Param Kredim
Konut Kredisinin Onay Süresi Ne Kadar Sürer | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > Ev Kredisi Almanın veya Yapılandırmanın Doğru Zamanı Mı

Ev Kredisi Almanın veya Yapılandırmanın Doğru Zamanı Mı

Tarih: 09.12.2020
Güncel: 30.06.2021
kredi yapılandırma

Ev Kredisi Almanın veya Yapılandırmanın Doğru Zamanı Mı Son zamanlarda yaşanılan ekonomik krizden dolayı kredi faizleri oldukça yükselmişti ve ev almak çoğu insan için hayal bir duruma gelmişti. Devletin açıkladığı ev kredileri paketi ile ev satışları tekrardan canlılık göstermeye başlamıştır.

Evi oturmayı planladığınız için alacaksanız bu dönemde almanız mantıklı olur. Çünkü kredi faizlerinde düşüşler yaşanmıştır. Eğer evi yatırım yapmak için almayın planlıyorsanız evin konumuna ve çevresine dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Eğer sabit bir geliriniz varsa ve geçim sıkıntısı çekmiyorsanız ev almak için mantıklı bir dönem olabilir sizin için, işinizden çıkarılma gibi bir durumunuz varsa ya da geçim sıkıntısı çekme olanağınız varsa bu dönemde ev alma planınızı rafa kaldırabilirsiniz.

Son dönemde iyice artık gösteren Olumsuz durumlar ekonomiyi derinden etkilemiştir ve binlerce kişi işsiz kalmıştır bunun gibi bir probleminiz varsa hayalini kurup aldığınız bu evi kısa sürede kayıp edebilirsiniz. Kredi yapılandırması da bu dönemde yapılabilecek bir olanaktır. Eğer çektiğiniz dönemden daha az faiz ve vade içeren şartlar taşıyorsa yapılandırma yapmanız sizin için oldukça karlı olacaktır.

Ev Kredisi Almanın veya Yapılandırmanın Doğru Zamanı Mı

Bu evde kendinizde hesaplayabilirsiniz ya da size en yakın kredi kullandığınız bankaya giderek kredi yapılandırması yapmak istediğinizi belirtiniz. Bankadaki çalışanlar bu konudaki koşulları ve sizin elde edeceğiniz kar hakkında bilgilendirme yapacaklardır.

Konut Kredisine Kimler Başvurabilir?

Konut kredisi almak istiyorsanız öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Konut kredisi için nüfus cüzdanınızı, tapu belgesi,  ikamet belgenizi, gelir durumunuzu gösteren belgeleri bankaya teslim etmek zorundasınız. Gelir durumunu gösteren belge olarak eğer özel sektör çalışanı iseniz; maaş bordronuz, SGK dökümünüz, iş yeri imza sirküleri ve varsa ek gelir belgesi gereklidir.

Kamu sektöründe çalışıyorsanız; maaş bordronuz ve varsa ek gelir belgeniz gereklidir. Emekli iseniz; emekli aylık dökümünüz ve varsa ek gelir belgeniz gereklidir. İş yeri sahibi iseniz; güncel olan vergi levhası, oda kayıt belgeniz, bilanço ve gelir tablonuz, ticaret sicil gazetesi ve imza sirküleri gereklidir. Bu belgeler tamamlandığı zaman banka tarafından size verilen konut kredisini kullanabilirsiniz.

Ev Kredisi Almanın veya Yapılandırmanın Doğru Zamanı Mı ?

Bankadan çekmiş olduğunuz kredi için yapılandırma işlemi yapmanın karlı olup olmadığını çektiğiniz zaman ki faiz ve vade oranı ile yapılandırma yapmak istediğiniz zamanın faiz ve vade oranın hesaplanması oldukça önemlidir.

Eğer yüksek faiz ve vade oranı zamanında bir kredi kullandıysanız faiz oranlarının düşüş gösterdiği zaman kredi yapılandırması yapmanız sizin karınıza olacaktır. Fakat siz yine de her koşula rağmen yapılandırma yapmadan önce ödeyeceğiniz tutarı hesaplayınız ve yapılandırma sonunda yapacağınız ödeme tutarını hesaplayınız size en karlı olan seçeneği seçiniz.

Bazen ödenen kredi tutarı için oldukça zorlanan kişiler kredi ödeme miktarını düşürerek vadeyi uzatmak için yapılandırma yapmaktadırlar bu durum sizin karınıza olmaz. Sadece geçim sıkıntısına düştüğünüz durumdan sizi kurtarmak için bir çözümdür.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Ev Kredisi Almanın veya Yapılandırmanın Doğru Zamanı Mı
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git