Param Kredim
Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar ( 2020 ) | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > BANKALAR > Garanti BBVA Kısayoldan Müşteri Temsilcisine Ulaşma Yolu (DİREKT BAĞLANMA)

Garanti BBVA Kısayoldan Müşteri Temsilcisine Ulaşma Yolu (DİREKT BAĞLANMA)

Tarih: 17.12.2020
Güncel: 04.05.2021
Alo Garanti Müşteri Temsilcisi Direk Bağlanmanın Kısayolu

Garanti BBVA Kısayoldan Müşteri Temsilcisine Ulaşma Yolu (DİREKT BAĞLANMA) Garanti Bankası müşteri hizmetlerine hemen ve direk olarak bağlanmak için yapmamız ve tuşlamamız gerekenler, diğer bankalarda olduğu gibi çok kolay değil. Artık tüm bankalar yavaş yavaş sesli yanıt sistemi ve yapay zekaya geçmeye başladı. Bu sistemleri kullanan bankalarda müşteri temsilcisine ulaşmak eskisinden daha da zorlaştı. Bankalar, müşterilerin sorunlarını sesli yanıt sistemi ile çözerek daha kısa sürede sonuca ulaşacaklarını düşünüyorlar.

Fakat bazı durumlarda ne yaparsak yapalım, direk olarak Garanti Bankası müşteri hizmetlerinin telefon numarasını çevirerek konuşmak istiyoruz. O kadar işimizin arasında uğraşmak istemediğimiz bir sürü prosedür ve sesli yanıtlar ile zaman kaybetmek istemediğimiz için bu yöntemi arıyoruz. Fakat o kadar fazla yönlendirme ve gerekli gereksiz sorunlarla karşılaşıyoruz ki, çoğu zaman telefonu bile kapatmak zorunda kalıyoruz.

Hepimiz biliyoruz ki, işimiz ne kadar acil ve önemli olursa olsun, bu aşamaları aşıp bir muhattab bulabilmek oldukça yorucu olabiliyor. Bankaların bu tutumunu değiştiremeyeceğimiz gibi, aradığımız konunun ne kadar önemli olduğunu da onlara anlatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Kredi kartımızdan harcama yapılmış, kaybetmiş, usulsüz çekim yapılmış olabilir. Hemen bir temsilci ile görüşüp problemimizi halletmek hepimizin hakkı. Dediğimiz gibi bu çok da kolay olmayabiliyor. Fakat bu yazımızda bu zorluğu aşmanın yollarını arayacağız.

Garanti BBVA Bankası Müşteri Temsilcisine Hızlı Bağlanmak Mümkün

Yapmanız gerek ilk şey numarayı tuşlamak fakat bundan önce bu sistemi kullanabilmek için bankaya gidip bir kaç prosedürü halletmeniz gerekiyor. Bunlar; iletişim merkezi için form, kimlik fotokopisi ile beraber sözleşme olarak da hizmet sözleşmesi. Bunları teslim ettiğimiz bir hafta içerisinde Alo Garantiyi arayarak, bu sistemi kullanmak istediğinizi ve şifre talep ettiğinizi söylemeniz gerekli. Size sorulan bilgilerden sonra (kullandığınız kartlarla ilgili bilgiler sorulabilir) şifrenizi alabilirsiniz.

Her ne kadar sizi dolambaçlı yollara sokmaya çalışsalar da, bu yolları aşmanın elbette yolu var. Daha önceki tecrübelerinizle de hızlıca müşteri hizmetlerine bağlanarak Garanti Bankası temsilcisi ile direk olarak görüşebilirsiniz. 444 0 333 numaralı telefonu arayarak Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi aracılığıyla sorununuzu çözme şansınız var. Elbette buradaki kişiye ulaşmak çok kolay değil. Peki, bu kadar konuşmadan sonra gelelim bu kısa yolu nasıl kullanacağımıza.

Her bankada olduğu gibi burada da bir kaç sesli yanıt ile işimizi çözemeye çalışacağız. Öncelikle şunu belirtelim ki; sesli yanıt ile ilerlemeye çalıştığınızda çok acele etmeden, her sorunun cevabını tane tane vermeye çalışın ki, tekrar tekrar başa dönüp zaman kaybetmeyin. Bu sayede işinizi hızlı bir şekilde halledin.

  • 444 0 333 numaralı telefonu aradıktan sonra operatör size dinlemeniz ve anlamanız için bir dizi bilgi verecek. Size sesli komut verene kadar bekleyin.
  • Sizin kimliğinizi doğrulamak için bir takım sorular ve tuşlamanız gereken bir dizi komutlar verilebilir. Bunları eksiksiz bir biçimde tamamlayın.
  • Sonrasında yapmak istediğiniz işlemi bir kaç keli ile iletmenizi isteyecek. Burada öncelikle Müşteri Temsilcisi diyerek bunu yanıtlayın.
  • Daha sonra size bir kaç öneri sunacak. Şunu mu demek istediniz gibi şeyler söyleyecek. Siz burayı da Bunların Dışında diyerek cevaplayın.
  • Bu cevaptan sonra, sesli yanıt sistemi sizi müşteri temsilcisine bağlayacağını söyleyecek.
Garanti BBVA Kısayoldan Müşteri Temsilcisine Ulaşma Yolu (DİREKT BAĞLANMA) Garanti Bankası Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma
Garanti BBVA Kısayoldan Müşteri Temsilcisine Ulaşma Yolu (DİREKT BAĞLANMA)

Alo Garanti İle Temsiciye Kısayoldan Direk Bağlanarak İşlemlerinizi Gerçekleştirin

Tuşlardan vazgeçip sesli komut sistemine geçildiğinde aslında her şey biraz daha kolay oluyor. Eğer, kısayoldan Garanti müşteri temsilcisine direk ulaşmak gibi bir hedefiniz yoksa, sesli komut işlemlerinizde size oldukça fayda sağlayacak.

