Param Kredim
İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Onay Alır | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu? (DETAYLI ANLATIM)

Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu? (DETAYLI ANLATIM)

Tarih: 15.12.2020
Güncel: 24.11.2021
Senet Karşılığı Borç Para

Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu? (DETAYLI ANLATIM) Türkiye’de yaşıyorsanız her zaman nakit paraya ihtiyacınız var demektir. Özellikle de son yıllardaki ekonomik daralma nedeniyle bir çok firma ve kişi zor durumda. Bankalardan olumlu sonuç alamayan insanlar acil olarak senetle borç para almak için çeşitli yöntemler aramaya başlıyorlar. Bankalardan kredi çekmek için artık çok fazla kriter gerekiyor.

Sicili çok iyi olmayan, bozuk olan ve geçmişte bankalarla ilgili borç konusunda çeşitli sorunlar yaşan insanlar, nakit parayı senetle almak ve borçlarını ödemek için bankalar dışında alternatifler aramaya girişiyor.

Bu gibi yöntemler cazip ve işinizi görebilecek gibi görünse de, işin içine girdiğinizde o kadar da iyi bir yöntem olmadığını anlıyorsunuz. Bu şekilde para kullanmak istiyorsanız çok dikkatli olmalısınız.

Piyasada bulunan bir çok yasal faktoring şirketi olduğu gibi, sosyal medya ve internette de yasal olmayan bir çok tefeci mevcut. Çok sıkılmış ve çaresiz olasanız bile bu gibi tefecilerden para almayı düşünüyorsanız bir kere daha sağlı olarak kafa yormalısınız.

Çünkü bunlar, yasal olmamakla beraber, ileriki zamanlarda istemediniz pozisyonlara gelmenize de neden olabilir. Borç almadan ve borçlanmadan önce çok dikkatli olmalısınız. Daha sonra üzüleceğiniz şeyler yapmayın.

Senet veya İpotek Karşılığı Borç Alırken Güvenilir Şirketleri Tercih Edin

Günümüzde internet ve sosyal medyanın herkes tarafından çok yoğun bir şekilde kullanılması, bilgiye hemen ulaşılıp isteğinize hemen cevap bulmanız, bir çok tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Çeşitli yöntemlerle insanları kandırarak para sağlayıp, daha sonra çok yüksek faizle parayı geri isteyen tefeciler, hem yasal olmayan yollarla para sağlıyor, hem de kayıt altında olmayan bu gibi para işlerinde tamamen kaçak işlem yapıyorlar.

Hatta bazıları, adınıza kredi çekmek, kredi çıkarmak ve sizin kullanmanız için para sağlamak amacıyla da çeşitli ödemeler talep edebiliyorlar. Bu dolandırıcılara karşı çok dikkatli olmalı, başınıza gelen bir borç hadisesi yüzünden çok daha büyük dertlerin altına girmemelisiniz.

Yasal ve doğru yollardan, devletin denetimi altında,  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kayıt altında bulunan bir çok faktoring şirketi mevcut. Bu kurumlara https://www.bddk.org.tr/Kuruluslar-Kategori/Faktoring-Sirketleri/3 sayfasından detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Bu sayfadaki firmalar sürekli olarak güncellenirken, faaliyet izni olan ve faaliyet izni iptal edilen firmaları da takip edebilirsiniz. Bu sayede güvenilir ve aktif firmalara ulaşmanız çok daha kolay.

Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu? (DETAYLI ANLATIM)
Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu? (DETAYLI ANLATIM)

Senetle Veya İpotekle Nakit Borçlanma Nasıl Oluyor?

İster banka olsun, ister faktoring şirketi veya ikrazatçılar, bir kişiye borç para vermek için ilk önce güvenceye bakılır. Herkes ilk önce kendisini güvence altına almak ister. Bunun için parayı almadan önce çoğu firma, ipotek edebilecekleri bir taşınamaz isterler sizden. Gerekli güvenceyi aldıktan sonra size ihtiyacınız olan parayı verebilirler.

Fakat sadece bu değil tabi ki. Aldığınız paranın bir de geri ödeme faizi var. Her firmada değişkenlik gösterebileceği gibi, bazıları oldukça yüksek faiz ile borç para verebilirler. Bunun için iyi araştırma yapmalısınız.

Eğer ipotek edebileceğiniz bir teminatınız yoksa işiniz biraz daha zor. Ama imkansız değil. Bazı firmalar ise sadece senet yaparak da size ihtiyacınız olan nakit parayı acil bir şekilde verebiliyor.

Burada da yine firmayı seçerken çok özen göstermelisiniz. Varsa, çevrenizden daha önce böyle bir iş yapmış insanlardan da tavsiye alabilirsiniz. Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu? (DETAYLI ANLATIM) ”

Acil Borç Para Bulmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor İyi Bilmelisiniz

Günümüzde bankalardan istediğiniz mevduatı alamadığınızda ve borçlarınız ile ihtiyaçlarınızı karşılayamadığınızda faktoring şirketleri iyi bir alternatif gibi görünüyor.

Fakat aldığınız paranın faizi olduğunu da unutmamalısınız. Her firmanın kendine özgü faiz tutarları olduğu gibi, aldığınız vade de çok önemli. Uzun süreli vadeler size daha çok yük getirebilir.

