Param Kredim
Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > KREDİ KARTLARI > Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır

Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır

Tarih: 24.12.2020
Güncel: 11.10.2021
Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır

Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır ,Hayatımızı kolaylaştıran ve alışverişte çeşitli avantajlar sağlayan bir araçtır. Limitleri doğru belirleyerek ve aktivitelere odaklanarak alışverişinizi daha karlı hale getirebilirsiniz. Alışveriş yaparken kredi kartı kullanmayı bilmek isteyenler için tüm bilgileri derledik…

Kredi kartları bankaların bir ürünü olsa da bu kartlar farklı avantajlar ve farklı finansal ayrıcalıklar sunuyor. Visa, MasterCard ve American Express, dünyanın birçok ülkesinde/bölgesinde geçerli olan ve müşterilere farklı finansal avantajlar sağlayan en bilinen kartlı ödeme sistemlerinden biridir. Kartınız bu kart sistemlerinden herhangi birine bağlı ise alışveriş mekanlarında size özel ayrıcalıklar sağlayabilir.

Kredi kartının geçtiği her yerde, kredi kartı genellikle Visa ve Mastercard ile bağlantılıdır.

Kredi Kartına Toplanan puanlar Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı ödül sisteminden aldığınız puanlar paranın yerini alabilir.

Her kartın TL’ye eşdeğer farklı puanları olmasına rağmen, genellikle 1 puan 1 TL’ye eşittir. Banka faaliyetlerini takip ederek alışverişlerden puan kazanabilirsiniz.

Bu puanları biriktirerek ihtiyaç duyduğunuz kadar ürün satın alabilirsiniz. (Kredi kartınızı farklı anlaşmalı şirketlerde benzin, yiyecek ve kıyafet şeklinde alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz. Biriken puanları banka anlaşmalı işyerlerinde alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz.

Benzer şekilde, sözleşmeye dayalı bir işyerinden mal satın aldığınızda puan kazanabilirsiniz. Kredi kartı seçerken anlaşmalı firmaların yaygınlığı puan kazanmada ve tüketmede ona avantaj sağlayacaktır.

Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır
Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır

Kredi Kartı Nasıl Alınır. (Bankalar ya müracaat evrakları)

Kredi kartı başvurusu yapmak çok basit. Aşağıdaki adımları takip ederek kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz: Öncelikle satın almak istediğiniz kredi kartını belirleyin.

Bunun için Hangikredi adlı web sitesinde kredi kartı sayfasında sorgulama yaparak kartları karşılaştırabilirsiniz. Kart satın almaya karar verdikten sonra web sitemizdeki “Başvur” butonuna tıklayarak bilgileriniz için doğrudan bankaya başvurabilirsiniz.

Gerekirse bankanın web sitesinden veya şubesinden başvurabilirsiniz. Banka müşterisi değilseniz, banka sizden gelir belgesi, ikametgah belgesi ve kimlik kartınızın bir kopyası şeklinde belgeler sunmanızı isteyebilir.

Banka değerlendirmesi tamamlandıktan sonra başvurunuz onaylanırsa kartınız adresinize gönderilecektir. Basit kredi kartı çıkaran bankalar hakkındaki yazımızı okuyarak daha kolay kredi kartı satın alabilen bankalar bulabilirsiniz.

Bankanın alıcı servisini arayarak kredi kartı başvuru belgelerini talep edebilirsiniz (bankayı kontrol ederseniz).

Bankaların alan kişi iletşim numaraları Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır ( 2020 yılı için )
Akbank444 25 25
Albaraka Türk Katılım Bankası444 5 666
Alternatifbank (Abank)444 00 55
Anadolubank444 55 50
Bankpozitif444 4 365
Denizbank444 0 800
Fibabanka444 88 88
Güvence Bankası444 0 333
Halk Bankası444 0 400
HSBC444 0 111
ICBC444 00 50
ING Bank 444 0 600
Kuveyt Türk Katılım Bankası444 0 123
Odeabank444 8 444
QNB Finansbank444 0 900
Şekerbank444 78 78
TEB444 0 666
Türkiye Finans Katılım Bankası444 2 444
Türkiye İş Bankası 444 02 02
Vakıfbank444 0 724
Yapı Kredi Bankası444 0 724
Ziraat Bankası444 00 00

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kredi kartları, kullanım kolaylığı ve promosyon faaliyetleri sayesinde avantajlı bir araç olsa da kullanımdaki bazı hatalar, tüketicilerin üstesinden gelemeyecekleri hatalardan dolayı ücret alacaktır. Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, ödemeler dengenizi bozmayacak şekilde kullanmaktır.

