Param Kredim
Ziraat Bankası Kredisini Erken Ödemenin Faydaları | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > 4 Başlıkta Kredi Kartı Borcu Ödeme ve Taksitlendirme (DENENMİŞ YÖNTEMLER)

4 Başlıkta Kredi Kartı Borcu Ödeme ve Taksitlendirme (DENENMİŞ YÖNTEMLER)

Tarih: 09.12.2020
Güncel: 29.09.2022
kart borcu taksit yap

4 Başlıkta Kredi Kartı Borcu Ödeme ve Taksitlendirme (DENENMİŞ YÖNTEMLER) Ülkemizde ekonomi ve para piyasasının sürekli hareketli ve çalkantılı olması sebebiyle insanlar kredi kartlarına yöneldi. 2021 verilerine göre kişilerin kullandığı kredi kartı sayısı 214 milyona ulaşmış durumda.

Alışverişteki kolaylık, nakit kullanmama, daha sonra ödeme ve öteleme gibi insanlara iyi gelen özellikleri nedeniyle kredi kartları kullanıcılara oldukça cazip geliyor.

Fakat çevremiz bilinçsizce ve aşırı kullanım sonucu, kredi kartı borçlarını ödeyemeyen ve kredi kartı borçlarımı nasıl daha iyi bir şekilde yapılandırarak taksitli olarak ödeyebilirim diyen vatandaşlarımızla doldu.

Kredi Kartı Borcu Ödeme nasıl olmalıdır
4 Başlıkta Kredi Kartı Borcu Ödeme ve Taksitlendirme (DENENMİŞ YÖNTEMLER)

Kolay kart borcu yapılandırma yöntemlerine geçmeden önce, borçlarınızı ödemezseniz ne gibi yaptırımlara ve idari işlere maruz kalacaksınız onlara bir göz atalım. Bu bilgilere hakim olmanız ve daha önceden önleminizi almanız size avantaj sağlayacaktır.

Kart Borcu Ödenmezse İdari ve Yasal Takip Başlayabilir

Kart borcunuzu ödeyemez duruma geldiğinizde maalesef bankalar çok da iyimser bir yaklaşım sergilemiyorlar. Ödenmeyen borçlar için bankalar idari bir yasal süreç takibine başlıyorlar.

Bu sadece takipten ibaret değil. Bankaların düzenleme ve denetleme kurumu sistemlerindeki kara listelere de girmeniz olası. Bu idari takibi ise maalesef daha sonra gecikme zamlarını ödenmesi, faizler ve en nihayetinde de icra takibine kadar uzayan bir yol izliyor.

Kart Borçların Ödenmesi İçin Belli bir Gün Sayısı Var

Kredi kartı kullanmak çok hoş ve iyi gelse de, ödemeler gelince maalesef aynı rahatlık bizi iyi hissettirmiyor. Kart borcunu ödemediğimizde ise bankalar peşimize düşmeye başlıyor.

Eğer üç aylık bir süre zarfında ödeme yapmazsanız işte o zaman yasal takip başlıyor. Bu yasal takip sizi çok zor durma sokabilir. Bankalar avukatlar aracılığı ile aylığınıza kesinti koyabilir, varsa mallarınıza el koyabilir. Böyle süreçler sizi maddi zorluk yanında manevi bozukluklara da yol açabilir.

Bu yüzden harcarken bilinçli ve yarını düşünerek harcama yapmalısınız.

kredi karti borc taksitlendirme

Kredi Kartı Borçları İçin Alternatif Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Borçu olmak sizi fazlca şeye düşünmeye sevk eder. En olmadık şeyler yapabilir, hayatınızda başvurmadığınız yöntemlere başvurabilirsiniz.

Bu süreçte en önemli şey sakin kalmak ve ileride size zarar vermeyecek yöntemleri tercih etmeniz olacaktır.

Aşağıdaki yöntemler, kart borçlarınız için size yol gösterecek, size daha iyi ve kolay kart borcu ödeme yöntemi tavsiyesi niteliğindedir.

Bankanız İle Görüşerek Kart Borç Yapılandırması Yapabilirsiniz

Kart borçlarında en çok tercih edilen kısım olarak bu borç yapılandırma yöntemini tercih edebilirsiniz. Bir çok banka hem müşterilerini mağdur etmemek, hemde alacaklı olduğunu parayı alabilmek için bu yöntemi kabul etmektedir. Fakat çok nadir olsa da bazı bankalar sıcak bakmıyor.

Siz yine de kendi bankanıza kartlarınız için uygun borç yapılandırma yöntemini teklif edin. Onlar da mutlaka bu yapılandırmaya sıcak bakarak size yardımcı olacaklardır.

Kredi Kartı Borçlarını Ödemek İçin Borç Transfer Kredisi Kullanabilirsiniz

Bu da size iyi gelecek bir yöntem. Çok sıkıştığınızda ve ödeme zorluğu çektiğinizde bankaların sağladığı borç transfer kredisini düşünebilirsiniz. 18 aya ve 20.000 tl ye kadar kredi veren bankları araştırabilirsiniz.

Örneğin Vakıfbank’ın kredi koşullarını görebilir ve hemen başvuru yapabilirsiniz. Çok daha büyük borcunuz varsa 60 aya kadar taksitlendirme yapabileceğiniz ve yüksek miktarda kredi kullanabileceğiniz bankalar da mevcut.

4 Başlıkta Kredi Kartı Borcu Ödeme ve Taksitlendirme (DENENMİŞ YÖNTEMLER)

Evet bu da son zamanlarda faturalı hat üzerinden kredi imkanı sağlayan bir çeşit nakit para yöntemi. Aslında bu yönteme kredi demek çok doğru değil. Telefoncuların bazı yöntemlerle başvuran kişiye nakit para sağlayarak, telefon faturanıza ek ödeme ekler ve kredi taksiti öder gibi taksit ödersiniz.

Çok büyük meblağlar değil fakat size nefes aldıracak bir yöntem olarak düşünülebilir. Bu yöntemi uygularken güvendiğiniz, tanıdığınız telefon işyeri sahipleri ile iletişime geçmeniz sizin için çok daha verimli olacaktır.

Bundan Sonra Kart Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

En önemlisi bilinçli bir tüketici olamak zorundayız. Kartlar alışveriş yaparken çok cazip gelebilir fakat ay sonu ekstre kesildiğinde bu caziplik yerini sıkıntılı günlere bırakabilir.

Eğer çok fazla kart harcaması yaptınız ve borcun tamamını ödemekte zorlanıyorsanız, en azından bir süre minimum tutarı ödemeye çalışın böylelikle idari veya yasal yaptırımlara takılmazsınız. Bunu alışkanlık haline getirmemeniz gerekiyor. Asgari tutarı ödemek kredi puanınıza da olumsuz yansıyabilir.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
4 Başlıkta Kredi Kartı Borcu Ödeme ve Taksitlendirme (DENENMİŞ YÖNTEMLER)
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git