Param Kredim
İş Bankası Banka Kartı Bakiye Sorgulama | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > ATM Nasıl Kullanılır

ATM Nasıl Kullanılır

Tarih: 06.11.2021
Güncel: 30.01.2022

Bu yazımda, günlük hayatın vazgeçilmez parçası olan ve işimizi basitleştiren ATM Nasıl Kullanılır değineceğiz. ATM’lerin bankacılık işlemlerini sırada bekleme olaylarını gerek kalmadan para çekme veya para yatırma gibi işlemleri hızlı bir şekilde yapıldığını biliyoruz.

Bu salgın döneminde özelikle işleri basitleştirmektedir. internet bankacılığı gibi yoğun şekilde kullanılsa dahi hala hafife alınmaması gereken ATM kullananlar var.

ATM’nin tarihçesi ve nasıl çalıştığı hususlarına değineceğim.

ilk ATM 1939’da Luther George Simjian tarafından icat edildi. Amerika’da kullanıcılar hesaplarına, kullanıcı verilerini manyetik bir şerit üzerine kodlayan özel bir plastik kart ile erişebilir.

Bant, bir modem aracılığıyla bankanın merkez bilgisayarına iletilen bir kimlik kodunu içerir. Kartı doğruladıktan sonra program ekranı yüklenecek ve bilgilerinizi içerecektir. Evet, bu ATM Nasıl Kullanılır basit çalışma prensibidir.

ATM Kartı Nasıl Kullanılır

50.000’den fazla ATM Türklere hizmet vermektedir. Bu sayı her geçen gün artıyor. Para birimi kısaltmaları kullanan ATM’ler, uygun şube müdürleri yardımıyla kartlı veya kartsız ödeme, havale, mevduat vb. işlemleri de gerçekleştirebilmektedir.

ATM banka kartları alışkanlıklarımızı tamamen değiştirdi. İnsanlar artık eskisi gibi nakit taşımak yerine kredi ve banka kartlarını yanlarında taşıyor.

Banka kartı ile kredi kartı arasındaki en büyük fark, kartsız alışveriş yaptığınızda veya kartınız olduğunda, banka kartında para varsa hesabınızdan nakit çekilecek olmasıdır.

ATM’nin kısa tarihine bakarsanız; ATM, 1939 yılında Luther George Simjian tarafından icat edilmiştir. ATM çağdaş anlamda başarılıdır ve 1968 yılında Donald Wetzel tarafından geliştirilmiştir.

ATM Nasıl Kullanılır

Bankamatik (ATM) nasıl kullanılır

ATM’den para çekerken dikkatli olunmalıdır. banka atm nasıl kullanılır İnsanlar ATM’leri para çekmek için kullandıklarında, hırsızlar için odak noktası olurlar. Bu yüzden kullanmadan önce güvende olduğunuzdan emin olun. Aydınlık olduğundan ve yalnız olduğundan emin ol. Dikkatli olun ve biri geldiğinde kendinizi koruyun.

Not: Ekranı ve ATM düğmelerini gizleyin.

ATM’ler güvenli olsa da, kart bilgilerini kart okuyucularından gizlemek artık yaygın bir hırsızlık şeklidir. ATM sizin için güvenilir değilse veya kart okuyucunuzda sorun varsa, başka bir ATM deneyin.

ATM’leri gün içinde ve işlek caddelerde kullanmaya çalışın.

Kartınızı ATM’ye takın. Bankalar iki tür kart sunar: banka kartları ve kredi kartları. ATM’ler genellikle, banka hesabınıza, para çekme, para yatırma veya transferlerinize tam erişim sağlayan me kartını kullanır.
Kredi kartınızı borcunuzu ödemek ve ATM’den durumunu kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Dikkat: Yurtdışına seyahat ederseniz, burada belirtilen döviz kuru veya mesafeye göre ek faiz uygulanabilir.

Kartınızla aynı bankada bir ATM kullanmayı deneyin. Örneğin, Yapı Kredi kartınızı kullanarak ATM’den para çekmek istiyorsanız Yapı Kredi ATM‘yi seçin.

Bu nedenle, para çekme işlemleri için faiz veya spread ücreti ödemeniz gerekmez. Kartı sadece bankanızın ATM’lerinde değil hemen hemen her ATM’de kullanabilirsiniz ama burada yapacağınız işlem için ekstra ödeme yapmanız gerekecek (örneğin o ATM’den para çekerseniz).

Parolanızı girin (Pin). Pin, “Kişisel Kimlik Numarası” anlamına gelir; bu, PIN’in kartın size ait olduğunu ve işlem yaptığınızı kanıtlamak için kullanıldığı anlamına gelir. Bu yüzden bu şifreyi kimseye söylemeyin ve şifreyi girdiğinizde kimsenin görmediğinden emin olun. Ayrıca ATM’lerde kurulu kameralara dikkat edin ve PIN’inizin kamerada bile görünmediğinden emin olun.

