Param Kredim
Kredi Kartlarının Arkası İmzalanmak Zorundamı ? (TÜM KARTLAR) | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Hangi Bankada Kredi Kartım Var

Hangi Bankada Kredi Kartım Var

Tarih: 14.06.2020
Güncel: 16.11.2022
hangi bankada kredi kartım var kredik kartı sorgulama kredi

Hangi Bankada Kredi Kartım Var Artık teknoloji çağında yaşıyoruz ve istesek de istemesek de teknolojiye mecbur ayak uydurmak zorunda kalıyoruz. Teknoloji gündelik hayat alışkanlıklarımızı da değiştiriyor. Gündelik hayat alışkanlıklarımız da kusursuz belki de en çok vakit harcadığımız şeylerden bir tanesi de alışveriş. Eskiden alış veriş işlemlerinde nakit para kullanırken, artık her birimiz kredi kartı tercih ediyoruz. İnternet üzerinden alışveriş yapıyor isek zaten kredi kartı kullanmak durumundayız.

Eğer kredi kartımız yoksa da, kredi kartı başvurusu yapmak durumundayız. Ayrıca bazen o kadar çok kredi kartı kullanıyoruz ki, Hangi Bankada Kredi Kartım Var olduğunu dahi unutabiliyoruz. Tabi bir de kredi kartı başvurusunu yaptıktan sonra, bankaların bu başvuruyu onaylama veya reddetme kriterleri bulunuyor. Bankalar kredi kartı verirken hangi kriterleri arar? Bankalar kredi kartına hangi şartlarda onay verir? soruları kullanıcılar tarafından oldukça soruluyor.

Üzerime kayıtlı kredi kartı var mı?

Kredi kartı sorgulama işlemini gerçekleştirebilecek bir sistem maalesef yok. Ama kredi kartınız olup olmadığını bankanızla görüşerek öğrenebilirsiniz. Bunun yerine, kredi kartı geçmişinizi merkez bankası ve kredi bürosu kayıtları aracılığıyla bilmek daha pratiktir. Ancak Findeks sayesinde istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

tc kimlik no ile kredi kartı borcu sorgulama

TC kimlik numarası bakarak bir kredi kartınız olup olmadığını söyleyemezler findeks raporu ile site kredi veren bankalar veya üzerine kredi çekilmiş mi ? kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bankanızın İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık Kredi kartı menüsünden online ve mobil bankacılık üzerinden mevcut borçlar, toplam borçlar ve gelecek taksitler görüntülenebilir. Kredi kartı borcu, kart ve limit bilgileri ve en güncel ekstre görüntüleme seçenekleri ile görüntülenebilmektedir.

Borcunuzu anlamak için TC kimlik kartınızı kullanmanın bir başka yolu da telefon bankacılığıdır. Kimlik numaranız ile banka borcunuzu bilemezsiniz.

Güvenlik sorularını doğru cevaplarsanız bankanın borcunu anlayacaksınız.Dilerseniz bu borç bilgilerini e-posta adresinize göndermelerini isteyebilirsiniz.

KKB Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi siciline üye olarak kaç adet kredi kartınız olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle (KKB) resmi web sitesi “www.kkb.com.tr”ye giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra üyeler bölümüne gitmeniz ve bilgilerinizi doldurmanız gerekmektedir. Bu formun sonunda ad, adres, telefon, kimlik numarası, şifre, doğum tarihi gibi kişisel verileriniz KKB’den tarafınıza iletilecektir.

Dolandırıcılık ve dolandırıcılığı önlemek için tüm kişisel verilerinizin doğru olması önemlidir. Kimlik hırsızlığı başınızı belaya sokabilir! Herhangi bir veri eksik veya yanlışsa, sorunu en kısa sürede düzeltebilmemiz için lütfen hemen bankanızla iletişime geçin.

