Param Kredim
Yapı Kredi SMS Bakiye Öğrenme | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları

Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları

Tarih: 23.12.2020
Güncel: 28.09.2022
Çok Borcum Var Ödeyemiyorum

Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları 2022 yılına 2 ay kaldı. Her şey çok pahalı ve işsizlik oranları yüksek, Dolar 9,75 tl sınırına dayamış durumdadır. Ne yazık ki, fabrika sahipleri, küçük işletme sahipleri, işçilerde ağır borç içinde olabilir.

Bu şekilde sıkıntıları gidermek ve bir an önce toparlanmak için çeşitli fedakarlıklar ve politikalar kullanmak gerekir. Bu yaptığınız bazı hata ve ihlallerden kaynaklanabileceği gibi genel ekonomik sebeplerden de kaynaklanabilir. Yapmak ve almak istediklerinizi peşin olarak almak maalesef fazlaca mümkün değil. Hepimiz borca girmeden, bir taksit yüküne bulaşmadan gereksinim duyan şeyleri almak ister.

diye sizi düşüncelere sevk ediyor. Aslına bakarsak bunlarla savaşım etmek sizin elinizde. Birazcık dikkat ve birazcık da özenle borç yükünüzden kurtulmak mümkün.

Minik miktarlarda bu mümkün olabilir fakat büyük meblağlı gereksinimler için ya kredi çekmek ya da borçlanmak gerekiyor. Fakat daha sonraları bu, borcum ödeyemeyeceğim kadar fazla, borçlarım fazlaca ödemek için ne yapabilirim

Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları

Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları ve çözüm yolları konusunnda bilgiler
Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları

Çok Borcum Var Ne Yapabilirim

Dünyadaki Bu olumsuz salgından Türkiye de doğrudan etkilenmiştir. çok kredi borcum var ne yapmalıyım sorunu bir girişimciden, işçi kısmından bir çok kesimden duyar olduk.

Çok Borcum Var Ne Yapabilirim diye düşünüyorum, kendim için uyguladıklarımı buradan sizlerle de paylaşacağım

Banka, şahıslar bütün borç ve faizlerini hesaplayın ” çok borcum var ne yapmam lazım ” dediğimde yatırım danışmanım bana söylediği il şey buydu.

Çünkü yapılan araştırma insanların borçlarının miktarını, ödeme zamanlarını veya faizin toplamını bilmediklerini göstermektedir. Bu yaşadığımız zor dönem ABD veya Avrupa da yaşandığını unutmayınız. Ortak sorunlar için ortak çözüm önerileri üreteceğiz…

Borcumuzun miktarını öğrendik çok borcum var nasıl ödeyebilirim ? sorunun cevabına geliyoruz.

Farklı borçları tamamlamak için banka kredisi kullanmak, aylık geri ödemenin gelire oranı nedir? (Konunun altına yazın hesaplayalım) Yaşam standardınızı aşan borç sizi yorar. Ziraat Bankası’ndan aldığım krediyi ve İş Bankası’ndan aldığım krediyi sonlandırmak için Yapıkredi Bankası’ndan kredi kullandım.

Artık kalbimde bir yerde aylık ödemeye yetecek kadar param var ve bu ödemenin yapısı aylık gelirimi geçmeyecek. Banka müşteri temsilcileri size ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti verecektir. Aylık gelirinizi ve borcunuzu belirtirseniz. Sizin için bir ödeme seçeneği oluşturulacaktır. 3 aylık geri ödemesiz kredi vb. Size uygun bir ödeme yöntemi sağlayın

Yatırım danışmanımın benle paylaştığı başka bir husus ise yapılan borcun bizi ne kadar deneyim kazandırdığıdır.

Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları

Çok Borcum Var Çaresizim Ne Yapmalıyım

Bankadan borç para alabilen ve sorumluluk alabilen, ancak borcu geri ödeyemeyenlerin birkaç şeye dikkat etmesi gerekir.

Borcu daha sonraki bir tarihe ertelemeye devam ederseniz ve herhangi bir başvuruda bulunmadıysanız, ciddi sorunlarla karşılaşacaksınız.

Kredi başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız, faiz oranını, geri ödeme süresini vb. Kontrol etmelisiniz.

Borcunuzla ilgili işlemlere dikkat ettiğinizden emin olun. Borç veren tarafından farklı faiz oranları ve geri ödeme süreleri ile sunulan çeşitli kredi türleri gibi tüm kredi koşullarını anlamak çok önemlidir.

Borçlunun koşulları ve ödünç alınan tutarı önceden belirlenmiş bir zaman dilimi içinde zamanında geri ödemek için yerine getirmek istedikleri koşullar.

