Param Kredim
Arabamda Haciz Var Mı | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > OTOMOBİL > Hacizli Araba Muayene Olur Mu

Hacizli Araba Muayene Olur Mu

Tarih: 13.05.2022
Güncel: 29.11.2022
Yakalaması olan araç muayene olur mu?

Hacizli Araba Muayene Olur Mu ? Son yıllarda bu soru büyük bir merak ve araştırma konusu haline geldi. Ticari araçlar her yıl, binek araçlar ise 2 yılda bir denetimden ( muayene ) geçmek zorundadır. Aracınız işyerinizin üzerinde ise alacaklı, araç ve diğer varlıklardan alacaklarının tahsili ve işyeri borçlarının tahsili için yasal işlem başlatabilir.

Hacizli Araba Muayene Olur Mu üzerindeki haciz kaldırıldıktan sonra muayene olabilir. haciz koyan kişi den haciz in kaldırılmasını istemeniz gerekir. Aranızda anlaşır iseniz hacizi kaldırır sonrasında arabayı muayene ettirebilirsiniz.

Aracınızı muayene etmek için öncelikle kontrol noktasından randevu almanız gerekmektedir. El konulan aracın muayenesi olmadığı için öncelikle araç üzerindeki haczin kaldırılması gerekiyor. Bunu yasal olarak uygulamanın tek yolu budur.

hacizli araca muayene yapılır mı
Hacizli Araba Muayene Olur Mu

Araç Hacizleri ve Hacizli Araç Satın Alma

Bir araba gözünüze kestirdiniz. Hacizden arabayı almak acaba doğru bir karar mı ? Piyasadaki orta segment arabaların fiyatları bile el yakıyor. icradan alınacak arabanın piyasanın altında olduğu için bir kısım kişiler hayellerindeki arabaya kavuşabilmek için icra dan araba alma işlemlerini merak etmektedir.

bir arabanın icralık olabilmesi için araç sahibinin borçlarını ödeyemediği için arabasına veya evine ( üzerine kayıtlı mal varlıklarına el konulduğunu belirtmek isterim)

araçlar icralık olduğunda ilk sahipleri arabayı borcu kapattıktan sonra alabiliyor. Fakat bu şansı değerlendiremeyen araç sahibinin arabası ihaleye giren diğer kişiler tarafından açık arttırma usulü satılır.

Adalet Bakanlığı E-Satış Portal Ekranı ↗

e devlet ile sisteme girebilir. icralık olan araçları görebilirsiniz.

Araç haciz işlemi çok basittir. hacizden araba alma konusunda video seyretmek isterseniz konu altında video linki paylaşılmıştır.

Hacizli Araba Nedir?

Araçlar, özellikle sahibi borcunu ödemez ise icralık olabilir. Bu durumdaki araçlar için, araç haciz soruşturmasında araca haciz konulacak. Ayrıca sunulan fırsatlardan faydalanabilir ve işlemlerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Haklarından mahrum etme, kişisel mülkiyete yetkili bir kurum tarafından el konulmasını ifade eden bir kavramdır. Haciz etme, mülk üzerindeki tüm hakların, koşullar yerine getirilinceye kadar mülke el koyan bir kuruma devredilmesidir. Bu mallar için borç veya para cezası ödenirse haktan mahrumiyet ortadan kalkar.

El konulan aracın alıkonma süresi, yedi emin parkında bekleme ücreti araç sahibinden tahsil edilir. Trafik ekipleri tarafından yolda tutulan araçlar bloke edilebilir. El konulan araçlar paketlenerek kurulun otoparkına getirildi ve satıldığı güne kadar bekletildi.

Arabamın üzerinde haciz var mı?
Hacizli Araba Muayene Olur Mu

Hacizli Arabayı İnceleyebilir Misiniz

Kolluk kuvvetlerinin düzenlediği el konulan araç ihalelerine katılanların sayısı her geçen gün artıyor. Pazara bağlı olarak uygun fiyatlarla müzayedelerde yeni arabalar bulunabilir. İcra takibi zorunlu olan araçlar için ihale ilanları Yönetim Kurulu’nda yayımlanır.

Kullanılmış bir araba alıp satmanın yasal süreci her iki taraf için de önemlidir. Satış öncesi araç ile ilgili tüm bilgilerin raporlanması ve karşı tarafa iletilmesi gerekmektedir.

Satılan aracın kilometresi ve o kilometrede oynama olup olmadığı kontrol edilmelidir. Araçlar, özellikle kaza hasarı sonrası ikinci el piyasasında değerini kaybetmektedir.

Hacizli Eve Kredi Çıkar Mı ↗

Hacizli ev için ayrıntılı bilgi için

Hacizli Araba Kullanabilir misin

Bu araçları kullanan kişiler ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Herhangi bir bildirim trafik polisi tarafından ele alınacaktır. Yolda alıkonulan araçlar, bir arama emrine rağmen trafikten men edilebilir.

Bu durumla karşı karşıya kalan trafik polisi, aracı rehin aldı ve aracın borcu kapanana kadar rehineyi çıkarmadı.

Araç üzerindeki ödenmemiş borçlar bile satın alma işlemi sırasında noter tarafından açıklanır. Bu nedenle, ikinci el araç satın alan kişilerin, araç üzerinde herhangi bir borç veya haciz kararlarından haberdar olmaları gerekmektedir.

Hacizli Araba Muayene Olur Mu

Taşıt hacizinin gerçekleşmesi için alacaklıya devlet ve şahıs tarafından hukuken dava açılması ve mahkemenin diğer tarafın haklı sebep olduğunu bulması gerekir. El konulan aracın muayenesi için yapılması gereken tek şey borcun ödenmesidir.

Araç muayene için haciz ettiren tarafından belirlenen ücret ödendikten sonra yapılabilmektedir.

Araç muayeneleri yıllık olarak yapılmalıdır. Ödünç aldığınız aracı veya kiraladığınız araç kiralama şirketi kurumsal değil ise siz plakayı sorgulayın. Borçlunun malvarlığı herhangi bir borç veya iflas nedeniyle kaybedilebilir. Araç haciz gibi borçlu durumları nedeniyle işlem yapan maliklerin de borçlarını ödemesi gerekir.

El konulan araç muayeneden nasıl geçer mi?

Hacizli araç muayene istasyonunda işlem yapılır mı? öncelikle yasal hükümleri ele almak gerekir.

el konulan araca muayyen geçemez. haciz kaldırılmadan aracınız muayeneden geçemez.

El konulan aracın kaçak olup olmadığı konusundaki yasal düzenlemelere vardır.

Türkiye’deki mevcut düzenlemelerine göre, el konulan araçların muayen yapmasına gerek yoktur. Yolda HACİZLİ ARACINIZ trafik tarafından çevrildiğinde muayen den önce zaten haciz işlemi yüzünden yediemin parkına çekilir. Öncelikle haciz kaldırılır sonrasında hacizin kaldırıldığına dair yasal evraklarla beraber muayene istasyonlarından randevu alınır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Hacizli Araba Muayene Olur Mu
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git