Param Kredim
Kredi Kartı Olmadan Alışveriş Yapılır mı | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > BANKALAR > Habersiz Karttan Çekilen Para İçin Yapılacaklar (Banka, Kredi Kartı)

Habersiz Karttan Çekilen Para İçin Yapılacaklar (Banka, Kredi Kartı)

Tarih: 21.12.2020
Güncel: 11.10.2021

Habersiz Karttan Çekilen Para İçin Yapılacaklar (Banka, Kredi Kartı) Hemen hemen herkesin sahip olduğu bir kredi kartı, artık bir ihtiyaç ve alışveriş yapmak ve para yerine geçmek için tek araç haline geldi.

Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanımın güvenlik riskleri artmaya başlıyor. Artık birçok kişi bilgisayarlarında ve cep telefonlarında banka ve kredi kartı kullanıyor, bu da zamandan ve kolaylıktan tasarruf sağlıyor. Ancak bilgisayar virüsleri ve bilgisayar programları ile birleşen solucanlar, bilginiz dışında banka hesabınızdan para çekerek ve bunları internetten harcama olarak göstererek hesabınızı aldatabilir.

Kullanıcılar haberim olmadan kartımdan para çekiyor ve ne yapmam gerektiği gibi birçok konuda şikayetler artıyor. Çünkü her şey gibi teknoloji de çok gelişiyor. Bunun olmasını önlemekten siz sorumlusunuz. Şimdi çok dikkatli olmalı ve bankanın size bildirdiklerine kesinlikle uymalısınız.

Kredi Kartınızdan Habersiz Paramı çekildi

kredi kartım çalındı ​​ve para çekildi ise mutlaka şifrenizi bilmeleri gerekiyor. Temazsız ödeme özelliği olan bir kredi kartınız var ise böylelikle belli bir limiti aşmayacak şekilde alışveriş yapılmış olabilir.

Kredi kartınızın arkasını imzaladınız ve kredi kartınızın çalındığını bankanızın müşteri hizmetlerine söylediğinizde kartınız iptal edilir.

istediğiniz adrese elden teslim edilecek yeni bir kredi kartı gönderilir. Siz iptal edilsin dedikten sonra kart daha kullanılamaz.

Kredi kartınızdan haberiniz olmadan küçük veya yüklü miktarda nakit paramı çekildi ? Konun ilerleyen kısımlarında sizlere ayrıntılı olarak neler yapmanız gerektiği açıklanacaktır.

Kredi kartları alış verişlerde işleri kolaylaştırıyor. pratik çözümler sunan kredi kartlarınız vakit kaybını önlüyor. Tabi kötü niyetli kişilerin sistemin açıklarını bularak haksız kazanç sağlamalarınızda önleyemiyor.

Haberiniz yokken karttan para çekildiğini belki de farkında bile değilsiniz. Her gün haberlerde ATM ler de özellikle papağan denen yöntem ile bir çok kişi mağdur ediliyor. Atm kart kopyalama sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Hatta haberlere bile konu olmuştur


kredi kartı kopyalama

kredi kartından habersiz yapılan alışveriş veya nakit para çekilmesi sıklıkla karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleridir. Bankanız ile iletişime geçmeniz ve çalınan kredi kartınızı iptal etmeyi unutmayın bankanız yeni kredi kartınız belirteceğiniz adrese gönderecektir.

Not: Kredi kartı ile ATM’den şifre girerken diğer elinizi diğer elinizi ile tuş takımını saklayınız. Kartı kopyalamak yeterli olmadığından, şifrenizi kamera ile de kaydetmeleri gerekir.

Teknoloji her geçek gün gelişiyor. Yeniliklerini bankalar kredi kartları ve hesap kartlarını daha güvenli yapmak için kullanılıyor.

