Param Kredim
Kredi Kartı Borcu Sorgulama Nereden Yapılır | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > KREDİ KARTLARI > Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait Nasıl Öğrenirim

Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait Nasıl Öğrenirim

Tarih: 29.06.2020
Güncel: 26.07.2021
Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait Nasıl Öğrenirim SORUNUN CEVAPları belirtilmekedir

Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait Nasıl Öğrenirim adlı yazımı da ayrıntılı bilgiler sizlerle paylaşılmıştır. Kredi kartı kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Özellikle alışverişlerde bireylere büyük avantajlar sağlamaktadır. Bunun yanında para transferi işlemlerinde de önemli bir rol oynamaktadır. Kredi Kartım Hangi Şubeye bağlı Nasıl Öğrenirim sorusu hakkında makale yazılması konusunda mail geldi ve konunun devamında açıklanmıştır.

Kredi kartları ve hesap kartlarının ön ve arka yüzlerinde bazı sayılar bulunmaktadır. Bu sayıların her birinin bir rolü bulunmaktadır. Bu sayılardan birini şube kodu oluşturmaktadır.  Şube kodunun ne olduğu ve nasıl belirlenebileceği aşağıda belirtilmiştir.

Şube Kodu Nedir ?

kredi kartı hangi şubeye ait her bir bankanın kendine özel kodları bulunmaktadır. Rakamlarla gösterilen bu kodlara şube kodu denmektedir.

Bu kodlar kartın hangi il veya ilçedeki şubeye ait olduğunu belirtmektedir. Kredi kartları üzerinde şube kodlarının bulunmasının nedeni, finansal işlemler esnasında karışıklık olmasını önlemek, işlem yapılacak kartın hangi il veya ilçe şubesine ait olduğunu belirlemektir.

Her banka kendi sitemi içinde şube kodu oluşturur. Bu kod kredi kartınızda veya maaş kartınıza özel olarak üretilir.

Şube Kodu Nedir ‘ e örnek vermek gerekir ise TC. kimlik numaranız gibi düşünebilirsiniz… Sayıların temsil ettiği bu şube kodunuz Benzersizdir.

Size özel verilen bu kod ne gibi bir işe yaradığı hususunda konu içinde faklı noktalarda değinilmiştir. Hangi bankanın hangi şubesinde veya bölgesinde gibi rakamsal olarak kodlanmıştır.

Transfer işlemindeki İban numarasının şube kodunuzu ve diğer bilgileri içerdiğini biliyor muydunuz?

İban numarası girince para gönderme işlemi sırasında size karşı tarafın hangi banka ve şube olduğunu gösterdiğini fark etmişsinizdir…

Bu durumun ne işe yaradığı ise sizi para gönderdiğiniz veya size para yatıran birinin neden gönderdiğini anlaşılması işinize yarayabilir…

Para alışverişlerinde yurt dışından farklı hesaplara aktarılan paraların bu sayede hızlıca na tespit edildiğini ve bu işlemler size mi ait ? diye sonradan araştırabildiğinizi unutmayın …

Elektronik bankacılık işlemlerinde şube konu ve diğer bilgileri içeren rakamsal numarayı girmeniz gerekir…

16 haneli bir numaranın olduğunu görsel de konu içinden bakabilirsiniz

Kredi Kartı Şube Kodu Öğrenme Yöntemleri

Ülkemizde IBAN numarası genellikle 26 rakamdan Meydana gelmektedir. Bu 26 hanenin alanları şube kodu, hesap numarası, ayrılmış alan ve banka kodunu içerir.

Bu veriler bankanızın merkezinde toplanır. Sistemde şube numaralarına göre alt gruplara ayrılır. Çünkü iller ve ilçeler gibi diğer bankaları görüntülemenin güçlüğü vardır. Finansal işlemlerde şube kodlarının kullanılması, hangi şubenin hangi il veya bölgede yer alacağını seçmeyi kolaylaştırır.

