Param Kredim
Kredi Notu 800 Puan Olanlara Kredi Veren Bankalar | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > BANKALAR > Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir

Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir

Tarih: 06.01.2021
Güncel: 12.10.2021
Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir

Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir Bankadan kredi kartı başvurusu bulunduğunuzda kişiye özel olarak bir hesap açılır. Açılan hesap da kullanılan sayısal değerlere hesap numarası denir.

Her müşterinin sayısı birbirinden farklıdır. Örneğin; T.C. Farkı TC Kimlik numarası şeklindedir. Bu numara banka işlemleri için gereklidir. Transferler ve kartsız işlemler için gerekli bir hesap haline gelir. Hesap numarasını bildiğiniz birine kolayca para gönderebilirsiniz.

Türk bankalarında bir numaralandırma sistemi var. Aslında tüm dünyada var olan bir sistemdir. Bazı bankalarda hesap numarası sayısı daha az olabilir. Bankanızın müşteri temsilcisini arayarak hesabınızı öğrenebilirsiniz.

Hesap Numarası Nedir?

Hesap Numarası Nedir ? Bankaya para yatırabilmek için bir Hesap Numaranızın olması gerekir. Bir çok kişi bir den fazla banka ile çalışmaktadır. Bu bankaların sizin hesaplarınızı tanıyabilmesi için size özel bir hesap numaranız olur. Gündelik yaşamın bir parçası olan Bankalar kişiler ve kurumların birikimlerini sakladıkları, yerdir.

Banka hesap no nedir? Bankalardan bir veya daha fazlasından hesap açarken, kullanıcıya hesabı tanımlaması için bir numara verilecektir. Numara, banka hesabına ekli kartta yazılıdır. Bu numara, kullanıcının hesabını tanımlar. Hesap üzerinden çeşitli işlemler yapılabilir. Ayrıca kullanıcılar elektronik işlemler, elektronik bankacılık, ödemeler ve transferler gibi birçok işlemi gerçekleştirirken bu numarayı talep edeceklerdir. Bu nedenle, hesap numarasını anlamak çok önemlidir.

Hesap Numarasında karakter sayısı ülkeye göre değişir, ancak maksimum 34 karakterdir. Her zaman hesabın bulunduğu ülkenin koduna (ISO) karşılık gelen iki harfle başlar. örneğin: Türkiye’de hesabı için TR ile başlar. Hesap Numaranız nerede olursanız olun bir banka hesabını ve ona bağlı bankacılık kurumunu tanımlamak için gereklidir.

Hesap Numarası ile bankacılık siteminde işlemlerinizi yapabilirsiniz. Para transferleriniz, Bankacılık işlemleriniz gibi gündelik işler de hesap numaranızı bilmeniz gerekir.

Banka Hesap Numarası Ne Demek

Ülkemizde çok sayıda banka bulunmaktadır. Devlet bankaları ve özel bankalar olarak 2 ye ayırmak mümkün dür. Bu bankaların bir veya birkaçından hesap açarken, kullanıcıya hesabı açıklamak için bir numara verilecektir. Bu numara aynı zamanda banka hesabına bağlı kartta da yazılıdır. ( kredi kartı veya banka maaş kartı )

Banka Hesap Numarası ne demek, kullanıcının hesabını tanımlar. Bir hesapla çeşitli işlemler tamamlanabilir. Ayrıca elektronik işlemler, internet bankacılığı, ödeme, transfer ve diğer işlemler yapılırken kullanıcılar bu numaradan aranacaktır. Bu nedenle, hesap numarasını anlamak çok önemlidir.

Banka hesabı ne demek Para transfer etmek, yatırım yapmak, satış giderlerini ödemek veya tasarruf etmek için bir banka hesabına ihtiyacınız olabilir. Banka hesapları hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Hesap kartı ile yapılan işlemler için gerekli olan banka hesap numarasını anlamak çok önemlidir. Bu numara banka kartında bulunmaktadır. Bu nedenle, hesap numarası banka kartını kontrol ederek bulunabilir. Hesap kartı kaybolursa, hesabı bulmak mümkündür.

