Param Kredim
4 Başlıkta Kredi Kartı Borcu Ödeme ve Taksitlendirme (DENENMİŞ YÖNTEMLER) | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri

Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri

Tarih: 08.01.2021
Güncel: 28.02.2023
Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri

Yazımızda Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri hakkında bilgiler edineceksiniz. Günümüzde iş yeri açmak sanıldığının aksine kolay fakat ayakta tutabilmek çok daha zordur. Yürürlüğe girmiş bir çok projeyi takip edebilirsiniz. Doğru noktadan iş hayatına atılmalısınız. Bu projeler arasında ilk sırada devlet tarafından desteklenen hibe ve yardımlar gelmektedir.

Unutmayınız: Devlet girişimcilerimize destek verir. Ekonomik olarak kredi desteği kampanyaları vardır. Günümüzde bu zor zamanda girişimci sayısını artırmak için sizde kosgeb desteklerini takip ediniz.

Devlet tarafından sağlanan hibe kredilerini ile kendi işinizi kurmak istiyorsanız. Kendinize 3 soruyu sormanız gerekir.

 1. Nereye
 2. Nasıl
 3. Hangi sektöre girmek mantıklı

Sermayeniz var fakat yukarıda belirtilen Soruların yanıtlarını veremiyorsanız. Profesyonel bir kişiden destek alabilirsiniz. İyi bir iş planı oluşturabilirsiniz.

Açmak istediğiniz dükkan uzun yıllar ayakta kalması için Bu projeler arasında sıralama yapınız. ilk sırada Devlet tarafından desteklenen hibe ve yardımlar gelmektedir. Potansiyel müşterilerinizi artırmak istiyorsanız dükkanınıza verdiğiniz isim önem kazanmaktadır.

Akılda kalıcılık konusu yazımızın da ana temasını oluşturmaktadır. Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri Bir kişinin firma açmadan önce ilk yapması gerekenleri anlatmaktadır.

Dükkan isimleri seçmek neden önemlidir
Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri

Açtığınız dükkan işlek bir cadde veya sokak da ise marjinal dükkan isminiz olsun istersiniz. Dükkanınızın önünden geçen potansiyel müşterileri Kaçırmak istemezsiniz.

Rakiplerinize ve komşu dükkanlar karşısında en iyi dükkan iş ismi sizin olsun istemeniz en doğal hakkınızdır.

Akılda kalıcı dükkan isimleri oluştururken alta belirtilen soruları kendinize sorunuz. Akılda kalıcı marka isimleri örnek olarak alabilir. Abartıdan kaçınarak ufak espriler akılda kalır.

Yemek üzeri Örnekler: Bol Kepçe / Aç Gel Tok Kalk / Dikkat Çevirme var ( piliç çevirme ) / kendin Pişir Beraber Yiyelim vs.

Giyim Üzerine Örnek : Büyük Beden satan bir girim yeri ( Büyüksün Abla )

 • Dükkan Adı Akılda Kalıcı Olmalı
 • Çılgın Ve Sıra dışı Dükkan İsimleri Doğrumu ?
 • Modern Dükkan İsimleri Avantajları Nedir?
 • Dükkan İsimleri İngilizcemi Olması Doğrumu?
 • Bereketli Dükkan İsimleri Nelerdir?
 • Yaratıcı Dükkan Adı Nasıl Olur ?
 • Türklere Özel Dükkan İsimleri Nelerdir?
 • Sektörel Bazlı Dükkan İsimleri Neden Tercih Edilmeli?

NOT: Yukarı belirtilen seçenekler Tek Tek açıklanacaktır. Ayrıca kendinize modern ve havalı bir dükkan ismi olmalıdır. Bulunduğunuz bölgede kendini göstermelidir.

dükkan isimleri modern olacak diye göze ve mantığa hitap etmeyen bir şekilsiz tabela olmamasına özen gösterin

modern ve akılda kalıcı dükkan ismi
dükkan isimleri modern ve akılda kalıcı olmalı

Logo üzerindeki renkler birbiriyle koordineli olarak kullanılmalıdır. Başka kimsenin üretemeyeceği bir ürün üretiyorsanız, Mağaza isminde işin zorluğuna benzer kelime veya işaretler kullanılması tavsiye edilir.

Dikkat Çeken Farklı Mağaza İsimleri İçin ÖRNEKLER…

Dükkan isimleri sözlüğü Buradaki amaç altta belirtilen örnek mağaza isimlerinden esinlenmeniz ve kendiniz bir isim oluşturmanızdır.

MağazaMağaza TakıciDigi Mağaza
Patchwork MağazaGündönümü MağazaDB Mağaza
Mağaza TasarımlarıAçık MağazaBecerikli Mağaza
Turbo MağazaMağaza DünyasıZaping Mağaza
Bamboo MağazaTicaret MağazaMayo Mağaza
HighClass MağazaMağaza EviPegasus Mağaza
En Harika MağazaMağaza ListeleriEmbassy Mağaza
Ortak MağazaElastik MağazaMystic Mağaza
Burst MağazaGezegen MağazaMağaza Penceresi
Hassas MağazaMağaza OrtaklarıDeluxe Mağaza
Sezin MağazaOneDay MağazaGünlük Mağaza
Mağaza Giyim FabrikasıMaxim MağazaImperium Mağaza
PowerLine MağazaMağaza ÜreticileriAkredite Mağaza
Mağaza özel PrestijiHillside MağazaMağaza Yeraltı
GezGör MağazaMağaza İletişimMağaza Şeker
Sanal MağazaEn Güzel MağazaRightNow Mağaza
Intelli MağazaAkedemik Mağazaİşyeri Mağaza
Bakgör MağazaLalezar MağazaHerald Mağaza
Mağaza Yüzük EviBilişim MağazaMağaza Trendi
Mağaza Orjinali GiyimHanedan Evi MağazaMağaza Tren
akılda kalıcı mağaza isimleri
İlgi Çekici Dükkan İsimleri
Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri

