Param Kredim
Uygun Destek Kredisi Veren 5 Banka | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > DEVLET DESTEKLERİ > Devletten Kadınlara Geri Ödemesiz Kredi

Devletten Kadınlara Geri Ödemesiz Kredi

Tarih: 22.06.2020
Güncel: 29.09.2022
Devletten Kadınlara Geri Ödemesiz Kredi nelerdir nasıl temin edilir

Son dönemlerde kadın girişimcilerin sayısı oldukça artıyor. Devletten Kadınlara Geri Ödemesiz Kredi imkanı sağlamaktadır. Kadınlar artık, gıda sektöründen tutun, hizmet sektörüne kadar her alanda faaliyet gösteriyor. Devlet tarafından da kadınların girişimci olması için ayrıcalıklar tanınıyor.

virüs salgını ile mücadele ettiğimiz günlerde, devlet eskiden olduğu gibi girişimci kadınlara destek vererek geri ödemesiz kredi imkanları da sunuyor.

Kadın girişimcilere destek konusunda, sadece Kosgeb değil, geri ödemesiz kredi ve geri ödemeli kredi olarak farklı kurumlar da destek veriyor. Peki 2020 yılında kadınlara kredi destek veren kurumlar hangileri?

  1. kosgeb
  2. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
  3. KGF – Kredi Garanti Fonu
  4. Kagider – Kadın Girişimcileri Derneği
  5. KEDV – Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı
Devletten Kadınlara Geri Ödemesiz Kredi hakkında bilgi içeren yazının görselri olarak tasarlanmıştır

1- Kosgeb

Kosgeb, kobilere (küçük ve orta ölçekli işletmeler) destek vermenin yanı sıra özellikle girişimcileri, hatta daha özellikle kadınlara destek konusunda önemli bir çaba sarf ediyor. Kosgeb, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında, kadınlara özel destek oranları uyguluyor.

Kosgeb’in girişimcilere verdiği desteklerde, erkek oranı %60’larda seyrederken, kadınlara çıkan destekler %80’lere kadar ulaşıyor.

Dolayısıyla kadınların Kosgeb’den destek alması, erkeklere göre çok daha olası. Ayrıca Kosgeb sadece girişimci kadınlara değil, iş yerinde kadın istihdamı sağlayan Kosgeb’e kayıt olmuş firmalara da daha fazla istihdam desteği sağlıyor.

Yine Kosgeb’in Halkbank ile yaptığı protokol üzerinden kadın girişimcilere 100.000 TL’ye kadar kredi imkanı sağlanıyor. Bu kredi desteğinin 30.000 TL’si hibe kalan 70.000 TL’si ise 2 yıl sonra geri ödemeli şeklinde.

Kosgeb’in Geleneksel Girişimci Desteği ve İleri Girişimci Desteği adında iki şekilde desteği bulunuyor. Geleneksel Girişimci Desteğinde 60.000 TL’ye kadar geri ödemesiz kredi sağlanırken, İleri Girişimci Desteği programında ise rakam 370.000 TL geri ödemesiz kredi yani hibelere kadar varabiliyor.

Üstelik sektörel bazda daha fazla kredi alma şansınız da mevcut. Örneğin teknoloji veya yüksek teknoloji üretecekseniz Kosgeb çok daha fazla destek ve kredi imkanı sağlıyor.

Tabi Kosgeb’den bir destek alabilmek için Kosgeb Girişimcilik Destek Programına kayıt olmanız gerekiyor.

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sadece aile ve sosyal konularda çalışma yapmayıp, aynı zamanda kadınlara kredi ve destek imkanları da sağlıyor. Bakanlık kanalıyla verilen  8 yıl geri ödemeli kredide üst limit 15.000 TL olarak belirlendi.

Kadınların iş gücüne katılım oranını arttırmayı hedefleyen bakanlık, hiç bir işi olmayan ev hanımlarına da girişimci olması için destekler açıklıyor. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çiftçi kadınları da sürekli destekleyip, kadınlara kredi veya geri ödemesiz kredi sağlıyor.

3- KGF – Kredi Garanti Fonu

Kredi Garanti Fonu aslında direkt olarak kadınlara kredi değil de, teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan kobilere ve işletmelere kefil olur. Bu sayede de finansmana erişim sağlamış olursunuz.

Kredi Garanti Fonu kadın girişimciler veya kadın işletme sahipleri için 2.500.000 TL’ye kadar kefalet sağlıyor. Başvuru için kadın girişimcinin, gerçek veya tüzel kişi olması ve 55 yaşını aşmamış olması gerekiyor.

Ayrıca Kredi Garanti Fonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ve Kosgeb ile işbirliği içerisinde 130.000 TL’lik krediyi kadın girişimcilerin ihtiyaç duyduğunda almasına yardımcı oluyor.

4- Kagider – Kadın Girişimcileri Derneği

Kadınlara ve kadın girişimcilere geri ödemesiz krediler konusunda sadece devlet ve kamu kuruluşları değil aynı zamanda sivil toplum kuruluşları da destek oluyor.

Kagider, kadın girişimcilere mentorluk ve danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra aynı zamanda belirli sektörlere de zaman zaman geri ödemesi kredi ve geri ödemeli kredi sağlayıp, hibeler verebiliyor.

Derneğin web sitesinden mevcut geliştirme kurslarını da desteklerini de görüntüleyip bilgi alabilirsiniz.

5- KEDV – Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

Aslında bu vakıf, dar gelirli kadınları sosyal ve ekonomik olarak güçlendirmek için kuruldu. KEDV, özellikle ev hanımları için destekler oluşturan bir vakıf.

Diğer belirttiğimiz devlet ve sivil toplum kurumlarına göre daha mikro destekler verse de, KEDV bir çok kadının yaşamını değiştirmiş durumda. Evinden iş yapan ( boncuk işi ) veya evinden üretim yapan kadınlara kooperatifleri aracılığıyla mikro krediler sunabiliyor.

Devletten Kadınlara Geri Ödemesiz Kredi

Kadın girişimci iseniz, diğer girişimcilere göre oldukça şansınız bulunuyor. Zira devlet kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları, kadınların ticaret hayatında daha etkin rol alması için, kadınlara kredi konusunda oldukça cömert davranıyor.  Geri ödemesiz kredi özellikle Kosgeb ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı sürekli destekler açıyor. En kolay ve en çok geri ödemesiz krediyi Kosgeb kurumundan alacağınız konusunda finans kuruluşları mutabık durumdadır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Devletten Kadınlara Geri Ödemesiz Kredi
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git