Alışveriş sitelerinden veya kitap sayan web sitelerinde her kez sipariş veriyor. kredi kartımdan habersiz alışveriş yapılmış ise güvenli olmayan bir siteden şifre bilgileriniz kopyalamış olabilir. Ayrıca sizin kullandığınız bilgisayar, tablet veya cep telefonu acaba güvenli mi ?

Hesabınızdan para çekme işlemiş için temazsız kullanım özelliği var
Hesabınızdan para çekme işlemiş için temazsız kullanım özelliği var

Hesabınızdan para çekme işlemiş için temazsız kullanım özelliği var

kredi kartimdan izinsiz alisveris yapilmis veya ürün alımını önlemenin bir yolu da alışveriş sonrası cep telefonunu gelen kısa mesaj daki şifreyi girerek alışverişi tamamlamanız dır…

Ana sorun sitelerden alışveriş yapmak değil, bilgisayarınıza kötü yazılımların kurulmasıdır. Bu kötü kişiler haksız kazanç ile kredi kartınızdan para transferi yapabilirler.

Kartımdan Para Çekilmiş Prosedür Nedir

Ay sonunda kredi extreniz geldi. İncelediniz ve size ait olmayan işlemlerin kartınızdan yapıldığını gördünüz ! Bu kuşku uyandıran size ait olmayan harcamalar ise bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçiniz. Banka sorumlusuna bilgim dışında kredi çekilmiş diye bir beyanda bulundunuz.

Bilginiz dışında kim tarafından kredi çekildiği banka tarafından araştırılır. Size ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilgiler verilir. Belki de aile bireylerinden biri kartınızdan alışveriş yapmış olabilir mi ?

Bilmediğiniz bir kişinin kredi kartınızın bilgilerine erişmesi ve harcama yapması bir çok kişinin başına gelmiştir.

Benim başıma gelen bir durumu sizlerle aktarıyorum. hesabından para çekilmiş fakat neden dir ? görünmüyor. Meğersem borsa hesabımdan dolayı 6 ayda bir kesilen bir paraymış…

Banka görevlilerini aradıktan sonra öğrendim.

size ait olmadığını düşündüğünüz bir para kartınızdan çekildi ise buna itiraz edebilirsiniz. Değerlendirme sonuçlarında haklı bulunuzsanız. paranız size geri iade edilir. Zaten banka bu durumu araştıracaktır. Hangi banka böyle bir olumsuz durum ile beraber anılmak ister ki ?

Kartımdan Para Çekilmiş Banka Prosedür Nedir

 1. Başınıza gelen bu durum hangi banka kartınızdan yapıldı ise o bankayı arayınız.
 2. karınızdan haberiniz olmadan çekilen para hakkında müşteri hizmetlerine bilgi veriniz.
 3. Banka durumu değerlendirir
 4. Bankanız gerekli harcama kalemini inceler ve siz ve karşı banka dan ayrıntılı bilgi toplar
 5. Bu harcama kaleminde sizin bir ihmaliniz yok ise size para geri iade edilir.

Yasal haklarınız olduğunu unutmayınız…

Habersiz Çekilen Nakit Para Kart Güvenliğinden Olabilir

Habersiz çekilen nakit veya yapılan alışveriş kullandığınız kartın güvenliğinden kaynaklanabilir. Kartınızın güvenliğini aşmayı başaran, eline sizin bilgilerinizi ele geçilen korsanlar, hızlı bir şekilde hesabınızdaki parayı çekmeye çalışabilir veya çeşitli sitelerden alışveriş yapmaya başlayabilir.

kredi kartından bilgim dışında para çekilmesi gibi bir durum var ise ;

Kart güvenliğinizi sağlamanız çok önemli. Sürekli kullandığınız telefon, bilgisayar gibi araçların temiz ve güvenilir olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Benden habersiz kredi kartı nızdan işlem yapıldı ise ; Kart bilgilerinizi güvenmediğiniz, daha önce alışveriş yapmadığınız yerlere verirken çok iyi incelemelisiniz.

