Param Kredim
Otomatik Ödeme Saat Kaçta Yatar (Acil Yardım) | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma Ve Kapatma

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma Ve Kapatma

Tarih: 08.12.2020
Güncel: 29.09.2022
Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma Ve Kapatma gerekli işlem sırası

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma ve Kapatma işlemi nedir. Döviz hesabı yerel para biriminin diğer ülke para birimlerine dönüştürülerek saklama ve değer koruma hesabıdır. Ziraat bankası ve yasal zorunlulukları karşılamış diğer bankalar aracılığı ile döviz hesabı açma işlemi gerçekleştirilebilir.

Mevduat sahiplerinin, gerçekleşmesi beklenen kur farkları ile kar elde etme amacı vardır. Döviz hesabı; vadeli döviz mevduat hesabı ve vadesiz döviz mevduat hesabı olarak iki ayrı fonda da işlem görebilir.

Döviz hesabı kapama işlemi ise oluşturulan sözleşmeye bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Döviz mevduat hesabı kullanıcısının beklentisini karşılamaması üzerine ilgili bankaya talep oluşturması dâhilinde hesap kapama işlemleri başlatılır.

Kullanıcıların bu işlemi bizzat dijital bankacılık yoluyla veya ilgili banka şube aracılığı ile gerçekleştirmesi gerekmektedir.  Kullanıcı bilgilerinin teyit edilmesi halinde hesap kapama işlemleri başlatılmaktadır.

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Vadeli döviz hesabı; yetkilendirilmiş banka aracılığı ile gerçekleştirilen para birimlerinin değiştirilme işlemidir. Bu işlem için kamu veya özel bankalar yetkilendirilebilir.

Ziraat Bankası aracılığı ile döviz hesabı açma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Vadesiz döviz hesabı ile Havale/EFT işlemi gerçekleştirilebilir, ilgili ödemeler yapılabilir.

Vadesiz döviz hesabı ile normal hesapta gerçekleştirilebilen bütün işlemler yapılmaktadır.

Anlık olarak kullanılan döviz biriminden çıkış yapılabilir veya para birimi değiştirilebilir. Vadesiz döviz hesabı oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Vadesiz döviz hesabı kapama işlemi ise ilgili banka politikalarına göre değişebilmektedir.

Ziraat Döviz Hesabı Ücretli Mi ?

Faiz oranları zamanla değişse de asıl sorulması gereken hesap işletim ücreti n kadar ? çünkü 350 dolar altında bir yatırım yapılacak ise 1 yılda 4 kez olmak üzeri 7,5 Dolar para kesintisi yapılıyor. Bu durumda ne kadar para kazanacağınızdan ziyade yapılacak yatırım tutarı ne kadar olacak ?

Ziraat Döviz Hesabı Kapatma

Banka hesabınızı kapatmak istemenizde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bankadan istediğiniz ilgiyi alamazsanız döviz hesabınızı kapatmak istemenizde sürecin bir parçası olacaktır.

Ziraat banka hesabınızı kapatmak için yapmanız gerekenler ayrıntılı olarak makalenin devamında sizlerle paylaşılmaktadır…

tabi banka yetkililerin siz döviz hesabınızı kapatmak istediğinizde bazı sorular sorması da doğal olacaktır. Hesabınız neden kapatmak istiyorsunuz ? sorusuna vereceğiniz mantıklı bir cevap olacaktır tabi ki, size kaybedeceğiniz banka avantajlarından söz edecektir.

Gerçi ziraat bankası döviz hesabına en çok kazandıran hesaplardan bir tanesidir. sizi müşteri temsilcisi ikna edemez ise döviz hesabınızı kapatacaktır.

Şubeye giderek hesabınızı bir dilekçe ile kapatabileceğiniz gibi müşteri hizmetleri de yardımcı olacaklardır. Tabi döviz hesabınızdan alacak veya borç durumu yok ise

Müşteri hizmetlerini aramak için ; 444 00 00-0850 220 00 00

eğer ki bankaya borcunuz var ise döviz hesabınızı kapatamaya bilirsiniz. borcunuz kapattıktan sonra ziraat döviz hesabınızı iptal edebilirsiniz.

