Param Kredim
Kredi Danışmanlığı Nedir | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > Devletin Çiftçiye Verdiği Destekler

Devletin Çiftçiye Verdiği Destekler

Tarih: 20.06.2020
Güncel: 29.09.2022
çifçi kredisi, kredi alırken dikkat edilecek hususlar

Çiftçiler gerek daha sağlıklı üretim yapabilmek gerekse üretim faaliyetlerinin hızlanması için devlet tarafından destek görmektedir. Devletin Çiftçiye Verdiği Destekler projelendirme şeklinde olabileceği gibi kredilendirme şeklinde de sunulabilir. Tarımsal alanda yapılan bu destekler çiftçiler için büyük bir önem taşımakta ve sorunsuz üretim yapmalarına olanak sağlamaktadır. Çiftçiler bu desteklerden faydalanırken mevzuat çerçevesince ve bakanlık güvencesiyle hareket edilir.

Bakanlık tarafından belirlenen şekilde çiftçilere yaptıkları tarım türüne göre bir destek sağlanır. Organik tarım desteği, çiftçi kredisi bu destekler arasında en çok dikkat çekenlerin başında gelmektedir.

Devletin sağladığı faiz indirimli krediler sayesinde çiftçiler daha rahat üretim faaliyetlerini gerçekleştirip ekonomik açıdan sıkıntı yaşamadan kazançlarını elde edebilirler. Devlet çiftçi desteği; alan bazlı destekler, biyolojik bazlı destekler, diğer tarımsal amaçlı destekler, aşı desteği gibi farklı alt başlıklar altında incelenebilir.

Devletin Çiftçiye Verdiği Destekler önemli hususlar hakkında açıklama
Devletin Çiftçiye Verdiği Destekler

Sigorta bazlı desteklerde, bitkisel ürünlerin karşılaşabileceği dolu, yangın, fırtına, heyelan, deprem, sel, don riski gibi afetlere karşı sigorta bazlı çalışmalar yürütülmektedir. Yine bitkisel üretim faaliyeti yapan çiftçiler için tohum üretiminin yetersiz olduğu durumlarda sertifikalı tohum desteği sağlanarak çiftçiler için avantajlı durumlar elde edilmeye çalışılmaktadır.

Devletin Çiftçiye Verdiği Destekler

Tarım bakanlığınca dikkat edilen konulardan belkide en önemlisi ise teknolojik yeniliklerin çiftçiler için rahatlıkla kullanılabilir ve üretimi hızlandıran bir seviyeye gelmesidir.

Bu sebeple tarımsal alanda gerçekleşmesi planlanan projeler için sürekli ar-ge çalışmaları yapılmakta ve bu çalışmaların maliyetleri devlet tarafından oldukça fazla gerçekleştirilmektedir. Tarımsal gelişmenin olmazsa olmazlarından olan bu projelerde e devlet destekleri büyük rol oynamaktadır.

Yapılan desteklerin her geçen gün artması, başarılı projeler ve ar-ge çalışmaları sayesinde Güney Marmara, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Kuzey Marmara, Karcadağ, Söğüt, Gap, Yukarı Fırat, Orta Anadolu, Van Gölü, Erciyes, Kaz Dağları, İç Ege, Gediz, Meriç, Yeşil ırmak, Orta Karadeniz, Büyük Ağrı, Zap, Çoruh, Batı Gap, Doğu Akdeniz, Kıyı Akdeniz, Ege Yayla, Orta Kızılırmak,Kıyı Ege, Fırat, Göller Havzası Türkiye’nin yeni havzaları olarak tanımlanmıştır. Bununla beraber veterinerlik, kaliteli ürün üretimi, tarımsal çerçevenin korunması gibi konularda da devlet destekleri bulunmakta ve projeler özenle yönetilmektedir.

Çiftçi Kredisi

Çiftçiler için sağlanan desteklerin belkide en önemlisi çiftçi kredisi olarak göze çarpmaktadır. Bu projeme kapsamında devlet kendini geliştirip büyümek isteyen girişimci çiftçiler için kredi olanakları sağlamaktadır. Bu sistemden faydalanmak isteyen girişimcilerin çiftçi kredi sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir. Günümüzde bankalarda bu sisteme kayıtlı olarak hizmet vermeye devam etmektedirler. Çiftçi kredisi hibeler avantajlarından en önemlisi ise faiz oranlarıdır.

Bu krediler genellikle faizsiz şekilde verilerek çiftçilerin daha sağlıklı ve üretim odaklı çalışmasını sağlamaktadır. Çiftçi kredisi hasat zamanlarında, yatırım odaklı, ihtiyaç amaçlı ve işletme giderlerinin karşılanması için verilebilir. Bununla beraber bazı bankalar çiftçilerin işlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi için konut kredisi imkanı da sunabilmektedirler. ” Devletin Çiftçiye Verdiği Destekler

Bankaların sunduğu vade fırsatları çiftçi kredisi başvurusu yapacak girişimciler için belkide en önemli noktadır. Sağlanan esnek ödeme planları ve vade süreleri sayesinde çiftçiler ekim ve hasat zamanlarında olumsuzluk yaşamadan üretimlerini gerçekleştirebilecek daha sağlıklı ve kaliteli ürünler sunabileceklerdir.

Bitkisel üretim faaliyetleri yaparken ihtiyaç duyulan mazot gübre desteği tohum, demirbaş alımı, sigorta, kira gibi giderler çiftçilere sağlanan krediler sayesinde kolayca karşılanabilir. Genellikle bankalar çiftçi kredisi başvurularını kendi şubeleri üzerinden gerçekleştirmekte ve hizmet vermeye devam etmektedirler. Yine bazı bankalar kredi verirken girişimcilerin bütçelerinin en uygun olduğu zamanda ödeme hakkı tanıyarak çiftçiler için en uygun ödeme pozisyonlarının korunması hizmetini sağlamaktadır.

Çiftçi Kredisi İle Ne Amaçlanır

Devletin Çiftçiye Verdiği tarım destekleri uzun vadeli yatırım kararlarına destek sağlayan ve üretimlerini planlarken uzun vadede düşünme fırsatını onlara sunan bu krediler sayesinde yatırım yapmayı düşünen girişimciler daha somut adımlar atabilirler.

Organik üretim destekleri, Organik ve bitkisel hayvan yardımı, kümes ve alan bazlı hayvan sigortaları , küçükbaş hayvan sigortaları, sera sigortaları, su ürünleri sigortaları, at yetiştiriciliği kredisi, arıcılık kredisi, tarım arazisi alım kredisi, yeni tesis kurmaya yönelik ihtiyaç kredisi, ekipman kredisi bankalar tarafından çiftçilere ödenek oluşturmada kullanılan başlıca kredi dalları arasında öne çıkmaktadır.

çiftçi desteklemeleri Bu gibi krediler sayesinde gerekli ödenek akışı hızlı bir şekilde gerçekleşmekte ve çiftçilerin ihtiyaç duyduğu zaman ve para ihtiyaçları desteklenmektedir. Ayrıca yeni girişimlerin önü açılıp girişimcilere fırsat sağlanmakta ve önleri açılmaktadır.

Tarım Hibe Kredileri İçin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Kayıt Olmak yazımızı okumak isterseniz…

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Devletin Çiftçiye Verdiği Destekler
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git