Param Kredim
444 335 Nerenin Numarası Nasıl Öğrenirim | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > PTT Kapıda Ödeme Ücreti Nedir

PTT Kapıda Ödeme Ücreti Nedir

Tarih: 30.10.2022
Güncel: 28.09.2023
ptt kapıda ödeme kaç para

PTT Kapıda Ödeme Ücreti Nedir? Bildiğimiz gibi ülkemizde kargo firmaları arasında en çok tercih edilenlerden birisi de PTT Kargo’dur. Kargo firması alacağımız ve göndereceğimiz ürünler için ağırlığına göre değişmekle beraber bizden  belirli bir meblağ ücret keserler.

Aldığınız bir ürünün kargo ile gönderimi sağlanırken sizden istenen ücrete ek olarak sizin seçiminiz doğrultusunda “kapıda ödeme bedeli” de istenebilmektedir. Peki ya nedir bu kapıda ödeme ücreti? Gelin beraberce incelemeye koyulalım.

Bir online alışveriş platformundan alışveriş yaparken bazı firmalar kapıda ödeme hizmeti de vermektedir. Bu hizmet doğrultusunda ürünün ödemesini kapıda yaparsınız ancak ürünün ücreti, kargo bedeli ve kapıda ödeme hizmeti için ücret ödemeniz gerekir.

Firmalar bu ücretleri sipariş tutarına yansıtır ve siz hepsini toplu bir şekilde ödersiniz. Örnek vermek gerekirse 100 TL’lik bir ürün alacağınız zaman 20 TL kargo ücreti ödeyeceksiniz, buna ek olarak kapıda ödeme seçeneğini tercih ederseniz ortalama 5 TL civarında bir ödeme daha yaparsınız. Böylece ürüne vermiş olacağınız toplam fiyat 100+20+5=125 TL olarak size yansır.

Bunun sebebi kargo firmalarının alıcıdan kapıda ödeme ücreti için ekstra ücret tahsil etmesidir, firmalar da bu fiyat farkını size yansıtır. Kısacası alacağınız hizmet için online ödemek istemezseniz tüm hizmete ek olarak belirli bir meblağ daha ödemeniz gerekecektir.

PTT Kapıda Ödeme Ücreti Nedir
PTT Kapıda Ödeme Ücreti Nedir

PTT Kapıda Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kapıda ödeme ücretinin ne demek olduğunu öğrendik, nasıl işlediğini de az çok anladık. Peki ama bu işlem nasıl gerçekleştirilir?

PTT Kapıda Ödeme Ücreti işlemini gerçekleştirmek için öncelikle sipariş oluşturacağınız kurumun ( e-ticaret sitesi, butik, yapı market, araç gereç hizmetleri vb.) kapıda ödeme hizmeti seçeneğini sağlayıp sağlamadığını bilmeniz gerekiyor.

Her ne kadar tüm kargo firmaları bu hizmeti sağlasa da ürün satış platformlarının hepsinde bu hizmet bulunmayabiliyor. Eğer alışveriş yapacağınız platform bu hizmeti sağlıyorsa ödeme ekranı esnasında bu hizmeti seçmeniz ve kargo takibinden gelene kadar herhangi bir ücret ödemeden ürünün elinize ulaşmasını beklemeniz gerekiyor.

Ürün elinize ulaştığı esnada kargo görevlisine nakit, kredi kartı ya da banka kartıyla, yeterli limitiniz olduğu takdirde ödemenizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ptt kapıda Ödeme Sözleşmesi Nasıl Yapılır

Ptt Kargo kapıdan kapıya ödeme sözleşmesi nasıl yapılır? Ptt Kargo’dan satın aldığınız ürünler, firma tarafından sağlanan kapıdan kapıya ödeme hizmeti aracılığıyla tarafınıza teslim edileceğinden, ödenmesi gereken tutarı ürünü teslim aldığınızda ödemeniz gerekmektedir.