Bu yüzden, madem para alabiliyorum, daha fazla alayım ve daha uzun sürede ödeyeyim gibi yanlışlıklara girmeyin. İhtiyacınız olan ve yükünüzü hafifletecek olan borç parayı alarak, kısa vadede düşük risk alarak bu işlemi gerçekleştirin.

Çok Borcu Olanlar Farklı Yollarla Nasıl Nakit Bulabilir?

Yasal faktoring şirketleri gibi farklı şekilde kredi veren firmalar da mevcut. Aslında bu kredileri kendileri değil, belli bir ücret ve komisyon karşılığında sizin yerinize bankalardan çekiyorlar.

Öncelikle bankadan kredi alıp alamayacağınızı kontrol edecekler ve uygun önlemleri alacaklardır. Kaçırdığınız veya unuttuğunuz farklı bir şekilde banka kredisi almanız mümkün ise öncelikle bunu değerlendirmelisiniz.

Ama unutmayalım ve tekrar hatırlatalım, onlara asla avans adı altında para vermeyin. Herhangi bir ödeme yapmayın. Garantisinden emin olmadığınız bir firma ile çalışmayın. Konu kredi ve para olduğu için aklınıza gelmeyecek her türlü dolandırıcılık yöntemini geliştirmişler.

Bu nedenle, aceleci davranmamaya çok dikkat edin. Sizin adınıza çekilen kredi, banka faizinin yanı sıra şirket tarafından belirlenen faiz veya komisyon olacaktır. Bu nedenle bankadan %1 kredi almak mümkün olsa da örneğin faiz oranı 2-2,5’e kadar yükseltilebilir.

Aşırı komisyon ve faiz ödemek istemiyorsanız, çekmek istediğiniz fonları ve vadeleri kısa sürede tutmanızda fayda var. Aksi takdirde, iki kat veya daha fazla faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Senetle Borç Para Almak Yerine Nakit Avans Veya Açık Hesaptan Para Çekmeyi Tercih Edin

Her ne kadar hepsinin sonu aldığınız parayı faizle ödemeye çıksa da, en azından bankalar “yasal” olarak işlem yaptıkları için, diğer seçeneklerden çok daha güvenilirler. Kredi kartınız varsa faktoring şirketleri ilk önce bankalar aracılığı ile sorununuzu çözmeye çalışın.

Artık hemen hemen her banka kredi kartı vermek için çok zor koşullar istemiyor. Kredi kartı almak eskisi kadar zor değil. Aynı zamanda maaş müşterisi olan kişilere de, kolay bir şekilde açık hesap tanımlayabiliyorlar.

Hem kredi kartın dan nakit avans, hem de açık hesaptan para çekerek bir nebze olsun nefes alabilirsiniz. Senet yerine bu seçenekleri tercih etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Başka bir yol ise düşük miktarlarda kredi çekmek. Maaşlı bir işiniz varsa, maaşınızın yattığı banka ile görüşüp size kredi sağlamalarını konuşabilirsiniz. Maaş miktarınıza göre size en uygun krediyi sağlayarak yardımcı olabilirler. Tabi ki kredi notunuzun ne kadar olduğu da çok önemli.

Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu? (DETAYLI ANLATIM)

Bu işin içine girdiğinizde karşınıza bu iki terim oldukça fazla çıkacak. Buradaki fark; faktoring şirketleri büyük, sermayesi yüksek A.Ş. olmaları, ikrazatçıların ise kişi firmaları olmasıdır. Fakat ikisini de kullanmanızda bir beyis yoktur. Yazının başından beri değindiğimiz üzere, güvenilir ve dolandırıcı olmayan firmaları bulmanız gerekiyor.

Faktoring şirketleri fazla sermayeli ve büyük oldukları için size daha uygun faizli kredi sağlayabilir. İkrazatçılar ise, daha düşük krediler için tercih edilebilir. Çok iyi süzüp, dolandırıcı ve tefeci olmadığına karar verdiğinizde, her iki seçeneği de kullanabilirsiniz.

Bu kadar bilgiden sonra tercih size kalmış. Aslında en önemlisi, olaylar bu raddeye gelmeden önce, ayağımızı yorganımıza göre uzatıp, düzenli bir harcama planı ile hayatımızı devam ettirmemiz.

Borç olmadan bir şey sahibi olmak elbette zor. Fakat, gelirimize göre giderimizi ayarlayarak yaşantımızı sürdürürsek eğer, ileride bu gibi durumlarla karşılaşmak zorunda kalmayız. Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu? (DETAYLI ANLATIM)

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu? (DETAYLI ANLATIM)
Nakit Para Bulmak İçin Senet Karşılığı Borca Girmek Doğru Mu? (DETAYLI ANLATIM) Konusuna 1 Yorum Yapıldı

  1. sinn dedi ki:

    İyi günler, bankadan kredi alamayanlar, kredisi gecikenler, kredi kartı gecikmesi olanlar, tüzel kişiler, işlem yapanlar, notu düşük olanlar, kredisi olmayanlar kredi notu düşük, her türlü kredi Alın ve uzun süre bizimle iletişime geçin

Sayfa başına git