Sitelerin güvenlik protokollerinin olduğunu kontrol etmelisiniz. Yani kart güvenliğini sağlamak için çok titiz davranın.

Nakit Para neden habersiz olarak kartınızdan çekilmiştir.

kredi kartınız veya banka kartınızdan nakit para çekilmiş ise yapılması gereken bankanın müşteri hizmetlerini bilgilendirmenizi dir.

Kredi kartınızın güvenliği iyi olsa da bilgisayar korsanları tarafından çeşitli sitelerden alışverişlerinizde şifrelerini haksız olarak ele geçiriyorlar.

kredi kartınızı güvenliğini bilmediğiniz sitelerde alışveriş için kullanmayınız.

Bilginiz olmadan bir kredi kartı işlemi yapılmış ise; kredi kartı bilgilerinizi dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun.

Sitenizin bir güvenlik protokolü olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu nedenle, lütfen kartınızı korumaya dikkat edin. Banka kartınız ve kredi kartınızın güvenliğinden en çok siz sorumlusunuz.

kim ve neden kartımdan para çekmiş Olmadan Çekilmiş Paralar İçin Ne Yapacağım
Kartımdan Bilgim Olmadan Çekilmiş Paralar İçin Ne Yapacağım

Kartımdan Bilgim Olmadan Çekilmiş Paralar İçin Ne Yapacağım?

Benden habersiz kartım kullanılmış, alışveriş yapılmış ve nakit çekilmiş diye bir sorununuz varsa yapacağınız ilk şey, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak hemen kartınızı iptal etmeniz gerekiyor. Bunu, durumu fark eder etmez yapın ki, bilgileri kopyalanan kartınızdan daha fazla alışveriş yapılmasın.

Genellikle banka müşteri hizmetlerine ulaşmak zordur. Bunu düşünerek aramamazlık yapmayın. Kayıp, çalıntı gibi gibi durumlarda hemen ulaşabilme gibi bir durumunuzun olduğunu unutmayın.

Kredi kartı ekstrenize bakarsanız, şüpheli harcamaları görebilirsiniz. Örneğin, sizden başka harcamaların olduğunu düşünüyorsunuz ve harcamadığınızdan eminsiniz. Bankanız size kredi kartı harcamalarınıza itiraz etme seçeneği sunar. Şüpheli veya yanlış bir ücret uygulanırsa, bunun iptal talebi için başvurabilirsiniz. Her bankanın kredi kartı harcamaları için temyiz başvurusu vardır.

haberim olmadan hesap kartınmdan neden para çekilir para çekilmiş
Bilgim olmadan hesap kartımdan para çekilmiş

Bilgim Olmadan Hesap Kartımdan Para Çekilmiş

Hesap kartınızdan Bilginiz dışında paramı çekilmiş ?

 • haberiniz olmadan kullanılan kart
 • Kartınızdan habersiz yokken alışveriş yapılması
 • Kartınızdan bilginiz dışında nakit para çekilmesi

gibi bir çok neden ile siz maddi olarak zarar uğramış olabilirsiniz.

Dikkat: kartı derhal iptal etmek için lütfen banka müşteri hizmetleri merkezini arayın.

Daha fazla zarara uğramamak için ( kartınızdan herhangi bir satın alma işlemi yapılmasın diye ) kartın iptalini yapınız…

bankanız hangi banka olursa olsun müşteri hizmetlerine ulaşabilmek zaman alır. siz şunu unutmayın ki bankanın parasal olarak kaybınızda kendi hatalarından kaynaklı bir sorun var ise size maddi kaybınızı geri vermeleri gerektiğini…

Hesap extrenizi mail ile size gönderiyorlardır. Mobil uygulama ile harcamalarınızı takip etmeyi unutmayınız.

Bankanız size bir kredi kartı faturasına itiraz etme seçeneği sunabilir.

