Param Kredim
Ev Almak İçin Birikim Yapmak | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > KREDİ HABERLERİ > Kredi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilmiş Olabilir?

Kredi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilmiş Olabilir?

Tarih: 15.12.2020
Güncel: 12.10.2021
Kredi Reddi Nedenleri

Kredi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilmiş Olabilir? Kredi kullanımı için bankaya başvuru yapın, sonuç onaylanır veya onaylanmaz. Kredi başvurusunun reddedilmesinin birçok nedeni olabilir. Onaylandıktan sonra her şey istediğiniz gibi gidecek. İhtiyaçlarınızı karşılamak için kendinize finansal destek sağlayarak sorunlarınızı çözmeye başlarsınız.

Ancak reddederseniz sorunlu süreç başlayacaktır. İlk krediye başvurmayı reddederlerse, diğer başvuru için reddedilme oranı yarı yarıya düşer.

Başvuruda kredi onaylanmazsa üçüncü başvuru daha sık reddedilecektir. Bu nedenle kredi talebinde bulunurken çok dikkatli olmalısınız ve mali kayıtlarınızı temiz tutmalısınız. Bankalar, amacı kar elde etmek olan ticari varlıklardır.

Bu nedenle servis sağlayıcısını ve risk profilini detaylı olarak inceleyecek ve müşteriye dikkat edeceklerdir. Bu nedenle kredi başvurusu onaylandı veya reddedildi. Bazı bankalar kredilerindeki azalmanın nedenlerini ayrıntılı olarak açıklamadı. Ancak, yetkisiz kredi almanın birçok nedeni olabilir.

Bu nedenle kredi başvurusunun neden reddedildiğini anlamak ve uygulamada bu hususlara dikkat çekmek istiyoruz.

kredim neden onaylanmıyor

kredi ödemenizde Geç kalırsanız veya davanız var ise özellikle icra ve buna benzer bir durum var mı? Kredi puanınız kendiliğinden düşürülür.

Bu durumda banka başvurunuzu doğrudan hayır olarak değerlendirebilir. Geri ödeme başvurusunda bulunmanın güvensiz olduğunu düşünebilir.

Bu nedenle, risk grubu tarafından dikkate alınan derecelendirme aralığına girmemek faydalıdır. Kredi derecelendirme risk grubunu aşağıda görebilirsiniz:

– 0-699 en riskli

– 700-1099 orta risk

– 1100-1499 daha düşük riskli

– 1500-1699 iyi

– 1700-1900 çok iyi

Kredi başvurusunun onaylanmamasının sebeplerinden biri de gelir seviyesi ve sigorta durumudur. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun, belgelenmiş bir gelirinizin olması gerekir. Özellikle, temelde istihdam edilen kişilerin en az 3 maaş garantisine sahip olması gerekir.

Kredi başvurunuz niçin onaylanmadı?

Banka ile görüştüğünüzde, başlattığınız sigorta işi için inisiyatif oluşturabilirsiniz. Ancak resmi sürenin en az 3 ay olması gerektiğini unutmamalısınız.
Geliriniz varsa ve kredi puanınız ortalama ise, bundan sonra kredi almanız pek olası değildir. Bunun nedeni, talep ettiğiniz kredi miktarının geliriniz için çok yüksek olması olabilir.
Bu durumda banka kefil veya rehin aleyhine işlemlere devam edebilir ve sonra basitçe reddedebilir.

Kredi ihtiyaçlarınızı hesaplarken, resmi limitler ve ödeme gücünüz bile dikkate alınır. Bu, borcunuzun ve gelirinizin dengede olduğu anlamına gelir. Resmi raporlara göre, toplam maaş krediniz ve kredi kartı borcunuz, kayıtlı maaş gelirinizin yarısını geçemez.

Dolayısıyla, kredi puanınız ve geliriniz yüksek olsa bile, temelde bu sınırın içindeyseniz, yine de maaş gelirinizin yarısını geçmeyecek kadar kredi alabilirsiniz. Temelde bu limite ulaştıysanız, banka sizi doğrudan reddedebilir.

Kullanıcılar, tüm kredi olanaklarını görmek ve bankanın fırsatlarından yararlanmak için genellikle aynı anda birkaç bankaya başvurur.

İlk bakışta çok avantajlı gibi görünse de başvuru arama sürecinde hala sorunlar var.

Kişisel ihtiyaçlar için banka onaylı bir kredi başvurunuz varsa ve malları sizden iade etmeyi planlıyorsanız, diğer bankalar işlemlerini doğrudan kapatabilir.

Bu nedenle, bir uygulama oluştururken, tercihlerinize göre cevapları beklerken sıraya girmek yararlıdır. Başvururken dikkatli olunmalıdır.

Verdiğiniz gelir bilgileri eksik veya yanlış ise sistem makbuzu talep ettiğinde veya gözden geçirdiğinde doğrudan reddedebilirsiniz.