Bu şube kodları aynı zamanda bankanın bulunduğu il veya bölgeyi de belirtir. Bu şekilde, bir bankadan diğerine para gönderdiğinizde, bir şube koduna ihtiyacınız vardır. Örneğin bir ATM’ye para yatırmak istediğinizde şube kodunuzu da kodlamanız gerekmektedir. Şube kodunu öğrenmenin çeşitli yolları vardır.

Kredi Kartı Şube Kodu Öğrenmek için bankanızın müşteri hizmetlerini iletişime geçiniz. istediğiniz bir şubeye gidip şube kodunu talep edebilirsiniz. İlgili banka şubesinin şube kodunu internet üzerinden arayarak öğrenebilirsiniz.

Iban numarası şube kodunu içerir. Iban numarasının son 16 hanesi hesap numaranızdır ki bu konuda görselleri konu içindeki görselleri kontrol ediniz

Iban’daki hesap numaranızın ilk 4 hanesi şube kodudur. Örneğin, IBAN’ın son 16 hanesi: 0124456786012247, bu durumda şube kodu 0123’dür ve bu ilk 4 rakamdır.

Hesap numaranızın ilk 4 hanesi şube kodunu temsil eder. Ayrıca bankanın mobil uygulaması ve çevrimiçi bankacılık yoluyla da öğrenebilirsiniz. Bazı bankalar ayrıca web sitelerinde şube bilgileri yayınlamaktadır. Dikkatinizi çekebilir

Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait

Şube Kodu Ne İşe Yarar ?

 Şube kodu, müşterilerin işbirliği içerisinde oldukları bankaların hangi şubesine bağlı olduklarını öğrenmelerini sağlar. Para transferi işlemlerini gerçekleştirmeyi sağlar. Parasal işlemleri ATM üzerinde gerçekleştirirken transferleri yapabilmeyi sağlar.

E- bankacılık işlemlerinde şube koduna gereksinim duyulabilir.

banka kartım hangi şubeye ait bütün banka kartlarının ön yüzünde 16 hane bulunmaktadır. Bu 16 hane kart numarasını oluşturmaktadır. Yani hesap numarası veya müşteri numarası değildir. Kredi kartlarında da müşteri numarası ya da hesap numarası bulunmaz.

Belirli bazı bankaların kartlarının ön yüzünde 16 haneli numaranın altında müşterinin adı, müşteri numarası veya banka hesap numarası küçük bir şekilde ve koyu yazılarak verilebilmektedir.

Bazı bankalar ise 16 haneli kart numarası haricinde 16 haneli farklı bir sayı grubu ile kartın şube kodunu, hesap numarasını, müşteri numarasını verebilmektedirler.

Şube Kodunu Öğrenme Yolları nelerdir
şube kodu nerede yazar Öğrenme Yolları

Şube Kodu Nerede Yazar

şube kodunun her bankaya özel olduğunu biliyor muydunuz ? Bu özel atanan bir numara kodu olduğu nu belirtmek isterim.

Banka üzerinde yapılan işlemlerde sadece şube kodu değil size özel tanımlı bir numara ve hangi bankaya ait bir işlem yapıldı.

Finansal açıdan bir çok ödeme alıyorsunuz sayısal verilere göre bu para hangi bankadan geldiği görülüyor da hangi şubeden geldi ?

şimdi size Yapı kredi İstanbul Merter şubesi demek mi kolay 541 yazmak daha kolaydır. Bunu veri girişi olarak algılamak gerekir. Çünkü binlerce işlem için

şube konudunuzun yazdığı yer sizle görsel olarak paylaşılmıştır

Şube Kodunu Öğrenme Yolları

Kredi kartı şube kodunu öğrenmek günümüzde oldukça basittir. Çünkü bunu öğrenmenin birçok yolu vardır. Bu yollar şöyledir:

  • Her bir bankanın kendine ait müşteri hizmetleri numarasını aramak.
  • Herhangi bir banka şubesine giderek kartın ait olduğu şube numarasını soruşturmak.
  • İnternetten bankanın şube kodunu sorgulatmak.
  • İnternet bankacılığı yoluyla.
  • Bankaların mobil uygulamaları yoluyla.
  • Bankaların bir kısmı internet sitelerinde şube bilgilerini paylaşırlar. Şube bilgilerinden biri de şube kodudur.
  • Kartın hesap numarasının ilk 4 rakamı şube kodunu belirtir.
  • Kartın üzerinde yazan IBAN numarasının içerisinde de şube kodu geçmektedir.
Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait Nasıl Öğrenirim
Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait Nasıl Öğrenirim

Şube Kodu Kaç Haneli ?