İlgi Çekici Dükkan İsimleri

Yeni kurallar Türk Standartları Enstitüsü tarafından kabul edildi. Buna göre üye iş yeri tabelasında yer alan firma adının “Kurum ve Kuruluşlarda Kullanılan İşaretlere İlişkin Kurallar” ilgi çekici isimleri düşünürken hayal kırıklığı yaşamayınız. Kurum ve Kuruluşlarda kullanılan tabelalar için kurallar özellikle dikkat edilmelidir. işyeri ismi kanunu göz ardı etmeyiniz. Sonrasında firmanız denetim sırasında veya müşterilerin şikayeti sonucu canınız sıkılabilir.

Özellikle Suriyelerin Arapça kullandığı ve belli bir kesime ulaşan tabelalar kaldırılıyor. Buna göre yabancı isimlerin % 25’inden fazlası tabelada kullanılamaz. İlgi çekici dükkan ismi seçerken bu detayı gözden kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Tüm bunların yanı sıra Dükkan açmak istediğinizde gireceğiniz sektörü dikkatlice inceleyin. Rakiplerinizi yakından takip etmelisiniz.

Eğer alüminyum üretimi ve satışı gibi bir firma ise “alüminyum mağaza adı” ne olmalı araştırmalısınız. Adınız ve logo tasarımınız alüminyum sektörü için belirlediğiniz isme uygun mu ? Bu doğru bir yaklaşımdır.

Yurtdışında Türklerin yoğun olduğu bir yerde dükkân açarsanız. Türklere özgü bir dükkân adı olarak düşünmelisiniz. Almanya’da mağaza açan veya Fransa’da mağaza açmak isteyenler ve potansiyel müşterileri türk olacak ise yukarıda belirtiğim hususlara dikkat ediniz.

Özellikle firma ismi lokasyona göre Türkçe karakter ismine göre belirlenir. Almanya’daki en iyi bağışçı mı, yoksa Türkiye’deki en iyi bağışçı mı?

Bu tür haberler kulağa kebap satışlarını artırma çabası gibi geliyor. Gıda sektöründe çalışıyorsanız gençlerin ilgisini çekecek bir isim kullanabilir ve iş yerinize ilgi katmak için ilginç dekorasyonlar kullanabilirsiniz. yapabilirsiniz.

Dükkan İsimleri Fikirleri

Diyelim ki yoğun bir rotada iş yapıyorsunuz. Aksi takdirde dükkan kirası hariç diğer giderleriniz aynı olacaktır. Örneğin muhasebeciler, çalışanlar, gıda, vergilendirme, elektrik, su, Reklam vergisi, çöp vergisi vb. Giderlerinizin çoğu aynı olacaktır.

Yemekle ilgili bir yer açıyorsanız. Sigara içenler için ayrı bir yer oluşturun. Müşteri niyetinizi artırın. Tabii ki kısa vadeli planlar yaparak bir dükkân kurduğunuzu düşünmüyorum. Güzel ve göz alıcı bir mağaza ismi seçmenin insanların gönlünde kalıcı bir kırgınlık yaratmamaya özen göstermek olduğunu biliyoruz.

Mağaza adı yaratıcılığı, biraz tereddüt ediyorsanız, doğal olarak açmak istediğiniz mağazanın adını seçin, düzenlemeyi filtreleyin ve hassaslaştırın; seçtiğiniz mağazanın adı, dikkat edilmesi gerekenler hepsi temada. Mağaza isminde yabancı kelimeler kullanırken ismin mağazanızı yansıttığını unutmayınız.

Dikkat: Aklınızdaki dükkan adını belirlerken akılda kalıcı olması gerekir. Düşüncelerine değer verdiğiniz kişiler ile durumunu paylaşın size önerilerde bulunan kişiler mümkünse dükkan sahibi veya konu hakkında bilgili birileri olur ise doğru yönlendirilmiş olursunuz…

dükkan ismi ile tasarımın önemi
Dükkan ismi ve yapılan tasarımın önemi

Dükkan ismi ve Yapılan Tasarımın Önemi

Ben bir çok dükkan açılışının ilk açılış serüvenine tanık olmuş biriyim. Mesleğim Grafik Tasarım bu sebeple Siz Dükkan ismini düşünürken ben o mağazaya ne tür bir tasarım yapılması gerektiğini düşüyor. Müşterimin hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyorum.

Yapılmaması gereken ; Önce Dükkan tutulur. ( bu konuda ayrıntılı bilgi konu içinde çok defa verildi ) sonra elemanlar, yasal süreç sonra aklınızdaki dükkan isminin tasarımı Bu süreç doğru değil !

