Param Kredim
Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yöntemi | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Ehliyet Vakıf Payını ATM Üzerinden Ödeme

Ehliyet Vakıf Payını ATM Üzerinden Ödeme

Tarih: 01.11.2022
Güncel: 28.09.2023
Ehliyet Vakıf Payını ATM

Ehliyet Vakıf Payını ATM Üzerinden Ödeme Ehliyet vakıf payı 2918 sayılı kanun gereği Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfına yatırılan bedeldir.

İlk defa ehliyet alacak olanlar, eski tip ehliyetini yeni tip ehliyetle değiştirmek isteyenler, yeni tip ehliyetini kaybedip tekrar çıkarmaları gerekenler sürücü belgeleri ile vakıf payı ücretlerini yatırmaları gerekir.

Ehliyet vakıf payı bir çok banka ATM’si, banka şubeleri ve internet üzerinden yatırılabiliyor. Bazı bankalar vakıf payı ücretini sadece şubelerden temin etmektedir.

Biz bu yazımızda sizlere vakıf payı ücretini banka ATM’lerinden de kabul eden bankalarda vakıf payı ücreti nasıl yatırılır onu aktaracağız.

Ehliyet Vakıf Payını ATM Üzerinden Ödeyebileceğimiz Banka Kuruluşlar

• Halk Bankası
• Vakıflar Bankası
Ziraat Bankası
• Garanti Bankası
• Denizbank
 Bu banka kuruluşlarında ödeyeceğiniz Ehliyet Vakıf Payı bedeli sizden havale ücreti almayacaktır. ATM’ler değil de banka gişelerinden vakıf payı bedelini yatırmak isterseniz önemli bir konuyu atlamamanız gerekir. Gişede vakıf payını öderken kesinlikle yaptığınız işleme bağış demeyin.

Vakıf payı kesinlikle bir bağış değildir. Eğer bağış olarak ifade ederseniz ve görevli de sizi uyarmazsa, ehliyet almak için gerekli olan vakıf payı ödemesini eksik yatırmış olursunuz. Vakıf payı ücreti bağış değil, bir hizmet bedelidir.

2022 Ehliyet Vakıf Payı Ücreti

 Ehliyet alma sürecinde kurs ücretleri, harç ücreti ve sınav ücreti gibi bir çok ödeme yapılır.

Kurs ve sınav ücretleri dışında 2022 yılı harç ücreti A, A1, A2 ve F sınıfı için 370,40 TL, B sınıfı için 1.160,9 TL, diğer sınıf ehliyetler için ise 1.863,70 TL’dir. Ehliyet Vakıf Payı ücreti tüm ehliyet sınıfları için aynı olup 2022 yılı için 65 TL olarak belirlenmiştir .

Bu ücret yeni ehliyet alacak olanlar içindir. Eski tip ehliyeti olanlar, 31 Aralık 2022’ye kadar ehliyetlerini yenilemeleri durumunda 2 lira vakıf katkı payı ücreti ödeyeceklerdir.

Yeni tip ehliyetlerini yenileyecek olanların, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri vakıf payı ise yine 65 TL olacaktır. Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 yılından itibaren verilen ehliyetleri kapsar. 2022 yılı için belirlenen vakıf payı ücretleri bu şekildedir.

parasal oranlar her yıl değişiklik göstermektedir. Güncel ücret için ücreti yatıracağınız bankanın müşteri temsilcisi veya ehliyete başvurduğunuz firmadan konun detaylarını öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Vakıf Payını ATM Üzerinden Ödeme

Yeni bir ehliyet alacaksanız Ehliyet ücretini Vakıfbank üzerinden ödemek isteyenler Vakıfbank ATM ve şubelerinden yapabilirler.

Eğliyet harçları Vakıfbank aracılığıyla yatırmak isteyenler Vakıfbank şubelerinden, kartlı ve kartsız Vakıfbank ATM’lerinden veya Vakıfbank İnternet şubelerinden yapabilirler. 

Vakıfbank şubesine giderseniz Kasada yapılacak işlemin ne olduğu  hakkında bilgi verirseniz ücret tutarını size bildirilecektir.

ATM Nasıl Kullanılır

Ehliyet sınav ücretini Vakıfbank ATM’sine yatırmak isteyenler şu adımları izlemelidir: Ehliyetinizi yatırmak için en yakın Vakıfbank ATM’sine giderek kartsız işlem seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Ardından “Ödeme” seçeneğine tıklayın.

ATM’nin açıldığı ekranda. “Öde” seçildikten sonra MEB Eğitim için ödeme yöntemi seçilecektir. Burada gösterilen ekranda “Ehliyet için öde” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Daha sonra TC Kimlik numaranızı girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Vakıfbank ATM’lerinden yüklenen kartlar için yetkilendirme ücreti. Ehliyet ücretini Vakıfbank ATM’sinden kartına ödemek isteyen için kolaylık sağlanmaktadır.

Ödeme seçeneği seçildikten sonra ekranda “Eğitim Ödemesi” seçeneği seçilecektir. Eğitim ödeme ekranında MEB Pay seçeneği seçilmelidir. Daha sonra ücret göndererek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Vakıfbank kartını bir şekilde ehliyet ücreti yatırmak için kullananların, hesapta yeterli bakiye olması durumunda depozito yatırmasına gerek yoktur.

Ehliyet ücretini Vakıfbank internet şubesinden nasıl yapılır. Vakıfbank ehliyet ücretini internet üzerinden ödemek isteyenlerin Vakıfbank İnternet şubesinden şifre almaları gerekmektedir. İnternet bankacılığı şifresini aldıktan sonra Vakıfbank resmi web sitesi üzerinden internet bankacılığına giriş yapınız.

Ehliyet Vakıf Payını ATM Üzerinden Ödeme

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Ehliyet Vakıf Payını ATM Üzerinden Ödeme
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git