Param Kredim
Kredi Kartımı Kapatmak İstiyorum Notum Düşer Mi? | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Araba Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Araba Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Tarih: 08.12.2020
Güncel: 29.09.2022
Araba Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı gerekli işlem sırası nedir

Araba Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Sıfır veya ikinci el araç alırken kişiler finansman noktasında araç kredisi kullanmak isterler. Ancak tüm kredilerde olduğu gibi araç kredilerinde de kişilerin bankaların belirledikleri şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar araç kredisi için genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Kredi çekenin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
  • Belgelenebilir ve düzenli bir gelirin olması gerekmektedir. Ayrıca  aylık gelirin kredi taksit ödemelerini karşılayacak şekilde olması gerekmektedir.
  • Kredi kullanacak kişi eğer ücretli çalışan ise 6 ay kesintisiz sigortasının yatması gerekmektedir.
  • Kredi çekenin alınacak olan aracın peşinatını ödeyecek birikiminin olması gerekmektedir.
  • Kredi çekenin kredi notunun düşük olmaması gerekmektedir.

Yukarıda da bahsedildiği gibi herhangi bir bankadan araç kredisi ya da diğer kredileri kullanmak isteyenler için en önemli kriterlerden biri hiç kuşkusuz kredi notudur.  Kullandığınız kredi ve kredi kartı ödemelerinin, fatura ödemelerinin ve kredi kartı veya kredi borcu nedeniyle yaşanan yasal takip durumlarının belirli şartlara göre hesaplanması kredi notunu oluşturur. Bankalar kişiler veya kurumların kredi başvurularını kredi notuna göre değerlendirir.  Kredi notu 0-1990 arasında bir değer aralığına sahiptir. Kredi notu 1990’na yaklaşan kullanıcılar için kredi kullanma ihtimali yüksek olacaktır. Ancak kredi notu  düşükse araba kredisi başvurularının olumsuz sonuçlanması yüksek bir ihtimaldir.

Araba Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı nasıl hesaplanmalı
Araba Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Araba Kredisi Alabilmek için Kredi Puanı Kaç Olmalı ?

Kredi notu araba kredileri dahil tüm kredi  kullanımlarında dikkate alınmaktadır. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından  oluşturulur. Bu puan tüm bankalarla paylaşılır. Bu sayede bankalar tüm tüketicilerin kredi skorlarını görmekte ve bu verilere göre işlem yapmaktadırlar. Bankalar kredi puanlarını 5 farklı kategoride analiz ederler.

  • 1-699 en riskli gruptaki tüketicileri oluşturlar.
  • 700-1099 orta riskli gruptaki tüketicileri oluşturlar.
  • 1100-1499 az riskli  gruptaki  tüketicileri oluşturlar.
  • 1500-1699 iyi  gruptaki tüketicileri oluşturlar.
  • 1700-1900 çok iyi gruptaki tüketicileri oluşturlar.

Kredi notu en riskli gurupta yer alan yani  1-699 değerleri arasında olanlar taşıt kredisi başta olmak üzere herhangi bir  kredi başvurusu yaptıklarında bankalardan olumsuz sonuç alırlar. 700-1099 orta riskli grubunda yer alan  tüketiciler ise bankaların belirlediği bazı teminatları kabul ederek taşıt kredisinden yararlanabilirler. 1100-1499 değer  grubunda yer alanlar  her ne kadar az riskli olarak değerlendirilen tüketiciler olsalar da bankalar  bu tüketicilerden yine  teminat talebinde bulunabilirler. Bankalar 1500 ve daha yukarı değer aralığına sahip olan tüketiciler içinse  kolay başvuru, gelir belgesiz kredi gibi birçok avantaj sağlarlar ve tüketicilere araç kredileri dahil  istedikleri her krediyi kullandırırlar.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşıldığı üzere kredi notu 1100 yukarısında olanlar araba kredisi kullanabilmektedirler.

Araba Kredisi Çekmek İçin Kredi  Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu araba kredisi kullanmak için 1100 ve üzerinde olması gerekmektedir.  İkinci el veya sıfır araç alımları için kredilerin miktarları bankaların uyguladıkları belirli şartlara bağlı olarak belirlenir. Kredi skorları düşük olan tüketicilere genelde kısa vadeli ve düşük miktarlı krediler kullandırılır. Bu yüzden istediğiniz aracı; istediğiniz  vadede ve miktarda almak için kredi notunuzu yüksek tutmanız gereklidir.

Kredi  Notu Nasıl Yükseltilir?

Bazı bankalar kredi notu düşük olan tüketiciler için yüksek faiz oranları ile düşük vadeli  kredi kullanım imkanı  sunmaktadırlar. Fakat kişiler kendilerini zor duruma düşürmemek için bu yolu tercih etmek istemeyeceklerdir. Bu yüzden araba kredisi ya da diğer kredileri kullanmak isteyen tüketicilerin istedikleri şekilde kredi çekebilmek için ödeme geçmişlerinin riskli grupta olmaması gerekmektedir. Bunun için tüketicilerin geçmişte yaptığı  kredi kartı, kredi, fatura ödemelerini geciktirmeden ödemeleri ve harcama yaparken  banka kanallarını kullanmaları gerekmektedir.

Kişilerin kredi ödemelerini aksatmadan gerçekleştirmeleri kredi notlarını yükseltecektir. Aynı şekilde kredi kartı ödemeleri için de aynı durum söz konusudur. Ayrıca tüketicinin harcamalarında kredi kartı kullanması  kredi notunu yükseltecektir. Çünkü bankalar kendi kanalları ile yapılan işlemlere göre kredi kullanımına karar verecektir.

Araba Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Eğer tüketicinin kredi kartı ödemelerinde  herhangi bir gecikme yoksa hiç  kredi kartı kullanmayan birine göre daha kolay kredi kullanabilecektir. Fatura ödemelerinde de aynı durum geçerlidir. Ayrıca fatura ödemelerinde bir gecikme olmaması için vadesiz hesabınıza bağlı bir ek  hesap kullanabilirsiniz. Böylelikle fatura ödemelerinizde oluşabilecek bir aksaklığın önüne geçmiş olursunuz. Bu da kredi notunuzun düşmesini engelleyecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz bu durumlar Araba Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı  ve diğer kredileri  kullanmak istediğiniz zaman kredi  notunuzun yüksek çıkmasını sağlayacaktır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Araba Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git