Param Kredim
Odeabank Kimin Hangi Ülkelerde Var | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Kredi Notum Düşük Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim ?

Kredi Notum Düşük Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim ?

Tarih: 04.12.2020
Güncel: 29.09.2022
not

Kredi Notum Düşük Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim ? İhtiyacınız olan bir kredi başvurusu yapmak istediğinizde, karşınıza hemen kredi notu çıkar. Eğer kredi notunuz yeterli değilse ve banka tarafından kabul görmediyseniz krediniz notumu nasıl yükseltirim diye düşünmeye başlarsınız. Geçmiş yıllarda kullandığınız krediler, kredi kartları, bunları öderken nasıl bir yol izlediğiniz ve taksitlerini gününde ödeyip ödemediğiniz oldukça önemli. Bu yüzden bir kredi kullanırken geçmişiniz önemli.

kredi notumu yükseltmek için ne yapabilirim? Banka size kredi onaylamaz ise, kredi notunu yükseltmek için  yapmanız gereken şeyler ve kredi çekmek için uygun hale gelme yollarını birlikte inceleyelim. Bu yazımız size en kolay ve en iyi şekilde kredi puanınızı yukarıya çıkartmak için yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Kredi Notuna Hangi Durumlarda Bakılır?

Kredi notu sistemine dahil olmak için, bir kredi kartı çıkartmanız, bir kredili hesap açmanız veya bir otomobil, ev gibi malları satın almak için kredi kullanmanız yeterlidir. Buradan itibaren kredi notu sistemine girmiş olursunuz. Sisteme girmenizden itibaren aylık olarak notunuz güncellenmeye başlar ve yapacağınız her hareket notunuza olumlu veya olumsuz olarak yansır. Yaptığınız bu hareketler KBB tarafından takip edilen bir takım maddelerle kontrol edilir. Bunlar;

  • Taksit ödeme düzeni
  • Varlık ve borç durumlarınız
  • Mevcut yeni kredileriniz
  • Kredi kullanma sıklığı
  • Diğer faktörler

Kredi Notum Düşük Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim ? İlk iki madde kredi notunu etkilemede çok fazla etkilidir. Yani; eğer kredi kartı borçlarınızı, kredi taksitlerinizi günü gününe düzenli bir şekilde ödüyor, son ödeme tarihini geçirmiyorsanız, bu sizin için olumlu bir şeydir. Aynı şekilde, varlık durumunuz borç durumdan çok daha iyiyse bu notunuza pozitif yansır. Tam tersi olarak borç durumunuz çok daha fazla ise notunuza negatif olarak etki edecektir.

Kredi Notum Dusuk Yukseltmek Icin Ne Yapabilirim
Kredi Notum Düşük Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim ?

Kredi notunuzun durumu, çekebileceğiniz kredi miktarını da etkiler. Düşük ve riskli bir notunuz varsa çok daha az kredi çıkacaktır. Düşün kredi notu sadece miktarı değil aynı zamanda faiz oranını da etkileyebilir. Yüksek risk taşıyor ve kredi notunuz aşağılardaysa, banka faizi yükseltebilir. Eğer internetten kredi başvurusu yaptıysanız bu durum ile karşılaşmış olabilirsiniz.

Kredi Puanınızı Yükseltmek İçin Kolay Bilgiler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi notunu etkileyen en önemli faktör düzenli ödemelerdir. Zamanında ve düzenli taksitlerle ödemeye başlamanız, alacağınız sonuçlar için olumlu bir sebep olacaktır. Kredi kartı borcunuzu nasıl ödediğiniz de çok önemlidir.

Her ay asgari borcunuzu ödüyorsanız ve bu sizin alışkanlığınız haline geldiyse, bu alışkanlığı bir an önce bırakmalısınız. Çünkü borcun tamamını ödeyip kalıcı hale getirmek performansınıza olumlu etki yapacaktır. Kredi başvurusu yaparken sürekli ve ısrarla başvurmanız banka nezdinde sizi dezavantajlı duruma sokabilir.

3-4 bankadan veya tüm bankalardan kredi başvurusunda bulunmak yerine, sık çalıştığınız tek bir banka ile anlaşma yapmanız kredi notunuzun istikrarı için oldukça önemlidir.

kredi puanım nasıl yükseltilir? birinci aydan itibaren ufak da olsa yukarıya doğru bir yükselme görebilirsiniz.

