Param Kredim
Kredi Notum Düşük Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim ? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > KREDİ PUANI > Sıfır Notu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Sıfır Notu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Tarih: 15.12.2020
Güncel: 11.10.2021
Sıfır Puanla Bankadan Para Çekme

Sıfır Notu Olanlar Kredi Çekebilir Mi? Krediye ihtiyacınız var, çekebileceğiniz en iyi banka koşullarını inceledikten sonra uygun bir finansal plan hazırladınız ve ardından başvuru için bankaya gideceksiniz. Ama senin büyük bir sorunun var. Kredi puanınız sıfır ve bankanın kredinizi onaylamasını istiyorsunuz. Sizce tuhaf bir şey mi var? Bu puanla bankaya giderseniz eli boş dönme ihtimaliniz çok yüksek.

Ülkemizde bankalar ile iyi geçinebilmeniz, istediğiniz mevduatları alabilmeniz için, onların istediği şeyleri yerine getirmek zorundasınız. Bankanın size para verebilmesi için onların güvenini kazanmalısınız ki istediğiniz, arzuladığınız şeyi alabilesiniz.

Bu yalnızca kredi sicili kötü olanlar ve sıfır puana sahip kişilerin kredi çekme derecesine bağlı değil. Henüz bir banka ile hiç iş yapmamışsanız, sizin kim olduğunuzu bilmiyorlarsa maalesef bu da bir sorun.

Bankaların daha önce kendileri ile hiç iş yapmamış birisine kredi vermesi çok zor. Bu sorunları aşmak, kredi notunuzu üst sıralara çıkartmak için yapılacak çok rutin hamleler var.

[safir_ads2 id=1]

Sıfır Notu Olanlar Kredi Çekebilir Mi

kredi kartı herhangi bir bankadan talep etiğinizi farz ediyorum. Kredi kartınızın olumlu olarak onaylanması için kredi notunuzun belli bir derecede olmalıdır.

Bankalar kişileri kredi dereceleri olarak sınıflandırmışlardır. Banka ile işim olmaz diyenler ! borcu olmasa bile banka ile alışveriş yapmadığı için kredi oranı düşük çıkacaktır.

Ev almak için krediye başvurunda kredi çıkmaması veya hiç kredi çekmedim neden bana kredi çıkmıyor? gibi bir soru aklınızı kurcalıyor ise nedeni sizin bunca yıl boyunca kredi kartı almamanız. veya otomatik ödemeler gibi faturalarını banka üzerinden ödememenizdir.

Konunun devamında ” Sıfır Notu Olanlar Kredi Çekebilir Mi ” diye size ayrıntılı bilgiler verilecektir.

1.Bankadan Kredi kartı Talep edin

Her kez alış veriş yapar. Nakip para ile alışveriş yapsa da şimdi temassız ödeme seçenekleri ile kredi kartı veya banka kartı yoğun kullanılıyor.

Bankanızdan kredi kartı talep edin, Kredi kartınızı kullanın fakat kullanım tutarlarını gelirinizden fazla olmasın…

Bankaya olan borçlarınızı zamanında ödemeniz kredi oranınızı olumlu yansır.

2.Bankadan Bloke teminatlı kredi kartı alın

Kredi kartı başvurunuz onaylanmadı ise yapmanız gereken Bloke teminatlı kredi kartı alınız.

Bloke teminatlı kredi kartı İşlem sırası:

  1. bankaya hesap açmanız
  2. Bloke teminatlı kredi kartı talep ediniz

Buradaki amaç hesabınızdaki para miktarının belli bir oranında harcama yapmanızı sağlamasıdır. Borçlarınızı zamanında ödeme alışkanlığı edinmeniz sıfır notunuzun 3 ay içerisinde yukarı doğru çıkmasını sağlayacaktır.

3.Bankaya borçlarınız ödeyin veya yapılandırın

Sıfır notunuzun olmasının ilk nedeni borçlarınızı zamanında ödememeniz veya hiç ödeme yapmamamız. Öncelikle borçlarınız kapatmanız en iyisi olacaktır.

Diyelim ki bankaya olan borcunuzun tamamını kapatamıyorsunuz. O zaman yapmanız gereken ( farklı bankalarda olan borçlarınızda olabilir. ) borçlarınız bir bankada toplamanız ve borçlarınız yapılandırmanızdır.

Ücretsiz E devlet den Kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Risk Merkezi Raporu Başvurusu

Bu hizmeti kullanarak,

  • Kredi Limit
  • Borç Bilgileri
  • Çek Bilgileri

e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız. Rapor başvurusunda bulunabilir. veya raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

4.Kredi kartı başvurunuz RED alırsa dikkat edin

Bir bankaya Kredi kartı başvurusu yaptığınızda Onay alamazsanız. Farklı bankaya hemen başvuru yapmayın. Sistemsel olarak bankalar yaptığınız başvuruları görürler.

RED aldıysanız 2. seçenek te verilen ” Bloke teminatlı kredi kartı ” hususları gerçekleştirin…

5.Borçlarınızı Takip Edin

Borçlarınızı zamanın da ödemeniz için banka notunuz sıfır olduğunu hatırlatmak isterim. Yapılması gereken ilk şey borçlarınızı zamanında ödemeniz.