Kredi başvurunuz niçin onaylanmadı?

Genelde dikkat edilmesi gereken ilk şey kredi notu ve gelir ispatı belgeleridir.

Kredi puanınız ve geliriniz yeterli ise maaş borcunuz ile gelirinizi karşılaştırarak bankanın ihtiyaç kredisi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Size uygun kredi seçeneklerinden yararlanmak için faiz oranlarına ve şartlara göre çeşitli kredi hesaplama araçlarını kullanmayı unutmamalısınız. Kredi sayfasında bankanın tüm kredi seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

Başvurduğum Kredi Talebimin Reddi Neden Olabilir?

Her bankanın kendi kredi politikası vardır. Kredi başvurularını bu çerçevede değerlendirin.

Bu politikalardan birine uymazsanız, krediniz onaylanmayabilir. Bu bankaların çoğu aynı veya farklı özelliklere sahip olabilir.

Bu nedenle, bir kredi başvurusunda bulunurken, bunun önemi hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın. Başvurursanız ancak reddedilirseniz, lütfen nedenini bulmaya çalışın. Dolayısıyla bir dahaki sefere başvurduğunuzda dikkat edilmesi gereken konuları görebilirsiniz.Birçok bankanın iptal nedenlerini inceleyelim.

Kredinin Red edilmesinin En Önemli Nedeni: Kredi Notu Yetersizliği

Finansal karnenin kredi notunun banka nezdinde değerlendirilmesi çok önemli bir göstergedir.

Bu nedenle, kredi puanınız önce kredi başvurunuzu kontrol edecektir. Başvururken yüksek bir kredi puanına sahip olmak önemlidir. Bankadan kredi başvurusunda bulunursanız ancak reddedilirseniz kredi notunuz çok düşük olabilir.

Kredi başvurusu yapmadan önce puanınızı kontrol etmeniz ve bankanın gerektirdiği seviyeyi karşıladığından emin olmanız gerekir.

Kredi puanınız düşükse, yükseltme yöntemini kullanmamanızı ve puanlamamanızı öneririz. Puanınız başvurmadan önce bankanın istediği düzeye ulaşırsa olumlu değerlendirme oranı artacaktır.

ziraat bankası kredi başvurusu için…

Kredi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilmiş Olabilir? Kredi Başvurusunun Kabul Edilmemesi
Kredi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilmiş Olabilir?

Geliriniz Düzenli Değil Ve Belgeleyemiyorsanız Başvurunuz Red Alabilir

Bankalar için bir diğer önemli husus da gelirlerinin kanıtı. Bunun sebebi, borcu geri ödeyecek paranız olduğundan ve bankanın riskini azalttığınızdan emin olmanızdır. Gelirinizi kaydetmiyorsanız veya geliriniz yoksa, kredi talebiniz reddedilebilir. Bu nedenle, ödeme mektubu ve sigorta belgeleri gibi gelirinizi belirten bilgileri göndermek önemlidir.

Hazırladığınız Belge Eksikliği Kredi Başvurusunu Geri Çevirebilir

Ayrıca, eksik veya geçersiz evrak gibi sorunlar nedeniyle geçerli kredi limiti onaylanmayabilir.

Bu nedenle bankanın talep ettiği belgelerin doğru ve doğru bir şekilde iletilmesi çok önemlidir. Örneğin bankaya maaş bordrosu göndermediniz ve kredi başvurusunda bulunmadınız. Bu durumda banka, geliriniz hakkında hiçbir bilgi olmadığı için kredinize başvurmayı reddedebilir.

Bununla birlikte, gelirinizin kanıtını gösterirseniz, krediyi kullanmak için yeterli paranız olduğu doğrulanmış ve onaylanmıştır. Ancak, yetersiz belge nedeniyle kredi notum düştü ve krediniz onaylanmadı. Bir sonraki krediyi de riske atabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için bankanın ihtiyaçlarının zamanında dikkate alınması gerekir.

Abartılı Kredi Tutarı İstenmesi Bankanın Kredi Talebini Reddetmesiyle Sonuçlanabilir

Her kişinin kullanabileceği maksimum kredi miktarı farklıdır. Burada önemli olan bankaların kullandıkları toplam kredi miktarı değil, tüm bankaların kullandıkları toplam kredi miktarıdır. Kullanılan miktar, bankanın kendi politikalarına bağlıdır, ancak normal maaşın 20-22 katıdır.

Farklı bir açıdan bakın; aylık krediniz maaşınızın üçte ikisi olacak. Dolayısıyla aylık maaş 2.000 Türk lirası ise her ay 1.330 Türk lirası ödenmesi gerekiyor. BDDK yasasına göre, bunu bir kredi vade seçeneği olarak değerlendirmeyi unutmamalısınız.

Diğer bir deyişle BDDK, kredi türüne göre maksimum vade yöntemini benimsemiştir. Örneğin, kredi limiti 36 aya kadar olan bir tüketici kredisi kullanabilirsiniz.

