Param Kredim
Hesap Numarası Nedir Kaç Hanelidir | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > KREDİ KARTLARI > Pos Makinesinden Kartsız İşlem Nasıl Yapılır

Pos Makinesinden Kartsız İşlem Nasıl Yapılır

Tarih: 01.11.2021
Güncel: 19.09.2022
pos makinesinden kartsiz işlem


Pos Makinesinden Kartsız İşlem Nasıl Yapılır ? İşletmeler artık özelliklede benzin istasyonları, bakkallar, alışveriş yerleri ve hemen akla gelebilecek tüm paranın geçtiği birimlerde alışveriş oranını arttırmak için pos cihazları kurulmaktadır.

Bu makalemizde sizlerle pos makinesinde kartsız işlem nasıl yapıldığı, garanti pos cihazı kartsız işlem , pos cihazından qr kodu nasıl okutulur.

Tüm Bu merak edilen soruların üzere konuşacağız. Peki bu pos nedir ? ilk olarak pos kelimesinin detayına inelim.
Pos cihazı kartsız işlem . pos cihazı kartsız işlem

Pos Nedir? (Satış Noktaları)

Pos, müşterinin mal karşılığında veya bir hizmetin sağlanması karşılığında tüccara ödeme yaptığı yerdir. Pos sistemi bu ödemeyi işletmelerin satın alma işlemlerinin tamamlanmasına, satış verilerini kaydetmesine ve iş performansı raporlarını kaydedilip görüntülenmesine olanak sağlar.

Satış noktaları sistemleri, kart ödemelerini veya bilgisayar yada mobil elektronik cihaz gibi sanal bir satış noktasını işlemek adına kullanır.

Peki neden pos kullanmalıyız?

Hangi Bankadan Pos Almalıyım

POS sistemi, kredi kartı veya banka kartıyla ürün veya hizmet satın almanızı sağlayan bir toplama sistemidir. Bir işletme için en uygun POS sistemi, firmanın büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişebilir. Satış noktası (POS) sistemi, satışların doğru ve hızlı bir şekilde kaydedilmesini sağlar.

Ayrıca envanter yönetimi ve vergi hesaplamalarına da yardımcı olabilir. Büyüyen bir işletme sahibi olarak, bilinçli kararlar almak için raporlar oluşturmanıza olanak tanıyan finansal analiz için muhasebe yazılımına erişmeniz gerekecektir. Bu, işletmenizin daha verimli çalışmasına ve karlılığı izlemesine yardımcı olur.

POS sistemleri ile ad, adres, kişi numarası, ödeme bilgileri gibi müşteri bilgilerini izleyebilirsiniz. Bu, düzenli faturaların ve posta makbuzlarının gönderilmesini kolaylaştırır. POS çözümleri ayrıca müşteri sadakat programlarının yönetilmesine yardımcı olur.

POS nasıl çalışır? Çoğu modern POS sistemi bulut tabanlıdır, yani kablo bağlantısı veya kurulum gerektirmezler. Çoğu üretici, satın almadan önce ürünlerini test etmenizi sağlayan ücretsiz bir deneme sürümü sunar. Kendinizi aynı sistemi tekrar tekrar kullanırken bulursanız, ölçeklenebilir bir POS sistemi satın almayı düşünebilirsiniz, yani tamamen yeni bir sistem satın almak zorunda kalmadan yeni terminaller ekleyebilirsiniz.

Mevcut sisteminizden ihtiyacınız olan tüm işlevlere sahip olmaya devam edeceksiniz ve daha fazla kapasiteye ihtiyacınız olduğunda yükseltme yapabilirsiniz. POS sisteminizle etkileşim kurmak için bir akıllı telefon uygulaması da kullanabilirsiniz.

Bir akıllı telefon uygulamasının mobil web sitesi arayüzü vardır, böylece hareket halindeyken işlem yapabilirsiniz. Çoğu uygulama tabletler ve akıllı telefonlar için tasarlanmıştır;

POS Komisyon Oranları

Alışverişlerde kredi kartı kullanma alışkanlığı arttıkça POS cihazlarının önemi de artıyor. POS cihazlarının yazarkasa fonksiyonları da bulunduğundan her işletme bu cihazları kullanmalıdır. Öte yandan, işletme sahiplerinin POS cihazlarını seçerken işbirliği yaptıkları bankayı seçmeleri gerekir, çünkü bazı POS cihazlarının birçok iş avantajı olabilir.

