Param Kredim
Paket Lastiği Ek İşi Yaparak Para Kazanın | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Genel > İcra Dosyası Kapatma Talebi Nasıl Yapılır

İcra Dosyası Kapatma Talebi Nasıl Yapılır

Tarih: 03.05.2021
Güncel: 04.10.2021
icra kapatma dosyası

İcra kelimesi cümle içinde kullanıldığı her durumda oldukça can sıkıcıdır. İcra Dosyası Kapatma Talebi Nasıl Yapılır. Yapılan kontrolsüz harcamalar, sorumsuzluklar, vurdumduymazlıklar gibi kötü özelliklerinizi sizleri kötü yerlere getirebilir. Borç bataklığına düşüp de  icralık olmamak için kontrolü elden bırakmamak gerekir  peki nedir bu icra?

İcra borçlunun borcunu ödememesi durumunda alacaklının borcunu tahsil etmek için devlet gücünden faydalanması durumudur. İcra 2 şekilde sınıflandırılır

İlamlı icra; mahkeme kararına bağlı olarak yapılan bir icra türüdür. İlamsız icra ise, mahkeme kararı gözetilmeden para ve teminat  alacıklarının tahsilat için başlattıkları bir icra türüdür. Alacaklı evraklarıyla beraber yada evrakları olmadan icra Müdürlüğü’ne giderek genel haciz yoluyla takibi başlatabilir.

İcra dosyasını kapatma işlemi için alacaklı bir dilekçe yazar veya borcun ödendiğine dair ibraname yazıp bunu borçluya iletir. Dilekçe ile kapatılacak ise alacaklı yetkili birimlere bu dilekçeyi aktarır. İbraname ile kapılacak ise borçlu bu belgeyi alarak İcra Müdürlüğü’ne gider ve başvurusunu yaparak icra dosyası kapatma talebini iletir.

icra dosyası kapatma işlemi

icra dosyası kapatma işlemi, borçlunun icra dosyasini yani haciz konu olan borcu ödemesi ile icra dosyası kapanabilir. örneğin motorlu taşıtlar veya kullanılan araçlar uygulanan bir haciz var ise
icra dosyasından yola çıkarak borcun toplamını öğrenebilir. icra yı araç üzerinden kaldırmak için toplam borcunuzu ödemeniz gerekir.

yasal kanun alacaklının bir avukata vekalet vererek icra takibi yaptırabilir. Hakkında dava icra davası açılan kişi borcun tamamıyla ödeyene kadar dava kapanma olasılığı yoktur.

icra dosyası kapatma talebi
icra dosyası kapatma işlemi icra dosyası kapatma işlemleri icra dosyası kapatma

Hakkımda icra dosyasi acilmis

öncelikle geçen gün izlediğim haber de kimlik bilgileri ve adres bilgileri ele geçirilen binlerce kişiye haciz gönderildiği haberini izledik. kimlik bilgilerinizi internet den güvenilir olmayan sitelerde paylaşmayın

adima icra dosyasi varmi? diye e devlet den sık sık takip etmenizi tavsiye ediyor yetkililer. Böylelikle haksız yere icra takibi başlatılan dosyalara itiraz etme hakkınız kaybetmeyin diye…

hükümet tarafından e-devlet üzerinde icra dosyalarını takip edebileceğinizi biliyor muydunuz?

icra dosyasi kapatma ücreti

2020 senesinde 30 ile 40 tl içinde bir ücret karşılığında icra dosyası kapatma tutarı velilenirken 2021 senesinde aktüel malumat icra dairelerinden öğrenebilirsiniz. icra dosyasi kapatma tutarı ne kadardır. 2021 senesinde aktüel olarak incelediğimizde icraya mevzu olan borç ücretinin oranına göre hesaplanır.

Unutmayınız bir dosya icra takibine girmiş ise borç ödenmemiş yasal olarak tebligatlara yanıt verilmeyen demektir. Yani borcun hesaplanması esnasında yasal ürem oranını da hesaplanması gerekir.