Mesela; yapay zekaya sahip bu sistem, sizi sesinizden tanıyarak çok daha güvenli ve hızlı işlem yapmanızı sağlar. İstediğiniz bilgilere ulaşmak da çok basit. Kredi kartı ekstre sorgulama, bakiye öğrenme, dönemde yaptığınız hareketler gibi bir çok aktiviteyi, sesli komutlar sayesinde öğrenebilme şansınız var.

Sesli komutlar sizi bir çok külfetten de kurtarıyor. Daha önce müşteri temsilcisi ile görüşmeye başladığınızda size sorulan bir çok soru artık yok. Bu yeni özellik sizi sesinizden tanır ve güvenlik için sorulan hiç bir soruyu size iletmez. Sizin de “o neydi acaba” diye uzun uzun düşünmenize gerek kalmaz.

Müşteri numaranız müşteri iletişim merkezi kullanımına açık değildir

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri sayesinde tüm banka işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

Sizlerle paylaştığımız bu yazımızda “Garantili Banka Müşteri Hizmetleri” alakalı genel sorunların cevaplarını bulacaksınız.

Garanti Bankası müşteri hizmetlerine nasıl bağlanılır ? Garanti müşteri hizmetlerine 444 0 333 ve 0850 222 0 333 hatlarından ulaşılabilir.

Bu numaralardan birine rastgele ulaştıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanmak için sesli komutu takip edebilirsiniz.

Kredi kartı şifre garantisi nasıl alınır? Garanti banka kartınızın şifresini almak için kısa mesaj gönderebilir veya müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Telefonunuza 3340’a bir sms atabilir. ve ardından kartın son 6 hanesini, annenizin kızlık soyadının ilk iki harfini ve güvenlik kodunun ilk 2 rakamını girebilirsiniz.

Ayrıca bbva müşteri hizmetlerini garanti etmek için 444 0 333’ü arayarak da banka kartı şifresini belirleyebilirsiniz.

Garanti Müşteri Temsilcisisine Kısayol Tuşları İle De Ulaşabilirsiniz

Sesli komutlar her ne kadar işe yarasa da bazen çok hassas olabiliyor. Sizin sesinizi iyi alamayan, hızlı söylediğiniz veya kesik kesik giden sesler nedeniyle, bazen tekrar ana menüye yönlendirilmek zorunda kalabilirsiniz. Sesli yanıt sistemi işe yaramadığı zaman telefon tuşları size yardımcı olacaktır. Sesli komutların size yönelttiği farklı sorular ve adımlardan sonra 1, 3 ve 5 tuşlarına ardı ardına basarak temsilciyle görüşmek için sıraya girebilirsiniz.

Aslında bankaların ilk hedefi, sizi bir insanla karşılaştırmadan önce, hızlı bir şekilde sesli komutlarla işleminizi yaptırmak. O yüzden temsilciye ulaşmanızı bu kadar zorlaştırıyorlar.

Garanti Bankacılık İşlemlerinizi Hızlı Yapmanın Bir Çok Yolu Var

Aslında çağımızda şube sel ve telefonla olan bankacılık işlemleri çok azaldı diyebiliriz. İnternet bankacılığı ile hemen hemen yapamadığınız hiç bir şey yok. Bankaların müşteri hizmetlerine bağlanıp müşteri temsilcileri ile direk görüşmenin farklı ve kolay yollarını aramak yerine, çalıştığınız bankanın internet şubesini öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Çoğu insan güvenlik endişesi yüzünden bunları çok kullanmak istemiyor. Ama artık bankalar işi o kadar sıkı tutuyor ki, isteseniz de hata yapmanız çok zor. Bu yüzden, hem mobil hem de internet bankacılığı hakkında biraz araştırma yaparak ve bankanızdan bilgiler alarak siz de bu kolay yola geçmelisiniz. Mobil bankacılık ile aklınıza gelebilecek her işlemi yapabiliyorsunuz. Hatta, yatırım ile uğraşıyorsanız (döviz, altın, hisse, borsa gibi) çok daha hızlı ve iyi bir şekilde kullanabilirsiniz.

Garanti BBVA Kısayoldan Müşteri Temsilcisine Ulaşma Yolu (DİREKT BAĞLANMA)

Yukarıdaki yazımızda size, Alo Garanti için en kısa ve kolay yolları anlatmaya çalıştık. Bu bilgileri kendi tecrübelerimizden yola çıkarak sizlere ilettik. Telefon bankacılığı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz https://www.garantibbva.com.tr/tr/bireysel/subesiz/alogaranti.page adresinden çok daha detaylı bilgilere ulaşmanız mümkün. Ayrıca sadece bireysel değil, tüzel kişler için de farklı özellikler mevcut.

Telefonla bir çok işlemi 24 saat yapabildiğiniz gibi, bazı işemlerde maalesef saat aralığı mevcut. Her işlemi, istediğiniz her saatte yapamıyorsunuz. Yapsanız bile farklı şekilde ücretlendirmeler karşınıza çıkabilir. Bunlarla ilgili bilgileri de yine yukarıdaki linkten alabilirsiniz.

Telefon bankacılığı her ne kadar cazip gelse bile, önemli ve daha büyük işlerinizi halletmek için şubenize gitmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Çok önemli olmayan, küçük işleriniz için Alo Garanti size hızlı bir şekilde yardımcı olacak.  Garanti BBVA Kısayoldan Müşteri Temsilcisine Ulaşma Yolu (DİREKT BAĞLANMA)

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Garanti BBVA Kısayoldan Müşteri Temsilcisine Ulaşma Yolu (DİREKT BAĞLANMA)
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git