Şüpheliyseniz veya ücret yanlışsa, iptal talebinde bulunabilirsiniz. Her bankanın kredi kartı ücretlerine itiraz etme hakkı vardır.


Habersiz Çekilen Paralar ve Alışverişler İçin Yapılması Gerekenler

Az önce de söylediğimiz banka ile iletişime geçerek kartınızı iptal edin. Bu ilk yapacağınız en önemli şey. Daha sonra kartınız ile yaptığınız alışverişleri listelemeniz gerekecek. Bu liste, sizin ne ve nereden aldığınızı ispat noktasında önemli.

Ardından mevcut harcama listenizle ilgili bankaya başvurunuz. Bankanın yetkili personeli sizden ilgili dilekçeyi tamamlamanızı isteyecektir. Uygulamanıza sanal bir alışveriş listesi eklemelisiniz. İşlem tamamlandığında, dilekçeyi banka numarasına fakslamanız istenecektir.

Bir kaç gün içerisinde incelenen başvurunuz olumlu veya olumsuz olarak banka tarafından size bildirilecektir. Daha sonra ise işinizi hukuka nakletmeniz gerekiyor. Bankadan gelen olumlu haber sonrası savcılığa gidip başvuru yapmanız gerek.

kim yapmış olabili Kredi Kartımdan Para Çekildi kim yapmış olabilir
Kredi Kartımdan Para Çekildi kim yapmış olabilir

Kredi Kartımdan Para Çekildi kim yapmış olabilir

Kredi Kartım dan kim para çekmiş olabilir. Diye yakın çevrenizdeki kişilerden şüphelenip strese girmek yerine kredi kartınızın ait bankayı aramanızdır.

Aradığınızda müşteri hizmetlerine ” kredi kartınızdan para çekildiği ” hakkında bilgi veriniz. Size bazı sorular soracaktır. Güvenli işleme devam edebilmek için…

Yapmanız gerekenler

Eski şifrenizi iptal edip yeni bir şifre oluşturun

Banka ile görüşmeleriniz sonucunda yetkili banka memurları sizin hesabınızdan yapılan alışveriş, nakit para çekimi v.s. işlemler için araştırma yapacaklardır.

Tabi kredi kartınızı tamamen iptal edip size posta yolu ile yeni bir kredi kartı da gönderilebilir. Bu duruma siz ve gerekiyor ise bankanız karar verecektir.

Size yasal bir hakkınız olduğunu hatırlatmak isterim.

show tv nin ” çalınan paradan banka sorumlu ”  haberini izlemenizi tavsiye ederim…

Bireysel bir tüketici tahkim Kuruluna dava açtığınızda, garantili mali hasar yasal hakkınızdır.

Paranın kredi kartımdan çekildiğini söylüyorsanız, bu hususları dikkatlice okumalı ve gerekli yöntemi izlemelisiniz.

paranız bilginiz dışında sizden alınmış ise kredi kartı bilgileriniz ile alışveriş yapmak çok kolay ve basittir. Bilgisayarınızdaki trojenler sayesinde şifreleriniz hackerlara iletilmiş olabilir.

Çalıştığım firmada hackerlar serverları ele geçirdi ve belli bir ücret karşılında kullanılır hale tekrar getirdiler.

Yani koskoca firmaların bile başı bu hacker lar la dertte dir.

Bilmediğiniz internet sitelerde bir şeyler satın almayınız. (Https güvenlik sertifikalarına sahip siteleri tercih edin).

Kredi kartı şifrelerinizi kimse ile paylaşmayın. Bilmediğinizi kişilerden gelen maillerdeki ekleri açmayın.

Yurt dışından bir şeyler almıyorsanız yurtdışı alışverişlerine kredi kartınızı kapatınız. Bu durum banka kartlarınız içinde geçerlidir.