Örnek 10 bin tl alacağınız var yasal faizi 2 bin tl ise toplam borç 12 bin tl dir. Bu para ve dava giderleri ücretleri ödenmeden icra üzerinizden kalmaz…

Borcunuzu ödediniz ” icra dosyasi ne zaman takipsiz kalir ” bir haftalık zaman içinde icra dairesinden Borcum yoktur veya borca itiraz ediyorum. yazısını almanızı tavsiye ediyorum

kapatma icra kapatma dilekçesi
icra dosyası kapatma yazısı

icra dosyası kapatma talebi

Borcunuzun ödenmemesi durumunda alacaklı, borcun miktarı kadar gayrimenkul, araba veya evinizi dava edebilir ve haczedebilir. Malına eklenmek istemeyen kişiler, haciz kararı verdikten sonra karşı tarafla anlaşmaya varabilir. Bu nedenle haciz kaldırabilir. Bir işiniz varsa ve borçlarınızı ödeyemiyorsanız.

Alacaklılarla anlaşmaya varmak her iki taraf için de en iyi çözüm olacaktır. Aksi takdirde, işletme sahibi bir avukat tutacak ve yasal olarak mümkün olduğunca ödemeyi geciktirecektir.

İcra takibinin sonlana bilmesi için borcun tahsil edilmesi gerekir.

icra dosyası kapatma nasıl yapılır? Bekleyen bir yürütme dosyasını kapatmak borcunu ödemeden yapılamaz. İcra borcu ödenir. Yasal takip için bir avukat ile anlaşmanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Bu kadar işin içinde bir yük daha sırtınızda taşının bir anlamı yoktur.

İcra Dosyası Kapatma Talebi Nasıl Yapılır

İcra sürecinde hukuka uygun bir davanız varsa icra dosyası nasıl kapatılır? Araştırmanız doğal bir süreç olacaktır. Sadece borcu ödemek yetmez, gecikme ücretleri, dava harçları, karşı tarafın tuttuğu avukat ücretleri, bilirkişi ücretleri ve daha birçok masraf gerekirse kaybeden tarafça ödenir.

Sana karşı. İcra dosyasının kapatılması için dilekçeyi burada paylaşmak yerine, dilekçe sahibi ile veya kolluk ofisinde uygun fiyata örnek bir dilekçe inceleyerek kendinize uygun bir dilekçe oluşturmalısınız.

En iyi yol bir avukatla iletişime geçmektir. Çünkü kendinizi savunamazsanız haksız bir davada kaybedebilirsiniz. İcra dosyasının kapatılması talebi, icra bedelinin ödenmesi nedeniyle dilekçe ile taşınmazın icrasının iptal edilmesidir.

icra dosyamı nasıl kapatabilirim

İcra dosyası kapatma prosedürünü tanımlayacak olursak, alacaklıların borçlarının tahsili için kanuni çare talep etmek için yapılan kanuni işlemlere başvurarak hakkını savunmasıdır.

Borçlunun borcunu ödememesi halinde, taşınmaz (ev, işyeri vb.), konut malı veya bankadaki hesaplarına el konulan para, verilecek kararlar doğrultusunda alacaklar tahsil edilir.

icra dosyam var nasıl kapatılır? İcra dosyası, dosyayı icra eden vatandaşların en çok merak ettiği konu, borcun ödenmesinden sonra dosyanın nasıl kapatılacağıdır.

Bu yönle ilgili çok sayıda soru aldık ve sizler için konumumuzu detaylandırıyoruz. Öncelikle icra klasörünü kapatmak istiyorlar ve hacizin önüne geçmek için yapmanız gerekenleri sizlerle paylaştık.

İcra dosyasının kapatılması gerekir, icra dosyasının kapatılması için öncelikle tüm borçların tam olarak ödenmesi gerekir. Ödeme yapıldıktan sonra yürütme dosyasını kapatın;

Uygulama yürütme takip edeni: duruşma neticesine uygun olarak başlatılan tatbik süreci İhbarsız icra takip edeni: duruşma neticesi olmadan başlatılan icra süreci (misal: borçlunun kiralanan mülkten ihraç edilmesi İcra Müdürlüğünden talep edilebilir.)

Avukat İle icra dosyası kapatılması

Alacaklı ve ya borçlular profesyonel destek almalıdır. Avukatlar özellikle icra konusunda deneyimli avukatlar elinizdeki varlıklarınızı korumanızı sağlayacaklardır. alacaklı avukatı arayacak ve borclu olanın borçlarını geri ödemesi gerektiğini bildirecektir.

ödemeyi yapınca kesinlikle Bir ödeme makbuzu alın. Avukat ödemeyi test ettikten sonra borcun temizlendiğini teyit edecek ve davanın kapatılmasını talep edecektir.

Ayrıca alacaklılar veya avukatları ile özel olarak görüşebilir ve borcun dışarıdan ödenmesini talep ederek icra davasını sonlandırabilirsiniz.