,

Banka Hesap Nosu Kaç Haneli Olur

Banka hesabı nedir? Kişisel banka hesabı; bireylerin birçok bankacılık işlemini gerçekleştirmeleri için oluşturulmuş bir hesaptır. Kişi birikimlerini faiz ödemek için kullanmak isterse sabit vadeli hesap açabilir, sadece banka işlemlerinde kullanmak istiyorsa vadesiz mevduat hesabı açma talebinde bulunabilir.

Banka hesabı nedir sorusuna farklı cevaplar verebiliriz. Çünkü herhangi bir veya daha fazla kurum tarafından çeşitli finansal kurumlarla ilişkileri sürdürmek için kullanılan hesaplara topluca banka hesapları denir.

Bu durumda hesap açma işlemi sırasında banka tarafından kullanıcıya verilen hesap cüzdanının kontrol edilmesi yeterlidir. Hesabınız üzerinden ,bankanın müşteri hizmetlerini iletişime geçmeniz bankanın internet den sitesinde hesap numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz

Hesap Numarası Kaç Hanelidir

Kart numarasının altında kart sahibinin adı ve soyadı yazar. Hesap numarası kaç olur. 16 haneli bir sayı dır. Bu numaraların ilk 4 hanesi şube kodudur. Diğer 12 basamaklı kısım, hesap numarasını ifade eder. 12 haneden oluşur

İlk 8 bölüm alan şahıs numarasıdır ve var ise son 4 hane alt hesap içindir. Alan şahıs numarası + Ek hesap numarası, hesap numarasını ifade eder. hesap no kaç hanelidir ? İlk 4 hane banka kodu, sonraki ayrı hane bir iki alanı ve kalan 12 hane hesap numarasıdır.

Numara, ülke kodu ve bankanın belirlediği denetim adımları ile adım atar. Kartın ek olarak bir IBAN numarası vardır. IBAN numarasına bakılırsa para transferi halletmeye hizmet ediyor. Bu numara 26 hane uzunluğundadır. TR ile ilk 10 hane kaldırılırsa, hesap numarası kalan 16 haneden kalır. Gene 4 haneli şube kodu, 8 haneli alan şahıs numarası ve 4 basamaklı bir alt hesap numarası.

Hesap Numarası Nerede Yazar?

Müşterilerinin banka üzerinden işlem yapması için ( para yatırma – çekme ) amacı ile yeni hesap açmaları gerekmektedir. Bu hesaplarda da hesap numaraları ayırıcı etken olarak yer almaktadır. Ancak bu hesap numaraları kart üzerinde nerede yer almaktadır? Bunun cevabını edinmek isterseniz makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Banka kartlarının hesap numaraları, para transfer işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması için önemlidir. Tüm bankaları, para transfer işlemleri için hesap numaraları kullanır. Banka kartları ile tüm bankacılık işlemlerinizi daha doğru bir şekilde gerçekleştirme imkanı sağlayabilir.

Kredi başvurularında bulunabilir ve para gönderme ve alma işlemlerinizi de daha doğru bir şekilde olur. Bunların dışında internet bankacılığı da kullanarak ek hesaplar açabilirsiniz.

Banka kartları adına tüketiciler için en büyük sorunlardan bir tanesi de hesap numaralarının yer almaması durumudur. Bu durum ile beraber birçok kişi kart numaralarını öğrenme amaçlı olarak internetten araştırma gerçekleştirmektedir. Bu anlamda hesap numaraları kart üzerinde yer almamaktadır. Ancak atm ya da bankanızın internet ya da cep işlemleri üzerinden giriş sağlayarak bilgi edinebilirsiniz.

Hesap numaralarını öğrenmek için gerekli olan bilgileri sizler için bu yazımızda belirteceğiz.

