Param Kredim
Sermaye Varlığı Fiyatlandırma Modeli ve Avantajları Nedir | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yöntemi

Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yöntemi

Tarih: 08.12.2020
Güncel: 29.09.2022
Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yöntemi hakkında bilgi

Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yöntemi nelerdir. Bankalardan kredi almak ve kredi kullanmak günümüz insanının en doğal haklarından bir tanesi. İnsanlar bazen temel ihtiyaçları için, bazen evlilik için, bazen geçim sıkıntısından dolayı, bazen de yeni bir iş kurmak gibi çeşitli sebeplerle kredi kullanmak isteyebiliyor.

Fakat bankalar kredi verirken, kredi çekmek isteyenlerin kredi notu durumunu kontrol eder ve puana göre kredi kullanmasına izin verir. Yani sizin kredi notunuz düşükse özel veya devlet bankaları istediğiniz oranda krediyi vermeyebilir.

Birçok kişi krediyi geri ödeme imkanına sahip olsa da, hala aylık faturalarını zamanında ödeyemeyen birçok kişi var. Bazıları ödeme yapacak fon eksikliği nedeniyle, bazıları ise tıbbi acil durumlar veya aile trajedileri nedeniyle yıllardır temerrüde düşüyor. Bir de geçmiş borçlarını ödemediği için kredi notu düşük olanlar var. Bu kişiler kredi almaya uygun değillerdir. Bu, yalnızca nitelikli borçluların kredi alabileceği anlamına gelir.

Ayrıca, bir kişinin kötü kredisi olan her yıl, başvurunun reddedilme şansını artıracaktır. Geç ödeme veya iflas olmayan iyi bir kredi geçmişiniz varsa, araba kredisi almaya hak kazanmanız gerekir. Ancak, krediniz kötüyse, onaylanma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda, kredinizi iyileştirmeye çalışabilmeniz ve bir taşıt kredisi için onay alabilmeniz için incelemeniz gereken birkaç faktör vardır.

Yapmanız gereken ilk şey, ne kadar borç almanız gerektiğini ve istediğinizden daha fazlasını ödünç almanın mümkün olup olmadığını öğrenmektir. Kredi geçmişinize ve gelirinize bakarak başlamak en iyisidir.

İstediğiniz oranda veya tutarda krediyi alabilmeniz için de kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekir. Peki kredi notu nasıl yükseltilir ? Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yöntemi adlı yazımızda 5 etkili yöntem sizlerle paylaşılmıştır.

Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yöntemi nedir nasıl olumlu sonuçelde edilir
Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yöntemi

Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yöntemi

Finansal geçmişinizin tamamı Kredi Kayıt Bürosu kurumu tarafından kaydedilir. Kredi Kayıt Bürosu da finansal geçmişinize istinaden her vatandaşa bir kredi notu verir.

Bu not da, kredi kartı başvurusu yaptığınızda veya bankalardan kredi çekmek istediğinizde, ödeyebilme gücünüzün olup olmadığını kontrol edip sizin başvurunuza onay vermek veya vermemek için vardır.

Kredi notunu değerlendiren de Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findesk’tir. Dolayısı ile bu kredi notuna aynı zamanda Findeks notu da denir.

Findeks Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notunuzu hesaplarken finansal geçmişinize bakarak, bazı kriterlere göre kredi notu hesaplar. Bu kriterler şu şekildedir;

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıklarınız
  • Var olan hesap ve borç durumunuz
  • Yeni kredi başvurularınız
  • Kredi ve kredi kartı kullanım yoğunluğunuz
  • Diğer unsurlar

Bu kriterlerin hepsi arasında bir yüzde bulunur. Örneğin kredili ürün ödeme alışkanlıklarınız ve mevcut hesap ve borç durumunuz, kredi notunuzun %70’ini etkilerken, yeni kredi başvurularınız %11, kredi ve kredi kartı kullanım yoğunluğunuz %10, diğer unsurlar ise kredi notunuzun hesaplanmasında %9 olarak hesaplanır. Bu oranlar hesaplanıp, kredi kartı veya kredi kullanmak bireye ait risk raporu oluşturulur.

Risk Raporu Nedir?

Kredi notumuzu oluşturan kriterlerin yer aldığı rapora risk raporu deniyor. Risk raporunda, çalıştığımız bankalardaki; toplam kullandığımız kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesaplarımıza ait borç ve limit bilgileri yer alıyor. Bankalar da bu risk raporuna istinaden, kredi notunuzu öğrenip, kredinize onay veriyor ve reddediyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporunu e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Eğer kredi limitiniz düşükse, kredi notunuzu yükseltmeniz gerekecektir. Peki kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notunu yükseltmenin en önemli 5 faktörü şu şekildedir;

1- Kredi Ve Kredi Kartı Borçlarınızı Kapatın

Mevcut krediniz ve kredi kartı borçlarınız var ise bu borçları en kısa zamanda kapatmaya çalışın. Eğer borçlarınızı kapatamayacak durumda iseniz, kredi ve kredi kartı kullandığınız bankanın yetkilileri ile irtibata geçip, borçlarınızı yapılandırma yöntemine gidin.

En önemlisi bu ilk adımı atlamadan diğer adımlara hiç geçmeyin. Çünkü kredi notu konusunda en önemli etken mevcut borçlarınız.

2- Ödemelerinizi Düzenli Şekilde Yapın

Kredinizin taksitlerini zamanında ödeyin. Gününü asla geçirmeyin. Aynı şekilde kredi kartınızın da son ödeme tarihini geçirmemeye özen gösterin. Tüm dönem borçlarınızı zamanında ödeyin.

Zamanında ödenmeyen kredi taksitleri ve kredi kartı borçları, kredi notunuzu etkileme açısından büyük faktördür. Eğer bir kaç bankadan kullandığınız kredi veya kredi kartı varsa, ve ödemeyi atlıyorsanız, tüm borçlarınızı tek bir kurum altında toplamayı deneyin.

3- Tüm Alışveriş İşlemlerinizi Kredi Kartı İle Yapın

Bankalar üzerinden yaptığınız tüm işlemler, direkt olarak kredi notunuzu etkiliyor. Dolayısıyla alış verişte kredi kartı kullanmaya özen gösterin. Gıda, giyim, akaryakıt ve internet alış verişlerinizde kredi kartı kullanın.

Banka üzerinden ne kadar fazla işlem yaparsanız kredi notunuz kısa sürede ve derece olarak artacaktır. Faturalarınızı da banka üzerinden ödeyin.

Doğalgaz, elektrik, su, telefon veya cep telefonunuzun faturasını mevduat hesabınız ile ödeyin. Kolaylık açısından da otomatik ödeme talimatı verin. Fakat mevduat hesabınızda her daim bir miktar nakit tutmanızda fayda var.

4- Vadesiz Hesabınızı Güncel Tutun

Bankalarda bulunan vadesiz hesaplarınızı aktif bir şekilde kullanın. Vadesiz hesabınıza ödemeler gelsin aynı şekilde siz de eft veya havale yapın. Kısacası vadesiz hesabınız muntazaman hareketli olsun.

5- Kredi Kullanın

İhtiyacınız olan kredi tutarı yüksek olabilir. İhtiyacınız olan kredi kadarını bankalar da vermiyor olabilir. Bu durumda, kredi notu yükseltmek için bir diğer etken de kredi kullanmak olacaktır.

Sizin ihtiyacınızı yarısı hatta daha da azı olsa o krediyi kullanın. Tabi kullandığınız kredinin ödemelerini de zamanında hiç geçirmeden yapmaya özen gösterin.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yöntemi
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git