Bu nedenle kredi tutarı belirlenirken bu dikkate alınmalıdır. Belirlediğiniz sayı şartlar ve koşulları aşarsa, bankadan olumsuz yanıt alabilirsiniz. Bununla birlikte, her bankanın durumunun farklı olduğunu tekrarlamakta fayda var.

Geçmiş Yıllarda Çektiğiniz Sorunlu Krediler Başvuru Reddine Neden Olabilir

Kredi talebi kalıcıdır. Daha önce kullanılan krediler, bugün talebinizi etkileyecektir. Kredi kullandıysanız ve ödemenizle ilgili sorun yaşıyorsanız, kredi puanınız düşecek ve krediyi onaylamanız zor olacaktır. Bunun nedeni geçmişte kredi performansınızın çok iyi olmamasıdır.Bankanın bu konuya duyarlılığı önemlidir.Bu nedenle, kullandığınız krediler için düzenli ödeme yapmanız gerekir.

Çalışma Hayatına Yeni Başlamanız Kredi Alamamanıza Neden Olabilir

Bankaların kredi talepleri konusunda endişelendiği bir diğer durum da işyerinde son çalışma süresidir.

Genellikle işe girdikten sonra altı veya daha fazla nokta kullanılabilir. Bu süreden sonra çalışırsanız, krediniz reddedilebilir. Bu nedenle, işinizi değiştirirken kredi kullanmak istiyorsanız, bunu aklınızda bulundurmalısınız. Bu durum için kriterler de bankadan bankaya değişebilir.

Kredi Reddinin Nedenleri
Kredi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilmiş Olabilir?

Kefil İçin Seçtiğiniz Arkadaşınızın Sicili Kredi Başvurunuzda Ret Nedeni Olabilir

Bazı kredi durumlarında, kredi puanınız düşükse, bankalar kredinin bir garantör ile kullanılabileceğini belirtmektedir. Ancak, bazı durumlarda kefiliniz yeterli olmayacak ve krediniz reddedilecektir.

Düzensiz Ve Gecikmeli Ödemeler Kredi İçin Sorunlar Çıkartabilir

Diğer bankacılık hizmetlerinin performansı da önemlidir. Doğrudan ödeme kullanıyorsanız, bir vade tarihiniz ve bakiyeniz olduğundan emin olmak için lütfen faturanızı veya ödeme tutarınızı kontrol edin. Kredi kartları da önemli detaylardır.

Sıradan kredi kartı ödemesi, kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle kredi kartı borcunuzu ödemeden kredi kartınızın ödemesini yapmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki koşulları takip ederek bir kredi kartı kullanmalısınız. Aksi taktirde dağınık olup vade tarihinden sonra ödeme yaparsanız kredi kullanımında ciddi sorunlara neden olabilir.

Bankalardaki Varlığınızın Az Olması Kredi Başvurunuzun Reddi İçin Bir Koşul

Çeşitli bankalar sizin birikimlerinize bakarak da kredi kullandırtabilir. Varlığınızın çok olması bankalar için pozitif bir süreçtir. Aynı şekilde üzerinize olan varlıklar da bankalar için önemlidir. Bir teminat ve güvence sağlamak kredi çekmek için size çok kolaylık sağlayabilir.

Kredi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilmiş Olabilir? Kredi Başvurum Neden Reddedildi?
Kredi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilmiş Olabilir?

Kredi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilmiş Olabilir?

Aynı zamanda, her bankaya kredi başvurusunda bulunurken, fırsatların ciddiye alınmadığını unutmayın. Çünkü bankaya başvurduğunuzda diğer bankalar görebilir. Birden fazla bankadan kredi başvurunuz varsa, banka bunu kötü bir kredi notu olarak değerlendirmeyecektir.

Bu nedenle, bankanın kredi seçeneklerini araştırmalı ve bir banka aracılığıyla başvurmalısınız.

Kredi Başvurusunun Reddedilme Nedenlerinin Sonucu

Sonuç olarak, kredi başvurunuzun onaylanmamasının birçok nedeni olabilir.

Bu durumdan kaçınmak için derinlemesine araştırma yapmak önemlidir. Kredi notunuz düşükse, yükseltme yöntemi aramadan başvuru yapmamalısınız. Kredi kartı gibi bir ödeme sorunlu görünüyorsa, altı aya kadar düzenli ödeme yapabilir ve kötü kaydı temizlemek için zaman ayırabilirsiniz.

Benzer şekilde, kredi düşüşü almak diğer başvurularda sorunlara neden olabilir. Başvuru yapmadan önce yukarıdaki koşulları değerlendirmeli ve buna göre kredi işlemlerini yapmalısınız. Kredi başvurumun reddedilme sebebi neydi?

Geri Ödemesi Olmayan Hibe Kredi Almanın En Kolay Yolları ” yazımızı okuyabilirsiniz

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilmiş Olabilir?
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git