Doğru olan, önce ne tür bir iş yapacağınızdır. Yani hangi mağazayı açıyorsunuz, hangi mağazayı açıyorsunuz ve ne tür bir iş yapıyorsunuz? Bir örnek vereyim ve yorum kısmına yazayım ki bir çok kişi bilsin…

Dikkat ederseniz mağazanın adını değil, para kazanmanın yolunu görsel olarak sunmanıza yardımcı olurum. Buraya isminizi yazarsanız ücretsiz okuyabilir, ardından fontu indirebilir ve ardından istediğiniz reklam firması ile paylaşabilirsiniz…

Size bu bilgileri kimse vermez çünkü işin bu kadar kolay olduğun bilseniz Logo tasarımıza 1000 tl para verir misiniz ?

DAFONT sitesi ücretsiz font paylaşım sitesidir…

yukarıda link den girin ve dükkan adınızı yazın

Yazdığınız dükkan ismi ve karakterini belirlediniz. ( sakın onu da ben mi yapıcam demeyin ) çünkü siz esnaf olacaksanız. Aklınızdaki çalışma zamanını 5 ile çarpın !

Ya gidin bir işçi olun az çok kazanın yada fikirlerini hayata geçiren bir girişimci olun.

Not: En sona tasarım işini bırakmayın

dükkan isminiz belirlediniz o logonun kullanım alanlarını değineli mi ?

 • maill imzada
 • kartvizit
 • cam giydirme
 • antetli
 • fatura

Kısa Açıklama: Yani logonun ne kadar önemli olduğunu belirtmek istedim.

Dükkan ismi ve yapılan tasarımın önemi
Dükkan İsimleri ve Tasarımın Gücü

Dükkan İsimleri ve Tasarımın Gücü

“Dükkan İsimleri ve Tasarımın Gücü” iddealı bir konu başlığı seçmişim. Kendi maddi ve manevi gücünüzü düşünün ve sonunda hayalinizdeki girişimcilik fikrinizi gerçekleştirin. Sizin ve firmanızın gücünü yansıtan özgün tasarımdan önce çekici bir mağaza ismine karar vermeniz gerekir.

Bu mağazanın adının kulağa hoş geldiğini bilmiyor musun? Yakın arkadaşlarınıza düşüncelerinizi söylediniz. Yapacağınız işi bilen birine bu mağazanın adını söylediniz ve konu kapandı. ( İyi bir isim veya kötü bir isim seçtiğinizi de düşünüyoruz ) Buradaki amaç iyi bir isim bulmaktır.

Birkaç gün sonra, mağazanın adını söyleyen kişiyle konuşun ve onunla paylaştığınız mağazanın adı hakkında hiçbir ipucu vermeden tekrar sorun. Çok fazla düşünmeden hemen cevap vermeniz doğru yolda olduğunuzu gösterecektir.

şimdi sıra Dükkan adının Logo tasarımını yaptırmakta..

Alta sizle paylaştığım görseller yakın bir dostuma çok iyi bir grafik tasarımcının sunduğu tasarımlardır.

Açılacak dükkanın ismi ve uygulanan tasarımın örtüştüğünü belirtmek isterim.

Sanal ortamda yapılan tasarımın güzelliğini sizde fark ettiniz mi ?

Dükkan ismi üzerine bir fikrini mi var
Dükkan ismi üzerine bir fikrini mi var

Dükkan ismi üzerine bir fikriniz mi var ?

Aklınızdaki dükkan ismini çevrenizdeki kişiler ile paylaştınız ve aradan biraz zaman geçtiğinde çevrenizdeki kişilere dükkan isminizin tekrar sorunuz. eğerki direk olarak cevap veriyorlar ise bilinki akılda kalıcı bir dükkan ismi belirlemiş olabilirsiniz.

Mağazanın adını belirlediniz, artık mağazanın adı ve logo tasarımınızı yansıtıyor. İşletmeniz bir çocuk mağazası ise, çocuk renklerini ve yazı tiplerini kenarları yuvarlatılmış olarak seçeceksiniz. Mağazanız yemek içinse kırmızı düşünmenize gerek yok, catering şirketlerinin %90’ı kırmızı kullanıyor.

Açacağınız yiyecek dükkanında kırmızıyı kullanmanız tesadüf değil. Bazı şirketler logo yarışmaları düzenlemektedir. Bir Google araması yeterlidir. İlk başlangıcın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Birçok mağaza açılışına kendi gözlerimle şahit oldum. Grafik tasarımcı olmanın avantajlarından biri bence harika bir mağaza ismi fikriniz olsa bile vasat bir logo mağazasında yapılan standart dışı bir logo tasarımının yeterli olmamasıdır.

Günümüzde eski kuruluşlar çok fazla kalmadı. Özellikle 2020 yılı her kez için zor bir dönem oldu. Türkiye’de 3 nesil AYAKTA KALAN firma çok azdır.

Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri
Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri

Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri

Akılda kalıcı bir mağaza adı, uzun vadeli reklam kaynağınız olabilir. Konunun devamında ufkunuzu açabilecek noktalara değinilmiştir.

1 Dükkan Adı Akılda Kalıcı Olmalı

Dükkan adı akılda kalıcı ve yazı karakteri siz tarafından belirlenmelidir. Vasat bir tasarımcının insafına bırakmayınız. Sizle paylaşacağım yerden Firma isminizi yazarak ÜCRETSİZ FONT seçebilirsiniz. DAFONT sitesini ziyaret ederek font belirleme ve anında izleyebilirsiniz.