Kredi Kartımdan Nakit Para Çekilmiş

Yapmanız gereken öncelikle hangi bankaya ait kartınız ” nakit para çekilmiş ” onu tespit etmenizdir. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayınız. Sizin haberiniz ve isteğiniz olmadan yapılan bu işlem hakkında bankadaki muhataplarını durumu anlatın.

Öncelikle şifrenizi değiştirmeniz. kredi kartınızı yenisi ile değiştirilmesi uygun olacaktır.

Sonrasında bu işlemin sizin tarafınızdan yapılmadığı konusunda banka araştırma yapacaktır. Bu durum uzuyor ve size bilgi vermiyor ise Yasal Haklarınızın olduğunu hatırlatmak isterim.

Bireysel Hakem Heyetine başvuru yapmanız neticesinde hukuki hakkınız olan maddi kaybınız karşılanacaktır.

kredi kartımdan nakit para çekilmiş ise tüketici haklarından çok daha ayrıntılı bilgi edinmenizi söz konusu olacaktır.

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Para Çekilmiş

internet büyük bir kolaylık, tabi kullanmasını bilene ! bu konuya derinlemesine girmeden önce belirmem yapılan genel hatalara değinelim..

 • Bilmediğiniz sitelere ( güvenlik sertifikası olmayan ) sitelerden alışveriş yapılmayın. Kredi kartınızın şifrelerini paylaşmayın.
 • Tanımadığınız birinden gelen mail deki ek dökümanları açmayın.
 • tanıdığınız biri de olsa kredi kartınızın şifresini paylaşmayın
 • banka karttı ve kredi kartınızı yurt dışı alışverişe gerek yok ise kapatın
 • Yaşanan bir sorunu sizle paylaşmak isterim. Azar azar lık çekimler iznim olmadan yapılmış, Haberim olmadan yapılan bu para çekimleri bankaya sordum.

Kartımın kapatılmasını istedim ve yeni bir kart gönderdiler. iznim olmadan Ufak Ufak yapılan para çekimleri sadece ben anlamayalım diye özellikle yapılmış. Banka çekilen bu parayı ödemem gerektiğini belirtti. Tabi itiraz etmem neticesinde çekilen para geri de yatırılabilirmiş.

Bir çok kişiye yapılan azar azar çekilen ve çok kişiye yapıldığı için büyük paraları bulan bu soygunlardan vatandaş mağdur olmaktadır.

Dikkatli olmanız ve bilmediğiniz güvenemediğiniz sitelerden alışveriş yaparken bir kez daha düşünün,

kredi kartım kopyalanıp para çekilmiş
kredi kartım kopyalanıp para çekilmiş

Haberiniz Olmadan İşlem Yapılmaması İçin Garanti Kart Güvenlik Yöntemleri

kredi kartım kopyalanıp para çekilmiş, sorunu ile karşı karıya kalan kişiler azımsanmayacak kadar çok atm ye papağan denen bir yöntem ile düzenek kuruluyor ve kart bilgileri kopyalanıyor. Şifre bilgileri ise tuş takımını görecek şekilde bir yere kamera konuyor ve şifreniz böyle geçiriliyor. Yukarıda görseldeki gibi şifrenizi kapatınız. ATM de kart koyma yerinde olağan dışı bir durum var ise Bankaya bildirin…

Dolandırıcı, alışveriş yaparken kredi kartını kopyalar ve cihazın yardımı ile hareket eder. Bunu önlemek için, şüpheli işletmeler için alışveriş yapmayın ve kullanılan POS cihazlarına dikkat edin. Kart, ATM’de yüklü cihaza da kopyalanır. Başka bir parça olup olmadığını görmek için kart yuvasındaki sahtekarlığı kontrol etmelisiniz.

