Param Kredim
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler Kesim Çözüm

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler Kesim Çözüm

Tarih: 15.06.2020
Güncel: 29.09.2022
Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler Kesim Çözüm yolları nelerdir

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler Kesim Çözüm, Kredi başvurularında oldukça sık karşılaşılan bir durum olan olumsuz sonuçlanan kredi değerlendirmeleri kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Kredi başvur işlemi sırasında dikkate alınan bazı hususlar bulunmaktadır. İlk başta kredi not bilgisi, kullanıcı ikamet bilgileri, iş yeri adresi ve aylık gelir gibi bilgiler bankalar tarafından talep edilmektedir. 

Yeterli kredi notuna sahip olmayan kullanıcılar ise banka ürünlerinden faydalanamamaktadır. Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler Kesim Çözüm önerilerini konunun devamında açıklanmıştır.

Kredi notu banka ürün ve kampanyalarından faydalanmak için dikkate alınan ilk kriter olmaktadır. Banka ürün ve müşteri politikasına göre gerekli evraklarda esneklik gösterilse de kredi notu kritik eşikte bulunan kullanıcıların başvuruları olumsuz değerlendirilmekte ayrıca kredi notunu olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

Kredi başvur sırasında olumsuz olarak gerçekleştirilen 29her işlem kredi notunu negatif yönde etkilemektedir. Bu da mevcut kredi not durumunun daha düşük puanlara çekilmesine neden olmaktadır.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler Kesim Çözüm yapılması gereken hususlar
Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler Kesim Çözüm

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler Kesim Çözüm

Kredi notu, kredi kullandırma işleminde esas alınan ilk unsurdur. Kredi başvuru kanallarının genişlemesi ve kullanıcılara kısa sürede hizmet sağlaması sebebi ile oldukça sık kredi başvuruları gerçekleşmektedir.

Bu da kullanıcıların kredi notunu olumsuz etkileyerek banka ürünlerine karşı kullanma sınırlaması sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

Kredi notunu olumsuz yönde etkileyen bazı unsurlar bulunmaktadır. İlk başta kredi kullanma alışkanlığı, aylık gelir ile ödemeler arasında gerçekleşen farklar, bireysel kredi kartı kullanma alışkanlığı veya ödeme planına bağlılık gibi durumlar ele alınmaktadır.

Ayrıca sık olumsuz değerlendirilen kredi başvur durumu da kredi notunu olumsuz etkilediği görülmektedir.

Kredi not durumunu olumsuz etkileyen unsurlar ortadan kaldırılmadıkça banka ürünlerinden faydalanılamamaktadır. Kredi notunu olumsuz etkileyen unsurlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Olumsuz değerlendirilen kredi başvuruları
  • Kredili harcamaların düzensiz bir şekilde gerçekleşmesi ve buna bağlı olarak taksit ödemelerinin ödeme planı dışına çıkılması
  • Sık yapılan kredi başvuruları
  • Gelirde meydana gelen azalış ve buna bağlı olarak ödeme gücünün yitirilmesi ile ödeme alışkanlıklarının değişmesi
  • Kredi ödemelerinin düzensiz yapılması
  • Kredi kullanım yoğunluğu

Kredi notunu etkileyen temel unsurlar bu şekilde sıralanabilir. Bu unsurlar kamu kurumu olan KKB tarafından değerlendirilerek bankalar ile paylaşılmaktadır. Bankaların kredi notları üzerinde herhangi bir değişikliğe gitme etkisi ve yetkisi bulunmaktadır. 

Bankalar uygun müşteri politikaları belirleyerek kredi başvur sırasında inisiyatif kullanabilmektedir. Burada kefil veya diğer teminat yöntemlerine giderek kredi not durumu yeterli olmasa bile kredi kullanılabilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Arttırılır?

Kredi notu arttırma süreci uzun bir işlem olarak ele alınmaktadır. Kredi notu güncelleme işlemi dönemler halinde gerçekleşmesinden dolayı gösterilen performans bir sonraki dönem içinde değerlendirilecek ve mevcut döneme katkısı bulunmayacaktır.

Bu yüzden kredi notu iyileştirme süreci acil ihtiyaçların olmadığı dönemlerde gerçekleştirilmelidir.

Kredi notunu arttırmak için ise yapılması gereken ilk işlem; ödemelerin düzenli hale getirilmesini sağlamaktır. Eğer gelir ve ödemeler arasında fark oluşuyorsa ilgili bankadan yapılanma talep ederek ödeme kolaylığı avantajlarından faydalanılmalıdır.  Kredi not arttırma işlemi için ilk adım atılmış olmaktadır.

Bireysel kredi kartı işlemlerinin kısıtlanması gerekebilir. Bu durum harcama alışkanlıklarının değişmesi olarak raporlara yansımaktadır.

Kredi başvur işlemi ise mevcut kredilerin ödenmesi süresince gerçekleştirilmemelidir. Aksi takdirde bu durum kredi notunun tekrar düşmesine neden olacaktır. Ayrıca eğer banka kredi ürünlerini ilk defa kullanan müşterilerinde kredi notlarının düşük olduğu görülmektedir. Sebebi ise bankaların mevcut müşteri hakkında yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Kredi kullanım alışkanlığına bağlı olarak yeni müşterilerinde kredi notları artmaktadır.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler Kesim Çözüm için gerekli etkenlerKredi Başvurusu Gerçekleştirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kullanma işlemi gerek acil ihtiyaçlardan dolayı gerekse uzun vadeli yatırım araçlarının finansmanı için tercih edilmektedir. Banka ürünleri içinde kullanıcılara sunulan; ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi kampanyalar yer almaktadır.

Banka hizmetlerinden faydalanmak için ise bazı şartların ve yükümlülüklerin yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Kredi başvur işlemi gerçekleştirmeden önce ihtiyaç duyulan kredi türünün belirlenmesi, başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi için önem taşımaktadır.

Tercih edilen kredi türüne göre talep edilen tutar ile beyan edilen aylık ortalama gelir arasında fark oluşmamalıdır. Burada genel olarak ödeme planı içinde yer alan taksit tutarları ile aylık gelir arasında hesaplama işlemi dikkate alınmaktadır. Başvuru işlemi gerçekleştirilmeden önce kredi not bilgisini öğrenmek gerekmektedir.

Eğer kredi ihtiyacı ertelenebilir özellikte ise kredi artırıldıktan sonra başvur işlemi yapılmalıdır.  Sonraki kredi başvuruları için olumsuz değerlendirilen başvurular kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler Kesim Çözüm
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git