Param Kredim
Yapı Kredi Temassız Kapatma | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > BANKALAR > Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü

Tarih: 26.11.2020
Güncel: 29.09.2022
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü İnsanlar genel olarak belli bir ihtiyaçlarını karşılama amaçı ile, çeşitli nakit desteği sağlamak adına kredi başvurularında bulunmaktadırlar. Bu kredinin onaylanma durumları ise, bazı koşullara bağlı olarak işlenmekte ve bazı şartlar içermekte. Reşit durumda olmanız, gelirinizin belgelenebilir bir halde olması ve belirli bir süre içerisinde SGK kaydınızın bulunması gibi belli şartlarda kredi onayları kriterleri arasında yer alır. Bunun dışında her banka, kendine ait olan bazı kredi verme şartları bulunur ve bankalar da bu koşullara göre kendi politikalarını belirler. Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü konunun devamında ayrıntılı olarak açıklama yapılmaktadır.

Düzenli ödeme performanslarınız, kullanmış olduğunuz ürünlerin sayısı, bankalara güncel borç durumunuz gibi kriterler göz önüne alınan hesaplanmakta olan kredi notu ile beraber, kredi başvurunuzda oldukça önemli bir etken olarak kısas alınır.

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü

Kredi notunu, bankalar ile ilişkili olarak ticari faaliyetleriniz ile alakalı olarak bir puanlandırma kriteri olarak düşünebilirsiniz. Kredi notunuzun ortalama olarak 900 puan altında ise, birçok banka size kredi vermemekte. Bankalardan kredi almak için ortalama olarak kredi notunun 1400 ve üstünde olması gerekiyor. Bu nedenle eğer kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, bankaların da yanı oranda size kredi verme olasılığı da artmış oluyor.

Kredi notunuzu, kredi kartı ve kredi ödemelerini zamanında gerçekleştirerek, kredi kartı borçlarının asgari tutarını değil, tamamen ödeme gerçekleştirerek, otomatik ödeme talimatı vererek, sürekli olarak kredi başvurusunda bulunmayarak yükseltme şansına sahipsiniz.

Kredi Başvuru Neden Kredi Notunu Düşürür?

Kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman, kredinizin onaylanmış ya da red yemiş olması durumlarında da, kredi notunuz etkilenir. Eğer kredi başvurunuz red yemiş ise, bankaların size sağlamış olan güveninde düşüş yaşanıyor. Bu durumlar için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar, findeks notlarınıza göz atarak buna göre puanlarınızın yeterli olup olmadığını sorgulamalısınız. Bu notunuza dayanarak kredi miktarını belirleyerek makul bir düzeyde başvuru yapmak çok daha mantıklı olacaktır.

Ancak krediniz de onaylandığı zaman, kredi notunuz yine düşüş gösteriyor. Bunun asıl sebebi ise, borç riskinizin artmasından ötürü gerçekleşiyor. Bu da kredi notunuzun düşüş sağlamasına neden oluyor. Yani kısaca borç yükünüz daha fazla arttığı için bankaların size vereceği kredi limitleri de gelirinize göre düşürülüyor. Ancak kredi borçlarınızı düzenli olarak ödemeye devam ettiğiniz takdirde, bı yükseliş devam edebiliyor. Böylece söylemiş olduğumuz, bütçeye uygun kredi seçeneklerine başvurma durumu ortaya çıkmış oluyor.

Kredi onaylanması esnasında da belli bir gelir durumunuzu, mevcut borç durumunuz gibi birçok kriteri göz önünde bulundurarak size en uygun kredi seçeneklerine başvuru gerçekleştirmeniz çok daha sağlıklı olabiliyor. Eğer verilen kredileri, düzgün ve düzenli bir şekilde ödememiş iseniz de, kredi notunuz her geçen süreç içerisinde düşüş gösteriyor. 90 gün süre içerisinde ödememiş olduğunuz borçlar için ise yasal takip süreci başlatılarak ileri zamanlar için kara listeye alınmış oluyorsunuz. Eğer kara listede yer almış iseniz de, bankaların çoğu size herhangi bir miktarda krediyi vermiyor.

Sonuç kısmına geldiğimiz zaman, eğer kredi ihtiyacınız bulunuyor ise, kredi onayları için kredi ihtiyaçlarınızı ve planlarınızı iyi bir şekilde ayarlayıp buna göre hareket etmelisiniz. Öylesine durumlar için kredi başvurusunda bulunmanız, ilerde kredi almanız için önünüze bazı engeller koyabilir.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git