Ayrıca Ziraat banka hesabınızı şubeye gitmeden kolayca kapatabilirsiniz. Kullanılmayan hesapların kapatılması işlem ücretlerini de önleyebilir.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma

Ziraat Bankası (döviz) hesabı açmak için tl TL dışında tasarruf edebilirsiniz. Ziraat Bankası döviz hesabı ile farklı döviz kurlarını değerlendirebilirsiniz. Farklı ülkelerin para birimlerinde ziraat döviz hesabı adı altında hesap açmanız yeterlidir.

Vadeli Döviz Mevduat Faiz Oranları

Vadesiz0,00%0,00%0,00%0,00%0,00%0,00%0,00%
1 – 29 gün arası0,00%0,00%0,00%0,00%0,00%0,00%0,00%
30 – 31 gün arası0,50%0,05%0,50%0,05%0,05%0,05%0,50%
32 – 91 gün arası0,50%0,05%0,50%0,05%0,05%0,05%0,50%
92 – 180 gün arası0,50%0,05%0,50%0,05%0,05%0,05%0,50%
181 – 364 gün arası0,50%0,05%0,50%0,05%0,05%0,05%0,50%
365-400 gün arası0,50%0,05%0,50%0,05%0,05%0,05%0,50%
401-730 gün arası0,50%0,05%
731-1.098 gün arası0,50%0,05%

Güncel bilgi için sizi Ziraat bankasını Vadeli Döviz Mevduat Faiz Oranları  adlı linkke yönlendiriyorum.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Vadeli döviz hesabı; mevduatların belirli dönemler halinde kullanım dışı bırakılarak faiz getirisi elde etme işlemidir.

Döviz mevduatın tutarına ve vadesine bağlı olarak faiz getirisi oluşmaktadır. Böylelikle hem dövizde gerçekleşen dalgalanmaların etkisi kırılmış olur hem de normal mevduat hesapları gibi kazanç elde edilmiş olur.

Vadeli döviz hesabı açma limiti bankalar arasında farklılık göstermektedir.

Bazı bankaları için alt sınır belirtilmezken, bazı bankalar hesap açma sınırı ile işlemlere başlatmaktadır. Ziraat bankası vadeli döviz hesabı için kullanıcı ihtiyaçlarına göre paketler oluşturarak hizmet vermektedir.

Aslında döviz hesabı açmanın amacı tasarruf yapmak değildir. doviz yatırımcıları bu hesapları kullanır. Türk Lirası mevduat hesabınız varsa, hatta bir döviz hesabı. Her ATM’de para birimi olmadığı için ATM’den döviz cinsinden para çekmeniz gerekir. Vadeli hesap, ülkemiz insanının döviz yatırımı yapmak için kullandığı hesaplardan biridir. Hesap açmak için banka şubesine talep göndermeniz yeterlidir.

Son kullanma tarihinden önce döviz hesabı açmak isteyenler, Ziraat Bankası’nın sunduğu avantajlı hesap açma fırsatlarından yararlanabilirler. Ayrıca bu cari hesaplardan EFT işlemleri yapabilir ve para transferi yapabilirsiniz. Resmi Gazete’de de belirtildiği gibi, hesabınıza yatırılan fonlar, tabii mevduat sigortası mevzuatı ile katılımcı fonlar ve doğal mevduat sigorta fonlarından öğrenilen primler dahilinde sigortalanmaktadır. TL, döviz,… yerli yan sanayi sahiplerine açıktır ve yurt dışı faaliyetlerinde tüketir.

Ziraat Bankası hesap işletim giderleri yılda 4 kez kesilir. Cari hesap tutarının kesinti tutarı ile ilgisi yoktur. Kesinti, tek bir müşteri hesabında belirlenen tutar üzerinden yapılır. Hesap segmenti banka tarafından belirlenir. Ayrıca, Hesap B ve Hesap A’dan yapılan kesintiler arasında herhangi bir fark olmayacaktır. .Hesap işletim tutarı adına kesilen tutar 7,5 USD’dir. Mevduat hesapları Ziraat Bankası döviz hesapları ABD doları, euro ve diğer döviz cinsinden açılabilir. ABD doları ve Euro için 1098 günlük, diğerleri için 400 günlük hesap açabilirsiniz.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası aracılığı ile döviz hesabı açmak veya döviz hesabı kapama işlemi oldukça kısa ve basit bir şekilde gerçekleşmektedir. Başlangıç olarak banka müşterisi olmak için hesap açma işlemi gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen bütün döviz işlemleri bu hesaba bağlı olarak devam etmektedir.

