Param Kredim
Ev Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > Kredi Notumun İyi Sayılması İçin Kaç Puan Gerekir?

Kredi Notumun İyi Sayılması İçin Kaç Puan Gerekir?

Tarih: 15.12.2020
Güncel: 28.09.2022
Kredi Puanımın İyi Olması İçin Kaç Olması Gerekir

Kredi Notumun İyi Sayılması İçin Kaç Puan Gerekir? Krediyi etkileyen birçok faktör vardır aylık kazancınız, otomatik ödeme talimatları, banka hesap değişiklikleri ve kişinin kredi geçmişidir. Kişiler ödeme yükümlülüklerini zamanında yerine getirmezse kredi notu düşer, borcunu zamanında öderse kredi notu artar. Artık paraya ihtiyacı olan herkes bankayla iş yapmak istiyor.

Eskiden kredi kartı ve kredi temini zordu ama artık her banka rahatlıkla kredi verebiliyor. Banka, kredi notunuzun krediyi sağlamaya yeterli olup olmadığını kontrol ettikten sonra işleme başlar. Geçmişte kredi alabilmem için en azından kredi notum ne olmalı? sorusunun cevabı için bir çok süreçten geçmeniz gerekiyordu.

Hatta e-devlet sisteminden kredi risk analizimizi görüntüleyebilir.

Cüzi bir ücret karşılığında kendiniz öğrenebilirsiniz. Hatta bankadan kredi başvurusu yaptığınızda size bunu söyleyebilirler.

800 Puana Hangi Bankalar Kredi Verir Acil Yardım

700 800 800 puana olanlara 2021 yıl için en uygun kredi veren kaç tane banka var
. Makalenin devamı için

Kredi Çekmek İçin Puanın Önemi Büyük

Söylediğimiz gibi kriter olarak kredi puanının önemi artık çok fazla. Bankalar artık tek bir merkezden herkesin puanını anında görüp ona göre riskleri önlerine koyabiliyorlar. Bu notların da belli birer aralığı ve uygunluğu var.

Siz bankaya gittiniz, kredi çekmek istiyorsunuz ve siciliniz çok temiz değil. Burada önemli olan hangi risk aralığında olduğunuz.

Sizin notunuz risk grubunda çok altlarda ise kredi çekmeniz biraz zorlaşabilir. Buna rağmen, bir çok banka düşük kredi notuna da bazı şartlar isteyerek olumlu yanıtlar verebilmektedir.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

KKB notu, bankanın kredilerini nasıl etkilediğini dikkate alır. Kredi notları kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmekte ve risk profiline göre gruplandırılmaktadır. Doğrusal olarak gider, en düşük “0”,

0 değil ve en yüksek 1900 olarak kabul edilir.

Kredi puanı kişisel kredidir. Findeks ile kredi notunuzu öğrenmek çok kolay. Bankalardan Kredi talep edebilmekte için iyi bir kredi puanı önemlidir. Bankalar krediye dayalı kararlar alırlar. 0-699 arası puan alan kişiler genellikle banka kredisidir.

Kredi puanları 0-1900 arasında hesaplanmaktadır. “0” kredi notu, banka ile 5 yıl boyunca kredi/kredi kartı çalışması veya aktif çalışma yapılmaması anlamına gelir. 1100 ile 1499 arasında bir kredi notu, kısa vadede kredi/kredi/kart işinde kısa vadeli anormallikler anlamına gelir.

1 – 699 puan ve en az 1700 – 1900 puan verecek olanlar. (0) insanlarla ilgili olmayan bir ifadeyi belirtir.

Kredi Çekmek İstiyorum Notumum Kaç Olması Gerekiyor?

Risk tablosundaki puan sıralamasına göre kendinize bir yol çizebilmeniz mümkün. Eğer notunuz 0 – 700 arasında bir yerlerde ise lütfen, bu yazıyı burada okumayı bırakıp hemen aşağıdaki konuya geçerek gerekli önlemleri almaya başlayın.

Bu not aralığında hangi bankaya giderseniz gidin size olumlu yanıt vermeyecektir. Buradan sonra tek amacınız puanınızı yükseltmek için harekete geçmek olmalıdır. Bunların yollarını da üstteki yazıda detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık.

Gelelim kredi çekebilmek için hangi puana sahip olmanız gerektiğine. Notunuz 700 – 1100 aralığında ise kredi çekebilmeniz olası. Fakat sizeden hiçbir şey istemeden maalesef kredi vermeyeceklerdir.

Üzerinize kayıtlı bir taşınamaz varsa onu ipotek etmek isteyecekler, ya da size kefil olabilecek birisini. Bu iki kriterden birisini sunabilirseniz, düşük puan ile kredi çekerek kullanabilme ihtimaliniz oldukça artacaktır.

Çekmek İstediğim Krediler İçin Kefil Veya İpotek Şart Mı?

Her kredi için kefil veya ipotek istenmez. Bazı seviyeler vardır ki, buralardan kredi çekebilmek için mutlaka ekstra bir teminat istenir. Peki kredi notundaki bu seviyeler hangileri? Risk grubu tablosu size bu sorunun cevabını veriyor.

Belli puan aralıklarına kadar sadece gelir belgesi ile kredi çekebiliyor ken, az riskli grup ve daha aşağısı için bazı şartlar istenmesi olası. Kefil bu işlemlerin hızlı ilerlemesinde bir seçenek. Tabi kefil göstermek istediğiniz kişinin de sicili oldukça önemli. Ben kefil riskine giremem derseniz de ipotek seçeneği masada.

Eğer kendi eviniz, arabanız veya arsanız varsa ve acil olarak paraya ihtiyacınız oluşmuşsa, bunlardan bir tanesini teminat olarak gösterebilir ve kredi alabilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Puanım Kaç Olmalı
Kredi Notumun İyi Sayılması İçin Kaç Puan Gerekir?

Kredi Notumun İyi Sayılması İçin Kaç Puan Gerekir?

Ne yapabilirsiniz? Bu süreçten sonra yine sorun yaşamak istemiyorsanız bankacılık işlemlerinize artık dikkat etmelisiniz. Kredi için gerekli evrakları hazırladınız, bankaya gidip başvurdunuz fakat önünüze not sorunu çıktı.

Borç geciktirme, asgari ödemeler gibi notunuza olumsuz yansıyacak işlemlerden kaçınmalısınız. Bankalarınız ile daha düzenli ve olumlu işlemler yaptığınızda yavaş yavaş pozitif geri dönüşler almaya başlayacaksınız.

Sorunsuz Ve Kolay Kredi Almak İçin En Büyük Etken Nedir?

Bu sorunun cevabı birden fazla olsa da en büyük faktör; daha önce çektiğiniz kredilerin ödeme düzenidir. Başvurduğunuz bankalar önceki kredi hareketlerinize göre sizi değerlendiriyorlar. Düzensiz, geç ve tutarsız taksit ödemeleri riskinizi daha fazla artırarak size zorluk çıkarabilir. Kredi Notumun İyi Sayılması İçin Kaç Puan Gerekir?

Bütün bu anlatılanlardan sonra belki de kredi başvurusu yapmak isteyebilirsiniz. Ziraat Bankası Bireysel Krediler sayfasını ziyaret ederek, size en uygun kredi seçeneğini gözden geçirin. Unutmadan; sürekli kredi başvurusu yapmak da notunuzu etkileyebilir. En sağlıklısı şubeye giderek başvurunuzu gerçekleştirin.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Notumun İyi Sayılması İçin Kaç Puan Gerekir?
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git