Bankalara Borcu olanlar ödemezse ne olur

Tüketiciler kullandıkları mağazalara kredi veya borçlarını ödeyemezlerse, yasal olarak cezalandırılabilirler. Borcunu ödemeyen insanlara çok fazla borç soruldu, ne yapacağım konusunda çaresizdim.

Hayır cevabını verirseniz ve geri ödemeye hazır olduğunuzu söylerseniz, tüketici karşılayamayacağını söylediği için beklentilerinizi karşılayamayacaktır.

Banka borcu yüzünden evime haciz gelir mi ? Banka ve müşteri belirli bir bütçeye göre kredi almayı kabul eder. Burada bankaya çeşitli bilgiler verilir ve kredi verildikten sonra borcun belirli bir süre içinde geri ödenmesi gerekir.

Bankadan çekilen kredi 3 ay içinde ödenmezse, banka sizin adınıza yasal süreci başlatacaktır. Bu süreçte bir avukatla birlikte yasal işlem yapın.

İflas, borcunuz karşılığında veya vadesi geçmiş borcu temerrüde düşürürseniz. Yasal limiti aşarsanız (borçlanmanız izin verilen limiti aşarsa) yapılabilecek işlemlerden biridir.

Birden fazla ve benzer ödemeler için iflas ilan edenlerin sayısı, daha önce bildirilen 2016’yılında 1,3 milyondan 2017’de 1,5 milyona ulaştı.

Haciz Geldi Çok Borcum Var Çaresizim

Banka borcundan dolayı eve haciz konulacak mı? Bankalarda borcu olanlar için bu konu sıkça araştırılan bir konudur.

Genel olarak konuşursak, banka ve müşterinin borçla ilgili sorunları varsa, bankanın da haciz hakkı vardır. Aynı zamanda, konut haczi kapsamında bu yasal olarak mümkündür.

Haciz denir , kişinin herhangi bir kuruma veya herhangi bir kişiye borcu vardır, borcu varsa borcunu ödemez ve karşı taraf yasal işlem başlatır.

Bu işlemlerden sonra alacaklı, borcunu ödemediği için kendisine borçlu olan kişiden haciz talebinde bulunmuştur. Bu talep yasal süreçle başlatılmıştır. Alacaklı ve borçlunun kimliğine göre kişinin evi veya şahsi ücretleri de alıkonulur. Bu şekilde borç kapatılır.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Haciz gelir mi ?

Banka ve müşteri belirli bir bütçeye göre kredi almayı kabul eder. Burada bankaya çeşitli bilgiler verilir ve kredi verildikten sonra borcun belirli bir süre içinde geri ödenmesi gerekir.

Bankadan çekilen kredi 3 ay içinde ödenmezse, banka sizin adınıza yasal süreci başlatacaktır. Bu süreçte bir avukatla birlikte yasal işlem yapın.

sizin için yasal bilgi ve deneyime sahip birine ihtiyacınız var, sizin adınıza üçüncü bir taraf sizin adınıza müdahale edecek ve sizin için yararlı bir anlayışa gelecektir.

Banka ile mücadelenizde, zaman zaman evinizi kaybetmeyebilir, yasal ücretlere ve diğer masraflara maruz kalmayabilirsiniz, bu da finansal durumunuzun her zamankinden daha kötüleşmesine neden olabilir.

Bankalara borcunuzu nasıl yapılandırırsınız
Bankalara Çok Borcum Var Ne Yapmalıyım

Bankalara Çok Borcum Var Ne Yapmalıyım

Bir çok kişi kendi borcundan ziyade birilerine kefil olduğu için borç batağına saplanmış durumdadır. Maalesef hatır çeki diye bir durum var ki mağdurları çok tur. İş yeri sahipleri bir birine hatır çeki kesiyor ve yapılacak işler finans sağlanıyor. Bu salgın döneminde firmalar teker teker battı.

E5 kenarında fabrikası olan bir tanıdığımız bu yüzden firmasını ve sonrasında sağlığını kaybetti.

çok borcum var nasıl kurtulabilirim diyorsanız. ilk yapılması gereken, ne kadar borçlu olduğunuzu ve banka sizi ne kadar idare edebiliyor. Bankalar alacaklarını tahsil edebilmek için kapınıza haciz memurlarını göndermeden önce siz gerekli işlemler için avukat ile iletişime geçiniz.

Bir çok firma mali müşavir alır veya haftada 1 gün fabrikada çalıştırır. Yatırım danışmanı tutmaz.