Genellikle kişiler ödeme için kredi kartı kullanmazlar ve alışverişi kolaylaştırmak için farklı kredi kartlarını kullanma amacını yitirirler, bu nedenle gereksiz ve sık sık yanlış alışverişler için ödeme yapmakta zorlanabilirsiniz. Abartılı kredi kartı borcu. Sorun yaşamamak için kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz.

Bu, kredi kartlarının doğru kullanılmasıyla oldukça avantajlı bir araçtır. Bu nedenle kampanyalarınızı takip etmenizi tavsiye ederiz. Kredi kartı kampanyalarını takip ederek ekstra puan kazanabilir veya indirim alabilirsiniz. ( toplumsal medyada , telefonlarınızda , maillerinizde bir fazlaca şekilde bankalar kampanyalarından bizleri haberdar ederler )

Kredi kartı ne demek, Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır

Bir kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi lüzumlu olan mühim bir detay ödemelerle ilgilidir. Hesap kesme tarihinden sonrasında son ödeme gününe kadar minimum kredi kartı borçlarınızın minimum tutarını ödemeniz gerekir. Her ay yalnızca minimum tutarı ödemek, gelecekte güçlük çekmenize niçin olabilir. Bu sebeple, tam vadeli borçlarını ödemeye çalışmadığınız sürece.

Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır
Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır

Kredi Kartı Kampanyalarını İzleme

Artık her sabit cüzdanda kredi kartları bir zorunluluk haline geldi. Ödeme kolaylığının yanı sıra indirimler, ödül sistemleri ve ek taksit imkanları da nakit yerine kredi kartı kullanmayı daha avantajlı hale getiriyor.

Bankalar tarafından sağlanan çeşitli tercihli kredi kartlarını kullanarak, daha tercihli ödeme işlevlerinden yararlanabilirsiniz. “Kredi kartı faaliyetleri” kapsamında bankanın ödül sistemi, yararlanabileceğiniz en önemli fırsattır.

Ödül sistemi, alışverişlerinizi daha karlı hale getirerek, belirli bir satın alma işleminden sonra para olarak harcanabilecek puanlar kazanmanıza olanak tanır.

Ayrıca kampanya kapsamında taksitli ödeme imkanı, daha az aylık bir tutar ile daha uzun süre taksitli ürün satın almanıza olanak tanır. Bunlara ilave olarak, kartınızın sözleşmeli olduğu kuruluşlardan indirimli alışveriş yapmanızı sağlamakta olan kampanyalar da kart kullanımını avantajlı kılmaktadır.

Bu mevzuyu güncel bir örnek vermek isterim ;  dün izlediğim tv haberinde doğalgaz tüketiminin bu aylar fazlaca daha ( kış ayları ) fazla olduğu ve bankaların kampanyalar düzenleyerek doğalgaz borçlarını taksitlendirdiğidir.

Kredi kartı kampanyalarını bankanızın web sayfasından ve bankanızın kontakt kanallarından bankaların programlarını cep telefonun kurabilir. Ek olarak abone olarak kampanyalardan anında haberdar olabilirsiniz.

Kredi kartı ödemeleri ve kredi derecelendirme

Kredi notu, mali geçmişinizin değerine dayanmaktadır. KKB (Kredi Kayıt Defteri) tarafından hesaplanan kredi notu, geçmiş kredi borçları, cari kredi borçları, kredi ve kredi kartı borç geri ödeme planları esas alınarak belirlenmektedir. Yüksek kredi notu, daha düzenli ödemeler.

Kredi kartı ödemelerinin sırası da kredi puanınızı etkiler. Kredi kartı ödemelerini geciktirmek ve yalnızca minimum borcu ödemeye devam etmek, kredi notunuzu düşürür. Daha düşük bir kredi notunun gelecekteki kredi kartı ve kredi kartı başvuruları üzerinde olumsuz etkisi olabilir.

Kredi kartı ekstrelerini okumak için yapılacak işlemler Kredi kartı faturası; bu belge, her iki hesap için son tarihe kadar olan tüm harcamalarınızı gösterir. Kredi kartınız doğru kullanılmazsa, hesap özetiniz (abartılı olabilir) ödeme limitinizi aşabilir.

Son ödeme tarihi ve minimum ödeme tutarını da içeren (borcun aksine) hesaplarını takip ederek gereksiz alımlarla gereksiz alımları ayırt edebilir ve alışveriş alışkanlıklarını değiştirebilirsiniz. Her ayın sonunda kartınızın limiti aştığını düşünüyorsanız her ay detaylı olarak kontrol etmenizi öneririm.