Banka Numarası kart üzerinde Adınızın Üstünde yazar

Banka işlemleri denilince akla ilk gelen şeylerden biri banka hesapları ve banka kartlarıdır. Bu hesaplar üzerinden birden fazla işlem kolaylıkla tamamlanabilir. Benzer işlemler için banka hesap kartlarını kullanın. Bu haritalar çeşitli veriler içerir. Bu yazımızda banka kartında yazan hesap numarası nerede sorusuna cevap vereceğiz.

Bu şekilde, banka havalesi veya elektronik havale için bir hesap aradığınızda, doğrudan burada bulabilirsiniz. Banka kartındaki hesap numarası nerede? Banka kartını elimizde tuttuğumuzda, kartın üzerindeki sayılar doğrudan dikkatimizi çekecektir.

4 kişilik bir grupta çoğumuz bu 16 haneli sayının bir hesap numarası olduğunu düşünürüz. Ancak söz konusu numara bir hesap teşkil etmemektedir. Bu numaralar kart numaralarıdır. Kart numarası ile TEF komutunu almak dahi mümkün değildir. Bu nedenle hesap numaraları ile karıştırılmamalıdır. Peki banka kartındaki hesap numarası nerede?

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, banka kartının büyük bir kısmında hesap numarası bulunmamasıdır. Evet, banka kartınızı aldığınızda hesabınızı göreceğinizin garantisi yoktur. Ancak bazı bankalar Banka Numarası kart üzerinde Adınızın Üstünde yazar. Kimisi hesap numarası olarak yazarken kimisi IBAN olarak yazar.

Banka Kartında Hesap Kart Numarası Nerede Yazar ?

Banka kartı üzerinde yer alan numaraların hesap numarası olup olmadığı ile alakalı birçok kişi şüpheye düşmektedir. Ancak banka kartı üzerinde yer alan 16 haneli rakam bir hesap numarası değil, kart numara bilgisidir. Bu numara ile herhangi bir para transferi gerçekleştirilmez ya da işlemde bulunulmaz.

Hesap numarası ile bazı bankalar bu bilgileri kartın ön yüzünde ufak bir şekilde belirtmektedir. Birçok banka bu bilgi ile alakalı karta herhangi bir bilgi vermez. Banka kartı üzerinde hesap numarası yer almayan müşteriler yapması gereken şu dur. atm ya da telefon bankacılığı üzerinden bu bilgilere hızlı bir şekilde erişim sağlar.

Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak da hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Teknik destek alabilirsiniz. Ya da sms ile hesap numarası bilgisinin telefonunuza da gelmesini sağlayabilirsiniz.

 • Hesap numarası öğrenmek için
 • iban numarası Öğrenmek için

Bankanızın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık işlemleri üzerinden öğrenebilirsiniz.

Banka işlemlerini yapabilmenin en kolay yolu telefondan işlemleri gerçekleştirmektedir.

İban Numarası ve Hesap Numarası Hangisidir ?

Bazı devlet bankaları kredi veya hesap kartları üzerinden İBAN numarası bulunmaktadır.

Bu iban numarası üzerinden de kart numarasını bulmak oldukça kolaydır.

TR olarak başlamakta olan iban numarasında son 16 hanesini aldığınızda, bu sayıların size hesap numarasını vermiş olduğudur. Bunu hesap numarası olarak da kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

hesap no
Banka hesap no nedir nerede yazar

Banka Hesap No Nedir? nerede yazar ?

banka hesap no nerede yazar? Yukarı sizle br görsel paylaşıldı. Kontrol etmenizi rica ediyorum. Banka hesabı açıklamak için farklı numaralar oluşturur. Bu farklı numaralar Size özel tanımlıdır.

Bu numaralara banka hesap numarasi denir. Her müşterinin farklı bir hesabı olduğundan, o müşteri için ayrı bir hesap kurulacaktır.

Bankalar, müşteri işlemlerini işlemek için bu numaraları kullanır. Transferlerde ve kartsız işlemlerde hesap numaraları çok önemlidir. Bu numaralar sayesinde para alış ve gönderim işlemleri yapılır.