Ancak burada karşılıklı anlaşma çok önemlidir ve bu yükümlülükler bireyler için geçerlidir. Ülkeye borcunu ödemek zorundasın. İcra dosyasının dilekçe ile kapatılması İcra dairesine talep göndererek ödemiş olduğunuz miktar hakkında bilgi iletebilir ve davayı kapatabilirsiniz. Haciz dosyasını kapatın, bunun için bir arzu örneği derledik. Örnek dilekçeyi bu linke tıklayarak indirebilirsiniz. Dilekçeyi kendi bilgilerinizle doldurup kolluk kuvvetlerine iletmeniz uzman olacaktır.

icra Dosyası nedir ? Alacaklının talebi yerine getirme kararı olarak, borçlu için icra dosyasını açın ve icra işlemini başlatın. Alacaklı kurum veya kişi öğrenim ücretini icra dairesine ödedikten sonra icra dosyası açılır. Bu ek masraflar alacaklılar tarafından bile talep edilebilir. İcra için nasıl itiraz edilir? Borçlu, icra belgelerine itiraz edebilir.

Bir temyiz başvurusu hazırlamanız ve mahkemeye bir başvuruda bulunmanız gerekir. İhtilaflı dosyalar otomatik olarak durdurulacaktır. İcra takibinin doğruluğunu veya yanlışlığını kontrol ettikten sonra alacaklı haklıdır ve ardından dava açılır ve borçlu haklı çıkar ve dava sona erer.

Dipnot: Başvuruya itiraz etmek isteyen borçlu, hakkını ispat etmek zorundadır. Borcumu ödedim, evrak birkaç gün sonra kapanır mı? Borç ödeme icra belgeleri ne zaman kapatılacak?

Tüm borçlar ödendikten ve bir avukat veya icra dairesine başvuru yapıldıktan sonra, tüm icra davaları yedi gün içinde kapatılacaktır. Yürütme dosyasını kapamak için, verecek haricinde yürütme dosyasını kapama maliyetini de ödemeniz lazım olur.

İcra Dosya Kapama İşlemi

Harici İcra Dosya Kapama İşlemi

İcra dosyalarının, çok daha az ücret ödeyerek kapatılabilmesi mümkün olabilir. harici icra dosya kapama aşamasında 2 yöntem sizle paylaşılacaktır.

Bu yöntemler arasında icra müdürlüğüne gidip icra takip dosyanızı talep eder. gerekli borç, yasal faiz vs. öğrenir ve banka aracılığı ile ödemeyi direk yapar. sonrasında icra borcu yoktur yazısı alırsınız. Bu işlem neticesinde borcunuzu bitirmiş olursunuz.

Sizle paylaşılan bir iban nurarası dosyanızda mevcuttur. Banka aracılığı ile ödeme yapsanız da gecikme faizi yasal borçlar giderler tamamı ödenmeden icra dairesi size borcu yoktur yazısı vermez…

Bu dosyalar ile uğraşmak zaten stresli olan sizi daha da gerecektir. İcra takiplerinizi ve süreci Avukat ile kolaylaştırabilirsiniz. Burada dikkat edilecek husus konu hakkında uzmanlığı olan bir avukat ile anlaşmaktır. Haklı olduğunuz bir dava yanlış birimlerden açılır ise zaman kaybedebilirsiniz.

Dış ödeme prosedürü: Sizden alacaklı olan kişi ile direk veya avukatlar aracılığı ile konuştunuz İcralık olan bu ödemenin yasal prosedürler haricinde karşı taraf ile anlaşarak çözümünü talet ettiniz.

Borcun tamamı veya bir kısmı veya farklı bir ödeme seçenekleri ile karşı taraf ile anlaşmaya vardınız. icra müdürlüğüne muvafakat formu doldurdunuz. böylelikle icra müdürlüğü sizle paylaştığı ödeme yapılacak iban artık ödeme yapmanız gerekmez.

icra takip dosyanız karşı taraf ile anlaştığınız için ve haciz davası dosyasının kapatılması için dilekçe ile müdürlüğe başvuruda bulunduğunuzdan dolayı artık borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.