Bu yazımızda işletme sahipleri için en faydalı POS hizmeti veren bankaları da listeleyeceğiz. POS komisyon oranı Bankalar, işletme sahiplerine POS cihazlarını ücretsiz olarak sağlasalar da, her işlem için komisyon almaktadırlar.

Bu komisyon oranları bankadan bankaya değişmekle birlikte, olağan faiz oranı %1’dir. Kısacası banka 1000 TL’lik işlemler için 10 TL işlem ücreti almaktadır.

TEB BANKASI POS Hizmeti

Belirli koşullar sağlandığı takdirde birçok banka komisyonsuz POS hizmeti de sunmaktadır. TEB POS hizmeti TEB, üye işyerleri için farklı POS hizmetleri sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. Ortak Pos, DCC Pos, Sanal Pos Kasım Yazarkasa Pos bunlardan bazılarıdır.

Örneğin bir kafe veya büfe işletiyorsanız, müşteri karmanız çok farklı olacağından Partner Pos hizmeti size en çok fayda sağlayacaktır. TEB’in ihtiyaç duyduğu POS hizmetleri için komisyon oranı da iş potansiyeline göre değişmektedir.

Komisyon oranı için banka şubesinden net bilgi alabilirsiniz. POS cihaz servislerini kullanmak için 12 aylık taahhütte bulunmanız gerekmektedir. Maksimum süre 36 aydır. Aynı şekilde bu hizmetten faydalanmak için ayda en az 2000 TL işlem yapılması gerekmektedir.

Akbank POS Servisi ve Hizmetleri

Bankanın diğer POS hizmeti olan “World Select Komisyonsuz POS 30.000 TL” hizmeti, içinde bulunulan ayda 30.000 TL’yi aşmayan işlemler için komisyon almamaktadır. Tüm işlemler 3 aşamaya kadar gerçekleştirilebilir.

Bu hizmetten faydalanmak için 2 adet yazarkasa POS, GSM veya sabit POS cihazınız olmalıdır. Artık birçok bankanın komisyonsuz POS hizmeti var. Komisyon tamamen şirketin cirosu ile ilgilidir. Bu küçük market sahipleri tarafından yaygın olarak kullanılan POS cihazları için müşteri hizmetlerinden veya banka şubelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

En iyi POS’u veya en karlı POS cihazını değil, işletmeniz için hangisinin en iyisi olduğunu belirlemeniz gerekir.

Örneğin turistik bir bölgede çalışıyorsanız DCC Pos cihazı kullanmanız gerekir. İş cironuza veya müşteri portföyünüze göre en uygun komisyon oranına sahip bankayı seçmelisiniz.

Satış noktası POS’un faydaları

 • İşlem makbuzlarını yazdırır.
 • Herhangi bir değerdeki işlemleri kabul eder.
 • Satıcıya ücretsiz olarak sağlanır.
 • Nakit taşıma maliyetlerini ve risklerini oldukça azaltır.
 • masterCard, VİSA, Verve kartlarını kabul eder.
 • Mutakabat amacıyla raporlar oluşturur.
 • Birden çok ağ bağlantı seçeneğini destekler

Pos cihazı nasıl kullanılır

İlk olarak banka kartı pos cihazına doğru okutulur. Sonraki aşamada ise pos cihazında yer alan satış tuşuna satışın tutarı girilir. Girildikten sonra müşteriden şifresini girmesi istenir.

Şifre girildikten sonra cihazdan satış bilgilerinin yer aldığı slip çıkar. İşlem tamamlanmış olur. Peki bu makinenin çalışma prensibi nasıldır biraz daha detaya inelim

 • İlk olarak müşteri ürününü yada hizmetini satın almaya karar verir.
 • Pos cihazı vergiler de dahil olmak üzere, alışverişin fiyatını hesaplar, hesaplama sonrasında eşyanın satıldığını göstermek için envanter sayısını günceller.
 • Müşteri ödemesini gerçekleştirir. Bir çok ödeme çeşitleri mevcuttu. Kredi kartı, banka kartı, hediye kartı yada nakit ödeme şekillerinden herhangi birini seçer. Seçtiği ödeme şekline göre müşterinin bankasının yetki vermesi gerekir.
 • Satış işlemi gerçekleşir. Resmi olarak satış yapılır. Makbuz basılır.

Pos makinesinde kartsız işlem , pos makinesinden nasıl para çekilir , pos cihazı kartsız işlem , pos makinesinden kartsız işlem bütün bu soruların devamı makalemizin devamında

Kartsız işlemleri neden kullanmalıyız ?

