Param Kredim
İcra Dosyası Kapatma Talebi Nasıl Yapılır | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > Genel > Bu Ekonomide Küçük Esnaf Başarılı Olabilir Mi

Bu Ekonomide Küçük Esnaf Başarılı Olabilir Mi

Tarih: 11.12.2020
Güncel: 29.09.2022
Bu Ekonomide Kucuk Esnaf Basarili Olabilir Mi

Bu Ekonomide Küçük Esnaf Başarılı Olabilir Mi Son zamanlarda dünyaya yayılan virüsü ülkemizin ekonomisini de çok derinden sarsmış bulunmaktadır. Enflasyonun giderek büyüdüğü ve halkın geçinmekte sıkıntı çektiği bu dönemde en çok küçük esnaf etkilenmiştir. Ülkemizde artan vaka sayılarından dolayı alınan kararlarla kısıtlamalar getirilmiştir ve bu kısıtlamaların başında da birçok yerler kapatılmıştır.

Küçük esnaf bu kısıtlamalardan ve ekonomik krizlerden dolayı kirasını, faturalarını ve işçi ücretlerini ödeyememiştir. Giderlerin katlanarak arttığı ve gelirin oldukça azaldığı bu dönemde tüm borçları adeta bir çığ gibi birikmiştir. Haziren ayı itibari ile normalleşme sürecine geçilmiş ve bakanlık tarafından hijyenle ilgili genelgeler yayınlanmıştır.

Hijyen kurallarına tam uyulsa da vatandaşın endişesi ve artan fiyatlardan dolayı eskisi kadar kazanç sağlayamayan küçük esnafların çoğu kepenk indirmek zorunda kalmıştır. Düşmeyen vaka sayıları ve yeni kısıtlamalardan dolayı yeni borçlar kapıdayken daha eski borçlarını ödeyemeyen esnaf ne yapacağını bilemez durumdadır.

Bu ekonomik kriz ortamında küçük esnafın başarılı olmasını beklemek adeta bir mucizedir. Giderlerini bile karşılayamayan küçük esnaf büyüme veya beklediğinden daha fazla kar elde etmesi neredeyse imkansızdır. Esnafın kendini toparlayabilmesi için tek yol devletin onlar için oluşturacağı destek projeleridir.

Bu Ekonomide Kucuk Esnaf Basarili Olabilir Mi ornek
Bu Ekonomide Küçük Esnaf Başarılı Olabilir Mi

Küçük Esnafa Destek Kredisi Verilecek Mi ?

Pandemi döneminde en çok etkilenen kurumlar arasında küçük esnaf en başta gelmektedir. Ticaret Bakanlığı bu durumu göz önüne alarak esnafa destek kredisi vermek için çalışmalar başlatmıştır. Devlet bankaları arayıcılığıyla verilecek olan kredi paketine başvurmak için kurumlar vergi beyannamesi ve işletme hesap özeti talep edilmemektedir.

Kredi notu 1300 olarak belirlenen bu pakette tek şart olarak esnaf ve sanatkarlar odasına üye olmaktır. Esnafın kullanacağı işletme kredisi üç yıl vadeli ve 6 aya kadar geri ödemesiz olarak belirlenmiştir. Limit olarak 25.000 TL belirlenen kredi için belirlenen faiz oranı da 4,5’tir. 

Bunlara ek olarak esnaf ve sanatkarların mal ve hizmet alımlarında vadeli ve taksitli işlemler yapabileceklerdir. Aynı zamanda esnafa sunulan kart için 3 ay ödemesiz ve 12 aya kadar vade kullanabilirsiniz. Bankaların bu konularda değişik fırsatları ve paketleri vardır.

Bu Ekonomide Küçük Esnaf Başarılı Olabilir Mi ?

Yaşanılan ekonomik krizler ve pandemi sürecinden dolayı oldukça zor zamanlar geçiren küçük esnaf kepenk indirmek istemiyor ve bunun için devletten gerekli olan desteği görmek istiyor. Kira, vergi, fatura ve işçi parası ödemekte zorluk çeken esnaf devletten bu giderler için karşılıksız ya da faizsiz destek beklemektedir.

Dükkanlarının kapalı kaldığı dönemde biriken kira ve fatura paralarının devlettin kendi hazinesinden karşılamasını talep eden esnaf borçlarını ödeyemediği gibi aynı zamanda evine ekmek götürmekte de oldukça zorlanıyor.

Salgın hastalık nedeniyle duran işlerinin canlanması uzun süreceğini düşünen esnaf ne yapacağını bilememektedir. Bakanlığın açıklayacağı yeni müjdeleri bekleyen küçük esnaf umudunu yitirmemek için uğraşmaktadır. Bu Ekonomide Küçük Esnaf Başarılı Olabilir Mi

Korono sonrası ekonomik de son durum adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim

Kosgeb başvuru yaprak küçük esnafın faydalanabileceği güncel durumlardan haberiniz olabilir.

ülkemizde ve dünyada sağlık ile ilgili küresel sorunlar baş göstermektedir. Bu durum küçük esnaf başta olmak üzere bir çok kişinin zor durumda olmasına neden olmaktadır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Bu Ekonomide Küçük Esnaf Başarılı Olabilir Mi
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git