Param Kredim
Kredi Kartı Kullanarak Not Yükseltme Yöntemleri (Denenmiş) | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ KARTLARI > Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur

Tarih: 02.12.2021
Güncel: 04.12.2021
kredi kartı son ödeme tarihi 10 gün geçerse ne olur

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur? Kredi kartı son dönemlerin en popüler banka ürünüdür. Bu ürün müşterilere hizmet vermeye devam etmektedir. Özellik olarak son zamanlarda karşı karşıya kaldığımız. Bu salgın ile kullanım daha da artış göstermiştir.

Para alıp verirken paranın hastalığı üstünde taşıyacağı düşünüldüğü için nakit kullanımı bu süreçte azalmıştır. Bu nedenle de insanlar kredi kartı kullanımına eğilim göstermişlerdir.

Hem maddi anlamda oluşan sıkıntıları gidermek için hem de salgından korunmak için kredi kullanımına hızla geçmişlerdir.

Kullanımı ve başvurusu hızla artan bu kredi kartlarının salgın dolayısıyla maddi zorluklar arttığından ödemesi de zorlaşmıştır. Bu nedenle kredi kartı kullan kişilerin aklındaki  kredi kartı son ödeme tarihi geçince ne olur  sorusuna cevaplar aranmaktadır. Bu makalemizde sizlere

kredi Kartı En Son Ödeme Zamanı Geçerse Ne Olur ?

 Bu çağda insanlar artık kağıt para kullanmıyor, teması azaltmak için kredi kartı kullanıyor. Öte yandan salgının vatandaşlar üzerindeki mali etkisi de kredi kartı borçlarının ödenmesini engelledi.

Bu durum nedeniyle insanlar kredi kartı borcunun vadesi geçtiği için ödenmezse ne olacağını bilmek istiyor. Minimum kredi kartı geri ödeme süresi 1 aydır ve tüketim nedeniyle kredi kartının bir kısmının iade edilmesi gerekmektedir. Bu ödemeye kredi kartının asgari borcu da denilmektedir.

Kişinin asgari borcunu geri ödemesi için 9 veya 10 günlük bir geri ödeme süresi vardır. Ödeme belirtilen tarihten önce yapılırsa bu kişinin herhangi bir sıkıntısı olmayacaktır. Banka tarafından belirlenen ödeme tarihinden sonra ödeme yapılmazsa, kanuna göre farklı bir faiz oranı uygulanacaktır.

  Asgari kredi kartı  ödeme süresinin bir gün gecikmesi halinde, ödeme ve sözleşme faizinin ödenmesi gecikecektir.

Aynı durum kredi kartının son kullanma tarihi için de geçerlidir. Vade tarihini aşarsanız, sözleşme faiz giderini önceden belirlenmiş aynı  faiz oranında ödemek zorunda kalırsınız. Bu, gecikmenin her günü için geçerlidir.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur
Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur

 

 Kredi Kartı Borcu Ödemesi Bir Ay Ertelenirse Ne Olur ?

Asgari vade tarihinden 30 gün sonra borcun ödenmemesi durumunda 30 günlük sözleşme faizi ve gecikme faizi de ödenmek zorundadır. 

Kredi kartı borcunun asgari tutarı 2 dönem, yani 60 gün içinde ödenmese dahi kredi kartı kullanımdan bloke edilecektir. Kısıtlamalara rağmen kullanılamaz hale getirildi.

yasal işlemler, gelirinize veya mülkünüze el konulmasını içerir. Yasal kanallar dışında 3 ardışık ödeme yapmazsanız banka  kara listeye alınacaktır. Hukuki işlem yapan kişi başka bankalarla iş yapamaz.

Asgari kredi kartı limiti ödenirse ne olur? Kartta bulunan minimum tutarı geri ödemesiz olarak öderseniz faiz de tahakkuk ettirilir. Arka arkaya en az üç kez ödeme yaparsanız, kalan tutarı ödeyene kadar kart kullanılmayacaktır.

Kredi Kartının Asgari Borcu

Kredi kartı üzerinden ay içinde yapmış olduğunuz harcamaların bir kısmını ödemek kredi kartı asgari borcu ödemesini yapmaktır.

Bu asgari borcu ödemek için bir tutar belirlenir. Bu belirlenen tutarı ödemeniz için sizlere 10 gün kadar bir süre tanınır. Bu süre içinde banka sizlerin asgari borcunuzu ödemenizi bekler.

Süre verildiğinde aynı zamanda da son ödeme tarihinizde belirlenir. Bankanın belirlemiş olduğu son ödeme tarihi içinde asgari borcu öderseniz herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Kredi Kartı Borcumu Ödedim Ne Zaman Açılır ↗

ayrıntılı bilgi için makalemizi okuyabilirsiniz…

Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır ↗

Bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Kartımı Kapatmak İstiyorum Notum Düşer Mi? ↗

Detaylar için makalemizi okuyunuz…

Kredi Kartı Borcu En Geç Ne Zaman Ödenir

Eğer kredi kartı borcu düzenli bir şekilde ödenmez ise ve ödemenizin son ödeme tarihi geçmiş ise belirli bir düzen işler. Son ödeme günü gelmesine rağmen hala bir ödeme yapılmadıysa yasalarda belirlenen faiz uygulanır. Borcunuza faiz binerek katlanır.

Kredi kartı 1 yıl içinde 3 kez ödenmez ise şu durumlar gerçekleşir:

  • 1 senenin içinde 3 kez asgari borcu ödemesi  geçer ise karttan nakit çekme işlemine engel konulur ve para çekimine kapatılır.
  • Art arda 3 kez en az şekilde asgari ödemesi yapılan kart kullanıma kapanır.
  • Kart kullanıma kapanır ise kartın içinde bulunan bütün dönem borcunun hepsinin kapanması gerekir.
  • Kapanan karta eğer 1 ay içinde ödeme yapılmaz ise kart icralık olur ve yasal yollara başvurulur.