  Şube kodları genel olarak banka kartlarında 4 haneli olarak oluşturulmuştur. Hemen üste yer alan görselde büyüteç ile görünen kısım… Ancak bazı bankaların da kodları 3 haneli olabilmektedir e şube kodları özellikle para transferleri esnasında kullanılmaktadır.

Banka veya kredi kartınızın hangi şubeye ait

Banka veya kredi kartınızın hangi şubeye ait olduğu konusunda bilginiz yok ve öğrenmek mi istiyorsunuz ?

4 haneli olan şube kodunuzu yukarıda sizle paylaşılan görselde görülmektedir. “şube kodu nereden öğrenilir” gibi bir soru kafanızda kalmasınız istemem…

Araştırmacılar bir çok kredi kartı ve Maaş kartlarının bankanın hangi şubesine ait olduğunu bilmiyor. Nasıl sorgulanacağı konusunda da her hangi bir bilginin olmadığı gözlemlenmektedir.

Konunun devamın da ayrıntılı olarak sizlere kredi kartının hangi şubeye ait olduğunu öğrenme sizlere açıklanacaktır.

Bankalar bir çok hizmeti müşterilerine sunmaktadır. Sizin ihtiyacınız olan nakit para kredi kartından çekebilir. veya dilediğiniz birine nakit para aktara bilirsiniz.

2021 yılında ve 2020 yılları arasında salgınlarında etkisi ile insanlar kredi kartı kullanımı, temazsız ödeme özelliklere sahip kredi kartı almaya başladılar…

Bankalar bazen maaş kartı talebinde bulunduğunuzda size kredi kartı da gönderebiliyor. Tabi siz kredi kartı istemiyorsanız gelen kartı kullanamayınız ve müşteri temsilcisini aramayı da unutmayın.. ( sistemden sizin kredi kartı almadığını kayıt etmesi için )

ZİRAAT BANKASI ŞUBE KODU KARTIN NERESİNDE YAZAR?

Değişen ve gelişen teknoloji sonrasında parasal işlemler elektronik yada online bir şekilde yapılmaktadır. Nakit devrinin kapandığını hepimiz bilmekteyiz. Kart kullanımı çok fazla   yaygınlaşmıştır. Kart kullanımı artıkça akıllardaki sorular artmaktadır bunlardan birisi  banka şube kodu kartın neresinde yazar?

ZİRAAT ŞUBE KODU NEDİR?

Banka şube kodu internet yada mobil bankacılık üzerine işlemler yapmak için sürekli araştırılmaktadır. Şube kodu, bankaların şehir ve ilçelerini kontrol etmek için kullanılan bir sayı dizisidir. Bu şube kodları illere ve ilçelere göre değişkenlik gösterir. Şube kodları bir farkı belirtmek için var olduğundan değişkenlik göstermektedir. Şube kodlarının farklılık gösterme sebebi bankalar arasında kargaşa oluşmasını engellemektir.

ZİRAAT KARTI ŞUBE KODU

Her bankanın ayrı şubeleri her şubenin de ayrı ayrı şube kodları bulunmaktadır. Bankaların il veya ilçe olarak işlem yapması oldukça kargaşa yaratacaktır. Bu duruma karşı kolaylaşmaya gitmek için her şubeye özel şube kodları mevcuttur. Şube kodları sizleri banka şubenize bağlar. Hesabınızı hangi bankadan açtıysanız, şube kodları sayesinde kolaylıkla oraya bağlanırsınız. Şube kodları değişkenlik gösteremez. Canınız istediğinde şube kodlarınızı değiştiremezsiniz. Çok değiştirmek istiyorsanız yapacağınız tek şey başka bir şubeden hesap açtırmak olacaktır.