Bir işyeri sahibi veya tezgahtar, fiziksel kartları kabul etmeye gerek kalmadan ödeme almak için kartsız işlemleri kullanabilir. Böylece tüccar, fiziksel kartları okuyabilen ekipmana ihtiyaç duymadan maliyetten tasarruf edebilir. ayrıca kasalarda belli zamanlarda yığılmaların önüne geçilmiş olur.

çipli kartlar kopyalanma yöntemi ile anında bilgileriniz başka birinin eline geçebilir

Satıcının temassız ödemelerde fiziksel olarak hiçbir zaman doğrudan kart ile teması olmadığı için kartsız işlemler kartlı işlemlerden daha güvenlidir. Kartsız işlemler de herhangi bir kişisel kimlik gerektirmez, bu nedenle birisinin kart numarasını çalıp tekrar kullanması imkansızdır ?

mobil cüzdanlar içlerinde bulundurulan şifreleme yöntemleri sayesinde paranızı dijital ortamda saklanmasına vesile olur

Kartsız İşlemler Nasıl Çalışır?

Kartsız bir işlemde, kişi bir dijital cüzdan veya hediye kartı kullanarak bir satın alma işlemini tamamlar. Dijital cüzdan, bir kişinin banka ve kredi kartlarını, hediye kartlarını saklayan ve belirli perakendecilerde nakit para sunan bir mobil uygulamadır.

Kişi, işlemi tamamlamak için satıcıya ilişkili bir QR kodu gösterir. Hediye kartı, nakit yerine bir satın alma için ödeme olarak kullanılabilen ön ödemeli bir hediye kartıdır. Kartsız işlemler genellikle satın alma tutarının

Temassız Ödemeler

Sadece birkaç yıl önce, temassız ödemeler büyükanne ve büyükbabanızdan duymuş olabileceğiniz bir şeydi, ancak çok yaygın değildi. Günümüze hızlı ileri ve temassız ödemeler her gün milyonlarca insan tarafından kullanılıyor.

Temassız ödemeler, kartsız işlem tanımı basitçe bir hesaptan diğerine para aktarmanın bir yoludur. Bu durumda, bir karttan diğerine. Kart sahibi, kartını bir ödeme makinesine sokar ve birkaç dakika sonra işlem

Marketlerde salgın döneminde yapılan işlemlerin çoğu kartsızdır, yani kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gerekmeyecektir.

Kartsız işlemlerle müşterilerin fatura bilgilerinin takibi daha kolaydır. Yanlış kredi kartı numarasını veya son kullanma tarihini geçmesi gibi bir durum gerçekleşmez

mobil cüzdan işlem süreci hızlıdır ve gereksiz zaman kayıplarının önüne geçmiş olursunuz.

POS cihazından kartsız işlem nasıl yapılır

Banka kartı olmadan POS kartı olmadan nasıl işlem yapılır?

OS makinesinin POS cihazında mail order (kart satış yetkisi yok) var ise cihaz üzerinden işlem menüsüne ulaşılır ardından özel işlem menüsüne ulaşılır ve öğeye basılır. Özel işlem menüsünde mail order işlemi üzerine yazılır ve giriş tekrar yazdırılır. Basın ve moto satış ekranını göreceksiniz. Bu bölümde ayrıca yazdırılıp yeniden girilecektir. İşyeri şifresi istendiğinde karşımıza bir ekran çıkacaktır.

Yapıkredi post için link Allta yer almaktadır.

İş yeri şifresini giriniz, sonrasında kart numarası sorulur, kart numarası girilir. Kart numarasını pos cihazının üzerinde bulunan tuşlar yardımıyla girdikten sonra yeniden giriş tuşuna basınız. Sonrasında kartın son kullanma tarihi sorulur. Ay ay yıl yıl olarak vade tuşlanır. Ccv kodu sorulur.

Ccv kodu kartın arkasındaki son 3 rakamı olarak kabul edilir ve girişe basılır. Mail order satış tutarı karşınıza gelir.

Satış tutarını girip tekrar giriş tuşuna basılır.

Satış tutarı doğru mu sorusu gelir bu soruya giriş tuşuna basarak onaylanır Ve bağlantı kurulur. İşlem kartsız satış olduğu için kart şifresi sorulmaz.,

Banka Hesap Ekstresi Ne Demek adlı yazımı okumak isteseniz..

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Pos Makinesinden Kartsız İşlem Nasıl Yapılır
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git