Borcu kapatmış icra dosyasını, unuttuğunuz veya ödemeye karar verdiğiniz icra borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir. İcra takibi için …

İcra Müdürlüğü resmi sitesine bakınız

Bu işlemleri yaparken borcun tamamını geri ödemelisiniz. icra dosyası kapatma masrafı ise 2021 yılı için yasal gecikme borcu hariç 33 tl dir.

icra dosyası kapatma uyap takip edebilir. Yasal olarak icra dosyası kapatma süresi gibi bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Anlaşmazlıklar veya ödeme sorunları nedeniyle kurumlarla veya kişilerle icralık oldunuz. ilgili icra müdürlüğüne giderek borcunuzun yasal faizi ve icra takip dosyasının örnek dökümanını talep edebilirsiniz.

İcra uygulanmadan önce yasal olarak size tebliğ edilen süre içerisinde ilgili icra dairesine ödeme yapılabilir. Borcunuzu ödediğinizde icra dosyasının kapatılmasını talep etmeniz gerekir.

Dilekçe örnekleri durumunuza göre farklılık gösterir en doğru dilekçe örneğini icra müdürlüğüne gittiğinizde panoya asılmış olarak göreceksiniz.

Bu salgın döneminde küçük esnaf zor durumda ve icra takiplerinin 2021 yılının ilk çeyreğinde ötelenmesi gerektiği haberlerde belirtilmiş…

Bir iş yaptınız ve alacağınızı karşı taraftan talep ediyorsunuz. icra sürecini başlatmak için borçluyu avukata teslim ettiniz. İlgili icra kurumuna gerekli dökümanlar teslim eder. Tabi öncesinde avukatınız karşı tarafın avukatı veya yetkili kişisi ile görüşmesini talep edebilirsiniz. Sonuçta ticaret keskin kenarları olmayan bir alış veriş dir.

Bu durumda, borç tamamen ödenene kadar dosyayı karşı taraf kapatamaz. Ödenmiş açık icra dosyaları dilekçe ile başvurarak dava dosyasını kapatma sürecine başvurabilirsiniz.

İcra Dosyası Kapatma Talebi Dilekçe Örneği

Borç kavramı alacaklının borçludan borcunu isteme hakkının bulunduğu borçlunun da ödeme sorumluluğunun olduğu hukuki bir ilişkidir. Alacaklı borcunun gecikmeli borcunu ödemesi için borçluya tolerans göstermektedir. Fakat ülkenin ekonomik durumuna göre bu gecikmeler Çoğu zaman anlayışla karşılanmamaktadır. Borçlar temin edilmediğinde kötü sonuçlara yol açabilir. Bu durumda alacaklılar gecikme durumunda haciz yoluna başvururlar.

İcra dosyasını kapatmak isteyen bir çok kişinin merak ettiği nokta  icra dosyası kapatma dilekçe örneği nasıl olduğudur. Haricen ödeme yapıldığı durumda alacaklı dilekçe ile borcun ödendiğini ve dosyayı kapatma talebinde bulunduğunu belirtmelidir. Bu dilekçeyi alacaklı gerekli yerlere iletmelidir.

icra dosya kapatma talebi
icra dosya kapatma talebi

İcra Dosyası Kapatma Harcı 2021

Bir borcun icra işlemine konulabilmesi için borcun var olduğu hukuki anlamda ispat edilmelidir. İspat yapıldıktan sonra alacaklı borçlusuna hatırlatma adı altında bir tebliğ yollamaktadır. Bu hatırlatmadan sonra bir ödeme veya cevap alınamadığı durumda borçluya içinde borçlarının bulunduğu bir ihtarname yollanılır.

Yine bir borç ödeme durumu olursa araştırmalara başlanılır. Borçlunun mal varlıklarına bakılarak borca tekabül edilecek kadarına haciz işlemiyle devlet güvencesiyle el konulur birçok kişi icra dosyası kapatma harcı ne kadar diye sorular yöneltmektedir. İcra dosyası kapatma harcı 2021 yılında  şu şekildedir.

Borç ve ek masrafların hesaplanması amacıyla icra dairesine gidilmeli ve dosya numarası ve kapak tutarı hesap edilmelidir. 2021 yılı icra dosyası kapatma harcı 33.00 TL olarak kayıtlara geçmiştir.