Kredi Son Ödeme Tarihi 1 Gün Geçerse Ne Olur

Hesap kesim tarihinden 10 gün sonrasından gelen gün son ödeme tarihi olarak kabul edilir. Kredi kartının asgari borcunu ödemezseniz ilerde sizlere bir çok sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Kredi kartının asgari borcu 1 gün gecikir ise, geciken o 1 gün için gecikme ve akdi faiz ödemek zorunda kalırsınız. Yani kredi kartınızın asgari borcu kaç gün gecikirse geciken gün kadar faiz ödemeye mahkum edilirsiniz. Yani kredi kartı son ödeme tarihi 1 gün geçerse bu tür sonuçlar ile karşı karşıya kalırsınız.

Halihazırda kullanılmakta olan kredi kartının Son ödeme tarihi geçen kredi kartı, ilk 10 gün boyunca herhangi bir işlem yapılmayacaktır. 10 gün sonra bankanın müşteri hizmetleri departmanı belirlendi.

Kredi kartı ödeme süresini 30 güne kadar aşarsanız, bu gecikme kredi puanınızı hemen düşürmez.

Ancak normal bir gecikme olarak kabul edilir. Kredi kartınızın son teslim tarihini 30 güne kadar ilerletirseniz, idari takip süreci başlayacaktır. Bu süreçte kredi puanınız düşecek, ancak yine de kara listeye alınmayacaksınız.

Bir ay sonra bankanızın müşteri hizmetleri aranacak ve sizden ödeme hakkında bilgi istenecek ve bu aramaları almaya devam edeceksiniz

Kredi Kartının Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur

kredi kartının hesap kesiminden sonraki 1 hafta içinde sizlere toplam borcunuz ve asgari tutarınız bildirilmektedir. Son ödeme tarihinde mutlaka ödeme yapmanız gerekmektedir.

Kredi kartı borcunu son ödeme tarihini geçtiği 1 saat için bile gecikme ve akdi faizi ödemek zorunda bırakılırsınız. Kredi kartının son ödeme tarihi geçtiği zamanda ödeme yapmaz iseniz her güne gecikme ve akdi faizi uygulanır.

Müşteri hizmetleri, yasal işlem başlatılacağını bildirmek için 90 gün içinde sizi aramaya devam edecektir. 90 günün sonunda kredi kartı ödemesi yapılmazsa, bankanın avukatı yasal süreci başlatacaktır. Bu süreçte kredi puanınız önemli ölçüde düşecektir.

Ekstre Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur

Diyelim ki kredi kartı borcunu maddi sıkıntı çektiğiniz için ya da unuttuğunuz için 1 ay geç ödediniz. Bu 1 aylık dönem hesap kesim tarihi arasındaki 30 günlük dönemdir.

1 ay geciktirdiğiniz durumda sizler gecikmiş olarak görüneceksiniz. 1 dönemlik yani 30 günlük oluşan gecikme ve akdi faiz borcun üzerine eklenecektir. Asgari borcu ödemez iseniz gecikme ve akdi faiz uygulanır.

Fakat sadece bununla kalmaz asgari borcu az ödediğiniz durumda da borcunuza akdi ve gecikme faiz borcunuza eklenir. Bu hususa oldukça dikkat etmeniz gerekir. Kredi kartının asgari borcu 1 ay gecikir. ise yasal işlem ya da idari takip başlatılmaz.

Hesap Kesim Tarihi Geçerse Ne Olur

2  aylık süreçte yani 60 gün içinde borcunuzu ya da asgari borcu ödemez iseniz 2 aylık dönemi tamamlayamazsınız.

Bu dönem içinde kartınız kullanıma kapatılır.

Kredi kartınızın içerisinde limitiniz olsa bile alışveriş yapamazsınız veya nakit olarak çekemezsiniz. Bankalar bu süreçte sizlerle sık sık iletişime geçeceklerdir.

Sizleri ödeme yapmanız için uyarıda bulunacaklar. Sizlere ödeme yapmadığınız durumunda yasal süreç başlatılacağını bildirirler. Kredi karınızın asgari borcunu art arda 2 dönem ödemediyseniz banka

3. Ödemenizin gelmesini bekler. 3. Ekstre geldikten sonra bunun son ödeme tarihine kadar ödemeyi gerçekleştirmezseniz banka sizinle iletişime geçer ve size son 7 gün verir.

Bu 7 günün içinde ödemeyi hala yapmıyorsanız banka yasal işlemleri başlatır. Gelirinize ya da üzerinize kayıtlı herhangi bir mal var ise bunlara el koyma şartıyla süreç başlar.

son ödeme tarihi geçen kredi kartı kullanılır mı

Son Ödeme Tarihi Geçen Kredi Kartı

Kredi kartı ödemesi 3 dönemi geçince artık yasal işleme tabi tutulursunuz. Yasal işlem başlatıldığı anda adını kara listeye alınır. Adınızın kara listeye alınması sizin sicilinize işler ve bu 5 yıl boyunca sicilinizde kalır.

Adınız kara listeye alınınca bankalarda kredi kartı almak ya da kredi çekmek sizin için olumsuz sonuçlanır.

Kredi asgari ödemesi kredi borcunun kendisini ödeyemediğiniz durumda ödenmesi gereken zorunlu bir borçtur.

3 ay boyunca kredi kartınızın sadece asgarisini öderseniz.

kartınız nakit çekime kapatılır.

kalan borca da gecikme faizi uygulanır. 1 yılın içinde art arda 3 defa asgari borcu ödemesi yaparsanız kart kullanıma kapatılır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git