Param Kredim
Ptt İpç Şifresi Nedir İpç Şifresi Alma Yöntemi | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > Genel > Korona Sonrasında Türkiye Ekonomisindeki Durum Nedir

Korona Sonrasında Türkiye Ekonomisindeki Durum Nedir

Tarih: 07.12.2020
Güncel: 29.09.2022
Korona Sonrasinda Turkiye Ekonomisindeki Durum Nedir

Dünya üzerinde oldukça yaygın ve etkili olan covid-19 virüsü ülkemizde de etkili ve yaygındır. Covid-19 virüsü sadece sağlığımızı değil aynı zamanda ekonomimizi de derinden etkilemiştir. Son dönemlerde yaşadığımız ekonomik krizi daha da arttırarak enflasyonun büyümesine sebebiyet vermiştir.

Ekonomik krizle birlikte artan fiyatlar ve duran işler covid-19 virüsü ile iyice işleri duraklatmış ve fiyatları arttırmıştır.

Covid-19 virüsünün yayılmasıyla vaka sayısı oldukça artmış ve bundan aynaklı olarak devlet kısıtlamalara ve yasaklara gitmiştir. Bu kısıtlamalardan ve yasaklardan en çok etkilenen kurumun başında küçük esnaf gelmektedir.

Küçük esnaf kısıtlamalardan ve yasaklardan dolayı dükkanlarını kapatmak zorunda kalmıştır. Dükkanlarının kapalı kaldığı bu süre zarfında gelirleri olmadığı için giderleri oldukça çoğalmıştır.

Kira, fatura, işçi maaşları ve ödenmesi gereken ödemeleri ödeyememişlerdir. Kısıtlamalardan sonra gelen normal hayata geçiş sürecinde de dükkanlarına eskisi kadar müşteri gelmediği için ekonomik sıkıntıları devam etmiştir.

Korona Sonrasinda Turkiye Ekonomisindeki Durum Nedir aciklama 2

Halk Bankasının Esnaf Destek Kredisi Şartları Nelerdir ?

Salgın hastalığın giderek yaygınlaşmasından kaynaklı devlet bir takım kısıtlamalar ve yasaklar getirmiştir. İşte bu yasak ve kısıtlamalardan en çok etkilenen kurum küçük esnaflar olduğu için halk bankası onların biriken borçlarına ve geçim sıkıntılarını gidermek için esnafa destek kredisi vermektedir.

Halk Bankası esnaf ve sanatkarlara esnaf destek paketi ile işletme kredisi ve Paraf esnaf kart ürünlerini sunar. Esnaf destek paketi ile esnaf kredi ve paraf esnaf kart başvurunuz alınmaktadır.

Esnaf kredisi 25.000 TL limit, 6 aya kadar ödemesiz dönem, 36 ay vade ve %4,5 oranında faiz uygulanmaktadır. Paraf esnaf kart ile 25.000 TL limit, 3 ay ödemesiz dönem, 12 aya kadar taksitlendirme, nakit akışı, taksitli ve vadeli işlemler avantajı ve anlaşmalı tedarikçilerde özel limit imkanları sunmaktadır.

Esnaf Bu Dönemde Destek Olarak Ne Beklemektedir ?

Pandemi sürecinde en çok etkilenen kurum olan esnaf biriken borçları için destek beklemektedir. Kira ödemesi, fatura ödemesi ve vergi borçlarının ödemesinin bir kısmını devlet tarafından ödenmesini ve faizsiz, uzun vadeli ve en az 6 aya kadar ödemesiz krediler talep etmektedirler.

Bu istekler oldukça makul isteklerdir çünkü esnaf pandemi döneminde durağan bir iş dönemine girmiş ve neredeyse gelir elde edememişlerdir. Gelir elde edemediği gibi aynı zamanda giderleri de üst üste birikmiştir.

Biriken borçlarını ödemesi için devletin ve bankaların destek vermesi şarttır eğer destek alamazlarsa binlerce esnaf çok kısa sürede kepenk indirmek zorunda kalacaktır. Bu ekonomik şartlara ve bu giderlere daha fazla dayanamayacaklardır.

Korona Sonrasında Türkiye Ekonomisindeki Durum Nedir

Ekonomik krizin bu kadar fazla olduğu bir dönemde küçük esnafın başarılı olması oldukça zordur. Sadece ekonomik kriz değil salgın hastalıkta esnafı oldukça etkilemiştir çünkü insanlar hijyenden dolayı çok fazla tercih etmemeye başlamışlardır. Vaka sayısının artış gösterdiği bu dönemde yeni kısıtlamalar ve yasaklarla küçük esnafı daha zor günler beklemektedir. Bu dönemde kepenk indiren çok esnaf vardır ve bazıları da hala kepenk indirmemek için direnmektedir.

Zor zamanlar özellikle küçük esnaf devlet desteği beklemektedir. Pandemi döneminde yapılan sokağa çıkma yasakları ki kesinlikle yapılması gerekiyor. Bu durum devlet desteğinin gerektirmektedir. esnaf odası başkanları sosyal mecralardan esnafın durumunu paylaşmaktadır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Korona Sonrasında Türkiye Ekonomisindeki Durum Nedir
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git