2 Çılgın ve Sıra Dışı Dükkan İsimleri Doğrumu ?

Bağdat caddesin orta kısmında açılan bir dükkan ile mahalle arasında açılan bir dükkanın albeni aynı olmayacağı bellidir. Çılgın ve Sıra dışı dükkan ismi günümüzde dikkat dağıtan o kadar şey varken çok doğru bir adım olacaktır.

Birikimlerinizi ve emeklerinizin boşa gitmemesi için dükkan adını belirledikten sonra mutlaka yakınınızdaki kişiler ile paylaşın. Sektörünüzdeki rakiplerinizi inceleyiniz. Logonuzu LOGO YARIŞMALARI ile bir den çok tasarımcıya yaptırın ve en yüksek skoru alan logo dükkanınız için en İdeal’li olacaktır.

3 Modern Dükkan İsimleri Avantajları Nedir?

Bu bir dezavantaj olacaktır. Teknoloji, giyim danışmanlığı vb. örneğin güncel bilgiler hızla tüketilir. Modern mağaza isimleri sizin avantajınız olacak. Mağaza ismi giyim üzerine olacaksa öncelikle rakiplerinizin tasarımlarına bakmanızı öneririm. Giyim üzerine açılan mağazanın dekorasyon tarzı genel olarak aynıdır.

Piyasadaki büyük giyim mağazaları pastanın büyük bir bölümünü kapsa da açacağınız mağazanın bir butik havasına sahip olması sizi rakiplerinizden ayıracaktır.

4 Dükkan İsimleri İngilizcemi Olması Doğru mu?

Arapça dükkan isimleri son dönemlerde çok moda olmaya başladı. Bunun neticesinde yeni yasalar çıktı ve Türkçe olmayan ( belli bir kısmı yabancı olabilir ) dükkan isimleri kaldırıldı. ( Güncel bilgiler takip edilmeli)

10 yıl içinde en çok Türkçe Dükkan İsimleri yerine kullanılan yabancı adlar.

 • Fransızca dükkan isimleri
 • İngilizce dükkan isimleri
 • Almanca dükkan isimleri
 • Arapça dükkan isimleri

5 Bereketli Dükkan İsimleri Nelerdir ?

Dükkan isminiz akılıda kalıcı olsun diye örf ve aidet lere uygun olmayan bir tercih de bulunmanız doğru olmayacaktır. Kazancınızın bereketini arttıracak bir dükkan ismi, insanlarında dikkatini çekecektir.

” Müslüman mahallesin de salyangoz satılmaz ”  

ifadesi tam yerinde olacaktır. Benim de alışveriş tercihlerimi dükkan ismi belirlemektedir.

Bir yerden alışveriş yapacak isem özellikle helal gıda sertifikası var mı diye bakarım. Dükkan ismi ve satış yapan personelin kılık kıyafeti ben ve benim gibi düşünen kişiler için önem arz etmektedir.

Dükkanınıza bereket getiren dükkan isimleridir. Müşterilerin tabelanızı okuduğunda, kartvizitinize baktığında, sosyal medya hesaplarında dükkan adınızı okuduğunda size ve okuyana bereket getiren isimlerdir. tek tek isimler değinmek yerine yaptığınız işin gerekleri olan İNSANLARI KAZIKLIYORMUSUNUZ. sorusuna öncelikle cevap vermeniz gerekir. Olması gereken miktarda ve kalitede ürün üretiyor musunuz. Gibi soruları yanıtlamalısınız. bereket getiren isimleri bir çok web sitesinde bulabilirsiniz.

Burada değinilen ana husus sizin ve sizi tercih eden müşterilerin doğru yolda olduklarını inanmalarıdır.

6 Yaratıcı Dükkan Adı Nasıl Olur ?

Cıvıl cıvıl bir mahallede Bir sürü farklı isimde dükkan gözünüze çarpar. Rakiplerinizden ve komşularınızdan 1 adım öne geçebilmek istermisiniz ? Yaratıcı bir dükkan adı düşünmelisiniz. Bu konuda uzun yıllardır tasarım işleri ile uğraşan yakın bir dostuma sordum. Yaratıcı dükkan isimleri nasıl oluşturulmadır ? İsim tabi ki ilk sırada yer alıyor bazen 2 kelimenin birleşimi veya 1 kelimenin ön veya arkasına konan ufak bir dokunuş sizi farklılaştırabiliyor.

Logonuz ( Dükkan Adınız ) kullanılan renkler, font, belli bir noktasındaki ikon da sizi rakiplerinizden farklılaştırabilir. Önemli olan kullandığınız dükkan isminin sizi yansıtmasıdır. Bu sebeple logo yarışmalarında sektör bilgisi , firmanın yaşı, istenilen özellikleri belirtmeniz istenir.

7 Türklere Özel Dükkan İsimleri Nelerdir?

Tarihi bir sokakta yıllardır aynı lezzetimi üretiyorsunuz ? Hiç Unutmuyorum tarihi Bursa İskenderi veya Hacı Bekir lokumu gibi bir çok ürüne ve Tat’a sahibiz. Satılan ürün ile alakalı olarak
üretilen dükkan ismi ve tasarımlar kullanılabilir.

