Param Kredim
Konut Kredisinin Onay Süresi Ne Kadar Sürer | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Garanti Bankası borç erteleme için yapılacak işlemler

Garanti Bankası borç erteleme için yapılacak işlemler

Tarih: 17.12.2020
Güncel: 27.04.2021
Garanti Bankası borç erteleme için yapılacak işlemler

Garanti Bankası borç erteleme için yapılacak işlemler, dünya genelinde bir salgın haline dönüşmüş olan ve ülkemizde de oldukça hızlı bir şekilde yayılım göstermekte olan SAĞLIK sıkıntıları ile beraber, ekonomik sorunlara çözüm odaklı olarak kredi karı ve kredi borcu ertelemeleri yapılmaya başlandı. Vatandaşlar için de Garanti Bankası borç erteleme işlemlerinin Garanti Kredi erteleme nasıl yapılacağı konusunda oldukça merak edilir bir hal adlı. Bizde bu yazımızda sizlere Garanti Bankası borç erteleme yapıyor mu? Garanti ihtiyaç kredisi ERTELEME için hangi işlemler yapılır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Garanti Bankası borç erteleme için yapılacak işlemler

Garanti Bankası Borç Erteleme Yapıyor Mu ? Ülkemiz içerisinde de salgına dair bazı önlemlerin alınması ile beraber, devlet tarafından alınan kararlar ile beraber, kamu bankaları öncelikli olmak üzere diğer özel bankalarında müşterilerine kolaylık sağlama ve ekonomik duruma destek olması amacı ile beraber kredi ertelemeleri yapmaya başladı. Bu kredi erteleme imkanı tanıyan bankaların arasında Garanti Bankası’da yer alarak müşterilerin belli ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup, herhangi bir ön koşul aranmadan talep edilmesi durumları ile beraber kredi öteleme imkanlarını sunuyor.

Garanti Bankası borç erteleme için yapılacak işlemler
Garanti Bankası borç erteleme için yapılacak işlemler

Garanti Bankası Borç Ertelenmesi İçin Hangi İşlemler Yapılır?

Bütün dünya içerisinde oldukça büyük bir şekilde yayılan ve 2020 yılının küçük esnafın özellikle etkilendiği,  ülkemizde de bir takım önlemler alınarak, ekonomik anlamda da bazı önemlerin yer aldığını söyleyebiliriz. Bu anlamda müşterilere gerekli ekonomik desteklerin sağlanması adına bazı tedbirler alınmaya başlandı. Özellikle Garanti Bankası da, kredi öteleme imkanı sunan bankalar arasında olduğunu resmi bir şekilde açıkladı. Garanti Bankası kredi ötelemesi ile alakalı olarak yaptığı açıklamada;

  • Bireysel olarak müşterilerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda kredi anapara, faiz ya da taksit ödemelerini, herhangi bir şart olmadan müşterilerin kendi talepleri ile beraber 30 Haziran 2020 tarihine kadar erteleme durumlarına izin verilmesi kararını açıkladı.
  • Kurumsal olan krediler için de, müşterilerin talepleri ile beraber mevcut kredilerin ana para ödemelerini toplamda 6 aya kadar uzatma imkanı, daha sonrasında ise firmaların nakit durumlarına göre tekrar yapılandırma işlemlerinin yapılabileceğini belirtti.
  • KOBİ ya da mikro ölçekli işletmelerin ise, bünyelerinde barındırmış odlukları finansal yükümlülük durumlarını karşılaması amacı ile, mevcut limitleri haricinde ihtiyaç duymaları ve talep etmeleri durumunda proaktif limit çalışmaları ile beraber destek verilmesine izin verilecektir.
  • Bireysel müşteriler için, tüketici kredileri ya da ek hesap ödemeleri ile 3 ay süre ile erteleme imkanları dışında kredi kartı ödemeleri için de çeşitli desteklerin olacağını söyleyen Garanti Bankası, KOBİ müşterilerinin kredi akışlarına destek sağlamak amacı ile tedarikçi finansman limitlerine de bazı esnekliklerin sağlanabilecek olduğunu da açıkladı.
  • ekonomik anlamda oldukça sıkıntı doğuran her kurum ve işletme için, sektörüne uygun bir şekilde ödemesiz dönemler ile beraber kredi desteklerinin sağlanabileceğini de söyledi.

Garanti Bankası kredi erteleme nasıl yapılır

Garanti Bankası borç erteleme için yapılacak işlemler  ziyade  30 Haziran 2021 tarihine kadar genel olarak Esnaf, işçi vs. ayırt edilmeksizin kredi ertelemesi yapılacaktır. Haberlere konu olan Kredi erteleme ( Borç erteleme ) işlemi için Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi ELVAN tarafından yapılan açıklamalarda belirtmektedir.

Bankacılık denetleme ve Düzenleme kurumu Borçluların geri ödemelerini dünya genelinde yaşanan sağlık sorunların ekonomiyi olumsuz etkileme neticesinde 30 Haziran 2021 e kadar borç ertelemeyi uygun görmüştür.

Kombilerin özellikle can suyuna ihtiyaç duyduğunu Bakan Lütfi Elvan tarafından belirtildi.

Aslında hali hazırda olan borç ( kredi ) ertelemenin devamı etmesi niteliğinde  ” Bankacılık denetleme ve Düzenleme kurumu ”  kadar almıştır. Bu durum piyasada olumlu karşılanmıştır. Ödemelerdeki esneklik Kredi ödemelerinde zorlanan bireyler ve kurumları en azından Haziran ayına kadar rahatlacaktır.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Garanti Bankası borç erteleme için yapılacak işlemler
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git