PTT Kargo kapıda PTT den gelen kargolarınızın ödemelerinde kullanır

PTT Firmasının kapınıza kadar teslim edebilmesi için, satıcılar ayrıca alıcılara satın aldıkları ürünler için fatura kesmelidir. Satıcının vergi muafiyeti şartları varsa Maliye Bakanlığı ile irtibata geçmesi gerekir.

Bu belge, faturanın neden alıcıya gönderilmediğini açıklar.

PTT Kapıda Ödeme için kargo için istenen ücret, kargonun gönderildiği mesafeye göre değişmektedir.

Uzun mesafelerde gönderilen mallar, kısa mesafelerde gönderilen mallardan daha fazla ücretlendirilir.

Ptt Kapıda Ödeme Nasıl Oluyor

PTT Ücretlerinde İndirim PTT’de kapıda ödeme ve indirimlerden yararlanmak isteyenlerin vergi mükellefi olması gerekmektedir. Satın alan firma tarafından sağlanan sözleşmeyi imzalayarak kapıdan kapıya PTT ödemesinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Alıcı, beyannameyi imzalamakla, kapıya teslim edilen ürünün teslim alınmaması durumunda oluşacak maliyetin kendisine ait olduğunu sözleşmeyi kabul eder.

Ayrıca teslim edilmeyen ürünlerin tarafınıza iade edileceğini teyit eder. PTT’nin hangi bölgelerde indirim yaptığını açıklayın. Üniversite öğrencileri indirimli nakliye alırlar. Yerli ürün sevkiyatlarına yönelik kampanyalar bulunmaktadır. Kitap gönderimlerinde indirim uygulanmaktadır.

Kapıda ödeme ücretleri ne kadardır

Ptt ile anlaşma yaparak kapıda ödeme gibi özelliklerden yararlanmak istiyorsanız. Eğer bir ürün siparişini verdiniz ancak kapıya gelen ürün sipariş ettiğinizden farklı, eksik ya da hasarlı olduğu takdirde kapıda ücreti ödemeden kargo görevlisine bu durumu bildirerek siparişinizi iade edebilir, ücretini ödemeyebilirsiniz.

Ürün sorunsuz, beklediğiniz gibi geldi ancak yeterli miktar o an sizde bulunmuyorsa da aynı şekilde ürünü almak istemediğinizi söyleyerek herhangi bir ücret ödemeden kargoyu geri iade edebilirsiniz. Tüm bunlar için size herhangi bir yaptırım uygulanmaz ve ya ücret kesilmez.

İster bir gerekçeniz olsun ister olmasın kapıda ödeme seçeneğiyle yaptığınız herhangi bir alışverişte kargo kapınıza geldiğinde ödeme yapmayarak kargoyu iade etme seçeneğiniz bulunur. Kapıda ödeme işleminin en iyi avantajlarından biri ve en önemlisi de budur.

PTT Kapıda Ödeme Ücreti Nedir

Ptt den teslim alacağınız bir kargonuz mu var ?  PTT KAPIDA ÖDEME  e-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde kargo firmalarının ilgili ürünü transit olarak kargonun teslim aldıklarında tahsil ettikleri bir ödeme yöntemidir. Nakit alma yöntemleri genellikle banka dışı hesaplar ve havale veya elektronik transferlerdir.

 Kapıda ödeme yönteminin birçok avantajı bulunmaktadır.

PTT Kapıda Ödemenin faydalarına bir göz atalım. Hem müşteriler hem de şirketler için çok faydalıdır. Kapıda PTT ELEMANINA ödeme yapmak  güvenlik sağlar Online alışveriş yapanların en büyük endişelerinden biri kart bilgilerinin çalınmasıdır.

Kapı da ptt elemanına ödeme kullanıcıların kart bilgilerin paylaşmadan rahatça alışveriş yapmalarını sağlar.

Sistem zamandan tasarruf sağlar. E-ticaret şirketlerinden ürün satın alan birçok kişi, kart üzerinde kullanıcı adı ve soyadı, kart numarası, kart son kullanma tarihi, kredi veya banka kartı ile ödeme formu doldurur.