Yabancı bir ülkede Türk nüfusunun yoğun olduğu noktada Bir döner dükkanı açacaksanız. Sizde Osmanlıca veya Türkçe harflerden oluşan bir ad kullanabilirsiniz. Özellikle araştırmalar Osmanlı
dükkan isimleri 2020 yılında yoğunlukla kullanıldığı yönündedir.

8 Sektörel Bazlı Dükkan İsimleri Neden Tercih Edilmeli?

Sektörel bazlı olarak araştırıldığında alta belirtilen 6 sektör için dükkan isimleri çok daha önemlidir.

A) Alüminyum dükkan isimleri: Alüminyum üretimi veya satışı yapan firmaların isimleri önemlidir. Dükkan isimlerinde kullandığı renkler bile kalitesini gösteriyor. Belki cirosu farklı olsa da
Kurumsallık beraberinde başarıda getirdiği görülmektedir.
B) Kuruyemiş dükkan isimleri: Kuruyemiş dükkanlarında isim yöresel adlar içerebiliyor. Bazı dükkan isimleri’ de renkler ve kuruyemiş ikonları’da çok şık durmaktadır.
C) Taki dükkan isimleri: Takı üzerine açılan dükkanlar albeni yüksek font ve renkler
D) Telefon dükkan isimleri: Genelde sıralı telefon dükkanları ( yan yana ) açılır. Rakiplerin arasından sıyrılmak için, öncelikle güzel bir dükkan adı düşünülmelidir. Mağazanın iç kısmının
tasarımı da önem kazanmaktadır. Bu konuda büyük firmaların telefoncu dükkanlarına bakılabilir. Kullanılan ürünlerin mağazalara modern bir hava katmaktadır.
E) Pizza dükkan isimleri: Global ölçekli firmalar Piyasanın en çok satan pizzacılarıdır. Adları Yabancı isimlerdir. İngilizce Dükkan ismi de İtalyanca pizzacı dükkan ismine sizde
görmüşsünüzdür. Halbuki Pizzanın benzer oluşumu Osmanlı döneminde bile vardı. Açık pide ve türevleri çok uzun yıllardır. Ülkemizde yapılmaktadır. Küresel bazda tanımadığımız lezzetlerin
farklı ülkelerin bizden esinlenerek dünyaya sunması manidardır.

Mevcut Pizza Dükkan isimlerine internetten ulaşabilirsiniz. Belli bölgelerde İstanbul, İzmir gibi lokal konumdaki pizza işletmeleri vardır. Çok lezzetli ürünler sunmaktadır.

F) Bebek dükkan isimleri: Bebek adının türevleri çokça dükkan isimlerinde kullanılmaktadır. ”Bebek Dükkan İsmi” düşünülürken renklerin de mavi ve pembe tonlarına hakim olması gerekiyor.

Dikkat çeken mağaza ismi ve renk tonları işyerinin iç kısımlarına yansımalıdır. İşlek bir mağaza açıldığında yoldan transit geçen aileler dikkati çekilmelidir. AVM içinde bir bebek malzemeleri
üzerine açtığınız dükkan ismindeki anlaşılırlık ile satış oranları da artacaktır.

İsim konusunda Türkiye de mevcut iş yapan ( bebek malzemeleri satan) firmalar kontrol edilmelidir. ” e-bebek” tasarımları ve kampanyaları ile müşterilerin ilgisini çekmektedir.

Uygun Destek Kredisi Veren 5 Banka adı yazımı okumak isterseniz

Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri

İş yeri isimleri ne olmalı ?

Bir işyeri kurma aşamalarında en önemli hususlardan birisi, akılda kalıcı olan iş yeri isimlerini bulmaktır. Bu alanda en çok ilgi çekici olan kısımları ve iş yeri isimleri ile alakalı olan önerilerimizi sizler için bir araya getirdik.

Yeni bir işletme veya mağaza açmak isteyen müşteriler. Üstlenilecek ilk planlama adımlarından biri çekici bir marka adı bulmaktır. Ad arama alanında yüksek kaliteli adlar bulmak oldukça zordur. İsimler için en güzel bölgelerde güzel markalar ve unutulmaz markalar ararlar. İşyerinin adı unutulmaz olduğu için, işyerinin daha sonra sahada hatırlanması anlamına gelir.

 1. Bu koşullar ile alakalı olarak iş yerimize verecek isimlere baktığımızda;
 2. İş yeri isimleri akılda kalıcı ve alanında akla direk gelecek isim olmalıdır.
 3. Günümüz koşullarına uygun ve modern bir isim olarak yer almalıdır.
 4. Oldukça havalı ve güzel gözüken bir isim arayışı olmalıdır.
 5. Hem hizmet veren bölge içerisinde hem de tercih edilecek alanda bilinirlik çalışmasına uymalıdır.
 6. Hem kültürel hem de dini değerleri taşıyabilecek bölgesel isimlerin de tercih edilme durumu göz önünde bulundurulmalıdır.
 7. Eğer iş dünya çapında yapılacak ise, evrensel dil olan ingilizce tercih edilmektedir.
 8. İsim konusunda öneriler verdik ancak ne tür örnekler verebiliriz? Bu alan baktığımızda örnek olarak eğer bir bölgede askeri malzemeler satmakta olan kişilerin Şafak Ticaret gibi isimler oluşturulabilir.
Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri

Akılda Kalıcı Dükkan İsimleri Ne Olabilir ?