Kredi notu tablosuna göre not aralıkları 0 – 1900 notları arasındadır. Bu tabloya göre; 0 – 199 arası, 800 – 1299 arası ve 1300 – 1499 Riskli, 1500 – 1699 İyi, 1700 – 1900 Harika olarak belirlenmektedir. bir kredi ihtiyacınızı değerlendirmek ve bunun için başvuru yapmak istediğinizde, en iyi sonucu alabilmeniz için, kredi notunuzun asgari 1700 – 1900 puan arasında olması sizi hiç uğraştırmayacaktır. Bu puan ile bankalarla çok az sorun yaşarsınız.

Kredi Notu Yükseltmenin En Basit Yolu

Kredi notunuzu yükseltmenin en kolay yolu Kredi notunuzu 3 ay içinde yükseltmeye karar verirseniz, öncelikle kredi kartı ve kredi kartı borcunuzu mutlaka kapatmalısınız. Gerekirse, ek kartınızı girmek için tüm borçları kapatmak için lütfen tüm bankalara gidin.

Hiç kapatamasanız bile, en kötü ihtimalle borçlu olduğunuz banka memuru ile iletişime geçin ve borcunuzu yeniden yapılandırmaya çalışın. Bu aşamaya dikkat etmiyorsanız, lütfen diğer adımlara geçmeyin. Çünkü borç tasfiye edilmeden ya da yeniden yapılandırılmadan önce kredi notunuz – emin olun ki – yükselmeyecek ve pozitif olacaktır!

kredi puanım çok düşük Borcunuzu tekrar taksitle ödeyebilirsiniz. Kredi notlarının düşürülmesindeki en büyük etken, kredi kartı ve kredi kartı taksitli ödemelerdeki gecikmedir. Birçok tüketici farklı bankalardan aldıkları kredileri takip edemedikleri için kredi notlarını düşürdüler.

Yada türlü nedenlerden ötürü vaktinde ödenmeyen kredi yahut kredi kartı maaş taksitlerinden ötürü gene kredi not değerini düşürmektedir. Sizlere bu hususta en büyük tavsiyem bütün borçlarınızı tek bir çatıya toplayın.

Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Alabilirim

Kredi notum çok düşük, nasıl kredi alabilirim? Sıfır kredi notu, kredi işlemleri için “yüksek riskli” bir ortamda olduğum anlamına gelir. Ancak bankalar iş sırasını göremedikleri için bu durumu bir risk olarak görüyorlar. kredi notum düşük nasıl kredi alırım? Kredi notu sıfır olan bir kişinin krediyi kullanabilmesi için öncelikle bankada aktif ve düzenli çalışmaya başlaması gerekir.

Ayrıca bir kredi kartını hemen alıp düzenli kullanmak, kredi notu oluşturmanın en hızlı yoludur. Ayrıca, kişisel hesaplardan otomatik fatura ödeme talimatlarının da kredi notu düşük olsa bile kredi notları üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

” Kredi notunuz sıfır olmalı ve daha önce hiç kredi kartı kullanmadınız. Belirtilen kurallara göre banka sizden sadece 1 yıl sigortalı olmanızı istiyor.

Kredi Notum Düşük Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim ?

kredi notum düşük Bu kadar önlem ve düzenli ödemelerden sonra düzene giren banka ve para durumunuz, kredi notunuza elbette olumlu yansıyacaktır. Her ay güncellenen notların geri dönüşü, en az 6 ay olsa da, notunuz için yaklaşık olarak 1 yıl içerisinde en pozitif sonucu size gösterecektir. Bundan sonra sizin yapmanız gerekenler; parasal analizinizi iyi yapmak, bankalara olan kredili borçlarınızı ve taksitlerinizi zamanlarını geçirmeden ödemektir. Düzenli bir ödeme yaşantısı oluşturduğunuzda, bankalarla ilişkiniz de aynı oranda iyi olacaktır.

Findeks den ücret ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilrisiniz

E-devleten ayda 1 kez olmak kaydı ile ücretsiz olarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz

Yapı kredi den kredi oranını hesaplama için yazımızı okumak isterseniz.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Notum Düşük Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim ?
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git