Pek çok bankada bu numara kartın ön yüzünde yer alırken, banka kartının ön yüzündeki “kart numarası” birçok müşterinin hesap numarası olarak kabul edilmektedir.

Bilinenin aksine bu, hesap numarası değil, kartın ön yüzündeki koyu renkli kart numarasıdır. Hesap numaranız kartın ön yüzünde ise “hesap numarası” ibaresi aslında numaranın başında yer almaktadır.

Banka hesap numarası kime ait diye sorusunun cevabı ise Kullanan müşteriye aittir. Bu hesap numarasında hangi banka tarafından ve şube gibi kısımlar da sayısal olarak kodlanmıştır.

Banka hesap numarası ile neler yapılabilir

 • Para çekme işlemi yapılabilir
 • para yatırma işlemi de yapılır.

Bura da işlem yaptık dan sonra hesap numarası bilgileriniz kimse ile paylaşmayınız.

Size tanımlı bir hesap numarası aynı kimlik bilgileriniz gibi sizle ilgili bilgiler barındırır . Sizin adınıza bir kredi başvurusu yapılmasa da gerekli önlemler alınmaz ise bilgisayar korsanları sizi maddi olarak zarar uğratabilirler…

Hesap numarası genellikle bu prosedürlere göre banka tarafından belirlenir. İlk 4 hane banka kodu, son hane yedek kod ve 12 hane artışlı olarak hesap numarasıdır.

Numaranın başlangıcı, banka tarafından atanan ülke kodu veya denetim numarasıdır. Her kartın benzersiz bir IBAN numarası vardır. IBAN numarası, hesap numarası gibi transfer işlemlerinde kullanılır.

İlk 16 basamağı silmek için 26 basamaklı IBAN numarası TR kullanıldığında, artan 16 basamak arasında bir hesap numarası olacaktır. Şube kodu 4 basamaklıdır. müşteri numarası kaç hanelidir? müşteri numarası 8 hanelidir. hesap numarası diğer 4 basamaklıdır.

Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir
Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir

ATM de İban Numaranızı Öğrenme

 • Hesap kartınızı bankamatik üzerinden giriş sağlayınız.
 • Hesaplar kısmı üzerinden hesap bilgilerine geliniz.
 • Kartınız ile alakalı olarak iban ve hesap numarası bilgilerini edinebilirsiniz.

Bu yazımız üzerinde sizlere banka ile alakalı olarak hesap numarasının nerede yazdığını.

Hesap numarası bilgilerine nasıl erişim sağlayacağınız ile alakalı bilgilerimizi sunduk. Sizde bankacılık ile alakalı olarak bu ve daha çok bilgiye erişim için sitemiz aktif bir şekilde takip edebilirsiniz.

Hesap Numarası Ne İçin Kullanılır ?

Hesap numarası, bankacılık sistemi için para transferleri veya otomatik ödeme için temel oluşturur. Bu nedenle, banka bilgilerinizi için bir hesap numaralarınız önemlidir.

Yurt dışına para tranferi yapılması veya tam tersi yurt dışından size para gelecek ise karşı tarafa bir hesap numarası beyan etmeniz gerekir. hesap no nuz ülkenizi, hangi bankanızı ve sizi temsil eden sayı dizelerinden oluşur.

Banka Kartından Hesap Numarası

Bankacılık denilince akla ilk gelen banka hesapları ve kartlardır. Bu hesaplar üstünden fazlaca sayıda işlem kolaylıkla yapılabilir. banka hesabı Kartlarla da benzer işlemler mümkündür. Banka Kartından Hesap Numarası çeşitli bilgileri vardır. Bu yazı, Banka Kartından Hesap Numarası nerede olduğu sorusunu yanıtlamaktadır.

Para transferi yada Hesap no öğrenme şeklinde aradığınızda burada bulabilirsiniz.