Akılda kalıcı dükkan isimleri önerilerinde belli kurallar vardır. Türk Standartları Enstitüsü tarafından yeni bir düzenleme ile oluşturuldu. Bu kurallar çerçevesinde dükkan ismi Tabelalar İçin Kurallar uygun olması gerekiyor. Bu kurallar, işyeri ismi kanunu olarak da adlandırılabiliyor. 

Bu kurallara göre isim içerisinde en fazla %25 oran ile yabancı isim kullanılmasın izin veriliyor. İşyeri isimleri seçme durumlarında da bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu durum dışında gireceğiniz sektör içerisindeki işi iyi bir şekilde araştırarak oldukça dikkat çekecektir. Markalaşmaya yönelik bir isim tercihinde bulunmanız gerekmektedir.

Dükkanınız için işyeri modern isimleri haricinde mekan ve konum anlamında da oldukça faza önem taşımaktadır. İşyeri içerisinde hem yaya hem de araç trafiği anlamında oldukça kalabalık bir yer seçilmelidir. Mekanda sigara içilebilecek açık bir alan olması da, sizin için kat ve kat avantajlı bir hale gelecektir.

Tüm bu durumlar içerisinde akılda kalıcı bir dükkan ismi haricinde, güzel bir slogan da işletmeniz için oldukça fazla önem taşır. Bu zamanlar içerisinde başarılı olan şirketlerin çoğunun büyük ve güzel bir sloganı bulunmaktadır.

Kuruluşundan bu yana akılda kalıcı maka ismi ve sloganı ile beraber çoğu kişinin tercih sebebi haline gelmeyi başarmıştır. Sizde kısa süre içerisinde başarıya ulaşmak için yukarıda da belirttiğimiz üzere işletme ismi, slogan ve mekan konularına oldukça fazla dikkat etmelisiniz.

Özel Dükkan İsmi Seçerken 8 Öneriye Dikkat Ediniz!

Dükkan İsmi Akılda kalmalı : Arkadaşlarına dükkan isminizi söyleyin ve 1 veya 2 gün sonra tekrar sorun cevap doğru ise dükkan isminiz akılda kalıcıdır.

Modern Dükkan ismi İlgi çekicidir: Bazı durumlar istisna olsa da modern dükkan isimleri bir çok firmanın ve müşterinin ilgisi çeker. Özellikle yol üstünde açılan bir mağazanın modern bir isim ve logo belirlemesi iş potansiyelini arttırır.

En güzel dükkan ismi çarşıda sizin olmalı: En güzel İsim dükkan için önemli fakat yeterli değildir. Dükkanın dışarıdan bakıldığında güzel bir tasarımı ve ismi olabilir. Müşteri ile konuşan müşteri temsilcinizin de kılık kıyafeti, diksiyonu, güler yüz ile müteriyi karşılaması çok önemlidir.

Özgün Dükkan ismi : Bir çok kişi mevcut firmaları taklit ederek dükkan ismi ve renklerini kullanıyor. Unutmayın müşteri bir kez kanar. özgün size özel bir tılsımı olan dükkan ismi özgünlüğünü de içinde barındırmalı, kuracağınız dükkan sizin ekmek tekneniz olacak Önem vermenizi Şiddetle tavsiye ediyorum.

Dini ve kültürel Değerlerimize uymalı: Dini görüşünüz veya kültürünüzün seviyesini bir kenara koymalı ve dükkan açacağınız yerdeki dini değerlere saygılı olmalı ayrıca kültürel yapısını göz ardı etmeyiniz. Global firmaların cirit attığı ülkemizde neden biz de farklı ülkelere satış yapacak küresel çaplı firmalar kuramıyoruz?

2021 Dükkan İsimleri

2021 senesinde yeni bir işletme açma düşüncesinde olanların sayısı her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Bütün hazırlıkları yaptıktan sonra isim konusunda oldukça seçici ve dikkatli olmak gerekiyor. Bu konuda yanıt bulmak oldukça uzun bir süreç alabilir Bu anlamda modern kültür ve eski tarihi birleştiren bir isim tercih edilebilir.

Çekici mağaza isimleri araması yaparken sizin karakterinizi ve bulunduğunuz ilçenin sosyokültürel yapısına uymasına özen gösterin.

Bunun haricinde güzel bir soyadınız var ise bu da markalaşma adına kullanılabilecek güzel bir alternatif olabilir. Eğer evrensel olarak çalışıyor iseniz de, seçeceğiniz marka isminizin kesinlikle İngilizce olması sizin için daha avantajlı olabilecektir.

Dükkan isimleri 2023

modern, yaratıcı, eğlenceli ve dikkat çekici mağaza isimleri yeni mağaza açacakların çok işine yarayacak. Dükkan isimlerini seçerken kısa ve akılda kalıcı olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Farklı alanlarda hizmet verecek mağazalar için konsept isimler de güzel isimler olacaktır.

kasap pazarı : Kasap Pazarı harika bir mağaza adıdır çünkü ne sattıklarını hemen bilmenizi sağlar

çikolata evi : Çikolata Evi akılda kalıcıdır çünkü içinde “çikolata” kelimesi vardır.

Çay ve Hamur İşleri Evi : Çay ve Hamur İşleri Evi, müşterilerin ne sattıklarını merak etmelerine neden olan akıllı bir mağaza adıdır.

