Param Kredim
444 335 Nerenin Numarası Nasıl Öğrenirim | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > BANKALAR > Döviz Hesabı Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Döviz Hesabı Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Tarih: 12.07.2021
Güncel: 12.07.2021
DÖVİZ HESABI

Döviz hesabı hesap işletim ücreti almayan bankalar artık  hayatımızın hemen yer yerinde çok  önemli bir şekilde varlığını sürdüren birimlerdir. bankalar sayesinde paralarımızı çok rahat bir şekilde saklama şansına sahip olmaktayız. Sadece bununla kalmamakla birlikte, alım satım yapmak için, para çekme için de bankaları kullanmaktayız.

Bir banka özel kuruluş olarak nitelendirilir. Peki bu bankalarda sadece Türk lirası ile mi işlem yapılır? Cevap veriyorum hayır. Bankalarda diğer ülkelere ait olan para birimleri ile  hesap açmanız oldukça mümkündür. Bu durumda konuya döviz kavramı girmektedir.

Döviz nedir?

Ülkelerarası ödemelerde kullanılan para gibi ödeme araçlarına verilen addır.

Döviz kuru; herhangi bir ülkenin para biriminin diğer ülkelerin para birimlerine karşı değerini duyurmak için kullanılan katsayı olarak ifade edilir. Türkiye’de üç döviz kuru sistemi vardır:

Esnek piyasa döviz kuru: Merkez bankasının müdahale etmediği ve döviz kurunun serbestçe dalgalandığı bir sistemin adıdır.

Sabit döviz kuru sistemi: Merkez bankasının döviz kuru dengesini korumak için müdahale ettiği bir sistem. Kontrollü döviz kuru sistemi: Merkez bankasının döviz kuru dalgalanmalarını test etmek için kullandığı döviz kuru sisteminin adıdır.

Döviz hesabı nedir

Maddi anlamda birikimlerinizi yabancı ülkelerin para birimleri üstünden yapmak istiyorsanız döviz hesabı adı verilen bu yöntem tercih edilir.

Döviz hesabı hesap işletim ücreti almayan bankalar

Döviz hesap işletim ücreti almayan bankalar

Çoğu kişiler döviz hesabını yatırım için kullanmaktadırlar. Bu hesaba da  vadesiz döviz hesabı adı verilir. Bu hesaplar üzerinden, döviz alım / satım işi yapılarak kişiler kar elde eder. Bunların dışında pek çoğunuzun merak etmiş olduğu tek bir soru vardır.

Hangi bankalar döviz hesapları için, hesap işletim ücreti almaz. Bu makalemizde döviz hesap ücreti almayan bankalar ile ilgili bilgilere rastlayacaksınız.

Döviz hesabında yatırım yapmak

Döviz hesabından hesap işletim ücreti almayan bankalar

Döviz hesabında yatırım yapmak istiyorsanız borsa takibi yapmanız gerekmektedir. Bunun için döviz büroları mevcuttur. Ama borsa ve ekonomi gibi konularda çokça hızlı değişimler olmaktadır.

piyasanın durumuna bağlı olarak , acil bir şekilde para giriş ve çıkışı yapmanız gerekecektir. Bu durumda her zaman bir döviz bürosuna ulaşmanız kolay olmaz. Bu durumda bankların döviz hesapları sizlere yardımcı olabilir. Günümüzde bir çok banka tarafından döviz hesapları oluşturulur. fakat banka seçerken ücretsiz olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlgili konular

Madeni Döviz Var Nerede Bozulur Acil Yardım

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma Ve Kapatma

Dolar Hesabından Eft Nasıl Yapılır

Hesap ücreti almayan bankalar

Döviz hesabından hesap işletim ücreti almayan bankalar gün geçtikçe artmaktadır. Fakat hala ücret almaya devam eden bankalar mevuttur.

Hesap işletim ücreti almayan bankalar listesi şu şekildedir

 • Yapı kredi bankası
 • Albraka Türk katılım bankası
 • Türkiye finans katılım bankası
 • CEPTETEB
 • Ziraat bankası
 • Akbank
 • Vakıfbank

Döviz hesabı açmak istiyorsanız bu bankalardan birini tercih etmeniz yatırım süreci boyunca işlemleriniz yapılırken farklı ücretler ödemenize engel olacaktır. Bu durumda farklı ödemeler yapmadan rahatlıkla işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Banka hesaplarında hesap işletim ücreti

Yatırım yapmaya karar veren kişiler  tarafından döviz konusuna dair meraklar oldukça artar. Doğru adımlar ve sıkı bir çalışmayla sizlerin kar oranı oldukça artar.

CEPTETEB

TEB 2016 senesine kadar bu  ücreti alıyordu. Bu ücret yıllık olarak 114 TL seklinde alınmaktaydı. 2016 yılından sonra hesap işletim ücreti kalkarak ücretsiz bir hale gelmiştir.