Genel Olarak atm’ler nasıl çalışır

bankamatik çalışma prensibi Kartınızı herhangi bir ATM’den para çekmek için kullanabilirsiniz, ancak kart bankanıza ait olmayan ATM’lerin çektiğiniz paraya faiz işleyeceğini unutmayın. Kartınızı ATM’ye koyduktan sonra, para çekmek için doğru adımları takip edebilirsiniz.

Çoğu ATM’de 20, 50, 100 gibi seçenekler bulunur, ancak çekmek istediğiniz tutarı da girebilirsiniz. Çoğu ATM’den günlük çekebileceğiniz maksimum tutar 1000 lirettir ancak bu tutar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazen ATM’de kayıp para nedeniyle belirli miktarları çekemezsiniz.

Mevduat: Bir banka kartının ATM’sini kullanıyorsanız, hesabınıza da para yatırabilirsiniz. Ödemelere gelince, limitler var.

Tek seferde yatırılabilecek miktar gıda ile sınırlıdır; örneğin, çoğu banka bir seferde 50 banknot limiti belirler.

Ayrıca, işlem başına yatırılabilecek tutarın bir sınırı vardır. Örneğin TEB ATM’leri işlem başına maksimum 6.000 lire kabul etmektedir. ( salgın döneminde bu durum esnetildi ve oran yukarı çekildi ) zamana göre para çekme limitiniz değişkenlik gösterebilir.

Gün içinde yatırılabilecek miktar da sınırlıdır.

Mali durumunuzu kontrol edin. Kartınızda ATM kullanıyorsanız, ne kadar paranız olduğunu ve havale, para yatırma ve çekme işlemlerinizin en son tarih ve saatini görebilirsiniz. Dilerseniz makbuz olarak yazdırabilir veya sadece ekrandan izleyebilirsiniz.

Para Yatır veya Öde: Hemen hemen tüm bankalar, ATM veya başka bir hesap dışında bir hesaba para yatırmanıza izin verir. Ayrıca ATM’den fatura kesebilir, kiralayabilir ve taksitli ödeme yapabilirsiniz.

bankamatik kart nasıl kullanılır

Banka Kartı Nasıl Kullanılır

Banka kartı nasıl kullanılır Kredi kartı ve banka kartı tek bir kartta birleştirilir. Kartın ön yüzünde kredi kartı numarası, arka yüzünde ise kredi kartı numarası yer almaktadır.

Tek yapmanız gereken istediğiniz kartı seçip satış noktasında veya ATM’de göstermek. Yetkili satıcılardan taksitle satın alın. Puan toplayabilir, etkinliklere katılabilir ve banka kartı indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Banka kartları hayatınızı kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken bankamızdan bir kilometre/saat ürün alıp aylık ödeme yapmak.

Bankkart’ın birçok avantajından yararlanabilirsiniz. Puan biriktirebilir ve istediğinizi satın alabilirsiniz. ATM’mize para gönderen herkesten anında para çekebilirsiniz. Yurt içi ve yurt dışında güvenle alışveriş yapmak için kart için oluşturduğunuz şifreyi kullanabilirsiniz.

Online alışveriş yapmak için 3D güvenlik sistemini (banka ve kredi kartları dahil) kullanabilirsiniz. Bankkart’ın temassız kart özelliği bir çok kolaylığı yaşantımıza getirmektedir.

Ptt Atm Nasıl Kullanılır ↗

ptt bankamatik nasıl kullanılır ? Ayrıntılı bilgi için.

Ziraat Bankası Atm Nasıl Kullanılır ↗

ziraat bankası atm’lerinden yapılan işlemler.

Halkbank Kart Atm Nasıl Kullanılır ↗

Halkbank banka para yatırma para yatırma.

Bankamatik Kartı Nasıl Kullanılır

Manyetik şeritli plastik bant Kartı ATM’nin kart okuyucusuna taktığınızda, ATM kasaya ulaşmak için oradan bir dizi kontrol yapacaktır.

Kart doğruluğu: ATM’deki iki kart okuyucudan ilki banka kartınızın geçerli bir kart olup olmadığını kontrol edecektir. Hesap bilgilerinizi okuyun: İkinci kart okuyucu banka kartınızın hesap numarasını ve şifresini okuyacaktır. Banka kartının siyah çubuğundaki iki haneli milyon kodunu okuyarak bu iki adımı gerçekleştirin.

Müşteri doğruluğu: ATM, kart şifrenizi isteyecektir. Geçerli bir şifre girin, ATM banka ağınıza bağlanacak ve gerekli talimatları alacak ve ardından makinedeki kasaya erişecektir.

Para basarken farklı şekillerdeki banknotları taşır ve banknotları tambur sistemi üzerinden aktarır. Makinedeki para sayacı çok detaylıdır. Her madeni para, makinenin tamburuna bastırılır ve sensör, iş parçasının boyutunu ve boyanın kalınlığını aşağı yukarı hesaplar.

Ortak Atm Nasıl Kullanılır

Normal bir ATM, banka müşterilerinin başka bir bankanın ATM’sinden işlem yapmasına izin veren bir hizmet olarak adlandırılır.