Aylık bir geliriniz varsa kendi avukatınız ile durumu paylaşın. Açılacak doğru dava dosyaları sizi kurtarabilir. Borçlarınızı yapılandırmak ve bu salgından en az zarar ile işinize devam etmek istediğinizi biliyorum. Çünkü bu durum ortak bir sorun olarak ülke gündemimizde yer almaktadır.

Her ay ne kadar kazanıyorsunuz. sorunun cevabı ve sonrasında çok borcum var nasıl kredi çekebilirim? çünkü borcun miktarı + geri ödeme ne kadar olacak bulmak gerek Bu durumdan çıkış olmaz ise Gayrimenkul satmak veya ipotek etmek gerekebilir.

Haberlerde esnafa soruyorlar ” İş yok Nasıl Geçiniyorsunuz ” önceki yıllarda biriktirdiklerimizi veya arsamızı sattık diyor.

Yüksek kira ödediğiniz ev var ise daha makul bir ev kiralayın veya gereksiz harcamaları azaltın..

Çok Borcum Var Ne Yapmalıyım

2021 yılında Türkiye’de yaşayan kişilerin borç seviyesi aldı başını gitti. Çevremde sizin de çevrenizde ” Çok borcum oldu ne yapabilirim” gibi konular eminim ki duymuşunuzdur… 

Küçük esnaf olan arkadaşlarıma sorduğumda siftah atmadan kepenk kapattıklarını belirtiyorlar. Eski zamanlarda ” Borç Yiğidin Kamçısıdır ” derlerdi şimdi durum çok farklı çünkü gelir yok gider ise hız kesmeden çep ten çıkmaya devam ediyor…

Çok fazla borcum var, ne yaparsam bu borç azalır diyorsanız. öncelikle Borçlarınızın tutarı ne kadar ? Kimlerden borç para aldınız veya verdiniz ? çünkü bazı durumlarda da borç para vermiş ama geri alamayanlarda oluyor.

Fakat konumuz fazla borcu olup bu çıkmazdan en az zararla çıkmak isteyenlerin konusudur. 

Yeni yasa çıkardılar 100 tl ye kadar bankaya olan borçlar yapılandırılabiliyor. Bir başka sorun ise farklı bankalara olan borçlarınızdır. Bana her gün sms geliyor ziraat bankasında çektiğim borç yapılandırmam için yapı krediden ! Normal bir işçiyim ve 10 bin borcum vardı. 70 bin ön onaylı hazır kredin var sms atıyorlar…

Çok Fazla Borcum Var Neler Yapmalıyım
Çok Fazla Borcum Var Neler Yapmalıyım

Çok Fazla Borcum Var Neler Yapmalıyım

konu bölümler halinde aktarılacaktır. Çünkü en büyük sorun parça parça ve aklınızda olmayan borcun bir den karşınıza çıkması ile alakalı olanlar oluyor… 

Borcunuzun ( toplam ) Ne kadar Hesaplayınız ; Bankalar veya kişilerden aldıklarınız fark etmez. Kesinlikle her bir borcunuz bir kenara toplayın… Arkadaşımdır akrabandır.

gerek yok demeyin. Çünkü benim başıma geldi tufan diye bir arkadaşım var oda bu yazıyı okuyor. Borcunu bir türlü vermiyor. şimdi bir daha sıkıştım para verir misin dese siz olsanız ne yapardınız ? 

Aylık Gelir Gider Hesabınızı Düzgün Yapın ; Siz maaşla çalışan biriyseniz ve maaşınız 3.100 tl ise gelen para ile harcamalarınız orantılı olmalıdır. 

Ev kirası + elektrik faturası + su faturası + doğalgaz + yiyecek + telefonlar giderleri ortada zaten para kalmadı… Eskiden bir baba 5 çocuğa bakarmış şimdi hayat inanın çok zor.

Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları
Çok Büyük Borcum Var Ne Yapabilirim

Çok Büyük Borcum Var Ne Yapabilirim ?

iş yeri sahibiyseniz zaten bir mali müşavir tarafınızdan evraklarınız tutuluyordur. Küçük yerler aylık takip ettirirken bir çok firma muhasebe / ön muhasebe / mali müşavir bulunduruyorlar.. 

Geliriniz Yeterli Değil İse Ne Yapılabilir; Haberde gördüm esnafa soruyorlar. Geliriniz yeterlimi ? Dükkanı nasıl işletebiliyor musunuz ? Diye sorular soruyor spiker Verilen cevap Önceden biriktirdiklerimizi yiyoruz.

” Hazıra Dağ Dayanmaz ”

umarım bu süreç hükümetin esnafa vereceği desteklerle hızlı bir şekilde geçer. Çok borcum var bunalımdayım ne yapmalıyım !

