Param Kredim
Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar ( 2020 ) | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Kredi Kartlarının Arkası İmzalanmak Zorundamı ? (TÜM KARTLAR)

Kredi Kartlarının Arkası İmzalanmak Zorundamı ? (TÜM KARTLAR)

Tarih: 03.12.2020
Güncel: 29.09.2022
kredi karti imza

Kredi Kartlarının Arkası İmzalanmak Zorundamı ? (TÜM KARTLAR), Kredi kartının arka kısmındaki yeri mutlaka imzalamalısınız. Eğer imzalarsanız, kart bilgileriniz ve sizin sahip olduğunuz haklar korunabilir. Çoğu insan imza atmadan kredi kartı kullanır. Bununla birlikte, bir kredi kartının arkasına imza atmak, yanlış ellere düşmeniz durumunda kart bilgilerinizi koruyan hayati bir güvenlik özelliğidir.

Mastercard ve Visa Dünya çağındaki firmalar, yaptıkları sözleşmelerde kredi kartının arka kısmının imzalanması gerektiğini belirtir. Kendi üyelerine de bu imzaları kontrol için destek verir.

Ödeme sırasındaki bir güvenlik önlemi olarak, satıcı karttaki imzanın satış belgesindeki imzayla eşleşmesini sağlamalıdır. Kartın arkasında imzası bulunmayan kartlara o kartla ödeme yapılmamalıdır.

kartın neresine imza atılır merak eden kişiler altta yer alan görseli incelemelerini yeterli olacaktır.

Kredi Kartı İmza Bandı

Bir kredi kartı veya hesap kartınız olduğunu ve kartın neresini imzalamanız gerektiği konusunda size bilgi aktaracağım. Öncelikle
Kredi Kartı İmza Bandı üzerinde imzanız olmalıdır.

Kartın imzalanması güvenliğiniz ve olası hırsızlık sonrası güvenlik olarak işinizi kolaylaştırmaktadır.

Bir çok kişi kredi kartı ve hesap kartların da ” Kredi Kartı İmza Bandı ” imzasız kullanıyor. Kendi iyiliğiniz ve kartınızın güvenliği için bir imza lamanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi kartları imzalı kullanma avantajına sahiptirler. VİSA ve Master Card Bankaların talep edenlere sözleşmeye kredi kartının arkasının imzalanması istenir.

Kredi Kartı İmza Bandı zorunlu olduğunu belirtmektedir. Çünkü kart dan alışveriş yaptığınızda aslında kredi kartı ödemesinin arkasında bir imza olup olmadığını bakmaları gerekir.

kartın arka yüzü imzalama
kartın arka yüzündeki imza bandı nasıl imzalanır

Kartın Arka Yüzündeki İmza Bandı Nasıl İmzalanır

Kartın arka yüzündeki bulunan imza bandı. Nakit paranın kullanımı azaldı bu salgın temas etmeyi en aza indirmemizi sağladı. Bu durum en çok kredi kartı ve banka kartına yaradı. Özellikle temassız ödeme gibi özellikler ayrıca akbil gibi otobüslerde geçerli olması da ayrı avantajlar sundu.

Kredi kartı bir nedenden dolayı bulamıyor olabilirsiniz. Kayboldu ve bir para çekimi işlemi yapıldı. karttaki imza bandı imzalanması isteğiniz dışında yapılan bu ödemeyi

Bir banka kartı imza bandını imzalamak düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Haberiniz olmadan yapılan bir alışveriş de yasal olarak bir süreç başlayacağında 1+0 öne geçenizi sağlar

Kartın imza bandı

kredi kartı arkası nasıl imzalanır ise kaybolan veya çalınan kartın ödemelerini sizde alınmaz.

banka kartı imza bandı neresi olduğu konusunda size görsel olarak yerini gösteriyoruz. Ayrıntılı bilgi için bankadan kredi kartı veya banka kartı talep ederken sorabilirsiniz.

Kredi Kartımı Kapatmak İstiyorum Notum Düşer Mi? ↗

kredi kartı iptal etmek puan düşürür mü

Kart imzalanmazsa, geçerliliğini kaybeder mi?

