Param Kredim
Kredi Notumun İyi Sayılması İçin Kaç Puan Gerekir? | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş)

Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş)

Tarih: 24.11.2020
Güncel: 29.09.2022
Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş) nasıl çözülmeli

İnsanlar genel olarak birçok ihtiyaçlarını karşılamak için krediye ihtiyaç duyuyor. Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş) Ancak bankalar tarafından kredinin de sağlanması adına bazı kriterler yer alıyor. Bu kriterlerin en önemlilerinden birisi ise kredi notu olarak bilinmekte. Eğer kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi alma ihtimaliniz de aynı oranda artış gösteriyor. Bu anlamda kredi notunun önemini de anlamış oluyoruz. Ancak bu kredi notu tam olarak nedir? Kredi kartı kullanarak kredi notunu nasıl yükseltiriz? ” Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş) ” devamında ayrıntılı olarak açıklama yapılmıştır.

Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş)
Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş)

İnsanlar, belirli ihtiyaçlarını karşılamak, taksitli ödeme yapmak veya belirli avantajlardan yararlanmak için hayatları boyunca bir kredi kartına sahiptir. Bu kredi kartı ile yaptığınız tüm işlemler, ödeme düzenliliği ve daha birçok kriter tüm iş geçmişiniz ile birlikte toplanır ve belirli bir oranda kredi puanı olarak gösterilirsiniz.

Bu kredi notu belirli bir faiz oranı olduğu için banka size daha nazik bir şekilde kredi verebilir ve daha iyi ödeme yapmanıza yardımcı olabilir. Ancak kredi notunuz beklenenden düşükse ve kredi almada bazı sorunlar yaşanıyorsa kredi notunuzu yükseltmenin bazı yolları vardır. Özellikle belirli adımlar atarak kredi notunuzu yükseltebilir ve daha agresif kredi satın alma işlemleri yapabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Belirlenmektedir ?

Kredi notu, bir ticari hayat karnesi olarak esas alabilirsiniz. Bankaların size kredi sağladıkları zamanlarda kredi notlarında yer alan puanlama sistemlerini esas alırlar. 1 ila 1900 arasında yer alan puanlama sistemi üzerinde, kredi notunuz ne kadar yüksek puanda olur ise o kadar çok kredi alma konusunda avantajlara sahip olursunuz. Rahat bir şekilde kredi başvurularınızın onay alması adına kredini notunuzu yüksek tutmalı ve buna bağlı faktörlere oldukça dikkat etmelisiniz. Kredi ya da kredi kartı kullanmakta olan kişilerin kredi notunun nasıl belirlendiği konusundaki sorularını cevaplayacak olduğumuzda;

  • Kredili ürün ödemelerinin son ödeme tarihine kadar ödenip, düzenli bir şekilde devam etmesi
  • Kredi ve kredi kartı kullanım sıklıklarınız
  • Aktif kredi kullanımlarınız
  • Mevcut hesaplarınız içerisinde yer alan borç bilgileri

gibi kriterler, kredi notunu direkt olarak etkileyen faktörler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş)

Kredi kartı kullanımındaki bazı durumlar ile beraber kredi notunuzu da yükseltme imkanına sahipsiniz. Kredi notunu yükseltmek adına izleyebileceğiniz bazı adımlara baktığımızda;

  1. Ek Hesap

Faturalarınızı düzenli bir şekilde ödeme için açılmakta olan ek hesaplar ile beraber, acil nakit ihtiyaçlarında kullanacağınız paraları düzenli bir şekilde ödeyerek kredi notunuzun yükselmesine fayda sağlayabilirsiniz. Ancak açmış olduğunu ek hesapta borcunuzu geciktirmeden belli bir tarihe kadar düzenli olarak ödemelisiniz. Aksi takdirde tam tersi durumlar ile beraber kredi notunuz artmak yerine düşüş gösterecektir.

  1. Ödemelerinizi Düzenli Olarak Yapın

Kredi kartı kullanımlarınız ardından belli bir tarihten sonra ekstre kesilir ve son ödeme tarihi belirlenir. Bu dönem arasında olan borçlarınız, ekstre kesildikten sonrasında ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemeleri düzenli ve verilen tarihler arasında ödemeniz durumunda kredi notunuz olumlu bir şekilde etkilenerek artış gösterecektir.

  1. Yapacağınız Alışverişlerde Kredi Kartını Tercih Edin

Yapmış olduğunuz alışverişlerde, banka ile alakalı direkt olarak bir işlem içermesinden ötürü kredi notunuza da oldukça fayda sağlayabiliyor. Bu sebepten ötürü, yapacağınız gıda, giyim, akaryakıt ve diğer alışverişlerinizde ödemelerde genel olarak kredi kartını tercih edin. Kredi kartı ile yapmış olduğunuz her işlemde, bir aktif kredi kartı kullanıcı olarak gözükeceğinizden ötürü kredi notunuz da aktif bir şekilde sürekli olarak artış gösterecektir.

  1. Aktif Bir Şekilde Kredi Yoğunluğu

Her ne kadar, kredilerinizin artış göstermesi, kredi notunuzu olumsuz olarak etkilemekte olsa da, düzenli bir kredi ödeme geçmişinizin olması oldukça önemli bir koşul olarak yer alıyor. Borçlu durumda gözükseniz de, düzenli olarak kredilerinizi ödemeniz kredi notunuza artı puan olarak eklenecek ve kredi alımlarında size ek avantaj sağlamış olacaktır. İlk kez kredi başvurusunda bulunacak ya da nadir olarak kredi kartı kullanan kişilere göre kredi notu bakımından oldukça avantajlı konumda bulunacaksınız.

  1. Borçlarınızı Gözden Geçirmelisiniz

Bankalarınızda yer alan borca ne kadar çok sadık kalır iseniz, bankalarla olan ilişkilerinizde doğru oranda artış gösterecektir. Eğer bankanızda aktif bir şekilde duran ve geçmiş olan borcunuz var ise, direkt olarak kapatmalı ve kredi başvurularınızı bundan sonrasında gerçekleştirmelisiniz. Bu tür birikmiş borçlar, kredi notunuzun yükselmesini engelleyerek belirli bir süre sonra da düşmesine sebebiyet verecektir. Bunların haricinde kredi kartı borçlarınızı da aynı şekilde günü geçmeden ödemeniz, bankaya istikrarlı bir görünüş yaratacak olduğundan, kredi notunuzun yükselmesi konusunda size bazı avantajlar da sağlamış olacaktır.

Sizde bu yukarıda yer alan bazı adımları göz önünde bulundurarak kredi notunuzun yükselmesine fayda sağlayablir ve kredi başvurularında olumlu sonuçlar almanıza katkı sağlayabilirsiniz.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş)
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git