BANKA ŞUBE KODU KARTIN NERESİNDE YAZAR?

Bankaların işlerini daha kolay hızlı yapmak için belirlenen koda verilen addır. Şube kodunda olduğu gibi banka şube kodunda da bankaların ayrı şubeleri için ayrı ayrı banka şube kodu verilir. Banka şube kodu işlemlerinizi kolay ve hızlı yolla yapmanızı sağlar.

ZİRAAT BANKASI ŞUBE KODU NASIL ÖĞRENİRİM ?

Şube kodları müşterileri ilgilendiren bir kısım değildir. Bu kısım işlemlerinizi yaparken sizi sınıflandırıp hız kazanmanız için vardır. İl ilçe ayrımı yaparak zaman kaybınızın önüne geçilmektedir.

“Şube kodunuzu hesabı açtığınız şube koduna giderek yada banka kartınızda bulunan  kart numarasının arasında öğrenebilirsiniz. Elbette sadece bununla kalmayacak isterseniz  ATM üzerinden isterseniz de mobil uygulamanız üzerinden şube kodunuzu öğrenebilirsiniz. Dilediğiniz şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz..”

— Zİraat Bankası

ZİRAAT ŞUBE KODU NEREDE YAZAR?

 Ziraat bankası şube kodu kartın neresinde yazar sorusu  oldukça merak edilen konulardan biridir. Bir banka kartınız var siz didik didik şube kodunuzu mu arıyorsunuz öyleyse okumaya devam edin. Ziraat bankası şube kodu özel olarak bir yerde yazmaz. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız oradan şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.

1.
ZİRAAT BANKASI KARTI ŞUBE KODU HANGİSİ

Internet bankacılığı uygulamasından  şube kodunuzu hesabınıza erişim yaptıktan sonra bilgilerim kutucuğuna tıkladığınız zaman  bulabilirsiniz. Bu işlemi yapamıyorsanız arama motorunuza  bankanın ve şubenin adını yazarak aratabilirsiniz.

2.
ZİRAAT HESAP NO NERDE YAZAR?

Hesap numaralarınız banka kartınızın üst kısmında yer alır. Banka kartının üzerine bir çok sayı bulunmaktadır. Bu sebeple hesap numaralarınızı bulmakta zorluk yaşıyorsunuz ziraat hesap numaralarının nerde olduğunun işte detaylı cevabı

Hesap numaralarınız banka kartının ön yüzünde bulunur. Hesap numaralardan farklı olarak kartınızın üzerinde IBAN numarası var ise IBAN numarasının son 16 hanesi hesap numarasını temsil eder. Kalan 4 hane iste şube kodunuzdur.

3.
ZİRAAT BANKASI ŞUBE KODU KARTIN NERESİNDE

IBAN numarası 24 hanelidir. Oldukça uzun bir sayı dizisinden oluşur. IBAN numarası içinde şube kodu, müşteri numarası ve hesap numarası bulunur. Ziraat bankası şube kodu  3 veya 4 haneli olabilir. Hesap numarası ise 12 hanelidir. Eğer hesap numaranız kartın üzerinde mevcut değilse ziraat banka müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Ziraat bankası müşteri hizmetleri numarası 444 00 00 şeklindedir. Dilerseniz internet bankacığından da öğrenebilirsiniz. 

IBAN Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur?

IBAN numarası, hesap numaralarında oluşabilecek karışıklıkları önlemek için kredi kartları ve hesap kartlarının üzerinde bulunan 26 haneli rakamlardır. IBAN numarası kullanımı ilk olarak Avrupa devletlerinde görülmektedir.

Ülkemizde de IBAN numarası kullanımı bankacılık sektöründe oldukça etkilidir. Avrupa ülkelerinde IBAN numarası 36 rakamdan oluşurken, ülkemizde bu numara 26 rakamdan oluşmaktadır. Her IBAN numarası tekildir ve kişilerin birden çok hesap numaraları olsa bile her birinin IBAN numarası birbirinden farklıdır.

IBAN numarası sayesinde hatalı işlemlerin oluşması engellenmekte ve hatadan kaynaklanan gecikme durumları oluşmamaktadır.