 Kapıda kargo bedelini ödeme sayesinde müşterileriniz bu durumlarda vakit kaybetmeyecek ve alışverişlerini hızlı bir şekilde tamamlayacaktır.

 Müşterilere kapıda ödeme yapmak, alışverişlerini daha güvenli hale getirebilir.

Kapı da Ödeme İle E-Ticaret Dolandırıcılığı Önlenebilir

internet de hacker lar kart bilgilerinizi isteğiniz dışında alabilirler. E-Ticaret Dolandırıcılığı Önlenebilir E-ticaret işletmelerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri e-ticaret dolandırıcılığıdır.

E-ticaret dolandırıcılığı, çalıntı kredi veya banka kartları kullanılarak yapılan satın alımları ifade eder. Bir e-ticaret sitesinde kapınıza kadar nakit ödeme yaparsanız, müşterileriniz genellikle bu ödeme yöntemine geçiş yapacaktır. E-ticarette satışları olumsuz etkileyen şeylerden biri de satın alınan ürünlerin iade sürecidir.

Müşteriler çoğu zaman e-ticaret sitelerinden satın almakta tereddüt ediyor çünkü kolayca iade edip edemeyeceğini bilmiyorlar. E-ticaret sitelerinin kullandığı nakit teslimat sistemi nedeniyle cayma hakkının kullanım olasılığı artacaktır.

Müşteri satın aldığı ürünün bedelini teslimat sırasında öderse kargoyu açıp tutanak tutturur ve bir sorun olması durumunda ilgili ürünü iade eder.

PTT Kapıda Ödeme Ücreti Nedir
PTT Kapıda Ödeme Ücreti Nedir

Kapı da Ödeme sistemi nasıl çalışır

Ödeme sözleşmesi belgelerini kapıda yapılan bir sitemdir kapıda ödeme sistemidir.

Yurtiçi veya yurt dışı Kargo, kapıda  ödeme sistemini kullanabileceğiniz kargo firmalarından biridir ve Türkiye’nin en aktif kargo firmalarından biridir. Müşterilerin hizmetten yararlanabilmeleri için tahsilat hizmeti sözleşmesini kabul etmeleri ve ulusal nakliye müşterisi olmaları gerekmektedir.

Sipariş alma, gönderme, alma ve aktarma fiyatları. ürün koleksiyonlarını transfer etmek,

 Siparişin satıcıya teslim edilmesinden sonra 3 iş günü içerisinde tamamlanır. 

 PTT ürün ödeme yöntemini kullanmak isteyen müşteriler Ürün satın almak için PTT hesabı açmanız gerekmektedir. PTT Kargo tercih ederek kapıdan kapıya ödeme kapıda yapılır. 

Kapınıza kadar ödeme yapmaya karar verirken paketin boyutu ve açıklaması genellikle dikkate alınır.

PTT Kapıda ödeme nedir

Kapıda ödeme sistemi, kullanıcının satın aldığı her ürün için ürünü elden  teslim alır almaz ödeme yaptığı sistemdir. Kapıda PTT Kargo Ödeme, uygulamanın PTT himayesinde çalıştırılması olarak da tanımlanabilir. Bu yeni sistemde PTT, alıcılar ve satıcılar arasında bir ilişki kuruyor.

ödemelerin doğru bir şekilde aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür sisteme katılmak isteyen satıcıların ödeme sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. 

Kapıda Öde, online alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinin çalınması endişesi taşıyan kullanıcıların internet üzerinden alışveriş yapmalarını sağlayan bir sistemdir. 

Bu sistem üzerinden satış yapmak isteyenler de ptt kargo gönderi ile anlaşmalı olacak. Alıcıların kapıda ptt kargo indirimleri ödeme sistemini kullanabilmeleri için iş kişisi veya kuruluşun sözleşmeli olması gerekmektedir.