Siz 2 gün bile geciktirseniz borcunuzu emin olun siteme olumsuz yansıyor. Sonraki kredi başvurularınızda sorun yaşamanız an meseledir.

Bankalar Puanı Sıfır Olanlara Kredi Çekme İmkanı Vermez

Şöyle düşünebilirsiniz; siz ofisinizde otururken kapınız çalıyor. Daha önce hiç görmediğiniz bir kişi sizinle görüşmek istiyor. Oturuyor ve konuşmaya başlıyorsunuz. Sizden 24 ayda ödemek koşuluyla 20.000 tl para istiyor.

Ne yaparsınız? Ya da bir kaç kere borç verdiğiniz bir arkadaşınız, size söz verdiği tarihlerde ödemeyi yapmadı ve tekrar kapınıza geldi. Şimdi de aynı senaryoyu bankalar için düşünebilirsiniz.

Daha önce kredi kartınız yoksa, kredili mevduat hesabınız oluşturulmamışsa ve hiç bir şekilde banka ile ilişkilendirilmiş hareketleriniz gözlemlenmemişse, elbette banka da size olumlu bir yanıt vermeyecektir.

Yani bir banka geçmişiniz, banka ile alışverişiniz çok önemli. Bu ilişkini de olumlu ve güven üzerine kurulmuş olması gerekiyor.

Sıfır Olan Not Doğru Adımlarla Yükseltilebilir

Gelelim olmayan notunuzu nasıl pozitif olarak oluşturacağınıza. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her şeyin başı güven. Bankaya sizin düzenli ödeme yapabileceğinizi, aksatmadan taksitlerinize bağlı kalabileceğinizi kanıtladığınızda puanınız otomatik olarak yükselmeye başlayacak.

Notunuzu yukarıya doğru yükseltmek için yapacağınız bir kaç kolay adım var. Bunlar en basit haliyle size artı değer katacaktır.

Sıfır Not İçin Kredi Kartı Almak Önceliğiniz Olsun

Notunuzun artı değerde oluşması için en önemli şey kredi kartı ödemelerinin nasıl bir düzende olduğu. Bankada bir hesabınız olacağı için bir de kredi kartı başvurusu yapar ve alabilirseniz, harcama ve ödeme şekliniz puanınıza çok olumlu yansıyacaktır.

Çok büyük limitler beklemeyin. Eğer düzenli ödeme yaparsanız, bir zaman sonra banka sizi limit arttırır Fmı için arayacaktır.

Faturalarınızda Otomatik Ödemeyi Tercih Edin Notunuzu Yükseltin

Bankalar genellikle otomatik ödeme talimatı konusunu çok önemli bir adım olarak görür. Vereceğiniz birkaç otomatik ödeme talimatı ile kredi notunuzu yükseltmek için çok önemli bir adım atmış olacaksınız.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, eğer kredili mevduat hesabı açmışsanız ve bu hesapta talimatlarınız varsa, hesapta para olmadığı zaman bu hesaptan eksi olarak para çıkacaktır. Bu yüzden hesabınızda para olmasına dikkat edin.

Kredili Hesap Açılışı İçin Bankanızla Görüşün

Limitine bakmaksızın size mevduat sağlayacak kredili bir hesap açılışı için bankanıza başvuru yapın. Ne kadar limitli olduğu ilk başlarda sizin için çok önemli olmasın. İyi ilişkiler sağladıktan sonra zaten limit arttırımı için gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

Çalışmak İstediğiniz Bankayla İyi İlişkiler Kurun

Gidin, bir müşteri temsilcisiyle görüşün. Size uygun bir hesap açın. Bu hesaba yatırdığınız mevduatınızı sık sık kullanın ve işlem yapın. Kira, havale, eft gibi işlemlerinizi banka üzerinden halledin.

Ödemelerinizi elden değil, banka üzerinden kapatın. Bankadaki nakit akışınız ve kullandığınız miktarlar size artı puan kazandıracaktır.

Yüksek Kredi Notu İçin Ödemelerinizi Kesinlikle Geciktirmeyin

Bütün koşulları oluşturduktan sonra ödeme zamanlarına çok dikkat edin. Asgari tutarları ödemek yerine borçlarınızın tamamını ödemeye çalışın. Unutmayın, geç ödediğiniz her borcunuz size eksi olarak geri dönecektir.

Yukarıdaki işlemlere dikkat ederek KKB notunuzu aylar içerisinde yükseltmeniz mümkün. Puanınızı Findeks Puan Sorgulama  sayfasından öğrenerek ne kadar yol gittiğinize de bakabilirsiniz.

Notunuzu sürekli yüksek tutmak, bankalara güven vermek ve bu güveni korumak sizin elinizde. Ödeme alışkanlıklarınızı düzenli yapar, borçlarınızı gecikme olmadan ve vadesini geçirmeden öderseniz, kredi notunuz sıfırdan yukarılara doğru hızla tırmanacaktır.  Sıfır Notu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Sıfır Notu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git