Bunu, geçmiş kredi kartı ve kredi kartı bilgilerinizi dikkate alarak 0 ile 1400 arasında alacağınız ortalama puan türünü hesaplayarak yapar. Kredi notunuzu yükseltmek için tüm borçlarınızı yani kredi kartı ve faturalarınızı düzenli olarak kapatmanız gerekir.

hangi bankaya nasıl bakarım kredi kartım varmı Kredi kartı , kredi kartı başvuru, kredi kartı kayıt Kredi kartı , kredi kartı başvuru, kredi kartı kayıt
Hangi Bankada Kredi Kartım Var

Bankaların Kredi Kartı Verme Şartları Nelerdir ?

Bankaların kredi kartı verme şartlarından önce kredi kartı almak için gerekli şartlar vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Kredi kartı almak için 18 yaşını doldurmanız gerekiyor.
  • Kredi notunuzun bankanın değerlendirmesine göre riskli seviyede olmaması gerekli
  • Eğer yüksek limitli veya limitsiz (Amex gibi) kredi kullanmak istiyorsanız, gelir belgesi verebilmeniz gerekir.

Bunlar dışında, bankalar kredi kartı verirken, aynı kredi kullanım işleminde olduğu gibi, kredi notunu kontrol ederler. Eğer kredi notunuz düşükse ve kredi kartı kullanımına uygun bir profil göstermiyorsanız, bankalar kredi kartı başvuru işleminizi onaylamayabilir. O yüzden kredi notunuzu yani Findeks notunuzu yüksek tutmanız gerekecektir.

Kredi Kartı Başvurusunda İstenilen Belgeler

Kredi kartı başvurusu için bankalar genellikle herhangi bir evrak istemezler. Sadece yüksek limitli ve limitsiz kredi kartlarında gelir belgesi beyan etmenizi isteyebilirler. Ayrıca, kredi notunuz oluşmadı ise, yani banka kredi notunuza ulaşamaz ise, sizden yine gelir belgesi (maaş bordrosu, vergi levhası gibi) isteyebilirler.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Yaş Sınırı

Kredi kartı başvurusu yapabilmeniz ve kredi kartını kullanabilmeniz için yasal olarak yaş sınırı 18 şeklindedir. Fakat 18 yaşını doldurmamış bireyler için, ebeveynleri de ek kart dediğimiz karta başvurabiliyor. Ek kart için herhangi bir yasal başvuru yaşı yok fakat bankalar bu konuda kendi kurumları inisiyatifinde kararlar alabiliyor.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

Kredi kartları aslında sağlıklı kullanıldığında bir çok avantajlar sunar. Harcadığınızda ekstra puanlar kazandıran kredi kartları olduğu gibi, bir çok taksit fırsatıyla da kredi kartları nakit kullanımına göre çok daha fazla avantajlar barındırır.

Adıma Çekilmiş Kredileri Nasıl Öğrenebilirim

Ayrıca harcamalarınızı da takip etmeniz için, kredi kartı kullanımı oldukça faydalıdır. Yine hırsızlık gibi problemler de kredi kartları nakit paraya oranla çok daha güvenlidirler. Yapmadığınız bir işleme ait bankanıza her daim itiraz edebilirsiniz.

Tabi avantajlarından faydalanmak için de kredi kartı kullanımımızı sağlıklı yapmamız gerekir. Son ödeme tarihi gelmeden önce borçlarımızı zamanda ödemeli ve dönemlerini de geçirerek, kredi notumuzu düşürmemeliyiz.

Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra her bankanın kendine göre bir süresi bulunur. Fakat kredi kartı kayıt işleminden, maksimum 30 gün içince kredi kartınız kurye aracılığı ile size teslim edilir. Başvuru yaptığınız banka kredi kartı başvurusunu onaylamadı ise yüksek ihtimal ile kredi notunuz yani findeks notunuz düşüktür. Kısa zamanda kredi notunuzu yükseltmeniz için işlemler yapmanız ve mevcut borçlarınızı kapatmanız gerekecektir. Kredi notunuz yükseldiğinde tekrar kredi kartı başvurusu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Bankada Kredi Kartım Var sık sorulan bir soru

Hangi Bankada Kredi Kartım Var Kredi Kartı Sorgulama

Ülkemizde ve dünyada çok fazla sayıda banka bulunuyor. Tabi bazı insanlar hangi bankaya ait kredi olduğunu dahi hatırlamakta zorluk çekebiliyor. Veya haberimiz olmadan bazı bankalar da kredi kartı gönderebiliyor.  Bu sebeple de vatandaşlar sıklıkla “üzerime kayıtlı bir kredi kartı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?” sorusunu soruyorlar.

Hangi Bankada Kredi Kartım Var ?

Eğer bir bankaya kredi kartı başvurusu yapmadıysanız, size kredi kartı göndermez. E-Devlet üzerinden risk raporu sorgulama ile bu işlemi az da olsa kontrol edebilirsiniz. Risk raporunuzda direkt olarak kredi kartı yazmasa da, bankalardaki kredi limitinizi gözlemleyebilirsiniz.

E-Devlet üzerinde Risk Merkezi Raporu Başvurusu talebinde bulunacaksınız. İşlem sonrasında talebiniz Türkiye Bankalar Birliğine iletilecek ve işlem yoğunluğuna göre 1-2 saat içerisinde bir SMS alacaksınız. Aldığınız SMS üzerinde bir şifre yer alacaktır. SMS üzerindeki şifre ile raporunuza ulaşabilir ve gerekli kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz. Raporda işlem yapmadığınız bir banka bulunuyorsa, banka yetkilileri ile iletişime geçerek durumu sorgulamanız gerekir.

Not: Hangi Bankada Kredi Kartım Var adlı makalenin içerisinde yer alan bilgiler yetersiz geliyor ise  Makaleye yorum yapabilirsiniz…

Küçük bir miktar ödeyerek Findeks’te kaç krediniz olduğunu öğrenebilirler. Başvuruda bulunmak isteyen kişisel sorgulama Findeks üzerinden daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sistemde her bankanın bireysel Kredi kartı gibi görünüyor.

Kayıtlı kredi kartlarını sorgulamak için Findeks’i kullanabilirsiniz. Kredi Raporlama sistemi, işletmelerde yaygın olarak kullanılmakta olup, kayıtlı bireysel kredi kartlarının sorgulanması için de kullanılabilmektedir. Gereksinimleri yerine getirmek için daha az zaman harcanmasını sağlar.

Elektronik devlet borç bildirimi süreci yürütülerek kredi kartının mülkiyetine itiraz edilebilir.

Kredi Kartı Başvurusu

Kullanıcıları da kolayca kayıtlı bir kredi kartı başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca e-devlet risk raporu alanında kredi riskinizi belirleyebilirsiniz.

E-devlet kredi kartı uygulaması üzerinden bankanızın kredi kartlarının listesini görüntüleyebilirsiniz. Banka Listesinde Ara

Herkes çalıştığı bankaları listelesin, sonra o bankaları arayıp kredi kartı olup olmadığını sorsun. Bu yöntem diğer sistemlere göre oldukça meşakkatli ve zaman alıcı olmakla birlikte en doğru sonuçları vermektedir. Önce tüm bankalar listelenir, daha önce kullanılmayan bankalar silinir ve kalanlar telefonunuzdan bankaya getirilir. Merkez bankasına telefonla kredi kartı başvurusu yapılması tavsiye edilir.

Merkez bankası aracılığıyla kredi kartı başvurusu yapmak mümkün değildir. Merkez bankaları, bankacılık bilgileri saklanmadığı için insanlara yardım edemez.

Hangi Bankada Kredi Kartım Var

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Hangi Bankada Kredi Kartım Var
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git