Param Kredim
Emin Otomotiv Nasıl Araç Alımı Yapılır | YAZIYI OKUYUN
fi
Anasayfa > OTOMOBİL > Yurtdışından Otomobil Alıp Türkiye’de Nasıl Kullanırım ?

Yurtdışından Otomobil Alıp Türkiye’de Nasıl Kullanırım ?

Tarih: 09.12.2020
Güncel: 28.09.2022
Türkiye'te Araç Getirmek

Yurtdışından Otomobil Alıp Türkiye’de Nasıl Kullanırım ? Herkesin araştırdığı ve cevap aradığı bu soruya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir değişikliğe gitmiş, ülkemizdeki yabancı otomobil kalış süresini altı aylık bir süreden, turist olarak 24 ay (730 gün) geçici hak ihracı ve ihracı için yeni bir kanun çıkardı.

Bu durum yabancı turistler, araştırma ve eğitim amaçlı yabancılar ve daimi yurtdışında ikamet eden vatandaşlar için çok uygundur. Biz de başka ülkelerden (Almanya gibi) araç alıp da Türkiye’de kullanabilmek ve bu kullanımı ne kadar süre yapabilirim sorularına cevap aradık.

Yurtdışından Otomobil Alıp Türkiye'de Nasıl Kullanırım
Yurtdışından Otomobil Alıp Türkiye’de Nasıl Kullanırım ?

İnsanların bu tür sorunları düşünmesi doğaldır. Ülkemizde yüksek vergili araç satışları nedeniyle, aşırı artışlar gibi fiyatlardan vazgeçmemiz çok yaygınlaştı, bu sayede de fiyatlar çok saçma bir boyuta geldi ve burada ikici el araç fiyatları da bütün dünyadan daha fazla fiyat oluşmasına neden oldu. Bu nedenle de yurtdışından lüks bir araç getirip Türkiye’de kullanma yolları aranmaya başladı.

[safir_ads2 id=1]

Ama göründüğü gibi değil. Bu yasa Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan insanlar bir şey ifade etmemekle birlikte, ülkemiz turistler, yurtdışında çalışmaya gelen ya da yasalar olmadan çalışma hakkı için inşa edilmiş sakinlerdir.

Son zamanlarda bu gibi düşüncesi olan insanları kandırmaya yönelik bir takım insanlar yasadışı bir şekilde ülkemize bir araç sokmaya çalışmaktadır. İnternet ticaret sitelerinde birçok ilan var. Bu gibi durumlara meydan vermemek için iyi araştırma yapmanız çok önemli.

Kimler Yurtdışından Araç Getirebilir ve Türkiye’de Kullanabilir?

Yurtdışından getirilen otomobili kullanmak için, başvuru tarihinden itibaren aralık vermeden 185 gün dışarıda yaşamış olmanız gerekiyor. Türkiye’de yurtdışında ikamet eden vatandaşlar, anlaşmayı (730 gün) kullanabilecek yabancılar ve diğer ülkelere kayıtlı yabancı araçlar, ülkemiz sınırının 24 ay içerisinde yurtdışından gelen kayıtları ile kayıt altına alınmaktadır.

Dağıtılmış araçlar ve 730 gün süresi dolmuş araçlar, yurt dışına ihraç edilmeli ve tekrar kalifiye olmak için en az altı ay (185 gün) yurtdışında olmalıdır. Ne şartlarda olursa olsun, ülkemizde yaşayan T.C. vatandaşları başka ülkelerden yurtdışı plakalı araç veya otomobil getiremez ve kullanamaz.

Peki Almanya’daki Akrabam Üzerinden Araç Alıp Türkiye’de Kullanabilir Miyim?

Almanya’da akrabanız veya bir tanıdığınız var. Türkiye’ye araç getirmek istiyorsunuz. İster Almanya isterse Avrupa’nın herhangi bir ülkesi olsun hiç farketmez yine aynı kurallar geçerli. Yani ülkeye araç getirip kullanmanız için sizin son bir yılda en az 185 günden fazla bir zamanda farklı bir ülkede ikamet etmiş olmanız gerekiyor.

Almayadan Araç Getirmek

Almanya’da İkamet Ediyorum Türkiye’de Ne Kadar Süre Aracımı Kullanabilirim?

Tekrar belirtelim; Almanya olması şart değil. Yurtdışında bir ülkede eğer ikametiniz varsa ve ülkeye araç ile giriş yapıp kullanma istiyorsanız EN ÇOK 2 YIL bu aracı Türkiye’de kullanabilirsiniz.

2 yıl sonra tekrar aracınızla beraber ikamet ettiğiniz ülkeye dönmek zorundasınız. Eğer bu süreyi aşar ve kontrollerde bu aşım tespit edilirse, para cezası kesilir.

Türkiye’ye Yabancı Ülkeden Getirdiğim Aracı Benden Başkası Kullanabilir Mi?

Bu kullanım sadece getiren ve kullanın kişi için geçerlidir. Yani siz geldiniz, aracı 2 yıl boyunca Türkiye’de kullanacaksınız. Fakat birkaç ay da amca oğlunuza vermek istiyorsunuz.

Biraz da o kullansın, ben yurtdışına geri döneyim, tarih yaklaşınca gelir alırım diyebilirsiniz. Fakat bu da mümkün değil. Eğer bu şekilde de görevlilere yakalanırsanız yine para cezası ile karşı karşıya kalırsınız.

Belirtilen Gün Sayısında (185 Gün) Yurtdışında Kaldım Araç Getirebilir Miyim?

Bu konu sadece yurtdışında kalmak ile ilgili değil. Hem o kadar süre orada kalmalı, hem de orada ikamet etmeniz gerekmektedir. Yani orada belli bir süre kalmanız size buraya araba getirip kullanma hakkı tanımıyor. Aynı konu çalışmak için gidenler ve denizde çalışan vatandalarımız için de geçerli. Eğer ikametiniz yoksa maalesef hakkınız da yok.

Bu konuyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı websitesindeki araçlar ile ilgili hususları detaylı bir şekilde inceleyen Bilgi Notunu okuyabilirsiniz.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın Yolcunun Beraberinde Getirdiği Araç Sıkça Sorulan Sorular kısmında da oldukça faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Amerika dan nasıl araç getiririm

Amerika gibi bir ülkeden Türkiye’ araç nasıl getirilir. Gemi taşımacılığı ile araç getirmeniz gerekir 33 gün gibi bir sürede aracınızı gemiye yüklediğinizde ülkemize ulaşacaktır. ( Bazı durumlarda yoğunluktan ötürü  3-5 gün uzayabilir ) Amerikandan getireceğiniz araç için çifte vatandaş, Grenkart sahibi olmanız gerekmektedir.

ilk şart tabiki Amerika da oturum izninizin olmasıdır.

Son bir senenin en az 6 ay yurt dışında ( Amerika da veya başka ülkelerin toplamı 6 ay olmalı) bulunma şartıdır.

Öğrenci vizesi ile oturum izni ile araç getirebilirmisiniz evet getirebilirsiniz önemli olan 6 aylık zaman dilimini doldurmanızdır. ( yolcu beraberinde araç getirme )

Param Kredim / Tufan DEMİRCİ
Yurtdışından Otomobil Alıp Türkiye’de Nasıl Kullanırım ?
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git