Borcu Bitmiş İcra Dosyası Kapatma

Borçlu kişinin yaşamını devam ettirmesi için gerekli olan hiçbir mal hacze konulamaz. Haciz yapılırken borçlunun mağduriyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Borçlu icra dosyasını kapatmak istiyorsa yapması gereken ilk adım borcunu ödemektir. Borç ödendikten sonra ise icra dosyası kapatma harcı ödenmelidir.

icra dosya kapatma talebi
icra kapatma dosyası nasıl olur

İcra Dosyası Kapatma E Devlet

E devletten icra dosyasını nasıl kapatmanız gerektiği konusunda bilgi almak mı istiyorsunuz. Öyleyse okumaya devam ediniz. Büyük ihtimalle borcunuzun tamamını ödediniz ama ödemenizi icra dairesine değil de avukata yada varlık yönetim şirketine yaptınız . Her gün e devletten bakıyorsunuz ama dosyanız hala açık konumunda.

Bunun sebebi yüksek olasılıkla alacaklı taraf dosyanızla ilgili gereken harcı icra müdürüne yatırmadığındandır. Bunun sonucunda dosyanız infaz edilmediğinden ötürü  e devlet de  aktif olarak görünüyorsunuz. Bu icra dosyasını e devlet üzerinden kaldırmak için yapmanız gereken şey alacaklı vekiline veya varlık yönetim şirketine ulaşarak icra dosyasına UYAP sistemi üzerinden bir talep gönderilmesini sağlamak.

Yani alacaklılar sisteme ödemeyi aldığını veya ödemeden vazgeçtiğini belirtip,  icra müdürlüğünden borçlunun harç miktarının hesaplanmasını talep etmelidir. İcra müdürlüğü ise hesaplamayı yapar.  harç miktarı belirlediğinde borçlu ödemesini yaparak dosyasını sistem üzerinden kapatır.

Alacaklı taraf ödemesini almasına rağmen bu konuda borçluya yardımcı olmuyorsa, ödediğiniz dekontlarla beraber icra mahkemesine dava açarak dosyanın kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ilgili yerlere şikayette de bulunabilirsiniz.

İcra Borcumu Ödedim Dosya Açık Görünüyor

Borcunuzu ödediniz fakat hala dosyanızın açık olduğunu  gördünüz. Bu durum canınızı epey bir sıkabilir. Dosyanızın kapanmamasının birkaç nedeni vardır. Bunlardan biri, ödemeyi icra dairesine yapmayıp avukata yapmanızdır. Avukat yapmış olduğunuz ödemeyi icra dairesine bildirmediyse dosyanız kapanmaz.

İkinci sebebi ise yine avukatlardan kaynaklanan bir sıkıntıdır. Avukat size dosya borcundan indirim yaptığını söyler. Sizden tahsil harcınız almaz.  Kulağa hoş gelen bir durum olsa da sonu kötü bitebilecek bir durumdur. İcra dairenin borcunuz dışında sizden alacağı masraflar vardır. Bu masraflar hem borçluya hem de alacaklıya aittir.

Bu borçların yüzde 90’ı borçluya aittir. Bu masrafları ödemediğiniz takdirde dosyanız katiyen kapanmaz. Avukatınızın sizden yaptığı indirimden ötürü tahsil borcunuzu ödeyemezsiniz. Borcun kapanması için tahsil  harcının ödenmesi gerekir.

Üçüncü sebebi ise; borcunuzu kusursuz bir şekilde yaptınız ama yine de sorun var ise bu kez sorun memurdan kaynaklı olabilir. Memurların UYAP sisteminde doğru şekilde kapatma yapmamalarından dolayı dosyanız  kapanmaz.

icra dosya kapama

İbraname İle İcra Dosyası Kapatma

İcra dairesine gidip borcunuzu alacaklıya ödeme yaparsanız, ödemenin yapıldığına ve borcun kalmadığını belirten bir belge almanız gerekir. Bu belgeye  feragatname denir. Eğer bu belgeyi alırsanız kapatma işleminiz daha hızlı ve daha sağlıklı ilerler.

Online İcra Dosyası Kapatma

Çoğunuzun aklında olan bir diğer soru ise borcu ödenmiş icra dosyasının ne zaman kapanacağıdır. Borcu tamamen ödedikten sonra avukata yada icra dairesine yapılacak başvuru sonrası 1  hafta içinde dosya tam anlamıyla açılmamak üzere kapanır.

Ancak, icra dosyası takipsizlik nedeni ile kapatıldıysa o dosya yeniden açılabilir. Dosyanızın takipsiz kalması borcunuzu ödeseniz bile sizin icralık olduğunu işaret eder. Bu yüzden bu soruna yukarda belirtiği şekillerde çözüm yolları bulunuz.

Hesap Bloke Kaldırma Nedir? adlı yazımı okumak isterseniz.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
İcra Dosyası Kapatma Talebi Nasıl Yapılır
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git