Yapılan ankette bir çok kredi kartı kullanıcısının kartlarının arka kısmındaki imza kısmını boş bıraktığı gözlemlenmiştir. Ancak banka ile yapılan sözleşmelerde, kartın boş bırakılan kısmına imza atılması gerektiği açıktır.

İmzası olmayan kredi kartları bazı finansal kurumlar tarafından geçersiz sayılır. Özellikle VİSA, Master Card ve American Express bu gibi durumlarda çok açık ve hassastır.

Kredi kartı kullanımın ülkemizde hızla arttığı ve kartın arka kısmında bulunan yeri imzalama konusunda hassas olunmalıdır. kendi güvenliğimiz için elzem bir durum dur.

Sonuç olarak, alış veriş yapılan yerde müşteri temsilcisi ( yetkili kişi ) imzaları karşılaştırabilir ve kartın kime ilişkin olduğunu belirleyebilir.. Geçmişte, kredi kartı kullanıcısının kimliği doğrulanıyord şimdi çok dikkat edildiğini sanmıyorum .

Ancak, bankalar sözleşmelerinde mşterilerinin kartları imzalanmış olarak kullanılması gerektiği alenen belirtilmiştir. İmzasız kredi kartları birtakım mali kurumlar yönünden hükümsüz sayılır.

Öyleyse kartı nerede imzalayacağınız sorusuna kısa bir yanıt verelim. Her kartın gerisinde çizgi biçiminde ak bir şerit vardır.

Dünyanın en süregelen sarfedilen ödeme sağlayıcılarından biri olan Mastercard, kartın imzalanması gerektiği konusu ile ilgili mutlaka ikaz ediyor.

Türkiyede şimdilik ortak bir kart sağlayıcısı olmamasına karşın, VISA ve Mastercard’a kartların arka kısmında bulunan yere imza atmak zorunludur.

Kredi kartımın arkasını neden imzalamak zorundayım?

Kredi kartının arka kısmı imzalamak boş durmasından çok daha güvenlidir. Kendi bilgilerinizi maksimum düzeyde güvende almak için imzalamak önemlidir.

Örneğin, bir kart CVV (kart doğrulama değeri) ile kullanılıyorsa, ödeme hileli ise kart için bir savunma hattı oluşturmak için bir imza kullanılır. Neredeyse tüm cüzdanlara dahil edilebilecek popüler kredi kartlarının yürürlükteki sözleşmesi, aşağıdaki açık imza gereksinimlerini içerir:

Kredi kartının arkasındaki imzanız ile size ait belgelerdeki resmi imza ile aynı olmalıdır. Bu karşılaştırma genellikle yeni bir kimlik kartıyla, gerektiğinde bir lisans veya kredi kartı sözleşmesiyle imzalanır. Örneğin yurtdışına çıktığınızda pasaport imzanız en iyi örnektir.

İmzasız Bir Kredi Kartı Var Mı?

Kredi kartınız imzalanmış olmalı. İmzasız bir kredi kartı geçersiz sayılır. Dünyanın önde gelen finans kurumları ve ödeme sistemi sağlayıcıları bu politikaya açıktır. Mastercard, Visa, American Express ve Discover gibi tipik bir ödeme sistemi sağlayıcısının imzasız kartları nasıl değerlendireceğini inceleyelim:


Master Card

Kredi Kartlarının Arkası İmzalanmak Zorundamı ? (TÜM KARTLAR)

MasterCard, faturalandırma ekibindeki üreticilerin imzasız kredi kartlarıyla müşteri ödemelerini kabul etmemesini talep eder.

MasterCard logosunu taşıyan tüm kredi kartı arka kısmı imzalanmazsa “geçerli değildir”.

Müşterinin imzası, kartın arkasındaki imza şeridinde görünmüyorsa, şirket müşterinin ödeme almaması gerektiği konusunda uyarır.

Kart imzalanmamışsa, satıcı müşteriden kartı imzalamasını ister. Satıcı ayrıca resmi kimliğini de doğrulamalıdır.


