Param Kredim
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > KREDİ KARTLARI > Ziraat Kredi Kartı Neden Bloke Olur Çözüm Önerileri

Ziraat Kredi Kartı Neden Bloke Olur Çözüm Önerileri

Tarih: 02.07.2020
Güncel: 10.04.2021
Ziraat Kredi Kartı Neden Bloke çözümü

Ziraat kredi kartı bloke olma nedenleri arasında en sık karşılaşılan sorunlardan biri; şifrenin yanlış girilmesi, kartın çalınması veya kaybolması durumu ve borçların ödenmemesi, sim kartının bloke edilebilmesi şeklinde olmaktadır. Konun ilerleyen bölümlerinde ” Ziraat Kredi Kartı Neden Bloke Olur Çözüm Önerileri ” detaylı bir şekilde anatılmıştır.

Şifrenin Art Arda Yanlış Girilmesi

Günümüzde çoğu insan işleri gereği birden çok ATM ve kredi kartı kullanmaktadır. Bu nedenden dolayı kartlarda her zaman aynı şifrelerin kullanılmaması beraberinde birçok sorun teşkil etmektedir. Bu kapsamda tüketiciler, Ziraat kredi kartı şifrelerinin doğru girildiğini varsayarak aslında daha önceden belirlenmiş herhangi bir şifreyi art arda girilebilmektedir. Dolayısı ile art arda girilen şifreler, güvenlik ve yanlış denemeler neticesinde kredi kartı bloke kapsamında değerlendirilmektedir. Bu durumda yapılması gereken tek çözüm yolu, çağrı merkezinin aranarak bloke kaldırılma isteğini yetkililere iletmektir.

Kartın Çalınması Veya Kaybolması

İkinci en çok karşılaşılan sorunlardan biri ise kartın çalınması veya kaybolmasıdır. Çalınan kartın kullanılması mümkün olmadığı için direkt olarak iptal edilmektedir. Dolayısı ile kart geri alınsa dahi kartın kullanılabilmesi mümkün olmadığı için bloke edilen ziraat kredi kartı blokesinin kaldırılabilme imkanı mümkün olmamaktadır. Kaybolan kartlar, çalınan prosedürler kapsamında değerlendirilmektedir. Bu nedenle kaybolan kartların bulunması durumunda bile kredi kartı bloke işlemleri yapılmaktadır

kredi kartı bloke çözümler
Ziraat Kredi Kartı Neden Bloke Olur Çözüm Önerileri

Ödenmemiş Borçlar

ziraat hesabı neden bloke olur durumunun diğer bir nedeni ise ödenmemiş borçların bulunmasıdır. Borç ödemelerinin zamanında yapılmaması esnasında tüketicilerin ziraat kredi kartı bloke işlemlerini kaldıramamaktadır. İlgili kartın ödemeleri yapıldığı takdirde bloke işlemleri kaldırılabilmektedir.

Ziraat Kredi Kart Bloke Kaldırma İşlemi

Ziraat kredi kartı bloke olma esnasında uygulanabilecek adımlar aşağıdaki gibidir:

Ziraat kredi kartının bloke edilmesi durumunda öncelikle (0 850) 258 00 00 numaralı çağrı merkezleri aranarak kredi kartı müşteri temsilcisine bağlanarak yalnızca kart sahibinin yanıtlayabileceği soruları cevaplandırılarak kart bloke işlemlerine onay verilmesi esastır.

Kredi kartı bloke işlemlerinin kaldırılabilmesi için  tercih edilecek diğer bir yöntem ise karta yeni bir şifre belirlemektir. Bu işlemi yapabilmek için ise tekrar çağrı merkezleri aranarak şifre işlemleri kapsamında kredi kartı şifre belirleme menüsüne giriş yapılarak çeşitli bilgiler teyit edildikten sonra yeni şifre kullanımı söz konusu olabilmektedir.

Ödenmemiş Borçlar Neticesinde Bloke Kaldırma Çözüm Yolları

Ödenmemiş borçlardan dolayı kullanım dışı olan kredi kartı blokesinin kaldırılması için aşağıdaki adımlar uygulanmaktadır.

Ziraat kredi kartı blokesini kaldırmak isteyenler kart borçlarının tamamını ödemekle yükümlüdürler. Borç ödendikten sonra 24 saat süre çerisinde kredi kartı tekrar kullanıma açık hale gelmekte ve kredi kartı bloke işlemleri kaldırılabilmektedir.Eğer borç ödenmesine rağmen kart blokeleri kullanıma açılmıyor ise ziraat bankası müşteri hizmetlerini arayarak iletişim halinde olmaları ve sorunlarını arz etmeleri gerekmektedir.

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi

Sim kart değişikliği sonrası sim kart bloke hatası alınıyor ise Ziraat bankası ATM’lerine gidilerek bloke işlemleri kaldırılabilmektedir. Bunun için uygulanacak adımlar aşağıdaki gibidir:

Ziraat bankası ATM’sine kartınız ile giriş yaptıktan sonra Diğer işlemler-Bilgi ve Şifre İşlemleri-Sim Kart Bloke Kaldırma menülerine girilerek bloke işlemleri kaldırılabilmektedir.

Ziraat bankaları şubelerine gidilerek durumu bildirerek kredi kartı bloke işlemlerini kaldırmanız gerekmektedir.

Müşteri temsilcilerini arayarak bloke sorununu çözebilmeniz gerekmektedir.

İnternet şubelerine giriş yapabilmek için tek kullanımlık şifre uygulaması, sim kartınızın bloke olması durumunda gelmiyor ise aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir:

Ziraat bankası ATM’lerinin müşteri hizmetleri aranmalı ve durumun belirtilmesi gerekmektedir. Hemen ardından sizlere tek kullanımlık şifre verilerek ziraat kredi kartı işlemlerini yapabilmektesiniz.

Müşteri hizmetlerini aramak istemeyenler için ziraat bankaları ATM’lerine gidilerek bloke kaldırma işlemleri yapılabilmektedir.

Şifre Yanlış Girilmesi Kapsamında Bloke Çözüm Önerileri

Ziraat kredi kartı müşterilerinin 3 kere art arda yanlış şifre girmeleri sonucu kredi kartı bloke edilmektedir. Bu bloke durumunun ortadan kaldırabilmesi için uygulanacak adımlar aşağıdaki gibidir:

Ziraat kredi kartı bloke işlemleri çerçevesinde şifrenin 3 kez yanlış girilmesi durumunda ziraat müşteri hizmetleri 0(850) 258 00 00 numaralı hattı aranarak müşteri bilgileri onaylandıktan sonra bloke işlemleri kaldırılabilmektedir.

Kredi Kartı Çalınması Veya Kaybolması Kapsamında Bloke Çözüm Yolları

Kredi kartı bloke kapsamında kart çalınma veya kaybolma esnasında uygulanabilecek adımlar aşağıdaki gibidir:

Kart çalınması durumunda banka müşteri hizmetleri görüşülerek ziraat kredi kartı işleme kapattırılmalıdır. Sadece bloke kaldırılması sizin avantajınıza olmadığı gibi kart şifresinin kırılması durumunda dolandırıcıların kırılan şifre üzerinden kartınızı kullanarak harcamalar yapabilme durumları bulunduğundan dolayı direkt olarak  ziraat kredi kartı kullanımları işlemlere kapattırılmalıdır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Ziraat Kredi Kartı Neden Bloke Olur Çözüm Önerileri
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git