Param Kredim
ATM den Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Kredi Puanı Ne Kadar Sürede Yükselir

Kredi Puanı Ne Kadar Sürede Yükselir

Tarih: 12.05.2022
Güncel: 15.10.2022
kredi puanı ne kadar sürede yükselir

Kredi puanı ne kadar sürede yükselir ve Kredi not aralığınız nedir? Kredi notunuz bankanızla olan ilişkinizi düzenlemede önemli bir faktördür. 1500 ve üzeri kredi notunuz varsa bankadan kredi almanız daha kolaydır. Düzenli ödemeler ve hiçbir idari ve yasal takip puanınız için geçerli değildir.

Bankalar ayrıca müşterilere kredi açmadan önce idari veya yasal takipleri kontrol eder. Önceki banka işlemlerinde alınan kredilerin ödeme tarihinde tam olarak ödenip ödenmediğini kontrol edin. Durum kredi onay sürecini olumsuz etkileyen ve bankanın müşterilerine olan güvenini sarsan bir olaydır.

Kara Listeden çıkmak için mümkün ise önce tüm borçlarını ödeyin. Ödemeleri yönetirseniz kredi puanınız kolayca yükselebilir.

kredi notu nasıl ve ne kadar sürede yükselir
Kredi Puanı Ne Kadar Sürede Yükselir

Kredi Puanı Ne Kadar Sürede Yükselir

Aksi bir durum söz konusu değilse 1 ay – 6 ay gibi bir sürede kredi puanınızın yükselmesi gerekir. Bazı durumlarda “Kara Liste” denen bankalar arası kredi çekmenizi engelleyen durumlar söz konusu olabilir. Tabi kredi puanınız yükseltmeniz çok daha uzun süreler alabilir.

Kredi notu kaç olduğunu öğrenmek için ücretli olarak Findeks raporunuza veya ücretsiz olarak E-Devlet’ten hangi bankaların size ne kadar kredi verdiklerine bakabilirsiniz.

Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda, anında kredi başvurunuz kabul edilmeyebilir. Çünkü kredi onay süreci kredi Raporlama Kurumu tarafından belirlenir. Size banka tarafından bir SMS geldi ve siz SMS’de yazan bilgilere göre başvuru yaptıysanız daha hızlı sistem yanıtı alırsınız. Müşteri temsilciniz de size geri bildirim yapacaktır.

Bir bankadan kredi başvurusu için gereken süre, kredi raporlama kurumlarının elindeki bilgilere bağlıdır.

Ortalama olarak kredi puanınızı yükseltmek, 6 ay kadar uzun veya 1 ay kadar kısa sürebilir.

Kredi Puanı Ne Kadar Sürede Yükselir

Kişiden kişiye değiştiği için net bir cevap verilemeyebilir. 6 ay ve üzerinde bir süre kredi notunu düzeltmek için yeterli olabilir.

Kredi notu, kişinin bankacılık işlemlerindeki performansına göre belirlenir ve zaman içinde değişebilen, azalan veya artabilen bir değerdir. Bankalar öncelikle kendilerine kredi vermek isteyen müşterilerin kredi geçmişini kontrol eder.

1900, borçla mücadelede en sadık ve güvenilir kişi olduğunuz anlamına gelir.

Kredi notunuzun çeşitli nedenlerle düşmesi durumunda yeni kredi ve kredi kartı başvurularınız reddedilebilir. Bu olumsuz duruma rağmen aşağıda ele alacağımız yöntemleri kullanarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Geçmişteki eylemleriniz gelecekte kredi alma yeteneğinizi etkileyebilir. Kredi notunuz düşükse, kurtarmanız aslında o kadarda zor değil. Önce kredi notunuzun nasıl belirlendiğini anlayıp ardından bazı ipuçlarını takip ederek kredi puanınızı hızla yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir
Kredi Puanı Ne Kadar Sürede Yükselir

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir

Kredi notu düşük ise başvurunuz olumsuz neticelenir. Bankalar, bireylerin borçlarını farklı bankalardaki borçlarını görebilir.

Kredi notunu yükseltmek için bankalara olan borçları kapatmak da etkilidir. İnsanlar bankalarına zamanında ödeme yapmazlarsa kredi notları düşer.

Zamanında ödenmeyen borç, kişilerin kredi puanlarını düşürebilir. İnsanlar kredi kartlarını zamanında ödemek zorunda. Son ödeme tarihinden önce borçlarınızı geri öderseniz sizin kredi puanınız orantılı olarak yükselir.

