Param Kredim
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Konut Kredisinin Onay Süresi Ne Kadar Sürer

Konut Kredisinin Onay Süresi Ne Kadar Sürer

Tarih: 28.12.2020
Güncel: 27.09.2023
Konut Kredisinin Onay Süresi Ne Kadar Sürer

konut kredisinin onay süresi ne kadar sürer Birçok insan artık belli bir kira ödemek yerine, onun üstüne belli bir miktar daha para koyarak ev alma hayalleri kurmaktadır.

Bankalar ise, sunmuş olduğu düşük faizli konut kredileri ile birlikte vatandaşların bu isteği doğrultusunda ev almasına olanak sağlayacak faaliyetlerde bulunmaktadır.

Sadece alacak olduğunuz ev için yaptığınız konut konut kredisinin onaylanması sürecinin tam olarak iyi mi işlendiği ve kaç gün içinde netice alındığı şeklinde birçok sual da, bireylerin genel olarak merak etmiş olduğu mevzular içinde sıkça yer verilmiştir.

Bizde bu yazımızda sizlere konut kredisi onay süreci ne kadar sürebileceği mevzusunda bilgilerimizi sunacağız.

Konut Kredisinin Onay Süresi Ne Kadar Sürer
Konut Kredisinin Onay Süresi Ne Kadar Sürer

Konut Kredisi Süreci Nasıl İşler?

İlk olarak konut kredi onay süreci, her bankada farklılık gösterir. Konut kredisi süresi onay süreçleri 3 ila 10 gün içinde resmi bir netice içerebilir. Konut kredisi işlemlerinde ilk olarak ön onay süreci olmaktadır.

konut kredisi çekme süreci, konut kredisi müracaat talepleri belli tercihler ile birlikte gerçekleştirir. Daha sonrasında ise ön onay sürecine girer kredi notunun hesaplanması ve konut kredisi için uygun olup olmadığı göz önüne alınır.

Kredi çekecek olan kişinin aylık gelir tablosu, geçmiş ödemelerindeki düzenlilik durumu şeklinde birçok mevzu detaylı olarak incelenmekte ve ona nazaran risk durumu belirtilir. Buna nazaran de kredi mevzu belirlenerek onay sürecinin ilk adımı tamamlanır.

Konut Kredisi Başvuru Süreci Bilgi

Hayallerinizi evi satın almak istediğinizin farkındayım. Bankadan ev kredisi alacaksanız. Bir takım evrak işlerini tamamlayarak hayallerinizi bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Konut kredisi alma sürecinde, bazı bakalar büyük kolaylık sağlar özellikle belli dönemlerde kredi faiz oranlarının da düşük olduğu zamanlar vardır.

Konut kredisi kullanma süreci 3 ile 10 gün arasındadır. konut kredisi alma süresinin ilk adımı ön onay süreci olarak tanımlanır.

Tercih edilen bankaya göre bu süreçte web sitesi veya şubeler aracılığıyla olabilir.

Konut kredisi sonuçlanma süresi, öncelikle sizin maaşınız tespit edilir. Sonrasında evin değerinin belirlenmesi ile süreç devam eder.

Değerlendirme raporunun hazırlanması ve bankaya sunulması en az iki iş günü sürer. Tapuda ev alış verişi tamamlanır. Tapuda yanınızda bankanın bir avukatı vardır.

Ev kredisinin son aşaması ise bankanın yasal olarak onaylanmasıdır. konut kredisi işlem süreci gayrimenkul değerlemesi ve ardında kredinin satıcıya verilmesi ile devam eder. Banka bu süreci takip etsin diye bir avukat ile anlaşır.

konut kredisinin onay süresi ne kadar sürer

konut kredisi ön onay süreci başarı ile tamamlanmasının arkasından konut kredisi ekspertiz süreci oluşur. Ekspertiz sürecinde ise, kişinin almak istediği ev için bir parasal değer belirlenir. Banka yatırımını şansa bırakmak istemez ve bir kuruluştan yardım talep eder.

Bankanın anlaşmalı olduğu SPK ruhsat ekspertizi taşınmazın gerekli analizini yapabilir. Bu kararların yanı sıra konutun yaşı, konumu, altyapısı ve fiziki koşulları ile ilgili birçok kontrol yapılacak.

Bu raporun hazırlanıp bankaya teslimi en az 2 iş günü sürecektir. Değerlendirme sürecinde herhangi bir sorun yaşanmamasının ardından konut kredisi başvuru süresi bitmiş olup, bankanın onayı halen beklemededir. Bu süreçte gerekli sözleşmeler imzalanır ve ipotek işlemleri gerçekleştirilir.

Konut kredisi ile ilgili olarak bilinmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar ise, ekspertiz değerlerinin maksimum olarak 100’de 90 kadar olabilmesidir. Konut kredisi tapu işlemleri için ise gayrimenkul sahiplerinin tapu müdürlüklerine bizzat başvurması lazımdır. Tapu harç tutarının da yatırılması ile birlikte satış işlemlerinin gerçekleşmesi yaşanır.

Yapı kredi bankası konut kredisi adlı yazımıza okumak isterseniz…

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Konut Kredisinin Onay Süresi Ne Kadar Sürer
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git