çalışanlarlar banka üzerinden maaşlarını alır. Banka kartlı ve kredi kartları bugün en süregelen ödeme yöntemidir. Bir çok bankadan kredi kartına sahip olduğunu farz ediyorum. Hemen hemen tüm bankacılık işlemlerinde kredi kartı ile para aktarımı yapılmaktadır.

Banka şubesinizi bilmeniz. size bir çok avantajı olacaktır. bunlardan en önemlilerinden birtanesi ise kendi şubenizdeişle yaparken işlemleriniz için sizi ilk sıraya almalarıdır. müşteri temsilcisi ile görüşmek istediğinizde banka kartınız veya kredi kartınız oda yok ise tc numaranız ile aldığınız bekleme fişi eğerki o şubenin müşteri iseniz size ayrıcalıklı numara verecektir.

Banka Şube Kodu Bilmenin Avantajları

Bankaların bir çok il ve ilçede şubeleri bulunmaktadır. Her bankanın her şubesinin bir kodu vardır. Bu, şubenin bulunmuş olduğu vilayet veya ilçenin bir göstergesidir. Banka hesaplarında ve muhasebe kayıtları yönünden karışıklığı önlemek için önemli olan şube kodu, size tahsis edilen banka kartına veya kredi kartına yazılır.

Para aktarımı yöntemini kullanırsanız şube kodu dahi önemlidir. ATM üstünden transfer yapar iken ıban numarasını kullanmak özellikle önemlidir. Ancak bu numara sahip olunan değilse, hesap numarası üstünden bir transfer yapabilirsiniz. Kişinin ıban numarasını bankanın internet sitesinde bularak sorgulayabilmenize rağmen, şube kodunu kullanarak para gönderebileceğiniz veriler de dayanak olabilir.

Banka kredi kartında ve peşinde numaralar bulunduğunu belirttik. Ön taraftaki 16 karakterlik numara, Hesap Kartı numaranızdır. Bunun bankanızla veya şubenizle hiç bir ilgisi yok. Ancak fazlası vakit hesap numarası ve şube kodu bu numaranın dibine yazılır. Ancak pekçok kart tıpkı bankadan bulunmasına rağmen farklı bir izlenime haiz olabilir.

İnternet Bankacılığı İle Şube Kodu Nasıl Bulunur?

Bireyler internet bankacılığı kullanıyorlarsa şube koduna ulaşmaları oldukça kolaydır. Bunun için yapmaları gereken şeyler hesaplarına giriş yapmaları ve hesap bilgileri tuşuna basmalarıdır. Hesap bilgilerinin içerisinde şube kodu bulunmaktadır.

Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait Nasıl Öğrenirim

kredi kartımın hangi şubeye ait olduğunu nasıl öğrenebilirim? Açılımı, International Bank Account Number (Uluslararası Banka Hesap Numarası)  olan IBAN numarasından şube kodunu bulabilmek mümkündür. Her bankanın şube kodu 1- 4 hane arasındadır ve 26 haneden oluşan IBAN numarasının son 16 hanesini ise hesap numarası oluşturmaktadır.

Hesap numarasını oluşturan bu 16 hanenin ilk 4 rakamı kartın şube kodunu belirtmektedir. Örneğin, IBAN numarasının son 16 rakamı 1234567891234567 şeklinde ise kartın şube konu ilk 4 rakam olan 1234 vermektedir.

Daha sonraki 12 kod ise kişinin hesap numarasını oluşturmaktadır. Ayrıca bu 12 numaranın ilk 8 numarasını müşteri hesap numarası oluşturmaktadır. Bu 16 haneli kodun son 4 numarası ise ek hesap numarası şeklindedir. Bu yolla 16 haneli kod ile bütün banka bilgilerine ulaşmak mümkün. Fakat bütün bankaların hesap kartlarında bu bilgiler mevcut değildir. Öyle ki bazı banka kartlarında isim ve soy isim dahi yazmamaktadır.

Banka Referans Numarası Nedir Nasıl Sorgulanır adlı yazımı okumak isterseniz.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait Nasıl Öğrenirim
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git