Kredi Kartı Hesabı Kesme Zamanı Nedir

Kredi kartı ödeme saati, cari aydaki tüm giderlerin ve nakit avans kullanımının hesaplandığı tarihtir.

Son tarihten sonra yaptığınız tüm mali harcamalar doğal olarak bir sonraki ayın borcuna dahil edilecektir. Örneğin, son tarihiniz 15 Haziran ise, masraflarınızı bir sonraki son tarihten sonra 16 Haziran’da ödersiniz.

Kredi kartı son ödeme zamanı Kredi kartı son kullanma tarihi, hesap son kullanma tarihinden sonraki 9-10 günlük süreçtir. Bu tarihte borcun tamamını veya asgari kısmını geri ödemelisiniz; bu durum borcunuzu geri ödemeniz gereken son günü ifade eder.

Bu sürenin sonunda borcunuza olan faiz çekilmeye başlayacaktır. Son kullanma tarihi alıcı tarafından belirlenir. Kartı aldıktan sonra, son kullanma tarihini ayarlayarak son kullanma tarihini dolaylı olarak belirleyebilirsiniz. Gerekirse, son tarih bundan sonra değiştirilebilir.

Kredi Kartı Vadeli Borç

Kredi kartı ekstre tarihinden sonra ödediğiniz toplam ücret ve nakit avanslar ile önceki dönemde aktarılan faiz, maliyet ve yükümlülüklere kredi kartı işlem borçları denir.

Kredi kartı dönemsel borcunun bileşenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: “Kredi Kartı Borç Ödemeleri ve Taksitleri” başlıklı 4 başlığı okumanızı tavsiye ederim.

  • Giderler
  • Nakit ön ödeme
  • Meydana getirilen işlemlere faiz
  • İşlemlerden alınan maliyet tutarları
  • Önceki döneme ilişkin borç tutarı
  • Kart ile satmaca ödeme problemi hakkında informasyon almak için, Kredi Kartı ile satmaca ödeme denilen makalemizi inceleyebilirsiniz.
  • Kredi Kartı Minimum Ödeme Tutarı
  • Son ödeme gününe kadar sizin yapmanız ihtiyaç duyulan ödeme tutarını kredi kartı süreci borç miktarı, minimum ödeme tutarı olarak adlandırılır.
  • Minimum ödemeniz ihtiyaç duyulan miktar kredi kartı sınırınıza bakılırsa değişim izah edebilir. Minimum miktar ile toplam borcunuz hesaplanır
  • Kredi kartınızın avantajlarından faydalanın

Kullandınız kredi kartlarınız hakkında informasyon sahibi misiniz?

Örneğin, sık seyahat ediyorsanız, satın aldığınız her bilet için ekstra puan biriktirecek misiniz?

Seyahat millerini toplamak için kullanılan bir kredi kartınız varsa, bütçenizden ekstra destek alırsınız.

Havayolu ile sık seyahat ediyorsanız, kullandığınız kredi kartı size mil kazandıracaktır, bu nedenle bir sonraki uçuşunuzda çeşitli teklifler veya indirimler alacaksınız. Size puan getirisi sağlamanın yanı sıra, her mil bütçenize daha fazla fayda da sağlayabilir.

Size tavsiyem kredi kartı seçerken ödemenizi, kullanım amacınızı, bütçenizi ve yaşam standardınızı göz önünde bulundurun ve amacınıza uygun bir kredi kartı seçin.

Kredi kartı kullanımının yanı sıra daha çok yapılması gereken, tüm dünyada ve Türkiye’de kredi kartı kullanımının artmasıdır. Kredi kartı sahibi kişi sayısı çok azdır (birden fazla kredi kartı kullanılır). ödemeleri muntazam yapabilmek için kredi kartlarınızı kullanma prensiplerinizi bir kez daha gözden geçirmek gerekir.

Birden Fazla Kartınız Var ise

Türkiye’de kullanılan kredi kartı sayısı her geçen gün artıyor.

Ayrıca kredi kartı kullananların sayısı da oldukça azdır. Borçlarını birden fazla kartla ödemeye çalışan tüketiciler bunu hafife almayacaktır. Bu durumda sorun yaşamamak için birden fazla kartınız varsa öncelikle son teslim tarihine dikkat etmeniz gerekir.

Yapmanız gereken ilk şey, kartınızın fatura tarihinin farklı olduğundan emin olmaktır. Böylelikle kart dahilinde ödeme yapabilir ve sorunları en aza indirebilirsiniz.

İpucu: Birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız, farklı bir son kullanma tarihi ayarladığınızdan emin olur.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git