Ortak ATM’lerin avantajları nelerdir? Sıradan ATM’nin özellikle acil durumlarda önemli avantajları vardır. ATM’ler kredi kartlarından veya vadesiz hesaplardan nakit çekme, nakit yatırma, bakiye kontrolü gibi alanlarda aktif oldukları için talebe anında cevap verebilmektedir.

Paylaşımlı ( ortak) ATM, en popüler bankacılık araçlarından biri olmasına rağmen, tüm kurumların ortak ATM’leri yoktur. Hemen hemen tüm bankalar bağlı kuruluş sistemine katılmış olsa da, doğrudan ilişkili bir bağlı kuruluş ATM’sine sahip olmayabilirler.

Ortak ATM’si olan kamu bankaları

Ziraat Bankası
Halkbank
Vakıfbank
Ziraat Katılım
Vakıf Katılım

Ortak ATM’si olan özel bankalar

QNB Finansbank
TEB
Denizbank

Bu bankalar, ATM’lerde ücretsiz para çekme hizmeti sunmaktadır.

Günümüzde ATM’lerle ilgili yeni suçlar var! ancak bu makineler güvenilir bir şekilde para yatırabiliyor. Bu bakımdan 100 kilogramdan fazla çelikten üretilen ve yaklaşık 20 ton dış kuvvete dayanabilen ATM’ler güvenlidir.

ATM içerisindeki GPS ile banka yetkilileri ATM’nin bulur.

Hırsız ATM’ye girse dahi parayı kullanamaz, bozuk olduğunda içindeki mürekkebi patlayarak parçaları kullanılamaz hale getirir. Günümüzde ATM soygununun elektronik ve dolandırıcılık yöntemleri daha yaygındır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

Kartta bir sıkıştırma cihazı gösteriliyor ve müşteri kartı taktığında banka kartının ATM’de kaldığı kabul ediliyor.

Ancak aradığınız kişi suç ortağı ise banka soruşturmanızın sonuçları suç ortağına gönderilecektir.

ortak atm'den yapılan işlemler
ATM Nasıl Kullanılır

Ortak Atm’ler den Yapılan İşlemler

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım İlgili departmanların müşterilerine yapılan ortak açıklamaya göre, banka hesapları veya kredi kartları başka bir bankanın ATM’sini kullanıyor.

Altta Belirtilen bankaların tüm ATM’lerini işlem limitleri dahilinde ücretsiz olarak kullanılır.

Bu da finansal işlemler için 2009’dan beri “paylaşılan ATM sistemi” yani bankalar arası kart merkezini kullanmanıza izin veriyor.

Müşterilere daha geniş kanallardan ulaşmak için ATM ağlarını yüksek maliyetlerle önemli ölçüde genişletmektedir.
Ortak atm nasıl para çekilir? ortak kullanımda banka sayısı yaklaşık 15.000 dir.

Mevcut sistemde müşteri başka bir bankanın ATM’sini kullanıyor. İşlem ücret veya komisyon gerektiriyorsa, ATM sisteminden tam olarak yararlanılamaz.

Ortak Atm’ler Yapılan işlemler

para çekme, bakiye sorgulama, kredi kartı borç sorgulama, müşteri bilgi sorgulama ATM kredi kartı geri ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Ortak Atm’ler bankaların işletme maliyetlerinin düşürülmesine olumlu katkı sağlamaktadır. böylece faiz unsurlarından biri olan işletme maliyetlerinin düşürülmesine ve faiz oranlarının düşmesine katkıda bulunacaksınız.

Kimlikle Atm’ den Para Çekme

Bu, kimlik çiplerinde depolanan yeni girişimlerin inceleme yeteneklerini hızlandırır. ATM üreticisi ile ilk pilot çalışmasına başladığı ve yeni kimlik kartını hızlı ve güvenli bir şekilde doğrulayabildiği için parmak izi kullanarak para çekmek mümkün.

Şube dışı bankacılık işlerinde yeni bir çağı bizi beklemektedir. Kimlik kartının yetkili bir kurum tarafından düzenlenip düzenlenmediğini belirleyin.

bankamatik cihazı, 3 faktörlü kimlik doğrulama için yeni akıllı kartın parmak izi, PIN ve dijital sertifika öğelerini kullanabilir.

Atm den Para Nasıl Çekilir

Bankadan para çekmeyi öğrenmek isteyenler için ATM’den para çekmenin para çekme işlemlerinin en kolayı olduğunu söyleyebiliriz. ATM’den para çekmek, tüm para çekme işlemlerinin en kolayıdır.

ATM’den nakit çekmek için aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir. Banka hesabınızdan para çekmek istiyorsanız. Banka veya kredi kartınızı yanınıza alın.

Para çekmenin, para yatırmanın ve fatura ödemenin birçok yolu vardır. ATM’den para çekme işlemini seçin. Kredi kartı ile para çekme ATM’lerden hızlı ve kolay bir şekilde para çekmek için internet ve mobil şubeleri kullanabilirsiniz. “Kartsız İşlem” menüsünü seçip ATM ekranındaki QR kodu okuduktan sonra tüm para çekme talepleriniz alınmış olup hızlı bir şekilde para çekebilirsiniz.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
ATM Nasıl Kullanılır
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git