Ptt kargo kapıda ödeme sisteminin şartları nelerdir

PTT Kargo ödeme sözleşmesi nasıl yapılır Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişinin tüzel kişi olması gerekmektedir. İlgili mevzuata uygun olarak gerçekleştirilen işlemler.

Ardından şirket bilgileri ve kimlik gibi gerekli belgelerle bölgesel bir PTT ofisine gidebilirsiniz. Başvuru yaparken daha önce PTT ile  Hesap açmadıysanız, bunu yapmanız istenecektir.

Bu hesap, teslimatta nakit olarak ödenen ürün maliyetlerini saklamak için kullanılır. Zaten kapınızda PTT Kargo ödeme sistemini kullanabilir ve bu ödeme seçeneğini müşterilerinize sunabilirsiniz. Ayrıca ptt den gönderilen ürünlerin takibini yine ptt nin sitesinden gönderi takip numarası ile takip edilebilir.

kargo kapıda ödeme şartları sorusunun yanıtına geçelim.  Kapıda PTT ödeme sisteminde kullanıcı satın aldığı ürünün bedelini kapıda kargo görevlisine öder. Alıcılar nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabilirler. Bu, ptt kargo ile kapıda yapılan ödeme anlaşmasına bağlıdır.

ptt kargo kapıda ödeme sistemini

Ödeme yapıldıktan sonra PTT Kargo satıcıya ürün bedelini gönderir. Bu aşamada belirli maliyetler düşülecektir. Bu masraflar, malı teslim alan “alıcı” dan tahsil edilemez. Daha iyi anlaşılması için kapıda ödeme sistemini bir örnekle anlatacağız.

Bir online alışveriş sitesinden 200 Türk Lirası değerinde bir ürün aldığınızı varsayalım. Bu sistemi kullanarak ödeme yapmak isterseniz, alışveriş yaparken ödeme seçeneklerinden “PTT Kargo Kapıda Öde” seçeneğini seçmeniz gerekecektir. Aksi takdirde kapıda ödeme yapamazsınız. İşlemin nerede olduğuna dair örneğimizle devam edelim.

Ptt İpç Şifresi Nedir İpç Şifresi Alma Yöntemi

Uygun seçeneği seçtikten sonra çevrimiçi satın alma işleminiz tamamlanmıştır. Bu aşamada kredi kartı bilgilerinizi giriyor ve herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz.

Sipariş verildikten sonra ürün kargoya verilir. Mallar geldikten sonra ödemeyi kapıda PTT görevlisine kredi kartı veya nakit olarak yapınız. Tüm adımları tamamladıktan sonra PTT ürün parasını satıcıya gönderir. Ödeme adımlarını detaylı bir şekilde anlattık.

 PTT kargo Kapıda Ödeme Ücreti Hesaplanması

Kargo ücreti ürünün boyutuna ve ağırlığına göre belirlenir. Göndereceğiniz ürünlerin maliyetini tahmin etmek için bu bölümün altındaki bağlantıya tıklayın. Ancak PTT Kargo ücretlerinin genel olarak makul olduğunu söyleyebiliriz. Satıcı kargoyu teslim etti ise; Yani banka alıcıdan aldığı parayı satıcıya göndererek banka gibi davrandığı için bu aşamada satıcının maruz kaldığı ücretleri yansıtır.

Transfer ücretleri ebatlar  ve tutara göre değişir.

Not: Sistemi kullanmak için satıcının PTT Kargo ile kargo ile kapıda ödeme sözleşmesi yapması gerekmektedir.

Ptt Atm Nasıl Kullanılır

Satıcılar kısa bir başvuru sürecinden sonra PTT Kargo ile işlem yapabilirler. Genel kargoda olduğu gibi, kapıdan kapıya nakliye, paketin boyutuna ve ağırlığına göre belirlenir. Ptt kargo ücret sadece ek kargo ücretini satıcıdan düşmektedir.

PTT Kapıda Ödeme Ücreti Nedir ayrıntılı bilgi için konu takip ediniz.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
PTT Kapıda Ödeme Ücreti Nedir
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git