Param Kredim
Para Kazanmanın Yeni Yöntemleri ve Ek Kazanç Elde Etme | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Genel > Findeks Risk Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır

Findeks Risk Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır

Tarih: 07.12.2020
Güncel: 07.06.2021
Findeks Risk Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır çözümler

Findex risk raporu toplam borç ve limit hakkında bilgi veren bir tür risk ve değerlendirme raporudur. Findeks Risk Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır. Kişilerin finansa dair verileri detaylandırılır ve bir platformda toplanır. Finans kuruluşlarının sahip oldukları bilgilerin firmalara ve kişileri açılması söz konusudur. Halen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere dair ödeme geçmişini gösterir. Raporda kişinin geçmişine ve bugününe dair bilgiler bulunur.

Amaç şeffaflık ve güven ortamının tesisidir. Bahsedilen veriler ışığında findex kredi notu verilir. Kredi notu kişisel itibarın göstergesidir. Bu not bankaların uzun süredir referans kabul ettikleri bir nottur. Risk raporu kuruluşların yanı sıra kişinin kendi finansal hayatının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Rapor bunların yanında tüm bankalardaki krediler ile ilgili bilgileri tek bir rapor üzerinden takip etmeyi mümkün kılar. Kredi taleplerinde ve düzenli ödeme yapılacak alışverişlerde referans olur. Kişinin çeşitli hesapları ile ilgili verilerin toplandığı bir rapordur. Veriler kişinin güvenirliğini ve geçmişin ortaya koyar.  Banka ve benzeri finans kuruluşlarının finansman sağlama konusunda verecekleri kararlarda belirleyicidir. Rapor güvenin tesis edilmesine hizmet eder.

Findeks Risk Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır Findeks Risk Raporu

Findex Risk Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır

Rapor bankaların çeşitli hizmetleri yoluyla elde edilebileceği gibi e-devlet üzerinden de ulaşmak mümkündür. Puanlamalar, renklendirilmiş grafikler yolu ile verilerin sunumu yapılır. Raporda kişiye ait veriler paylaşılır. Bunun yanında ülkenin genel tablosu da göz önüne serilerek kişinin bu tablo içindeki koordinatları belirlenir.

Findex risk raporu bankaların mobil veya internet şubeleri yoluyla kişi ve kurumlar ile paylaşmak mümkündür. Bunun için öncelikle paylaşım ayarları bölümüne girilmesi gerekir. Sonrasında verilerin paylaşılacağı kimlik numarası veya vergi numarası girilir. Kamu bankalarının ve özel bankaların internet sitelerinde konu ile ilgili yönlendirici bilgiler bulunmaktadır. Bu eylem başka bir deyişle kendimizle alakalı raporu finansal itibar göstergesi olarak sunmaya yarar.

Bunun yanında başkalarına karşı kendimizi güvence altına almaya yardımcı olur. Bunun yanında ticari ortaklık kuracak kişilerin birbirlerini tanımalarına yardımcı olur. Findeks sorgulama  kişiler tarafından talep edilebileceği gibi vekalet edecek üçüncü bir şahıs tarafından talep edilmesi de mümkündür.

Kredi Notunun Düşüşünü Engellemek İçin Alınan Önlemler

Kredi kartı olanın, kredisi olanın veya kefil olan kişilerin birer sicili bulunur. Bir bankaya gidildiğinde bankaların bankaların yararlandıkları verilerin başlıcası sicil veya sicilden yola çıkılıp hazırlanmış belgelerdir. Alınan bir kredinin geri ödemesinin düzenli bir şekilde yapılması büyük bir önem taşımaktadır. Kredinin ödemesi düzgün bir şekilde yapıldıkça kredi notu yavaşça yukarılara çıkar. Notu yükseltmenin ise birtakım yolları vardır.

Belli bir sıra ile yapılan uygulamaların notun yükselmesi için önemli olduğu söylenmektedir. Öncelikle faktör borçlarının kapatılması gerekir. Kredi kartı borcunun ödenmesi veya vadesi geçmiş kredi borcunun veya borçlarının kapatılması gerekir. Ancak bu bazı durumlarda mümkün olmamaktadır. Mümkün olmadığı durumlarda  ise yapılandırma yoluna gidilmesi önem taşımaktadır. İkinci olarak kredi kartı taksitlerinin zamanında ödenmesi gerekir. Bu iki yol kredi notunun düşüşünü engellemek için uygulanması gereken yöntemlerdir. Kredi notunu yükseltmeye başlamadan önce bu iki adımın uygulanması önem taşımaktadır.

Kredi Notunun Yükselmesini Sağlamak İçin Hangi Kurallar Uygulanmalıdır?

Notu yükseltmek için uygulanabilecek bazı yöntemler de mevcuttur. Bunların ilki bankalarda açılmış olan mevduat hesaplarının kullanılmasıdır. Yapılması gereken sahip olunan paranın mevduat hesaplarına yatırılmasıdır. Bu sayede banka kişinin sahip olduğu para konusunda bilgi sahibi olmuş olur. Ancak yastık altında saklanan paraya dair bir bilgisi sahibi olma imkanı yoktur. Notun yükselmesi için uygulanması gereken ikinci kural kredi kartını faal bir şekilde kullanmaktır.

Findeks Risk Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır

Elden ödenen faturalar kayıt edilmeyebilir. Bu nedenle otomatik ödeme faaliyeti işlemlerin banka üzerinden yapılması nedeniyle notu yükseltmeye yardımcı olur. Bankaların talep edilenden düşük kredi vermeleri sonucu talep edenlerin kredi çekmekten vazgeçmeleri notu yükselmesini engeller. Teklif edilen miktar düşük bile olsa talep eden kabul ederse bu kredi notuna olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Kısa bir süre tuttuktan sonra kredinin geri ödenmesi durumunda bankaların vereceği miktarın kısa sürede artırılması mümkündür. Bu arada aynı ay içerisinde birden fazla kredi başvurusunun yapılmaması gerekmektedir. Fazla sayıda başvuru yapılırsa sonuç olumlu da olsa olumsuz da olsa kredi notu olumsuz etkilenmektedir.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Findeks Risk Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git