Yaşadığınız sorunlar ve ekonomik sıkıntılar bir çok vatandaşın belini büktü şimdi sağlıklı düşünme zamanı çevrenizde size değer veren kişiler ile durumunuz paylaşın bazen para değil fakat verilen doğru bilgi sayesinde sıkıntılarınız azalabilir.

Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları

Bazı insanoğlu borç yükünün altına girdiklerinde ruhsal olarak da bazı problemler yaşayabiliyorlar. Borcunu ödeyemeyecek duruma gelme korkusu sizi fena seçeneklere yönlendirerek aklınızı çelebilir.

Bilhassa yakın çevrenizden duyduğunuz ve tavsiyeler dinlediğiniz bazı kişiler, size tefeci dediğimiz, yüksek faizle para elde eden insanları tavsiye edebilirler. İlk olarak uzak duracağınız kişiler bunlardır. Alacağınız, size iyi gelecek sıcak paranın rüzgarına kapılıp da bu benzer biçimde işlere girişmeyin.

Esasen zorluk derecesi yüksek durumunuz fazlaca daha sıkıntılı bir hale gelebilir. Bu benzer biçimde sağlanan paralar ilk başta size cazip gelebilir, iş ödeme kısmına erişince, üstüne eklenen faizler ödeme mevzusunda sizi zorlayacak seviyede fena koşullar oluşturur.

Bazı insanlar, ağır borçlu olduklarında zihinsel sorunlar yaşayabilir.

Geri ödememenin kötü varlıkları seçmenize neden olacağından endişelenmek, bu da kendinizi kızdırır. Özellikle çevrenizdeki insanları dinleyebilir ve yüksek faizle para kazanan tefeci dediğimiz kişileri tavsiye edebilecek tavsiyeler alabilirsiniz. Bunlar uzak durulacak ilk yerlerdir. Aldığınız sıcak parayla yutulmayın, bu sizin için iyidir ve işinizi bu şekilde büyütmeyin.

Aslında, içinde bulunduğunuz durum daha da sinir bozucu olabilir. Birincisi, bu şekilde sağlanan fonlar size çekici gelebilir ve şirket ödeme bölümüne ulaştığında daha fazla dikkat rahatsızlık yaratacak ve sizi ödemeye zorlayacaktır.

Fazla Borçlarınızı Ödemek İçin Borçlarınızı Toparlayın

Çok fazla borç yükünün altına girdim ne yapacağım diye sakın kendinizi fazlaca fazla karamsarlığa düşürmeyin. Bu durum her insanoğlunun başına gelebilir. Burada mühim olan şey, sakin kalıp, akılcı ve gerçekçi çözümler bulmak zorunda olduğumuz. Bu çözümlerin en başlangıcında, nereye, ne kadar ve ne kadar süreli borçlarımızın bulunduğunu bilmeniz.

Bu borçları sıralı olarak yazarak tam bir sıralama çıkartmanız, borçlarınızdan kurtulmak için ilk adımınız olacak. Dağınık ve aklınızı karıştıran borçlarınızı bu şekilde sıralama haline getirerek, aylık taksit, faiz oranları ve toplam borç miktarlarını ortaya çıkartın. Hepsini eksiksiz ve yazılı olarak görmek, planınız için iyi bir başlangıç.

Gereksiz Ödemeleri İptal Ederek Ödeyemediğiniz Borçları Hafifletin

Günümüzde ihtiyacımız olsun olmasın bir fazlaca şeye para bağlıyoruz. Bilhassa devamlı kullanmadığınız, olmasa da olur dediğiniz bazı abonelikleri gözden geçirmeye başlayabilirsiniz. Yüksek ücretli  web aboneliği, tv abonelikleri, internetteki bazı dizi ve film abonelikleri benzer biçimde etkenler minik görünse de hepsi bir araya ulaştığında aylık olarak oldukça masraflı görünüyor.

Kullandığınız web paketini daha aşağı bir paketle değiştirmeyi deneyin. Yada aynı özelliklerde daha azca ücret alan değişik bir şirket tercih edebilirsiniz. Kablo tv, aylık ücretlendirilmiş hususi tv abonelikleri benzer biçimde keyif olarak adlandıracağımız abonelikleri de durumunuzu düzeltene kadar rafa kaldırın. Size keyif veren bu aktivitelere internetten de ulaşabilirsiniz. Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları

Günlük Yaşantınızdaki Ödeme Önceliklerini Değiştirin

Bu kadar zor durumda kalmadan ilkin değişik alışkanlıklarınız ve harcamalarınız vardı. Fakat artık bunlara bir set vurmanın zamanı geldi. Hususi ve zevk için yaptığınız tüm harcamaları bir kenara atarak, temel ihtiyacınız olan şeyleri ön plana çıkartmak zorundasınız. Ödemek zorunda olduğunuz aylık kredi taksitlerinden sonrasında en temel ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak zorundasınız.

