Param Kredim
Kredi Kartlarının Arkası İmzalanmak Zorundamı ? (TÜM KARTLAR) | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Kredi Notu Hesaplama Yapı Kredi

Kredi Notu Hesaplama Yapı Kredi

Tarih: 16.06.2020
Güncel: 29.09.2022
Kredi Notu Hesaplama Yapı Kredi nasıl çözülür

Kredi Notu Hesaplama Yapı Kredi banka ürünleri kullanımında, taksit ile beyaz eşya veya teknoloji ürünleri alımında kullanılan değerlerdir. Dönem itibari ile on iki ay periyot halinde güncellemekte ve bu süreler içinde kullanıcıların; ödeme alışkanlıkları, aylık geliri ve harcamaları rapor haline getirilerek yapı kredi kredi not sonuçları oluşturulmaktadır. Kredi Notu Hesaplama Yapı Kredi adlı makalemizi okumanız neticesinde yapılacak işlem sırası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi notu KBB veri tabanlarında saklanarak ilgili kurum ve kuruluşların kullanıma açık olarak sunulmaktadır. Banka ürünleri kullanma alışkanlığı veya sıkılığı, harcamalarda gerçekleşen taksitlendirme seçeneklerinden faydalanma durumu ve tasarruf eğilimi gibi faktörlerin değerlendirilmesi sonucunda kullanıcı profili belirlenmektedir.

Kullanıcı hakkında detaylı bilgi sunmamasına rağmen, oluşturulan derecelendirme soncunda; banka müşteri politikasına uygun olup olmadığı belirlenir. Gerçekleşen derecelendirme skalasında; riskli, az riskli, orta, iyi ve çok iyi olmak üzere kategoriler oluşturulmaktadır. Yapı kredi kredi not işleminin değerlendirilmesi sonucunda kullanıcılara banka ürünlerinden faydalanma imkânı sağlanır.

Kredi Notu Hesaplama Yapı Kredi konusunda bigi

Kredi Notu Hesaplama Yapı Kredi

Kredi notu hesaplama işlemi resmi kurumlar aracılığı ile gerçekleştirilerek Findex altyapısı kullanan ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından gerçekleşen hesaplama işlemi soncunda kullanıcıların ödeme raporları oluşturulur. KKB kredi not hesaplaması işleminde temelde beş unsuru değerlendirmeye alır.

Her unsur ayrı oranlara sahip olsa da mevcut ekonomik durumu göre bu oranlarda değişiklik meydana gelebilir.

Dikkate alınan unsurlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Bireysel kredi kartı kullanma alışkanlığı, kredi kartı kullanım yoğunluğu ve ödemelerin belirtilen zamanda yapılması kredi notu için oldukça önem taşımaktadır. Kredi notu hesaplama işleminde  %35lik bir orana sahiptir.
  • Mevcut kredi borcu veya taksitlendirme işleminde banka kredisinin kullanılmış olma durumu, yapı kredi kredi not hesaplamasında önem taşıyan diğer bir husustur. Kredi ödeme işlemlerinin ödeme planı dâhilinde gerçekleştirilmesi kredi notunu %35lik bir oranda etkilemektedir.
  • Kullanıcı tarafından yeni kullanılan kredi veya kredi kartı %11lik oran kredi notunu etkilemektedir. İlgili banka tarafından kullandırılan kredinin tutarı, vadesi ve ödeme planı göz önünde bulundurularak kredi notu tekrar oluşturulmaktadır.
  • Diğer faktörler ise kullanıcıların bankalar ile olan ilişkilerini esas almaktadır. Kredi başvuru durumu, olumsuz sonuçlanan kredi başvuruları veya kullanıcının nakit ilgili hesaplarda gerçekleşen nakit akış tablosu %9 oranında kredi notuna etki etmektedir.
  • Kredi kullanım yoğunluğu, geçmiş dönemler baz alınarak, kullanıcıların kulanmış olduğu kredi tutarları, kredi ürünlerinden faydalanma sıkılığı gibi faktörler değerlendirilerek %10 oranında etki ile kredi notuna eklenir.

Yukarıda verilen değerlendirme sürecinde kullanıcı kredi notu elde edilmektedir. Kredi notu derecelendirme işlemi sayısal olarak ifade edilmektedir. Birden bin dokuz yüze kadar olan değerler içinde kullanıcı profili oluşturulmaktadır.

Sayısal olarak kullanıcı yapı kredi kredi not aralıkları ise şu şekildedir:

  • 1-699 en riskli grup
  • 700-1099 orta riskli grup
  • 1100-1499 az riskli grup
  • 1500-1699 iyi
  • 1700-1900 çok iyi

Yapı Kredi Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenmenin birçok kolay yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki KKB verilerini direkt alan Findex kurumlarıdır. Findex kurumları bankalar ve finansal işlem gerçekleştiren kuruluşlardan oluşmaktadır.  Yapı kredi kredi not öğrenme bilgisi talep edildiğinde, kullanıcılar için kısa süre içinde değerlendirme raporları oluşturulur ve sunulur.

Genel itibari ile ücrete tabi ürünler olarak sunulmaktadır. Sunulan rapor içinde geçmiş ve anlık kredi bilgileri bulundurularak detaylı bilgilendirme gerçekleşir.

Kullanıcının kullanmış olduğu; taşıt kredisi, konut kredisi veya bireysel ihtiyaç kredisi şematik olarak verilmektedir. Ayrıca gerekli bilgilendirme açıklamalarına yer verilerek karışıklığın önüne geçilmektedir. Geçmiş dönemlerde gerçekleşen kredi kartı kullanım yoğunluğu, harcama ve ödeme bilgileri rapor içinde sunulmaktadır.

Kredi notunu öğrenmek için kullanılan bir diğer kanal ise e-devlet yolu ile gerçekleşmektedir. Talep edilmesi dahilinde ilgili kurum tarafından hazırlanarak sunulur.

Yapı Kredi Kredi Notu Öğrenmenin Avantajları Nelerdir?

Yapı kredi not hesaplamasının temel amacı müşteri profili oluşturarak banka ürünlerinden kısa sürede faydalandırmayı amaçlamaktadır. Kullanıcıların herhangi bir kredili taksit seçenekleri ile işlem gerçekleştirmesi veya banka ürünlerinden faydalanmak istemesi durumunda kriter olarak ilk kredi notu değerlendirmeye alınmaktadır. Kredi notu, banka müşteri politikasına bağlı olarak yeterli görülmeyen durumlarda kredi değerlendirme işlemi olumsuz olarak sonlandırılmaktadır.

Kredi notu öğrenmenin avantajı ise banka ürünlerinden faydalanmak için kullanıcının bütçesini değerlendirmeye alarak yapılanmasını sağlaması şeklinde gerçekleşmektedir. Kredi notu, banka ürünlerinden faydalanmak için oldukça önem taşımasından dolayı; kredi başvurularında veya diğer seçeneklerde kredi notunun öğrenilmesi gelecekte yapılacak başvurular için zemin hazırlamaktadır. Yapı kredi kredi not öğrenme işlemi için ilgili Findex paketleri kullanıcılara sunulmaktadır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Notu Hesaplama Yapı Kredi
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git