, fakat paranızı geri alabilme zamanını bilirseniz daha iyi olacağını anlatın. Birlikte bir plan oluşturun. Karşınıza gelebilecek her ihtimali konuşun, anlaşın.

Borç Verirken Bu Parayı Kağıda Dökün

Bu hepimiz için mümkün olmayabilir. Size de ters gelebilir. Fakat bu şekilde düşünmeyin.

Çalışıp, didinip, dişinizden ve tırnağınızdan arttırdığınız birikiminizi, bir duygusal döngüye girerek heba etmenin anlamı yok. Yakın bir dost yada akrabanızı da yanınıza alarak, onu da bu vakaya tanık ederek, yazılı bir borç kağıdı hazırlayın.

Her insanın imzası olsun. Bu kağıt, ileride ihtimaller içinde bazı aksaklıkların önüne geçebilir. Dost ve aile ilişkilerinizin arasına para girmesin.

Değişik Kişilerin Borç İçin Size Geleceğini Ihmal etmeyin

Dost ve akrabalar arasındaki bu borç alışverişinin kulaktan kulağa yayılabileceği gerçeği var. Verdiğiniz borç sebebiyle başka isteyenler de size gelebilir. Borç vermeyi düşünürken bunu aklınızdan çıkartmayın. Öteki kişilere referans olabilir, öteki kişiler tarafınca yeniden borç para mevzusu ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Geri Alamadığınız Borç Paraları Rafa Kaldırmayın

Bu parayı yolda bulmadın, görmezden gelme. Açık ve net konuşun. Onlara ne kadar ihtiyacınız olduğunu hatırlatın, herkesin bir geçim kaynağı var, aileniz ve bağımlılarınız var. Para kazanmanın ne kadar zor olduğunu ve para biriktirmenin ne kadar zor olduğunu konuşun. Sakin bir şekilde konuşun ve sözünü kesmeyin.

Tüm borçları ödeyemiyorsanız, lütfen borçların bir kısmını geri ödemek için inisiyatif alın. Bu aynı zamanda onun alternatif çözümü olacaktır. Aynı zamanda nefes almanızı da sağlayacaktır. Ödünç alırken dikkat edilmesi gereken 7 madde

Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

Eğer hala alamıyorsanız sakin olun. Değişik bir çözüm arayın. Kendisinde bulunan bir şeyi size vererek borcunu kapatabilir. Bunu siz istemeseniz ve o teklif ederse düşünün. Paranızı asla alamamaktan daha iyi bir yol olabilir.

Durumuz İyiyse Parayı Borç Değil Armağan Verin

İstediğimiz en güzel borç şekli bu. Parayı isteyen kişiye borç olarak görmeden, gereksinim duyan parayı bir armağan olarak vermek.

Ne olursa olsun bunu kabul etmeyeceklerdir. Fakat fazlaca sonrasında, eli bollaşınca, istediği süre ödeyebileceğini söyleyerek ikna edebilirsiniz. Bu onu fazlaca mutlu edecek, size ve aranızdaki ilişkiye kıymet katacaktır. Haberlere de mevzu olan bir durumu sizle paylaşmak istedim.

banka EFT yaparak para gönderen kişinin gönderirken izahat kısmına PARAYI GÖNDERME nedenini belirtmemişti.  ( ……….. BORÇ için gönderilmiştir )  ibaresi olmadığı için parasını gönderilmiş olduğu kişiden maalesef geri alamadı .

Nakit Para Borcu İlişkilerinizi Bozmasın

Hem alırken hem de verirken borç mevzusu herkesi epey yıpratabilir. Verdiğiniz sözleri yerine getiremeyebilirsiniz. Aldığınız garantileri karşı taraftan göremeyebilirsiniz. Burada mühim olan ilişkilerinizi sağlam tutmak. Para ve bu şeklinde borç mevzuları senelerdir süregelen aile, dost, akraba bağlarınızı kopartmasın. Eğer bunlara zarar geleceğini düşünüyorsanız ne borç isteyin ne de verin.

Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git