Para transferi: Gerçekleştirebilmek için ilk olarak Bir bankada hesabınız olmalıdır. Bundan dolayı telefondan yada web’ ten işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Karşı tarafın hesabını bilmenizde kafi olabilir. ATM den para transferi yapılabilir. Mevzuyu dağıtmamak adına burada sonlandırıyorum.

Hesap No Öğrenme: Bankanızın kartında ön tarafında görülmektedir. Kartınızı bir halde kaybettiniz yada bulamıyorsanız. Hesap cüzdanız’ da yazmaktadır. Hesap cüzdanız da yok ise Yapılacak şey Bankanızın alan kişi temsilcisi ile görüşmenizdir.

Banka Kartı Hesap Numarası Nereye Kaydedilir?

Banka kartlarını aldığımızda dikkatimiz direkt üstündeki numaralara çekilir. Çoğumuz 4 ile gruplandırılmış bu 16 basamaklı sayıyı bir hesap numarası olarak kabul ederiz.

Bir tek bu numaralar bir hesap numarası değildir. Bu numaralar kart numarasıdır. Kart numarası ile EFT yada havale almak bile mümkün değil. Bu yüzden, hesap

Bu bir sayı ile karıştırılmamalıdır. Peki banka kartının üstünde yazan hesap numarası nerede? İlk olarak, hesap numaralarının banka kartlarının önemli bir kısmına kaydedilmediğine dikkat edilmelidir. Evet, banka kartınızı aldığınızda hesap numaranızı görmüş olacaksınız.

Bir tek bazı bankalar bu numarayı kartın üstünde adınızın derhal üstüne yazmaktadır. Bazıları bunu hesap numarası olarak yazarken, ötekiler IBAN olarak yazıyor.

Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir
Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir

Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir

Bankalar hesap numaralarını kişilere bakılırsa hususi üretir. kaç hanelidir probleminin net bir yanıtını verebilmek için Hangi bankanın ” Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir ” ayrı ayrı belirtmek gerekir.

Hesap Numarası 7 Haneli Olan Bankalar

 • Akbank
 • Güvence Bankası
 • Denizbank
 • İş Bankası

Hesap Numarası 8 Haneli Olan Bankalar

 • SEN
 • Halkbank
 • Finansbank
 • Yapı Kredi

Hesap Numarası Nasıl Öğrenirim

Size önerebileceğim yöntemlerden bazılarını kullanarak hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. hesap numarası sorgulama işlemi için ;

 • Yakınınızdaki bir ATM’ye kartınızla gidiniz. sonrasında ilgili menüleri kullanarak istediğiniz numarayı kolayca bulabilirsiniz. Her bankanın ATM si farklılık gösterir. Bu sebeple menüleri birazcık kurcalarsanız kolaylıkla Hesap Numaranızı öğrenebilirsiniz.
 • Satın alan hizmetleri yardımıyla Hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Satın alan temsilcisine bağlanmadan ilkin otomatik cevap verilen operatör ile konuşulur. ” Hesap Numarası Iyi mi Öğrenirim ” sesli yanıt verirseniz doğru bilgiler elde edebilirsiniz. ( kimliğiniz ve telefonunuz yanınızda olsun )
 • İnternet bankacılığı yada mobil bankacılık kullanıyorsanız, hesap numaranızı gene de öğrenebilirsiniz.

IBAN, ilk 10 hanesi ülke kodu olmak suretiyle 26 haneden oluşuyor, deneyin

Rakamlardan ve bir banka kodundan oluşur. Son 16 hane şube kodu ve hesap numarasıdır. Bu 16 haneyi kullanarak havale ve havale alabilirsiniz. Para transferi ve EFT almak için direkt IBAN

Ek olarak bir numara da kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki detaylı yazılanları dikkatlice inceledikten sonrasında Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir. Bir banka kartından Hesap Numarası Kaç Haneli şeklinde soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait Nasıl Öğrenirim yazımızı okumak için…

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git