Banka müşterisi statüsünde döviz alma ve satma işlemleri başlatılabilir. Döviz hesabı için kullanıcının başvuru yapması yeterli olmaktadır.

Ziraat Bankası faiz ve oranlar hakkında bilgi almak için Ziraat bankası döviz kurları sayfasına ulaşabilirsiniz.

Gerçekleştirilen işlemler genel itibari ile gelir vergisine tabi olmaktadır. Gelir vergisi dilimlerine ulaşılmaması halinde ise kazanılan tutar vergi muafiyeti kapsamında işlem görmektedir.

Döviz hesabı açma işlemi için dijital bankacılık kanalları veya sesli yanıt merkezleri kullanılabilir. Gerekli formların sanal ortamda doldurulması dâhilinde hesap kullanıma açılmaktadır.

Döviz hesabını 2 türlü açabilirsiniz. Yanınızda tc. kimliğiniz. 18 yaşından büyük olmanız yeterli olacaktır.
  • En yakın Şubeye ( Ziraat Bankası )
  • İnternet şubesinden başvuru

Ziraat bankasını döviz hesabı açmak için sizle ziraat bankasını linkide paylaşılmıştır.

Döviz Hesabı Açmanın Avantajları Nelerdir?

Döviz hesapları birçok avantaj sağlar.

Döviz kuru farklarından kaynaklanan kazançları veya yüksek döviz faiz oranları veya yerel para birimindeki değer kaybından kaynaklanan mali kayıpları önleyebilir.

Döviz hesap kapatma işlemi, ilgili banka politikalarına göre çok kısa ve masrafsız bir işlem olduğundan, kullanıcı tarafından talep edilmesi halinde devre dışı bırakma imkanı sağlamaktadır. Döviz hesapları genellikle döviz kuru farklarından kar elde etmeyi amaçlayan yatırımcılar tarafından tutulur.

Ancak cari para birimi değerini korumak veya temkinli hareket etmek için en çok tercih edilen hesaplardan biridir. Ayrıca uluslararası faaliyet gösteren firmalar veya seyahat yoğunluğu yüksek olan kullanıcılar için oldukça avantajlı bir konuma sahiptir. Para birimi dönüştürme maliyetlerini ortadan kaldırarak kullanıcılara fayda sağlar.

Döviz Hesabı Açmanın Dezavantajları

Döviz hesabı kapama işlemi, ilgili banka politikalarına göre farklı sürelerde gerçekleşmektedir. Döviz hesabı açmanın dezavantajları arasında sayılmasa da hesapta durulan zamana göre işlem maliyeti oluşturulacağı için döviz hesabı kapama süresi bu yönden olumsuz durum oluşturabilmektedir.

İlgili banka ürünleri hakkında bilgi alarak bu olumsuz durum ortadan kaldırılabilmektedir.

Döviz hesabı açmanın dezavantajları arasında bilgi yetersizliği gelmektedir. İlgili banka ürünleri hakkında detaylı bilgi sağlamadan veya döviz kurları hakkında beklentilerin yanlış yönde seyretmesi istenmeyen durumlar, maddi kayıplara yol açabilmektedir.

Banka ürünleri hakkında faiz oranları, mevduat vadesi veya işlem ücretleri hakkında detaylı bilgi aktarımı yapıldıktan sonra, işlemlerin başlatılması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma Ve Kapatma

Yurt dışına ihracat veya ithalat yapıyorsanız. veya sık sık seyahat ediyorsanız  ” Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma Ve Kapatma ” işlemi yapmanız gerekmektedir.  Döviz hesabı açarak birikimlerinizi döviz olarak biriktirmek isteyenler için de gereklidir.

Döviz Hesabı nedir kişinin bireysel birikimlerini başka ülkelerin para birimleri üzerinden ( kazanç sağlama )  değer üretmek adına bankalardan açtığı hesaba DÖVİZ HESABI adı verilir.

ülkemiz de en çok tercih edilen döviz birileri ise sırası ile ABD doları , EURO , ingiliz sterlini  vs.  açılan bu hesap vadeli veya vadesiz olarak ( isteğe bağlı ) açılabilir.

Ziraat Bankası Hesap Kartı Açma İşlemi Nasıl Yapılır makalemizi okumak isterseniz…

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma Ve Kapatma
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git