Mağaza İsimleri, birçok seçeneğin olduğu bir konudur. Her isim her işyerine uymaz. İş kurmak için modern, farklı ve keşfedilmemiş Türkçe isimler aşağıda listelenmiştir. İngilizce işyeri ismi tercih edenler için örneklere yer verdik.

-Deniz Seyahat Acentası

-Miray Kahve Dükkanı

-Alinin Fırını

-Ayşe nin Butiği

-Alice’in Etkinlik Planlama Hizmetleri

-Dayının Restoranı

-Anne Fırını

Mağaza ismi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus aynı sektörde bu isimde farklı bir işletme olup olmadığıdır. Atatürk ve Türk gibi isimler ancak Bakanlar Kurulu kararı ile işletmeye konulacak. Seçeceğiniz isim işletmenizin bulunduğu bölgenin kültürel değerlerine uygundur.

Mağaza ismi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus aynı sektörde bu isimde farklı bir işletme olup olmadığıdır. Atatürk ve Türk gibi isimler ancak Bakanlar Kurulu kararı ile faaliyete geçebilecek. Seçeceğiniz isim, işletmenizin bulunduğu bölge ve kullandığınız logo da dikkate alınmalıdır.

No1Reklam dükkan ve mağazalar için çeşitli görseller üretmektedir.

Aşağıda reddedilen adlara örnekler verilmiştir:

 • Marks & Spencer, Marks & Ender
 • Adidas, Atatürk Pazarı
 • Panasonic, Türk

En Güzel Modern Mağaza İsimleri

En güzel mağaza isimleri burada! Sizler için en güzel iş yeri isimlerinin bir listesini derledik. Modern, dini, teknolojik, yaratıcı, bereketli, dekorasyon, Osmanlı, endüstriyel ve Türk mağaza isimleri arıyorsanız liste burada. Farklı işletme adlarını bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

 1. Depo
 2. Şekerci Dükkanı
 3. Çiçekçi Dükkanı
 4. Açan Bir Çiçek
 5. Çiçekler ve Düşler
 6. Açan Çiçekler
 7. Çiçekler ve Mutluluk
 8. Çiçekler ve Aşk
 9. Çiçekler ve Anılar
 10. Çiçekler ve Güneş Işığı
 11. Günün En Güzel Çiçeği

Mağaza isimleri, bir iş fikrini hayata geçirirken karar verilmesi en zor konulardan biridir. Mağazanın ismi dikkat çekmesi, markanızın kalitesini belirlemesi ve kolay benimsenmesi açısından çok önemlidir. Açacağınız sektöre göre seçebileceğiniz mağaza isimleri listesi oluşturduk.

Mağazanın adının ne olacağına karar vermeyi kolaylaştırmak için farklı sektörleri temsil eden popüler mağaza isimlerinin bir listesini sizler için hazırladık:

-Süpermarket:

-Eczane:

-Restoran:

-Büyük mağaza:

-Giyim mağazası:

-Bakkal:

-Tırnak salonu:

-Gözlük mağazası:

-Güzellik Salonu:

-Mobilya mağazası:

-Spor mağazası:

-Tekel:

Müşterinin İlgisini Çeken Mağaza Adları

Yaratıcı olduğu kadar modern, ilginç ve ilgi çekici ve hatta yabancı mağaza isimleri seçmeniz gerekecek. Mağaza, market, kafe, butik, kuaför, güzellik salonu, nakliye şirketi gibi açmaya karar verdiğiniz dükkanlara isim vermek hem akılda kalıcı hem de popüler olmalıdır. Açmak istediğiniz dükkanın adı yaşadığınız şehre göre değişir.

Yeni bir iş kurmak isteyenlerin en büyük sıkıntısı iş yerlerinin isimleridir. Güzel, akılda kalıcı, ilginç, eğlenceli, marjinal, modern, yaratıcı, çılgın İngiliz, Türkçe, Osmanlı gibi. Tüm dükkan/işyeri isimlerini sizler için paylaştık. Artık işyeriniz için en iyi isme sahip olabilirsiniz!

Açacağınız mağaza veya dükkan için en modern, yaratıcı, gösterişli butik isimleri arıyorsanız doğru sayfadasınız. İyi bir isim, müşterileri çekmek ve geri gelmelerini sağlamak için çok önemlidir. Yeni mağazanız için ilham kaynağı olarak kullanabileceğiniz bir mağaza adı örneği derledik.

Yeni dükkânınızın, kahvecinizin, kasabınızın, manavınızın, iş yerinizin, ofisinizin, mağazanızın, çiğköftecinizin, restoranınızın, kafenizin adını koyacağınız en güzel, ilginç, yaratıcı, anlamlı, yabancı, modern, akılda kalıcı, ilginç ve çılgın isme oy verin. 2023 yılı ile ilgili bilgileri içeriğimizden edinebilirsiniz.

Mağaza adları, bir müşterinin ilk fark ettiği şeydir. Kulağa hoş gelen, akılda kalıcı ve yaratıcı mağaza isimleri sizi her zaman bir adım öne çıkarır. Osmanlı dükkan isimleri ve osmanlı dükkan isimleri de mevcuttur. Sadece isim türetmek değil, türetirken yaratıcı olmakta da fayda var.

