Param Kredim
Bu Ekonomide Küçük Esnaf Başarılı Olabilir Mi | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > Genel > Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatma

Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatma

Tarih: 08.12.2020
Güncel: 29.09.2022
Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatırsam Ne Kadar İndirim Alırım

Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatma Ne Kadar İndirim Alırım  Garanti Bankasından kredi çektiyseniz ve bu krediyi erken kapatmak istiyorsanız kredinin cinsine göre koşullar değişmektedir. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi kullandıysanız erken kapatma işleminde sadece borcunuzun anaparasını ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz.

Eğer konut kredisi çekmiş bulunmaktaysanız burada işler biraz değişmektedir. Tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmeliği ile düzenlenen mevzuatta kredilerin sürelerinden önce kapatılması durumunda indirim söz konusu değildir.

Kullanılan kredinin zamanından önce kapatılması durumunda ödenecek olan faizin ödenmemesinden dolayı kazanç elde etmeme durumu vardır.

Bunun için konut kredilerinden erken kapatma durumunda eğer 36 aydan az vade içermekte ise %1, eğer 36 aydan fazla vade içermekte ise %2’i aşmamak şartı ile erken ödeme tazminatıyla kredinizi erken kapatabilirsiniz. Ayrıca kredinin yanında yapılan sigorta işlemleri sadece kredi ödemelerini teminat altına alıyor.

ise kredi kapatma işleminizle birlikte sigorta işlemini de iptal ederek, kalan gün sayısına göre ödeme iadelerinizi alabilirsiniz. Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatma işlemleri

Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatırsam Ne Kadar İndirim Alırım
Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatırsam Ne Kadar İndirim Alırım

Garanti Bankasında Ara Ödemelerle Vade Arttırılabilir Mi ?

Garanti Bankasından çekmiş olduğunuz kredi ödemeleri için ara ödemeler yapabilirsiniz. Bu yapmış olduğunuz ara ödemelerle taksit tutarının sabit kalması koşulu ile vade oranı azaltabilirsiniz.

Kullanılan kredilerde ara ödemeler yapıldığı zaman yeni vadeli ödeme planları oluşturulmaktadır. Bu oluşturulan planda müşteri vadeyi arttırmak isteyebilir fakat vade artırımını banka mevzuat gereğince yapamaz.

Garanti bankası güncel eft fiyatları yazımızı okumak için …

Sadece o dönem içerisinde bankanın yapmış olduğu inisiyatifli bir paket olur ve bu paket sayesinde vade artırımından yararlanabilirsiniz. Bunun dışında banka vade artırımı veya azatlımı yapmamaktadır. Müşterinin yapmış olduğu ara ödeme kadar vade indirimi yapılır ve bunun dışında vade ile ilgili bir işlem yapılamamaktadır. Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatmanın avantajları

Vade oranına dokunulmadığı gibi faiz oranlarında görülen değişiklikte tamamen bankanın inisiyatifine kalmıştır. Konut kredilerinde erken ödeme tazminatı olduğu için banka ara ödemelerde değişen faiz oranının en güncel olanı üstünden hesaplama yapması şarttır.

İhtiyaç ve taşıt kredileri için bu koşul bu şekilde değildir çünkü bu kredilerde erken ödeme yapıldığında herhangi bir tazminat ödenmediği için bu güncel faiz oranlarının uygulanması tamam bankanın tercihine kalmıştır. Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatma

Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatırsam Ne Kadar İndirim Alırım ?

Garanti Bankasından kullanmış olduğunuz kredinin çeşidine göre bu karlı işlem değişmektedir. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi işlemleri için kullanmış olduğunuz krediyi erken kapatmak karlıdır.

Çünkü bu kredi çeşitlerinde sadece kredinin anaparasını ödemektesiniz ve faiz ödemesi yoktur. Herhangi bir erken ödeme tazminatı uygulanmamaktadır. Bu kredileri erken kapatmak sizin yararınıza olacaktır.

Eğer konut kredisi kullanmışsanız ve bu krediyi erken kapatmak istiyorsanız bunun için erken kapatma tazminatına da katlanmak zorunda kalacaksınız.

Konut kredisini kapatmak için başka yerden faizli bir borç alıyorsanız bu sizin karınıza olmayacaktır. Eğer elinize toplu bir para geçtiyse ve bu para ile kredi borcunuzu kapatacaksanız erken ödeme tazminatı da sizi çok etkilemeyecektir ve bu işlem sizin karınıza olacaktır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatma
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git