Param Kredim
Kredi Notum Düşük Hangi Bankalardan Kredi Çekebilirim? | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Hangi Bankada Kredi Kartım Var

Hangi Bankada Kredi Kartım Var

Tarih: 14.06.2020
Güncel: 03.04.2021
hangi bankada kredi kartım var kredik kartı sorgulama kredi

Hangi Bankada Kredi Kartım Var Artık teknoloji çağında yaşıyoruz ve istesek de istemesek de teknolojiye mecbur ayak uydurmak zorunda kalıyoruz. Teknoloji gündelik hayat alışkanlıklarımızı da değiştiriyor. Gündelik hayat alışkanlıklarımız da kusursuz belki de en çok vakit harcadığımız şeylerden bir tanesi de alışveriş. Eskiden alış veriş işlemlerinde nakit para kullanırken, artık her birimiz kredi kartı tercih ediyoruz. İnternet üzerinden alışveriş yapıyor isek zaten kredi kartı kullanmak durumundayız.

Eğer kredi kartımız yoksa da, kredi kartı başvurusu yapmak durumundayız. Ayrıca bazen o kadar çok kredi kartı kullanıyoruz ki, Hangi Bankada Kredi Kartım Var olduğunu dahi unutabiliyoruz. Tabi bir de kredi kartı başvurusunu yaptıktan sonra, bankaların bu başvuruyu onaylama veya reddetme kriterleri bulunuyor. Bankalar kredi kartı verirken hangi kriterleri arar? Bankalar kredi kartına hangi şartlarda onay verir? soruları kullanıcılar tarafından oldukça soruluyor.

hangi bankaya nasıl bakarım kredi kartım varmı Kredi kartı , kredi kartı başvuru, kredi kartı kayıt Kredi kartı , kredi kartı başvuru, kredi kartı kayıt
Hangi Bankada Kredi Kartım Var

Bankaların Kredi Kartı Verme Şartları Nelerdir ?

Bankaların kredi kartı verme şartlarından önce kredi kartı almak için gerekli şartlar vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Kredi kartı almak için 18 yaşını doldurmanız gerekiyor.
  • Kredi notunuzun bankanın değerlendirmesine göre riskli seviyede olmaması gerekli
  • Eğer yüksek limitli veya limitsiz (Amex gibi) kredi kullanmak istiyorsanız, gelir belgesi verebilmeniz gerekir.

Bunlar dışında, bankalar kredi kartı verirken, aynı kredi kullanım işleminde olduğu gibi, kredi notunu kontrol ederler. Eğer kredi notunuz düşükse ve kredi kartı kullanımına uygun bir profil göstermiyorsanız, bankalar kredi kartı başvuru işleminizi onaylamayabilir. O yüzden kredi notunuzu yani Findeks notunuzu yüksek tutmanız gerekecektir.

Kredi Kartı Başvurusunda İstenilen Belgeler

Kredi kartı başvurusu için bankalar genellikle herhangi bir evrak istemezler. Sadece yüksek limitli ve limitsiz kredi kartlarında gelir belgesi beyan etmenizi isteyebilirler. Ayrıca, kredi notunuz oluşmadı ise, yani banka kredi notunuza ulaşamaz ise, sizden yine gelir belgesi (maaş bordrosu, vergi levhası gibi) isteyebilirler.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Yaş Sınırı

Kredi kartı başvurusu yapabilmeniz ve kredi kartını kullanabilmeniz için yasal olarak yaş sınırı 18 şeklindedir. Fakat 18 yaşını doldurmamış bireyler için, ebeveynleri de ek kart dediğimiz karta başvurabiliyor. Ek kart için herhangi bir yasal başvuru yaşı yok fakat bankalar bu konuda kendi kurumları inisiyatifinde kararlar alabiliyor.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

Kredi kartları aslında sağlıklı kullanıldığında bir çok avantajlar sunar. Harcadığınızda ekstra puanlar kazandıran kredi kartları olduğu gibi, bir çok taksit fırsatıyla da kredi kartları nakit kullanımına göre çok daha fazla avantajlar barındırır. Ayrıca harcamalarınızı da takip etmeniz için, kredi kartı kullanımı oldukça faydalıdır. Yine hırsızlık gibi problemler de kredi kartları nakit paraya oranla çok daha güvenlidirler. Yapmadığınız bir işleme ait bankanıza her daim itiraz edebilirsiniz.

Tabi avantajlarından faydalanmak için de kredi kartı kullanımımızı sağlıklı yapmamız gerekir. Son ödeme tarihi gelmeden önce borçlarımızı zamanda ödemeli ve dönemlerini de geçirerek, kredi notumuzu düşürmemeliyiz.

Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra her bankanın kendine göre bir süresi bulunur. Fakat kredi kartı kayıt işleminden, maksimum 30 gün içince kredi kartınız kurye aracılığı ile size teslim edilir. Başvuru yaptığınız banka kredi kartı başvurusunu onaylamadı ise yüksek ihtimal ile kredi notunuz yani findeks notunuz düşüktür. Kısa zamanda kredi notunuzu yükseltmeniz için işlemler yapmanız ve mevcut borçlarınızı kapatmanız gerekecektir. Kredi notunuz yükseldiğinde tekrar kredi kartı başvurusu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Bankada Kredi Kartım Var Kredi Kartı Sorgulama

Ülkemizde ve dünyada çok fazla sayıda banka bulunuyor. Tabi bazı insanlar hangi bankaya ait kredi olduğunu dahi hatırlamakta zorluk çekebiliyor. Veya haberimiz olmadan bazı bankalar da kredi kartı gönderebiliyor.  Bu sebeple de vatandaşlar sıklıkla “üzerime kayıtlı bir kredi kartı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?” sorusunu soruyorlar.

Hangi Bankada Kredi Kartım Var ?

Eğer bir bankaya kredi kartı başvurusu yapmadıysanız, size kredi kartı göndermez. E-Devlet üzerinden risk raporu sorgulama ile bu işlemi az da olsa kontrol edebilirsiniz. Risk raporunuzda direkt olarak kredi kartı yazmasa da, bankalardaki kredi limitinizi gözlemleyebilirsiniz.

E-Devlet üzerinde Risk Merkezi Raporu Başvurusu talebinde bulunacaksınız. İşlem sonrasında talebiniz Türkiye Bankalar Birliğine iletilecek ve işlem yoğunluğuna göre 1-2 saat içerisinde bir SMS alacaksınız. Aldığınız SMS üzerinde bir şifre yer alacaktır. SMS üzerindeki şifre ile raporunuza ulaşabilir ve gerekli kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz. Raporda işlem yapmadığınız bir banka bulunuyorsa, banka yetkilileri ile iletişime geçerek durumu sorgulamanız gerekir.

Not: Hangi Bankada Kredi Kartım Var adlı makalenin içerisinde yer alan bilgiler yetersiz geliyor ise  Makaleye yorum yapabilirsiniz…

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Hangi Bankada Kredi Kartım Var
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git