Sahte başvuruların bir başka yöntemi de banka adına sahte e-posta göndermek ve kart bilgilerini talep etmektir. Banka sizden bu bilgiyi istemiyor. Bu e-postaları okumadan önce silmelisiniz. Bankanızın İnternet bankacılığına e-posta veya SMS girmeyin. Alışveriş yaparken alışveriş kodlarını başkalarıyla paylaşmayın. Garanti bankası kredi kartı kaybolması ve kart  çalınması durumunda Karttaki kodun doğum tarihinize göre tahmin edilmesi kolaydır ve her kart için farklı bir şifre kullanmanız gerekir.

Habersiz Karttan Çekilen Para İçin Yapılacaklar (Banka, Kredi Kartı)

Habersiz Karttan Çekilen Para İçin Yapılacaklar (Banka, Kredi Kartı) Sosyal medya kullanıyorsanız, dolandırıcıların son gözdesi sizsiniz.

Sahte ve banka isimlerini kullanarak açtıkları hesaplar ile çeşitli sosyal medya platformalarında reklam vererek, bu reklamları da sürekli yayınlayarak kullanıcıları kendilerine yönlendirmektedirler. Burada dikkat etmeniz gereken ilk şey hesap adı.

Hesabın adı yani görünen ad banka ile aynı olabilir fakat hesap adı (yani @ ile başlayan isim) onları ele verecektir. Bahsi geçen bankanın asıl hesabına girerek bu ismi kontrol etmelisiniz.

Günümüzde sosyal mecralar artık güvenlik konusunu da sıkı tutuyor. Doğrulanmış hesaplar bu güvenliği çok daha üst seviyeye taşıyor. Doğrulanmamış bir hesaptan reklam görüyorsanız, yani ismin yanında mavi tik işareti yoksa, oradan uzaklaşın. Büyük ihtimalle bu bir sahte hesap.

Sizden Habersiz İşlem Yapılmasını İstemiyorsanız 3d Secure Kullanın

Bu belki de en iyi ve kesin bir güvenlik işlemi. 3d secure kullanarak yapacağınız alışverişler çok daha güvenli bir hal alacak. İnternet sitelerinde de bu özellik her geçen gün daha fazla sitede yer alıyor.

Bu özelliği işaretlediğinizde site banka ile iletişime geçerek, sizin telefonunuza bir kod gelmesini sağlıyor. Bu kodu girip onayladığınız taktirde alışverişiniz tamamlanıyor. Eğer 3d secure özelliğiniz aktif değilse bankanızla iletişime geçip hemen açtırın.

Fazla Para Ve Hatalı Çekimin Önüne Geçmek İçin Sanal Kart Kullanın

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, asıl kredi kartınızı kullanmak yerine bir sanal kart oluşturarak kendinizi güven altına alabilirsiniz.

Bu sistemde, oluşturacağınız sanal kartın aynı asıl kart gibi kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu mevcut. Siz bu karta ne kadar para yüklerseniz o kadar alışveriş yapabiliyorsunuz.

Yani 500 Tl. lik bir alışveriş yapacağınız zaman, sanal kartınıza bu miktarı yükleyerek alışverişinizi yapabilirsiniz. Kullanmadığınız zamanlarda içerisinde para olmak zorunda değil.

Bu şekilde hem fazla para çekiminin önüne geçmiş, hem de kötü bir durumda kart bilgileriniz kopyalansa bile hiç bir şekilde sizin haberiniz olmadan para çekilmesi imkansız hale geliyor. Habersiz Karttan Çekilen Para İçin Yapılacaklar (Banka, Kredi Kartı)

Kredi kartınızın arkasını imzalamanızın önemi adlı makalemizi okuyabilirsiniz

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Habersiz Karttan Çekilen Para İçin Yapılacaklar (Banka, Kredi Kartı)
Habersiz Karttan Çekilen Para İçin Yapılacaklar (Banka, Kredi Kartı) Konusuna 1 Yorum Yapıldı

 1. Metin dedi ki:

  Son zamanlarda temassız kart özelliği kullananlar bu dertlerden çok şikayetçiler bence kimse temassız ödeme kullanmamalı varsada hemen kapatmalı

Sayfa başına git