Mağaza, Mağaza ve Kafe İşyeri İsimleri. En Güzel, Modern, Yaratıcı Mağaza İşletme İsimleri. Sizleri bilgilendirmek ve seçim aşamasındayken seçim yapmanızı kolaylaştırmak için seçebileceğiniz isimlere bu yazımızda yer verdik. Seçtiğiniz isim, çalışma durumunuzu büyük ölçüde değiştirecek, dikkat çekici ve akılda kalıcı bir isim olmalıdır.

Dükkan ve Mağaza ismi nasıl seçilmeli ?

Öncelikle Dükkan ve Mağaza ismi seçerken basit ama akılda kalıcı olmalıdır. Sadelik, hatırlaması sorunu olmayan İmla kurallarına uygun bir Dükkan ve Mağaza ismi seçilmelidir. Var olan bir kelimeyi çoğul eki yeterli olabilir. 

Bazen Soy Adınız işinize tam uyabilir. Fakat modern bir mağaza açacağınızda Almanca veya İngilizce kelimelerin sıklıkla kullanıldığı görmekteyiz.

Modern Dükkan İsimleri Kişiliğinizin ve sayfanızın yansıması gerekir. İlgi çekici butik isimli bir işletme değilseniz. Küresel firmaların ( rakiplerinizin) dükkan isimlerini bir kez de olsa kontrol ediniz.

Modern bir dükkan ismi için İnternet sitesine’ de uyumlu yabancı bir ülkede ki kişilere de satış yapılacak gibi düşünün. Açıkçası, müşterilerinize sunduğunuz beğenildi doğasının aslına uygun bir çevirisi olmalıdır.

Dükkan ve Mağaza ismi Yasal Kurallar

 • Türk Patent kurulu mağaza ve dükkan adları seçiminde bazı kurallara uyulmasını öngörmektedir. Sizin açacağınız dükkan bu yasal kurallara uyuyor mu? Öğrenmek için Türk Paten ve Marka Kurulu resmi sitesine Buradan giriniz….
 • Tamamen yabancı bir ad ile dükkan açılmaması şartı mağaza isimlerimde getirildi. Arapça dükkan isimlerin çok yaygınlaşması gibi.
 • Türkiye’ de örf ve adetlere uygun ad seçilmelidir. Dini değerlerimize uygun olmayan isimlerin mağaza ismi olarak kullanılmaz.
 • Açmak istediğiniz dükkanın isminin bir başka kişi ( başka bir vergi mükellefi ) tarafından kullanılmıyor olması şartı.
 • Yabancı ülkede aynı şekilde açacağınız ismin aynı adı kullanılmama şartı. Bu konuda şöyle bir örnek verebilir. Almanya veya İngiltere’de meşhur bir dönercinin Türkiye’de adının ( izni alınmadan) kullanılmaması gibi .
 • Tamamen Türkçe bir ad olması gerekmemektedir. Fakat tamamen yabancı bir ad ile de dükkan ve mağaza ismi seçmeniz

Şu anda bir dükkanınız olmayabilir. Bu küçük ipuçlarını izleyin, amacınızı unutmayınız. web sitesi açacağınız ve açtığınız mağazanın web site ile uyumlu bir ad seçilmesi gerektiğini artık biliyorsunuz.

Bir markanın oluşturulması, reklam ve tanıtım gibi hususlarda Profesyonel kişilerde yardım alınmalıdır. Markanın ayakta kalma ve cirosunun doğrudan etkilemektedir. E-ticaret sitenizin arama motorlarında daha iyi bir sıralamaya alması için dükkan isminin doğru seçimi gereklidir. Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri yazımızın tamamında sizlere farklı noktalardan bakış açıcı sağladığımız düşünüyorum.

Dükkan Açanlar Neden Yurt dışına Satış Yapmıyorsunuz ?

Bugünlerde kime sorsak işlerin pek de iyi olmadı hususunda bilgi alıyoruz.  Sizin bir gümüş işleme atölyeniz var veya bu tarz ürünler satacak bir dükkan açmayı planlıyorsunuz. El becerisi gerektiren işleriniz dükkandan satma da zorlanıyorsanız neden yurd dışına satmaya düşünmüyorsunuz ?

Yakın bir arkadaşım çok güzel el emeği işler yapmaktadır.  Bir mağaza açıp yaptığı ürünleri satmak düşüncesinde  kendisi için yaptığım araştırmalarda ” ETSY ” ile resmen internet üzerinden bir dükkan açıyorsun ve satış yapıyorsun…

Gebze’ de Dükkan tabela tasarımları açmak isteyenlere uygulanan en önemli şart satışını yaptığını ürünü üretmeniz gerekir.

Bu konu ilgi uyandırdı ise mutlaka altta sizle paylaştığım link deki videoları izleyiniz.

 • Kuyumcu dükkanı açmak isteyenler  ETSY  satış yapabilir
 • Butik ürünlerin sergilendiği dükkanlar ETSY satış yapabilir
 • Gümüş işleme atölyesine sahip kişiler ETSY rahatlıkla satış yapar.
 • Ev yemekleri satışı bile var. Eli lezzetli olan kişiler ev hanımları bence denesinler
 • Evinde oturup patik, şal ve el el emeği işlerini satabilir.

Bence dükkan açmadan önce bu tarz ücretsiz online bir dükkan açabilirsiniz.  Böylelikle üretme ve satış konularında kendizi geliştirebilirsiniz. Yaşadığınız deneyimleri konu altında bizle paylaşmanızı rica ediyoruz…

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Dükkan İsimleri Seçiminde 8 Altın Öneri
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git