Visa

Kredi Kartlarının Arkası İmzalanmak Zorundamı ? (TÜM KARTLAR)

Visa, kredi kartı ülkemizde en çok kullanılan ödeme hizmetlerinden biridir. Müşterinin satış belgesindeki imzasının ve tedarikçinin kimlik kartını eşleştirmek için anlaşarak doğrulanması gerektiğini söylemektedir.

Visa, arka kısımdaki yerin imzalanmadığı taktirde geçersiz kılınacağını belirtiyor. Karttaki imzanın üstünde veya altında bulunan tüm Visa kart imzaları geçerli değildir.

Mastercard gibi, Visa da bayiyi imzasız kredi kartlarını kabul etmemesi konusunda uyarır. Müşteri kartı imzalamayı reddederse, Visa kartı geçersiz kılar.


American Exspress

American Express kart sahibinin de kredi kartının arkasındaki bir imza bandını imzalaması gerekiyor.

American Express ayrıca, sağlayıcıların American Express kartlarının imzalarını satış belgeleriyle karşılaştırmasını gerektirir. Bir American Express kartı imzalanmamış bir kart olarak kullanılıyorsa, satıcının müşterinin imzalı fotoğraf kimliğini görüntülemesi ve doğrulaması ger

Discover

Discover logosuna sahip bir kredi kartınız varsa, American Express, Mastercard ve Visa gibi kartın arkasını imzalamanız gerekir.

Discover, kişinin kart arkasındaki bölümü imzalaması gerektiğini söylüyor. Eğer arka kısımdaki imza yeri boş ise, satıcı yapılacak işlemi reddedebilir.

Kendimi kredi kartı sahtekarlığından nasıl koruyabilirim?

Kredi kartı numaranızı ve kart şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Sadece bildiğiniz, tanıdığınız ve sürekli alışveriş yaptığınız yerlere kartınızı verin.

Kartlarınızı en güvenli hale getirmek için, alabileceğiniz bütün önlemleri alın. Seyahate çıktığınızda var olan kartlarınızı güvenli bir not şeklinde saklayın.

Kredi kartı sahibi olduğunuz bankaların iletişim bilgilerini de yine aynı yöntem ile saklayın. Unutmayın ki, aynı şekilde iletişim araçlarınızı da kaybedebilirsiniz.

Kredi kartı maliyetlerinizi düzenli olarak kontrol edin. Aylık bir bildirim istemek yerine, maliyetlerinizi bankanızın internet noktası veya mobil uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Ayrıca İnternet Şubesi şifrenizi düzenli aralıklarla güncelleyin.

Kredi kartınızdan bildirim almak da iyi bir önleyici önlemdir. Sonuç olarak, harcamalar doğrudan size iletilir ve yönetilmesi kolaydır.

Kredi kartınızın imza bandını imzalayın. Derhal bilginizi değil, bankanızla olan tüm işlemleri bankanızdan haberdar edin.

Kredi kartı sahtekarlığını önlemek için gerekli önlemleri almanız gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Peki tüm bunlar çok iyi güzel de benim kredi notum çok iyi değil, bu yüzden kredi kartı alamıyorum da diyebilirsiniz. Kredi notunuz düşükse nasıl yükseltebileceğinizi https://paramkredim.com/kredi-notum-dusuk-yukseltmek-icin-ne-yapabilirim linkinden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı nasıl imzalanır

Kredi kartınız arka yüzünü çevirdiğinizde sizi yönlendiren ( imzalamanız gereken ) yer işaretlemiş olduğunu göreceksiniz.

Aslında kredi kartını talep ettiğinizde sizi bilgilendirmeleri gerekmektedir. kredi kartınızı imzalamanız durumunda bunun size olumuz bir geri dönüşü olmayacaktır.

kredi kartınız başkaları tarafından isteğiniz dışında kullanılır ise kredi kartınızın arkasını imzalamanız şartı ile yasal yollardan hakkınızı savunabilirsiniz.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Kartlarının Arkası İmzalanmak Zorundamı ? (TÜM KARTLAR)
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git