Param Kredim
Borç Para Veren Faktoring | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > Genel > Kredi Kartından Para Gönderme (Eft Ve Havale) Hesaba Nasıl Yapılır

Kredi Kartından Para Gönderme (Eft Ve Havale) Hesaba Nasıl Yapılır

Tarih: 02.12.2020
Güncel: 29.09.2022
kredi kartından nasıl para gönderilir

Bir başka banka hesabı üzerinden kredi kartına havale ya da EFT işlemlerinin yapılıp yapılmadığı, eğer yapılıyorsa da nasıl yapıldığı ile alakalı olarak birçok kişinin aklında soru işareti bulunabilir. Bizde bu yazımızda sizler için Kredi Kartından Para Gönderme (Eft Ve Havale) Hesaba Nasıl Yapılır  detaylı olarak aktaracağız.

Bankalar üzerinden ödemeler gerçekleştirmek, artık hayatımızda bir parça haline gelmek ile beraber akıllı telefonlar ile birkaç dakika içerisinde başka bir kişiye para aktarabiliyoruz. Ancak hesabımızda para yok ise ve kredi kartı üzerinden para göndermek istiyorsak bu durumu nasıl çözebiliriz?

Kredi kartları artık yaşamımızda aktif bir şekilde rol oynamasından ötürü bankalar da kredi kartları üzerine birçok yeni özellik ekleyeme başladı. Bu özelliklere baktığımızda; temassız ödeme, birçok ödeme alternatifi ve havale ya da eft yapma imkanı tanındı.

Kredi Kartından Para Gönderme (Eft Ve Havale) Hesaba Nasıl Yapılır
eft bankadan nasıl gönderilir

Kredi Kartından Havale ya da EFT Transfer İşlemleri

Kredi kartı üzerinden eft ya da havale olarak para göndermek mümkün bir hale geldi. Ancak ilk olarak havale ve eft arasındaki farkı da bilmemiz gerekiyor. Kısaca belirtmek gerekirse havale, aynı bankadan diğer bir aynı bankadaki hesaba yapılacak para transferlerine verilen isimdir ve haftanın her günü ve saatinde yapılabilir.

EFT işlemi ise farklı bankalar üzerinde yapılan işlemler olarak belli bir saatler içerisinde işlem gerçekleştirilebilir. Özellikle hafta içi mesai saatleri üzerinde eft işlemi yapılır ve bu saatler dışında yapılan işlemlerde para gönderimi askıya alınır, EFT saatleri içerisinde gönderilmek üzere planlanmış ödemelere eklenir. Kredi kartınız üzerinde limit bulunduğunda da bu işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olabiliyor.

Ancak kredi kartı üzerinden yapacağınız para transferlerinde, normal banka hesaplarından yapacağınız transferlere göre çok daha fazla işlem ücreti alındığını da söyleyebiliriz.

Kredi Kartından Havale ve EFT İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Transfer işlemlerini gerçekleştirmek için kredi kartınızdaki nakit limitini kullanabilirsiniz ancak bu durumlarda bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Öncelikle kredi kartı ile havale işlemi yapacaksınız ve kredi kartı ekstresini düzenli olarak ödemeniz gerekiyor. Ödemede sorun olması durumunda anormal kredi kartı işlemlerinden dolayı havaleniz bloke olabilir. Diğer bir durum ise kredi kartınız olsa bile nakit avans limitinizde para transferi için yeterli bakiye kalmayabilir. Bazı kredi kartlarının alışveriş limitleri daha yüksek olsa da nakit avans limiti oldukça düşük olabilir. Bu nedenle, gerekli miktarı transfer etmekte sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu nakit avans limitinin yüksek işlem maliyetlerini karşılayacağını unutmayın.

Kredi kartı üzerinden gerçekleştireceğiniz EFT işlemlerinde de, normal mobil bankacılık işlemlerine göre çok daha fazla komisyon tutarı ödeyeceğinizin altını çizelim. Bir örnek verecek olursak, mobil bankacılık ile banka hesabı üzerinden yapacağınız para transferlerinde 2-3 tl bir işlem ücreti ödenirken, aynı transferi kredi kartı üzerinden yaptığınızda ödeyecek olduğunuz işlem ücreti 20 ila 25 TL arasında olacaktır.

Kredi kartından ya da normal banka hesabında yapacak olduğunuz eft işlemlerinde, gönderim saatleri aynıdır. Bankalar içerisinde kredi kartı için farklı bir prosedür yoktur.

Kredi Kartından Para Gönderme (Eft Ve Havale) Hesaba Nasıl Yapılır

Kredi kartı ile beraber havale ve eft yapma yöntemlerine baktığımızda;

İnternet Bankacılığı

Kredi kartınız ile beraber internet bankacılığı üzerinden eft ve havale transferlerinizi tamamı ile sanal bir ortam içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden kredi kartı ile beraber yapacağınız transferler ile karşıdaki kişiye para aktarabilirsiniz.

Mobil Bankacılık

Son zamanlarda oldukça fazla tercih edilen mobil bankacılık yöntemi, telefonunuz üzerinden kredi kartı bölümüne girerek para transferi bilgilerini girdikten birkaç dakika içerisinde aktarım gerçekleştirmeniz mümkün.

ATM

Eğer internet ya da mobil bankacılık üzerinden işlemlerinizi gerçekleştiremiyorsanız, acil para transferleri için atm cihazları sizin kurtarıcınız olabilir. Kredi kartınızı cihaza yerleştirdikten sonra gerekli bilgi girişleri ile beraber para aktarımını kısa bir sürede gerçekleştirme imkanına sahipsiniz.

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Kredi Kartından Para Gönderme (Eft Ve Havale) Hesaba Nasıl Yapılır
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git