Param Kredim
Kredi Kartı Dağıtım Şirketleri kurye Firmaları | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > Minimum Kart Borcunu Ödemek Kredi Puanını Düşürür Mü?

Minimum Kart Borcunu Ödemek Kredi Puanını Düşürür Mü?

Tarih: 25.11.2020
Güncel: 29.09.2022
kredi puanı düşürme yöntemleri

Kredi kartı ile alakalı olarak, dönem borcunu ödemek yerine minimum borcu yani asgari tutarı ödemek, kredi puanını düşürüp düşürmediği ile alakalı olarak birçok kişinin aklına bazı soru işaretleri bırakabiliyor. Bizde bu yazımızda sizlere, minimum kart borcunu ödediğimizde, kredi notumuza olumsuz bir etkisi bulunup bulunmadığı ile alakalı bazı cevaplar sunacağız. Ayrıca ” Minimum Kart Borcunu Ödemek Kredi Puanını Düşürür Mü? ” konunun devamında ayrıntılı olarak açıklama yapılmıştır.

Kredi kartının asgari tutarını ödediğimiz zaman, gecikme faizi ödemenin önüne geçmiş olsak da, akdi faizden kurtulmanın önüne geçilmiyor. Borcun faiz işlenmemesi adına, dönem borcu içerisinde yer alan miktarın tamamı ile ödenmesi gerekiyor. Ancak borcun tamamını ödeyecek durumunuz olmaması koşulları içerisinde, asgari ücreti demek kredi notu üzerinde olumlu etki bırakabilir.

Asgari Tutarı Ödemek Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Çoğu kişi tarafından borçların, belirlenen zaman içerisinde ödenmemesi durumunda kredi notunun olumsuz bir şekilde etkilenildiği biliniyor buna göre ödemeler belli hesaplamalara göre düzenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ancak kredi kartı borcunu ödemekte zorluk çeken kişilerin, dönem borcu içerisinde yer alan asgari tutarı ödemeleri de oldukça önem teşkil ediyor.

Bu durum içerisinde, dönem borcunun sadece asgari tutarını ödemek ile beraber kredi notunun da nasıl etkileceği oldukça merak ediliyor. Bu konuya cevap vermek gerekirse, kredi tutarının asgari ödemesini yapmak, kredi notunuzu düşürecek olumsuz bir etki sağlamıyor.

Bir çok sorunun cevabı özellikle “kredi kartı asgari ödeme puan düşürür mü” tabi ki olumlu yansır fakat bu bir süreçtir. Zaman kaybetmeden kredi notunuzu düzelmek için borçlarınızın tamamını bitirmeniz gerekir.

Bunun dışında asgari ödemelerinizde kredi notunuzun düşmemesi ile beraber, bir borç ödemesi gerçekleştirdiğinizden ötürü olumlu etkilere bile sahip olabilmekte.

Asgari ödeme kredi notunu düşürür mü

Asgari tutarın sürekli ödenmesi mevcut borç durumunu artırabilir. Durgun en az kredi kartı tutarlarını ödemek, çoğu durumda bakiyenizi artırabilir.

Ayrıca bunun kredi notları üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. İki kredi kartının kötü yönetilmesi aylık faturaların şişmesine neden oluyor Asgari tutarı sürekli ödeyerek, borç veren her ay katlanarak artar.

Her ay sadece en az tutarı ödemeniz gerekiyor. Artan faizle birlikte kredi kartı borcunuz da artacak ve sonunda iflas edemeyeceksiniz. Kredi kartınıza en az 3 ödeme yüklenecektir.

Sadece asgari tutar ödendiğinde, asgari tutar düşüldükten sonra kalan krediler için sözleşme faizi işleme alınmaya devam edilecektir. Ödeme yapıldıktan sonra, yalnızca en az aylık kredi kartı ödeme tutarı ikiye katlanacaktır. Bazı durumlarda en az ödeme yapmak faydalı olsa da alışkanlık haline gelmemelidir.

Kartlık toplam limit her zaman dolu Yalnızca en az kredi kartı tutarı ödenirken, ödenen tutar için bir limit belirlenir. Sonuç olarak, toplam kart limiti kullanılamaz hale gelir.

Kredi notunu Asgari ödeme yapılır ise düşer mi?

Asgari ödeme kredi notunu düşürür mü Kredi kartıyla kaç kez ödeme yapabilirim ? Kredi kartı kullanarak en az ödeme konusunda herhangi bir yasal kısıtlama yoktur. Asgari ödeme tutarının altında ödeme yapmamak önemlidir. En az ödeme, kredi kartı tüketimini, nakit mevduatı ve bir takvim yılında üç kez ertelenecek havale avans ödemelerini kabul etmemektedir.