İnsanlar borçlarını zamanında ve istikrarlı olarak ödemeleri gerekir. Borç ne kadar yüksek olursa, kredi puanı o kadar yavaş yükselir.

Bankanız, ödeme geçmişinizin nasıl olduğunu (Borç durumunuz) ve ne tür kredi için başvurduğunuzu dikkate alacaktır. (Ev kredisi, İhtiyaç kredisi vs. )

Kredi puanınızı yükseltmenin net olarak belirli bir zaman söylenmesi zor bi durumdur. Bazı insanlar, zamanında ödeme yaptıktan ve kredi limitlerinin %10’undan azını kullandıktan sonra birkaç ay içinde puanlarında bir artış görür.

Herhangi Bir Kredi Puanına ve Hayatınızı Nasıl Etkilediğine İlişkin Eksiksiz Bir Kılavuz

Ülkemizin üçte ikisinden fazlasının kredi notu var ve puanınız ne kadar yüksekse, kredi reddedilme, yüksek faiz oranı alma ve sigorta için daha fazla ödeme olasılığınız o kadar düşük.

İyi Bir Kredi Puan Aralığı Nedir?

Örneğin; 1700-1900 puan arası oldukça iyi bir kredi puanı aralığı olarak kabul edilir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi

1-699, 700 -1099, 1100-1499, 1500-1699, 1700-1900

Puan aralıkları değişir

2022’de İyi Bir Kredi Puanının Önemi

Kredi puanınızı hesaplamak için kredi aktivitesinde yaklaşık üç ila altı aylık bir değişiklik gerekir.

Birçok insan kredi notunun düzeltmek için harcanan zamanın gereksiz olduğunu düşünür. Ancak iyi bir hedef belirleyerek bu sadece ulaşılabilir değil, aynı zamanda başarılabilir.

Kredi notu nedir ve neden düştü veya yükseldi? Bu yazımızda herkesin gözünde prestijimiz olan kredi notlarından bahsedeceğiz. Kredi notu, kişinin bankacılıktaki performansına göre belirlenir.

 • Kredi notumuz, borçlarımızı ödemede ne kadar iyi olduğumuzu gösteren bir sayıdır.
 • Bu sayı, kredilere ödediğimiz faiz oranlarını, kredi için onay alma yeteneğimizi ve alabileceğimiz kredi türlerini etkileyebilir.
 • Yüksek bir kredi puanı da anında krediye ihtiyacı olanlar için fırsatları kaçırmasını önler
 • 2022’de, iyi bir kredi notunu korumak giderek daha önemli hale geliyor çünkü kredi almaktan her şey

Kredi Puanı Nasıl Belirlenir?

Kredi Notunuzu Etkileyen Şaşırtıcı Faktörler

 • Alışkanlıklarınız ve hanenizdekilerin alışkanlıkları
 • Nasıl bir krediniz var (örneğin, kredi kartı, ipotek, taşıt kredisi)
 • Toplam Borç oranınız ne kadar?
 • Ne kadar süredir krediniz var?
 • Ne kadar yeni kredi başvurusunda bulundunuz
 • Faturalarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz
 • Ne kadar borcun var

hangi sebeplerden dolayı kötü kredi notu alırsınız ? borçlarınızı zamanınızda yatırmamanız kredi notunuzu direk etkiler. Faturalarınızı var mı ? banka aracılığı ile faturalarınızı öderseniz kredi notunuza olumlu yansıyacaktır.

Kredi notu raporundaki kötü notları nasıl kaldırırsınız

Bir kredi kartında asgari tutarı ödemek, borcun tamamını ödemekle aynı etkiye sahiptir. Kredi kartınızı belirli bir oranda kullanma alışkanlığınız varsa ve düzenli olarak kullanıyorsanız puanınız yükselmeye başlayabilir.

Sonuç : İyi Bir Kredi Puanı ile Hayalinizdeki Evi Finanse Edin

Ev Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır

Ayrıntılı bilgi için detaylı konu anlatımı

Kredi notu mükemmelden düşük olsa bile herkesin ipotek alması mümkündür.

Bu sadece ihtiyaçlarınız için doğru ipotek kredisini bulma meselesidir.

Bir ipotek kredisi bulmanın en iyi yolu, çevrimiçi araştırma yapmaktır. “Kötü krediyle uğraşan ipotek kredisi verenler” yazarsanız,

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Puanı Ne Kadar Sürede Yükselir
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git