Param Kredim
Var Olan Kredi Borcunu Ödeyerek Kapatma Ve Yeni Kredi Çekmek | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > Çiftçilik Yapmak İçin Tarla Tarım Kredisi Nasıl Çekilir

Çiftçilik Yapmak İçin Tarla Tarım Kredisi Nasıl Çekilir

Tarih: 25.11.2020
Güncel: 29.09.2022
Çiftçilik Yapmak İçin Tarla Tarım Kredisi Nasıl Çekilir

Çiftçilerimiz, Bağkur gibi bir kurum üzerinden emekli olamadıkları zaman, bir gelir belgesi gösteremediklerinden ötürü, başvuracakları krediler için ÇKS adı verilen belgelerin temin edilerek gösterilmesi istenmektedir. ÇKS belgeleri ile beraber kredi alabilme şansına sahip olacağınız banka ve finans kuruluşları ile alakalı olarak detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Çiftçilik Yapmak İçin Tarla Tarım Kredisi Nasıl Çekilir makalenin devamında ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

Bir banka üzerinden kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman, bankanın bu başvuruyu değerlendirmesi için sizden ilk olarak belir belgesi istemektedir. Yani kısaca bir banka üzerinden kredi almak için, düzenli bir gelirinizin bulunduğunu da kanıtlamanız gerekiyor. SGK ya da Bağ kur üzerinde kaydı bulunmayan çiftçilerin, ÇKS belgelerini temin ederek bankalar üzerinden tarım kredisi başvurularında bulunabilirler.

Oldukça fazla potansiyele sahip olan çiftçilerin de, çeşitli kredi avantajlarından faydalanarak, düzenlerini devam ettirebilmeleri adına, çiftçi olup olmadığına bakmak için ÇKS belgesine sahip olmaları gerekir. Ancak kredi için sadece ÇKS belgesi ile beraber yeterli olmamaktadır. Bu belge dışında birçok evrak ya da şartların da çiftçilerin tarım kredisi çekmesi için gereklidir.

Çiftçilik Yapmak İçin Tarla Tarım Kredisi Nasıl Çekilir

Tarla Tarım Kredisi İçin İstenen Belge ve Evraklar Nelerdir ?

Bir banka için kredi çekecek kişide bakılan en önemli durum, verilen baranın geri aynı şekilde sorunsuz ödeneceğine dair alınacak olan teminattır. Bu nedenle ÇKS belgesi ile belge vermekte olan bankalar, sizin bunun haricinde de KKB not durumunuza da bakarlar. Geçmiş dönemler içerisine yer alan veya şuanda da aktif olarak çiftçilik ile uğraşmakta olan kişiler sadece ÇKS belgesi ile beraber kredi almaları oldukça zordur. Bunun dışında KKB kredi notunuz yüksek ise bazı koşulları da sizden karşılamak isterler. Bu koşullara baktığımızda;

  • Çalışan eşlerin de onayı olması ile beraber kefil talep edebilirler.
  • Kullanacığınız tarım kredisi miktarına göre ipotek talebinde bulunabilirler.
  • Son zamanlar için bankalar, kredi kullanacak olan şahısların vergi daireleri üzerinden devlete herhangi bir borcu bulunmadığına dair belge talebinde bulunmaktadırlar.
  • SGK üzerinden Bağ kur bilgilerinize dair çeşitli doküman talebinde bulunabilirler.
  • Nüfus cüzdanınızı fotokopisine dair belge talep ederler.

gibi belgelerin çoğu, tarım kredisi almak için bankalar tarafından talep edilmekte olan bazı belge ve evraklardır. Eğer bu istenen belgeleri karşılayabilecek düzeyde iseniz, tarım kredisi sunan bankalara da göz atabiliriz.

Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Yüksek limitli olarak çekeceğiniz krediler için Ziraat bankası üzerinden talepte bulunabilirsiniz. Kullanacağınız krediler için herhangi bir taşınabilir ya da taşınamaz malı ipotek ettirerek kredi talebinde bulunabilirsiniz. Toplamda 60 ay vadeli olarak kullanım sağlayabileceğiniz ipotekli krediler için, ipotek ettirmiş olduğunuz mülk değerlerinin oranlarına göre kredi limiti onayları verilir. Ziraat Bankası üzerinden oranlara baktığımızda ise;

Konut değerinin yaklaşık olarak %90’ı,

İş yeri değerinin yaklaşık %75’i,

İmarlı arsanın yaklaşık olarak %50’si,

yapılan ekspertiz değerlendirmelerine göre çekilecek kredi tutarlarına dair tarafınıza  bilgilendirme yapılır.

QNB Finansbank

QNB Finansbank, Çiftçi Nakit Kredi adında ÇKS belgesine sahip olan çiftçilerin nakit kredi ihtiyaçları için sunmuş olduğu bir hizmettir.

Türkiye Ekonomi Bankası

Yatırım ve işletme kredi türleri altında sunulmakta olan çiftçi kredileri, çiftçilerin nakit ihtiyaçlarını aktif bir şekilde karşılamaya yardımcı olan diğer bir banka olarak yer almaktadır.

Şekerbank

Taksitli Tarım Kredisi adı altında verdiği hizmet ile beraber çiftçilere nakit imkanı sunan Şekerbank, diğer finansman olan kurumlar arasında yer alır.

Fibabank

Çiftçilere kredi olanağı sağlamakta olan Fibabank, bunları da aktif bir şekilde taksitlendirme imkanı da vermektedir.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Çiftçilik Yapmak İçin Tarla Tarım Kredisi Nasıl Çekilir
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git