En az miktar arka arkaya üç kez ödenmezse, kredi kartı tamamen kapatılmıştır. Kredi kartı borçlarının ertelenmesinde ne kadar faiz olduğunu öğrenmek için, lütfen kredi kartı gecikmiş faiz hesaplama sayfasına bakın.

kredi kartı asgari tutar ödeme kredi notunu etkiler mi

Kredi kartlarına sürekli en az ödemelerin ( asgari tutar ödeme ) kredi derecelendirmeleri üzerindeki etkisi nedir ? Kredi notu, bankacılık ürünlerine başvururken en belirgin ve önemli şeylerden biridir. Bu nedenle uzun vadeli bankacılık araştırmaları için kredi notunun belli bir düzeyin altına düşürülmemesi çok önemlidir. Kredi kartı ödeme sistemi, kredi puanınızı büyüleyici kılan en önemli faktörlerden biridir.

Kredi kartı borçlusunun borcunun geri ödenmemesi, kredi notunun düşmesine neden olacaktır. Asgari tutarın ödenmesi, “ödemelerin gecikmesine” yol açmasa bile, kredi notu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmayacaktır. Ancak en az tutarı sık sık kredi kartı ile ödemek kredi puanınızın belirli bir süre sonra düşmesine neden olacaktır. çünkü bu borcunuzun devam etmesine veya artmasına neden olacaktır.

Minimum Kart Borcunu Ödemek Kredi Puanını Düşürür Mü
Minimum Kart Borcunu Ödemek Kredi Puanını Düşürür Mü

Asgari Ödemelerde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir ?

Kredi borcunun asgari ödemesi gerçekleştiğinde, bireylerin kredi notu olumlu olarak etkilenmekte. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da mevcut. Bu durumlara detaylı olarak baktığımızda;

  • Bu durumlardan ilkine baktığımızda, asgari ödeme yapmış olsanız da, kredi borcu tutarınızı son ödeme tarihine kadar ödemiş olmanız gerekmektedir. Eğer son ödeme tarihi geçmesinin ardından geç borç ödemesi yaparsanız, kredi notunuz olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Bu nedenle de, her ne kadar minimum ödemeyi gerçekleştiriyor olsanız da borcunuz içersinde yer alan en son ödeme tarihine kadar ödemelerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor.
  • Asgari ödemeleri içerisinde ortaya çıkmakta olan ve kredi notunuzu da değerlendirirken bir kriter olarak bulunan diğer bir durum ise mevcut borç durumunuzun yüksek olması ve borçluluğun azalmış olması durumudur. Bu konuyu detaylı olarak açıklayacak olursak;
  • Herkesin bildiği üzere asgari ödeme gerçekleştirdiğiniz zaman, bankalar tarafından hesaplanmış olan borcun yalnızca belli bir miktarını ödemiş oluyorsunuz. Bu ise bankanıza olan borcunuzun sonlanmadığı ve o dönem için devam ettiği anlamına geliyor.
  • Bu durumda ise kredi notunu etkileyecek olan mevcut borç durumları ya da borçların kredi limitlerine olan etkisi de devam etmiş oluyor. Böylece bankalara ait olan mevcut borç durumlarının oldukça yüksek miktarda olması ve kredinin de bu limitlere göre fazla olması, kredi notunuza etki edebiliyor.
  • Bu durumlar içerisinde incelediğimiz zaman, asgari ödeme yapmanızın kredi notunuza olumsuz bir etkisi olmamakla beraber, olumlu etkisi de yer almakta ancak borç durumunuzun azalmaması ve tam tersine artması gibi durumlarda ise kredi notunuzun da olumsuz bir şekilde etkilenebileceğini belirtebiliriz.
kredi puan nasıl indirilir

Kredi Notunu Düşürmeden Asgari Ödeme Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Bir kredi borcunun asgari ödemesini gerçekleştirmek, kredi notunuza olumsuz etki edebilecek bazı faktörlere adım adım zemin hazırlamak olarak nitelendirilebilir. Bu şekilde bir borcun, sürekli olarak asgarisini ödemeniz durumunda bir döngü halini alarak sizin için borçların daha zor bir şekilde ödenmesine sebebiyet vererek, borçların da daha fazla birikmesi ile kredi notuna olumsuz bir şekilde de etki edecektir.

Bu nedenle gerekli olmadığı takdirde dönemsel borçlarınızın hepsini kapatmalı, kendinizi belli bir plan içerisinde ayarlayarak borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemelisiniz. Böylece her borç döneminde riske girmeyerek kredi notunuzun olumsuz etkilenmesinin önüne geçecek ve mevcut borcunuzun da akdi faizler ile beraber artış göstermesini önleyerek daha iyi bir şekilde kredi notu elde etmiş olacaksınız.

Belli bir gelir ve gider tablosunu kendiniz için ayarlamalı ve buna bağlı olarak ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede kredi dönemsel borçlarınızı da düzenli bir şekilde ödeyerek kredi notunuzun çok daha olumlu bir şekilde artmasını sağlamış olursun

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Minimum Kart Borcunu Ödemek Kredi Puanını Düşürür Mü?
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git