Ziraat bankası

Ziraat bankası da bir dönem hesap işletim ücreti olarak kesintiler yapmıştır. Fakat belli bir dönem sonra ücretsiz hale gelmiştir. Hem ücretsiz olması hem de devlet bankası olmasından ötürü çok tercih edilen banklardan biridir.

Akbank

Bu bankada hesap kesim ücreti almamaktadır. Fakat önceki yıllarda senede iki kez olmak üzere 140 TL  civarı  kesinti yapmaktaydı. Fakat bir zaman sonra bu bankada ücretsiz olmaya karar kılmıştır.

hangi bankalar hesap işletim ücreti almaz

Banka hesap ücreti almayan bankalar

Hesap işletim ücreti, bankaların vadeli veya vadesiz mevduat hesaplarından almakta oldukları masraflardır. Bu hesap ücreti bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Bu ücret 100 TL ila 300 TL aralığındadır. Bazı özel durumlarda kişilerden hesap işletim ücreti alınmaz.

Bu durumlar; emekli  maaşı alanlar ve öğrenci hesapları için geçerlidir. Bu ücreti nerdeyse  çoğu bankalar almamaktadır. Hesap işletim ücreti almayan bankalar üzerinden bir hesap açarsanız ek ödemelerden kurtulmuş olursunuz.

Döviz hesaplarında hesap işletim ücreti

Tüm bankalarda döviz hesabı açabilme şansınız vardır. 2020 yılından beri nerdeyse çoğu banka hesap işletim ücreti almamaktadır. Fakat %0,2 oranında vergi ödemeniz gerekmektedir. Döviz hesabından masrafsız bir şekilde birikimler yapmanız oldukça mümkündür.

Hesap kullanım ücreti almayan bankalar

Bankalarda vadesiz hesaplar için hesap işletim ücreti talep edilir. Elbette bu durum her banka için geçerli olmayacaktır. Hesap işletim ücreti almayan bankaların amacı, müşterilerine şubesiz bir şekilde hizmet vermek ve online şekilde işlemlerini gerçekleştirmeleri ile para kazanarak, kullanıcılara herhangi bir ücret yansıtmamaktır.

Hesap işletim ücretinin alınmadığı durumlar:

 • Müşterilerin maaşlarının yattığı vadesiz hesaplar,
 • Otomatik fatura ödeme talimatında
 • 25 yaş ve altı müşterilerde(her banka için geçerli değil)
 • Vadesiz altın hesabı

Vadesiz hesaplarda hesap işletim ücreti almayan bankalar

Vadesiz hesap belirsiz süreli ve para çekme ile yatırma gibi durumlara hizmet eden hesap türüne verilen addır. Bankalarda altın ve dövizlerde de vadesiz hesaplar açmak mümkündür.

Yabancı paralar ile açılan hesaba vadesiz döviz hesabı adı verilir. Bu hesaplarda faiz işletme durumu söz konusu değildir. Vadesiz hesap kullanmaktaysanız, hesap kartı sayesinde yüklü miktardaki paralarınızı yanınızda taşımanız gerekmez.

Vadesiz döviz hesabı hesap işletim ücreti almayan bankalar

Vadesiz hesaplar, para giriş çıkışı durumu söz konusu ile tercih edilir. Döviz üzerinden alışveriş yapmaktaysanız, dövizle gelir elde ediyorsanız yada sürekli döviz bozdurmanız gerekiyorsa vadesiz döviz hesabı açmak en mantıklı yoldur. Vadesiz döviz hesabında herhangi bir hesap işletim ücreti alınmamaktadır.

DÖVİZ HESABI HESAP  İŞLETİM ÜCRETİ ALMAYAN BANKALAR

Döviz hesap işletim tutarı almayan bankalar, döviz hesapları üstünden meydana getirilen yatırım ve havale işlemlerinden ücret almayacaktır.

Döviz hesabı olan kişiler, devamlı değişen döviz kıymetini anında alıp satabilirler. Cari döviz kuru üstünden havale işlemleri sağlayabilirler. Döviz hesapları için hesap işletim tutarı almayan bankaların listesi, QNB Finansbank döviz hesapları, TEB bankası döviz hesapları ve Yapı Kredi bankası döviz hesap detayları ve hesap açılış detayları alt başlıklardan ve banka adlarından öğrenilmektedir.

hesap kullanım süresi süresince işletim tutarı almayan. Bu bankaların adları şu şekildedir: Bu bankalarda döviz hesabı olanlar alım-satım, havale, yatırım, ödeme vb. bütün işlemlerde hesap işletim tutarı ödemeden muamele yapabilmektedir.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Döviz Hesabı Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git