Bu süreç size, daha önceki alışkanlıklarınız sebebiyle fazlaca zor gelebilir. Bu tarz şeyleri da atlacaksınız. Tertipli ödemeleri yaparak önceliklerinizi değiştirdiğinizde yavaş yavaş toparlanma sağlayacaksınız. Faturalar, kira, kredi taksitleri, mutfak giderleri benzer biçimde genel ihtiyacınız olan şeyleri karşılayarak bu sürece fazlaca fazla katkı sağlayacağınızı ihmal etmeyin.

Lüks Olarak Değerlendirdiğiniz Eşyalarınızı Pazarlayabilirsiniz

Borcu azaltmak ve işi belirli bir süre içerisinde tamamlamak istiyorsanız fazla veya gereksiz eşyaları elden çıkarabilirsiniz.

Akla gelen ilk şey genellikle arabanızdır. Bir süre arabasız idare edebilir, işe gitmek için toplu taşıma ile gidebilirsiniz.

Diğeri ise bu önleyici tedbirlerin geçici olduğunu göz ardı etmemek. Borcunuzu ödediğinizde ve pozitif bir sayıya döndüğünüzde, bu şekilde malları tekrar alabilirsiniz. Şu anda sizin için önemli olan tek şey borç yükünüzü bir an önce azaltmaktır.

çok borcum var çaresizim
çok borcum var nasıl kurtulurum

Çok Borcum Var Nasıl Kurtulurum

  • Borçlarınızı bir kağıda veya exsel dökümanı olarak kayıt altına alınız. Borç tutarlarını ve ödeme zamanlarının kayıt altına alınız.
  • Şahıslara borcunuz var ise Borç listesi tutmuştunuz zaten şimdi sıra var olan gelirinizi alacaklılara bölüştürmekte
  • Yer ay ödemeleri aksatmayacağını kendinize hatırlatın Not defteri ve autlook faydalanın borçlarınızı zamanı gelmeden ödeme alışkanlığı kazanmanız gerekir.
  • Kredi kartlarınızın borçlarınız yapılandırın ve asgari ödemelerini geciktirmeyin…
  • otomatik ödeme ( kira + faturalar gibi ) yapın bankalar çeşitli avantajlar sunar.
  • Gereksiz harcamaları kısın belki de ek kredi kartlarınızdan gereksiz harcamalar yüzünden çok açıldınız.

Çok Borcunuz Var ve Ödeyemiyorsanız Ek İş Yapmayı Düşünün

Ek iş yapmadan ilkin mevcud işinizde kendinize mesai ayarlamaya çalışın. Eğer mesai yapılabilecek bir işiniz var ise amirinizden size ek mesai yazmasını isteyebilirsiniz. Elinizdeki fazlaca fazla borcunuzu kapatmak için fazla çalışmak ve karşılığını almak size zor gelmemeli.

İşinizde mesai yapamıyorsanız boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz ek işler araştırın. Evde de yapılabilecek bir fazlaca ek iş seçeneği mevcut. Mesela ek gelir sağlama yolları mevzusunda bir fazlaca tavsiye mevcut. Buradaki örnek iş fikirleri ile de ek gelir sağlayabilirsiniz.

Çok Borcum Var Ödeyemiyorum Deyip Öylece Durmayın

Hayattaki her şey insanlar içindir. Bu gün bol olduğu zaman, yarın borç içinde olabilirsiniz.

Önemli durumların üstesinden gelebilmek. Meşgul olduğunuzda gereksiz harcamalardan kaçının. Harekete geçerken yarısını aklınızda bulundurun. Sonuçta bu borçlardan kesinlikle kurtulacaksınız. Her ülkenin içine düştüğü büyük ekonomik kriz bile sonsuza dek sürmeyecektir.

Borcunuz ancak bu büyük krizler gibi olacaktır. Borçlarınızı listeleyin, giderlerinizi gözden geçirin, gereksiz ve ertelenmiş giderleri belirleyin, tasarrufları ve diğer gelir seçeneklerini dikkate alan bir geri ödeme stratejisi oluşturun.

Bu kadar. Büyük borçlar için ne gibi önlemler alınabilir?

Garanti Bankası borç erteleme için yapılacak işlemler adlı yazımızı okuyabilirsiniz…

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git